Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie portów komputera

misiek1784 06 Sty 2009 14:53 1436 16
  • #1 06 Sty 2009 14:53
    misiek1784
    Poziom 14  

Posiadam komputer Dell OptiPlex GX1 jest on mi niepotrzebny do internetu ani do prac biurowych i zastanawiam sie czy można by wykonać jakieś układy którymi mógł bym sterować za pomocą portów mojego komputera. Za wszelkie komentarze z góry dziękuje.

• Pomocny post
    #2 06 Sty 2009 17:58
    krzychS
    Poziom 29  

W PC można w prosty sposób wykorzystać wiele portów: LPT, RS232.

Wystarczy napisać program obsługi i ewentualnie wykonać proste układy dopasowujące.

Cytat:
    ... zastanawiam sie czy można by wykonać jakieś układy którymi mógł bym sterować za pomocą portów mojego komputera.

Wszystko zależy od wyobraźni ;) Sterowanie urządzeniami, CNC, roboty, sterowanie oświetleniem, pomiary temperatur, ...

• #3 06 Sty 2009 20:03
    misiek1784
    Poziom 14  

Myślałem o sterowaniu serwami lub silnikami krokowymi. Jestem początkujący więc chciałbym zacząć od jakiś prostych układów.

• Pomocny post
    #4 07 Sty 2009 09:38
    krzychS
    Poziom 29  

Jeśli chodzi o serwa to tylko pod DOS-em, gdyż muszą być wystawione dokładne rygory czasowe. Pod DOS-em masz bezpośredni dostęp do PIT-a, którym wysterujesz serwa.

Jeżeli chcesz sterować silnikami krokowymi to przez LPT będzie najprościej (na elektrodzie.pl znajdziesz wiele przykładów).

• #5 07 Sty 2009 11:12
    misiek1784
    Poziom 14  

Wolałbym sie skupić na serwach bo silniki krokowe maja małą moc i pewnie ciężko by im było np w obrabiarkach cnc lub ramieniu mechanicznym (mam namyśli silniki krokowe z napędów optycznych)

• Pomocny post
    #6 07 Sty 2009 11:55
    krzychS
    Poziom 29  

Które serwa masz na myśli ?

• #7 07 Sty 2009 13:47
    misiek1784
    Poziom 14  

Jestem początkujący więc wolałbym jakieś w miarę proste w sterowaniu i programowaniu.

• Pomocny post
    #8 09 Sty 2009 08:26
    krzychS
    Poziom 29  

Cytat:
    Które serwa masz na myśli ?

- Serwo silniki np.: http://www.lenze.pl/lenze.pl_pl_active/020_Pr...ilie_Servomotoren.pl.jsp?cid=0b0164e0800e9b44
    - Serwomechanizmy - najczęściej modelarskie np.: http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/482827/serwomechanizm+modelarski+hs-322hd.html

Najczęściej amatorsko stosowane są serwomechanizmy modelarskie.

Jaka jest Twoja znajomość programowania ?

• #9 09 Sty 2009 10:15
    misiek1784
    Poziom 14  

Niestety ale jak juz napisałem wcześniej jestem początkującym wiec znajomość programowanie to jak dotąd czarna magia:(

Dodano po 1 [minuty]:

Mam namyśli serwa modelarskie

• Pomocny post
    #10 09 Sty 2009 23:59
    krzychS
    Poziom 29  

Więc będziesz miał okazje stać się programistą :)

Cytat:
    ...w obrabiarkach cnc lub ramieniu mechanicznym...

W obrabiarkach stosuje się głównie silniki krokowe.
    Do niedużego ramienia mechanicznego jak najbardziej można użyć serw modelarskich.

Serwo działa na zasadzie porównywania impulsu z ujemnym sprzężeniem zwrotnym. Czyli upraszczając, gdy wysyłasz impuls o określonej szerokości, serwo reaguje na to zmianą położenia ramienia o wartość zależną od wartości szerokości impulsu.
    Sygnały te podawane są cyklicznie co 10..30 ms (optymalnie 20ms). Standardową szerokość impulsu wystawia się w granicach: 1..2 ms. W położeniu środkowym wartość wynosi 1,5ms.

• #11 10 Sty 2009 13:31
    misiek1784
    Poziom 14  

czy istnieje jakiś program do nauki i symulacji programowania takich układów??

• Pomocny post
    #12 10 Sty 2009 23:08
    krzychS
    Poziom 29  

Raczej nie znajdziesz takich symulatorów.
    Na początku powinieneś zacząć od poznania języków programowania.
    Standardowo najczęściej wszyscy zaczynają od pascala. Jest to prosty język, którego dosyć szybko można się nauczyć. Na szczęście w przypadku programowania pod DOS-em w zupełności wystarcza jego znajomość.
    Jak wcześniej napisałem sterować serwami można tylko pod DOS-em. Po prostu sterowanie nimi np. w Windowsie spowoduje niedokładności i przypadkowe działania.

• #14 11 Sty 2009 00:09
    misiek1784
    Poziom 14  

A gdzie mogę znaleźć rzeczy o programowaniu w Pascalu dobrze i zrozumiale wytłumaczone??

• #16 11 Sty 2009 13:03
    misiek1784
    Poziom 14  

Znalazłem fajny kurs dzięki ale pewnie nic z tego nie pojmę bo jak na razie to czarna magia dla mnie.

• #17 12 Sty 2009 09:12
    krzychS
    Poziom 29  

Jak będziesz z góry nastawiał się że nic z tego, to tak będzie.

Jeśli jednak chcesz coś zrobić to poszukaj kursu w którym będą przykłady wykorzystania. Po bardzo krótkim czasie zaczniesz "łapać" o co w tym chodzi :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME