Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornik światło - dźwięk

Yuki7 06 Sty 2009 09:20 5289 9
  • Przetwornik światło - dźwięk

Ten prosty układ daje dość ciekawy efekt. Przetwarza on światło w dźwięk. Dzięki temu można posłuchać jaki dźwięk wydaje światło emitowane przez pilota od telewizora, żarówka, ekran telewizora czy zapalniczka.

Układ wzmacnia sygnał prądowy z fotodiody (wzmacniacz operacyjny U1A) - wzmocnienie regulowane jest potencjometrem R1. Potencjometr R2 służy do regulacji poziomu głośności na wyjściu.

Schemat:
    Przetwornik światło - dźwięk

Link

Źródło:
    http://www.5volt.eu/archives/63

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Yuki7
    Tłumacz Redaktor
    Yuki7 napisał 55 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • flexghzflexghz
    iwan3000
    Poziom 15  
    Filmik do poprawy, bo już nie jest dostępny
  • flexghzflexghz
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    3_at
    Poziom 14  
    To jest sztandarowy wzmacniacz operacyjny. Powinieneś go dostać w każdym sklepie elektronicznym. No dobra w większości za mniej niż 2zł.
    gen999
    Poziom 23  
    Podobny efekt z pilotem IR można uzyskać z radiem ustawionym na krótkie o celując w antenę ferrytową :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    CZEMASTA
    Poziom 12  
    taki sam efekt z dźwiękami od pilotów będzie gdy do odbiornika IR np. z telewizora podłączymy jakiś wzmacniacz.
    michal.bedzin
    Poziom 15  
    Nie no fajna konstrukcja :D Ja robiłem kiedyś podobne "urządzenie" ale działające wyłacznie na światło widzialne -> Optomin. Taki klon thereminu ale regulujący częstotliwość poprzez fotorezystory. Zgadzam się z poprzednikami że "świetny jest dźwięk latarki"
    Marco_zg
    Poziom 18  
    Podobne dźwięki w głośniku wydają piloty zdalnego sterowania w radiu na falach długich, przyłożone w okolicy anteny ferrytowej. Jest to jednocześnie prosty test na to czy dany pilot działa.