Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega] Dobre zwyczaje przy podłączaniu

KRZAG 11 Kwi 2009 11:52 32875 90
  • #31 11 Kwi 2009 11:52
    OldSkull
    Poziom 27  

IMO:
    -piny, z ktorych się nie korzysta najlepiej zostawić wiszące (w razie błędu w programie niczego nie uszkodzimy)
    -AGND i GND powinny być połączone (co nie znaczy, że muszą, ale mówimy o dobrych zwyczajach)
    -AVcc powinno się połączyć z Vcc, Aref przez kondensator 100n do AGND
    -reset można albo zostawić wiszący, albo podłączyć przez rezystor 10k do VCC
    -jeśli chodzi o wszelkie Vcc: na wyjściu stabilizatora powinien być kondensator elektrolityczny o pojemności nawet ponad 100u (lub mniejszy jeśli napięcie na wejściu się nie zmienia, a pobór prądu jest nieduży), jak najbliżej nóżki Vcc powinno być przez kondensator 100n podłączone do masy. AVcc podobnie, aczkolwiek jeśli się nie korzysta z ADC to nie trzeba. O wiele więcej od filtru na zasilaniu przetwornika daje filtr na poszczególnych kanałach.

• Arrow Multisolution Day
  • #32 11 Kwi 2009 12:32
    _Robak_
    Poziom 33  

OldSkull napisał:
    IMO:
    -piny, z ktorych się nie korzysta najlepiej zostawić wiszące (w razie błędu w programie niczego nie uszkodzimy)
    -AGND i GND powinny być połączone (co nie znaczy, że muszą, ale mówimy o dobrych zwyczajach)
    -AVcc powinno się połączyć z Vcc, Aref przez kondensator 100n do AGND
    -reset można albo zostawić wiszący, albo podłączyć przez rezystor 10k do VCC
    -jeśli chodzi o wszelkie Vcc: na wyjściu stabilizatora powinien być kondensator elektrolityczny o pojemności nawet ponad 100u (lub mniejszy jeśli napięcie na wejściu się nie zmienia, a pobór prądu jest nieduży), jak najbliżej nóżki Vcc powinno być przez kondensator 100n podłączone do masy. AVcc podobnie, aczkolwiek jeśli się nie korzysta z ADC to nie trzeba. O wiele więcej od filtru na zasilaniu przetwornika daje filtr na poszczególnych kanałach.

Tu sie nie zgodze ze trzeba podlaczyc Vref to czegokolwiek, temat ten byl poruszany kilka postow nizej.
    A co do AVCC to juz w ogole sie nie zgodze.
    Cytat:
    AVCC is the supply voltage pin for Port A and the A/D Converter. It should be externally
    connected to VCC, even if the ADC is not used. If the ADC is used, it should be connected
    to VCC through a low-pass filter.

P.S Czemu tu nie ma tematu pt FAQ :O tyle fajnych tematow powstaje ktore gina w otchlani forum, ten idealnie by pasowal ;)

• #34 11 Kwi 2009 14:09
    pikoc
    Poziom 9  

Cytat:
    IMO:
    Nigdy wiszące! Zawsze przynajmniej wewnętrzne rezystory włączone - nigdy w stanie wysokiej impedancji.
    Beeker napisał:
    hmm czyli ile ludzi tyle opinii... :(
    Opini tak, ale prawidłowe rozwiązanie tylko jedno... takie jak w datasheecie jest.
    Jak przewody do płytki przymocujemy taśmą bezbarwną to też będą działać i niejednokrotnie nawet po kilka dni niezawodne, ale czy jest to wystarczające rozwiązanie (tak samo jak brak kondensatorów)?

• #35 11 Kwi 2009 14:12
    _Robak_
    Poziom 33  

Swoja droga, moglby mi ktos podac przyklad z zycia wziety. Nie bylo zewnetrznego podciagniecia resetu uklad nie dzialal, po podciagnieciu dzialal. Chodzi o to zeby napisac w jakich warunkach uklad pracowal :) Bede wdzieczny za taki przyklad :) I nie chodzi mi o to zeby wykazac ze nie trzeba resetu podciagac, potrzebuje taki przyklad z zycia wziety :)

• #36 11 Kwi 2009 15:08
    skynet_2
    Poziom 26  

_Robak_ napisał:
    Swoja droga, moglby mi ktos podac przyklad z zycia wziety. Nie bylo zewnetrznego podciagniecia resetu uklad nie dzialal, po podciagnieciu dzialal. Chodzi o to zeby napisac w jakich warunkach uklad pracowal :) Bede wdzieczny za taki przyklad :) I nie chodzi mi o to zeby wykazac ze nie trzeba resetu podciagac, potrzebuje taki przyklad z zycia wziety :)
    połóż komórkę obok płytki ;)

