Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co sadzicie o takich przebiegach?

30 Mar 2004 22:17 1119 8
 • Level 2  
  Witam. Jestem poczatkujacym konstruktorem dlatego pytam o rade. Okazjonalnie chyba, nabylem nie uzywane glosniki Tonsil GDN 20/100 (170 PLN za pare :). Chce zbudowac na nich wolnostajace kolumny w Bass Reflex. Przeprowadzilem symulacje w WINISD. Zalezy mi na tym zeby zcodzily do co najmniej 40Hz przy sporym tupnieciu, troszke niech roztrzesie pokoj 4X5 m.

  pudlo 30L
  strojenie 45 Hz
  reflex: fi=7,5 cm l=16 cm
  Oto wyniki:
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Accoustics specialist
  bardzo przyzwoicie do tego jakiś wzmak 100-150 wat i będzie świetna konstrukcja.... oczywiście jak zmontujesz ładną zwrotnice... za te pieniądze to zrobiłeś świetny interes jak to są nówki a nie regenerowane.... do tego jakiś ładny średniaczek i sopranówka i wyjdą kolumnienki jak ta lala
 • Level 2  
  hm
  Te 30 litrow to na surowo (wewnetrzna pojemnosc) z czy z materialem wytlumiajacym? Przeciez po wytlumieniu pojemnosc zmniejszy sie diametralnie.
 • Level 36  
  Wytłumienia się nie odejmuje. Przy obliczeniach zakładaj, że wytłumienia nie ma (na surowo). Jakby chcieć tak dokładnie obliczyć, to trochę to nie jest prawda, ale myślę, że można tak przyjąć. Niektórzy nawet twierdzą, że dodanie materiału tłumiącego pozornie zwiększa objętość :) ale nikt nie wie ile :D Gdzieś na forum był taki długi temat na ten temat :)
 • Level 25  
  Przy obudowie zamkniętej i całkowitym wypełnieniu, można przyjąć +10%
  pojemności.
 • Level 22  
  W zasadzie to nie ma potrzeby uwzględniać wytłumienia. To co zabierze BR, głośniki, zwrotnica i przewody doda wytłumienie i rachunek pozostanie mniej wiecej ten sam
 • Level 10  
  hm
  A jak sprawa ma sie w przypadku komory srednitonowca, nalezy takze pomijac jej pojemnosc?
 • Level 40  
  Dla glosnika z Qts=0,28 i Vas=54litry strojenie wg modelu SBB4 daje objetosc tylko 18litrow! Wieksza obudowa zmniejsza moc glosnika i w tym przypadku staje sie wrazliwsza na strojenie otworu. Co widac na charakterystyce w postaci lekkiej zapadlosci powyzej strojenia b-r. W praktyce daje to niski ale nieco rozlazly bas bardziej dynamiczny bedzie w mniejszej obudowie niestety kosztem dolnej czestotliwosci granicznej. Z tego co pamietam to tonsil robi tylko jeden model GDN20/100 z odlewanym koszem i ma on mniejsze Xmax od GDN20/80/2 ktory ma +-4mm. Co nie ma znaczenia bo symulacja mocy w WinIsd to tylko symulacja.
  Wytlumienie obudowy zwieksza jej pojemnosc i mozna to zmierzyc prostym pomiarem czestotliwosci rezonansowej. Czym wieksza obudowa tym nizsza czestotliwosc rezonansowa wiec wytlumiajac kolumne rezonans spadnie (zamknieta) Glosnik sredniotonowy pracuje w swojej komorze i trzeba to uwzglednic.
  pozdrawiam
 • Level 2  
  :arrow: irek2
  W takim razie co proponowalbys z nich zbudowac?

  Kupilem je okazjonalnie, moze byc to sub , moze tez wolnostojaca kolumna. Mam spory problem z tymi glosnikami ze wzgledu na mala dobroc. W testach wypada bardzo roznie i nie wiem do czego go moznaby najlepiej wykorzystac. Wlasnie testuje je w obudowie 44 litry, gra nisko ale tupniecia to nie ma. Zachowuje sie bardzo nieliniowo przy tej obudowie tak jak mowi WINISD. Posiadam nie najlepszej klasy, ale przyzwoice grajacy wzmacniacz Technics SU-VZ220 (2X40W 8Ohm).