Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pojemność akumulatorów dlaczego Ah?

06 Sty 2009 10:58 24009 18
 • Poziom 9  
  Może to nie pytanie na ten dział bo dotyczy akumulatorów. Pojemność akumulatorów przynajmniej tych samochodowych podaje się w Ah. Przykład 45Ah. Ah to 3600C(kolumbów). Kolumb to przepływ prądu o natężeniu 1A na sekundę a więc 45Ah to 162000C. A jaki przepływ na sekundę? 45A? Pojemność uzyskuję się z powierzchni styku elektrolitu z elektrodami. Od czego zależy to? Od jakiejś własności fizycznych ołowiu( ma większą elektroujemność, przewodność elektryczną?)?
 • Poziom 27  
  Cytat:
  A jaki przepływ na sekundę?

  tego pytania nie zrozumiałem. Mozna jaśniej?
  A dlaczego Ah? Pewnie dlatego, że było łatwiej zmierzyć chwilowy prąd, niż chwilową wydzielaną moc.
 • Poziom 37  
  Pojemność akumulatora samochodowego zależy od powierzchni płyt (elektrod) zanurzonych w elektrolicie. Co do Ah to oznacza to że np. z akumulatora o pojemności 10ah możemy pobierać prąd 1A przez 10 godzin lub np. 10A przez 1 godzinę niezależnie od napięcia akumulatora.
 • Poziom 9  
  do OldSkull: jaki przepływ na sekundę? 45Ah to 45 amper na godzinę? A ile właśnie na sekundę?
 • Poziom 37  
  Nie ma możliwości rozładowania takiego akumulatora w czasie 1 sekundy, musiał by popłynąć prąd o wartości 162kA.
 • Poziom 9  
  Inaczej może. Akumulator rozładowany należy ładować prądem o 1/10 pojemności przez 10godzin. Więc 45Ah ładujemy 10godzin o 4,5A. Pytanie o jakiej pojemności akumulator naładuje przez 20minut o prądzie 2A?
 • Poziom 13  
  1. kulomb a nie kolumb :)
  2. 1C to jednostka ładunku a więc określonej "porcji" prądu.
  1 C = 1A * 1s a więc jest to ładunek jaki przepłynie podczas przepływu prądu o natężeniu 1A przez 1sek
  Inaczej mówiąc 1 kulomb = 1 amperosekunda = 1/3600 amperogodziny.
  Co do Twojego pytania:

  2A*20 minut = 2A * 1/3h = 0,667Ah.

  Edit: zgadza się, poprawiałem właśnie :D
 • Poziom 43  
  parasol79 napisał:
  Może to nie pytanie na ten dział bo dotyczy akumulatorów. Pojemność akumulatorów przynajmniej tych samochodowych podaje się w Ah. Przykład 45Ah. Ah to 3600C(kolumbów). Kolumb to przepływ prądu o natężeniu 1A na sekundę a więc 45Ah to 162000C. A jaki przepływ na sekundę? 45A?
  Kolego, gdzieś tam śpiewają, że "żołnierz - maszerując - zdjął spodnie, bo było mu tak wygodnie..." :idea: :D ...tu też można dopatrzeć się pewnej paralleli ... :!:

  parasol79 napisał:
  Pojemność uzyskuję się z powierzchni styku elektrolitu z elektrodami. Od czego zależy to? Od jakiejś własności fizycznych ołowiu (ma większą elektroujemność, przewodność elektryczną?)?
  Proponuję o to zapytać, np. wujka Google ... :!: :idea: :D
 • Poziom 9  
  do Quarz. Nie rozumiem aluzji. A co do twojego wujka to dużo szukałem i dochodzę do wniosku że pozycjonowanie stron ma się coraz lepiej dla sklepów internetowych bo na 10 wyników to 8 "reklam" o sprzedaży akumulatorów. I nie dotyczy to tylko akumulatorów.

  Dodano po 1 [minuty]:

  O to mi chodziło. Jak ktoś coś wie więcej na ten temat to proszę o posty.
 • Poziom 43  
  parasol79 napisał:
  do Quarz. Nie rozumiem aluzji.
  Trudno, a skoro nie poznałeś wojska "od poszewki", to i aluzji nie zrozumiałeś ...

  parasol79 napisał:
  A co do (t)Twojego wujka to dużo szukałem i dochodzę do wniosku[,] że pozycjonowanie stron ma się coraz lepiej dla sklepów internetowych[,] bo na 10 wyników to 8 "reklam" o sprzedaży akumulatorów. I nie dotyczy to tylko akumulatorów.
  Umiejętność zadawania pytań wujkowi to też jest pewnego rodzaju sztuką, zobacz TAM ... :!: :D ...nie zauważyłem tam - na kilku stronach - żadnego sklepu ... :idea: :D
 • Poziom 9  
  Do Bolo_Yeung: 2A*20 minut = 2A * 1/3h = 0,667Ah. To rozumiem. Tylko dlaczego aku auta należy ładować 10h *1/10pojemności? Ta reguła nie obowiązuje do Twoich obliczeń.
  Do Quarz: Dzięki za link. Przejrzę i powiem później czy dowiedziałem się czegoś.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Witam! :D
  Tak korzystając z okazji zapytam się:

  Czy z akumulatora 40Ah można pobierać prąd 20mA (0,02A) przez 2000h ???
  Czyli na akumulatorze 40Ah i przy prądzie płynącym przed diodę led będzie świecić 2000h ?

  Wyliczyłem to na podstawie powyższych informacji: "40Ah : 0.02A = 2000h"
  :arrow:
  40Ah - Akumulator
  0.02A - Prąd pobierany
  2000h - Czas działania akumulatora przy prądzie pobierania 0.02A i 40Ah pojemności. :arrow:

  Pozdrawiam Hubert F. :D
 • Poziom 37  
  Tylko teoretycznie bo w praktyce akumulator powoli sam się rozładowuje.
 • Poziom 14  
  Akumulator nie naładuję się w 3 minuty, bo podczas ładowania zachodzi elektroliza (i jeszcze trochę innych reakcji) to wszystko wymaga czasu. Ogólnie jest przyjęte, że akumulatory powinno się ładować jak opisał parasol79. Oczywiście można stosować super szybkie ładowarki, które ładują w krótkim czasie, ale wtedy też jest krótka żywotność akumulatora.

  Co do pojemności i czasu poboru - to ten wzór jest taki orientacyjny, żeby jakoś "zwizualizować" tą wielkość - w praktyce akumulatorów takich jak w samochodach nie rozładowuje i się do stanu zerowego.
 • Poziom 13  
  parasol79: Mówiąc szczerze to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

  Jeśli akumulator zostaje całkowicie naładowany prądem o natężeniu 2A płynącym przez 20 minut, to oznacza, że jego pojemność wynosi 0.667 Ah (jest to oczywiście pewne uproszczenie, bo ilość prądu jaką nam ten akumulator odda będzie - z uwagi na samorozładowanie i straty podczas ładowania - mniejsza).

  Reguła o której wspominasz określa, że akumulator należy ładować przez 10 godzin (w rzeczywistości z uwagi na wspomniane straty przy ładowaniu będzie to trwało nieco dłużej) prądem o natężeniu równym pojemności podzielonej przez 10 .

  W tym wypadku 45A*h/10h - 4,5A - i taki powinien być prąd ładowania.

  Reguła ta nie jest obowiązkowa. Ten sam akumulator można naładować prądem 45 A w jedną godzinę czy też 90 A w 30 minut - i też będzie naładowany do pełna (z zastrzeżeniem opisanym wyżej).

  Ładowanie prądem pojemność/10 godzin jest jednak korzystne, jak już napisał damian34, dla żywotności akumulatora.
 • Poziom 9  
  Bolo_Yeung. No więc powiem tak. Mam takie auto zabawkę wielkości 20cm wysokości i chciałbym wstawić do niego silnik elektryczny. Wiem że do tego stosuje się akumulatorki paluszki. Ale ładownie ich 4-6godzin trochę mnie irytuje, dlatego pomyślałem czy nie ma takich małych akumulatorków co się naładują w 1godzinę max. Jak połączę szeregowo to zwiększam napięcie, a jak równolegle to pojemność(albo odwrotnie-teraz nie pamiętam). Kombinowałbym więc jak najwięcej tych akumulatorków tak aby była największa pojemność. A poza tym oprócz silnika to jeszcze może światła i aparatura RC w przyszłości. Wiecie jak policzyć takie układy? Co muszę wiedzieć? Napięcie, waty silnika, napięcie, waty żarówek(diod), aparatury RC? Czy coś jeszcze? Może ktoś pokaże wyliczenia dla 3 odbiorników jeżeli to nie skomplikowane.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Proponuję kupić akumulatorki dobrej firmy, ładowarkę 1 -- godzinną - i powinno nie być problemu. Używam Pentagram Infinity Xtreme 2400 w ładowarce Energizera 1 godzinnej i nie ma z nimi zbytnich problemów - po 150 cyklach mają około 90% pojemności początkowej, choć opór wewnętrzny cokolwiek wzrósł i w aparacie dość szybko pokazuje się informacja o wyładowanych bateriach.

  Lepszym rozwiązaniem będzie jednak po prostu zakup 2-3 kompletów akumulatorków i ładowanie ich przez 6-10 godzin naprzemiennie - w czasie kiedy używasz jednego kompletu baterii, dwa pozostałe się ładują...

  Zasadniczo każdy akumulatorek - paluszek można naładować w jedną godzinę, jednak konieczna jest do tego dobra ładowarka. W przypadku słabszych akumulatorków o dużej pojemności, bardzo szybko się zużyją przy takim ładowaniu.
  Są i takie ładowarki co ładują w 15 minut. Nie polecam ich jednak, bardzi szybko potrafią zniszczyć akumulatorek...

  Typowy akumulatorek NiMH AA ma 2100-2600 mAh (2,1 - 2.6 Ah) pojemności i napięcie 1.2 V. Jeśli połączysz ze sobą równolegle 4 takie akumulatorki, będziesz miał baterię o napięciu 1.2 V i 4.8-6.4 Ah. Jeśli połączysz je szeregowo, to będzie tylko 2.1-2.6 Ah pojemności, za to napięcie wy niesie 4.8V.

  Proponuję połączyć akumulatory w taki sposób, aby napięcie było możliwie najbardziej zbliżone do napięcia znamionowego silnika. Znając moc silnika, możesz obliczyć na ile starczy Ci zgromadzonej w akumulatorkach energii. Oczywiście będzie to podane w "zgrubszy" sposób, bowiem rzeczywista moc pobierana przez silnik zależy od wielu czynników, w szczególności od obciążenia.

  przykładowo: silnik posiada oznaczenia: 12V 8W. Można z tego wyliczyć, że pobiera on prąd o natężeniu 8W/12V = 0.667A.
  Żeby osiągnąć napięcie 12V łączysz ze sobą szeregowo 10 akumulatorków o pojemności 2100 mAh , tworząc akumulator 12V 2.1 Ah. Znając tą wartość obliczasz czas dzialania: 2.1Ah / 0.667 A = 3.15h.

  Tak więc samochó pojeździ około 3 godzin na tych bateriach.

  Jeśli dodasz jako odbiorniki prądu choćby dodatkowe światła o mocy 2W, to łączna moc pobierana będzie wynosiła 10W, prąd zaś będzie wynosił 10W/12V = 0.833A. Ta sama bateria akumulatorów wystarczy już tylko na 2.5 godziny.

  Taka uwaga o szeregowym łączeniu akumulatorów. Ważne jest by przy łączeniu ich szeregowo stosować dokładnie takie same akumulatorki( a więc tej samej firmy, i o tej samej pojemności, najlepiej także jeśli produkowane w tej samej serii). Szczególnie ważne jest to przy łączeniu większej ilości akumulatorów.