• Arrow Multisolution Day
  • #37 11 Kwi 2009 15:23
    Sław1980
    Poziom 17  

no o konkretny przypadek będzie trudno ale mogę podać przypadek w którym jakieś zakłócenia spowodowane moimi niedociagnięciami lub jakimś uszkodzonym elementem powodują błędne działanie programu. Mianowicie mam w aucie komputer pokładowy swojego projektu i działa dobrze i bezbłędnie dopuki nie włacze jakichś odbiorników (światła nawiew czy wycieraczki...) po włączeniu silnika. Samo włąćzenie silnika nie powoduje zmian w działaniu. W sumie wszsytko dziła dobrze ale przy właczonych odbiornikach temperatura którą mierzą czujniki wzrasta za kazdym razem o 4 lub 5st w ciągu powiedzmy 15 minut bez różnicy czy jadę czy stoję. Po WYŁACZENIU silnika temperatura wraca do normalnej wartości. Pomiary robiłem z udziałem niezależych termomertrów a czójniki dawałem już w różne miejsca szczególnie ten do pomiaru temp na zewnątrz poniewarz myślałem że czujnik pobiera tem. np. t tłumika... Układ mogę ocenic na "prymitywnie" zaprojektowany czyli wolne piny wiszą, w tym AVCC i AREF których nie używam. Mam tez szereg przekaźników obok procesora, które steruja jego wejściami i użyłem wewnętrznego kwarcu, pin reset nie jest podciagniety do VCC poprzez rezystor 10k Czójnik zewnętrzny wymieniałem na nowy. Czy jeśli ds18B20 jest uszkodzony może wpływać na działanie drugiego jeśli są właczone w linie 1-wire? To wszystko może powodować takie dziwne zachowanie? Jeśli tak to faktycznie niezastosowanie się do niektórych raz z tego tematu ma wpływ na działanie układu. Teraz porektuję nowy komp i mam zamiar zrobic wszystko żeby takie działanie zniknęło więc w sumie będe w stanie powiedzieć za jakiś czas czy faktycznie ma to wpływ na działanie układu... :)

• #38 11 Kwi 2009 19:16
    krzemowy
    Poziom 19  

_Robak_ napisał:

Na przykład wczesny prototyp mojego układu zapłonowego, płytka zaprojektowana dość frywolnie, Atmega162 w DIPie. W trakcie prób resetowało się to dosłownie co chwilę, podobnie prototyp sterownika wtrysku poskładany na płytce uniwersalnej działał bardzo różnie. Na przykład raz rozjechały się dane w EEPROMie. A jak zrobiłem płytkę zgodnie ze sztuką, wszelkie zasilania poodsprzęgane, procek w obudowie TQFP to ani razu nie zdarzyło się żeby się coś wysypało. W sofcie do centralki wtrysku specjalnie nie aktywuję watchdoga żeby wiedzieć że coś się stało z kontrolerem ale ani razu w czasie jazdy procek się nie powiesił(i nie odnotowałem też restartu).

Podobne problemy miałem z symulatorem sygnału czujnika prędkości obrotowej, z powodu błędnie zaprojektowanej płytki potrafił się od byle czego zresetować. W tym przypadku pomogło podlutowanie tego i owego do nóżek procka(DIP40) i pociągnięcie przewodami masy i zasilania.

• #39 11 Kwi 2009 22:43
    _Robak_
    Poziom 33  

krzemowy dzieki o to mi chodzilo :) :)

• #40 12 Kwi 2009 09:25
    OldSkull
    Poziom 27  

@_Robak_: eee, a czym to co ja napisałem różni się od datasheeta? :|

Cytat:
    Nigdy wiszące! Zawsze przynajmniej wewnętrzne rezystory włączone - nigdy w stanie wysokiej impedancji.

Co za różnica? Chodzi o zabezpieczenie przed dotknięciem przez osobę w polarze albo w swetrze? :> Nigdy mi się procek nie spalił jeśli piny wisiały.

@skynet2: no nie wiem - miałem bez podciągnięcia w robocie minisumo i problemów nie było. Chociaż rezystora nie dałem głównie z tego względu, że nie miałem za dużo miejsca.

@krzemowy: sądzę, że się resetował nie rpzez niepodciągnięcie reseta, tylko przez nieprawidłowe zasilanie.

• #41 12 Kwi 2009 09:58
    _Robak_
    Poziom 33  

OldSkull napisał:
    @_Robak_: eee, a czym to co ja napisałem różni się od datasheeta? :|

Zle zrozumialem, myslalem ze piszesz ze ie trzeba podlaczac AVCC :) zwracam honor :) Ale co do Vref to obstaje przy swoim :P

• #42 12 Kwi 2009 21:21
    rrata
    Poziom 19  

_Robak_ napisał:
    Co prawda zajmuję się uC tylko amatorsko więc moje doświadczenie jest bardzo małe, ale zauważyłem, że atmega8 zasilana bez podłączonego AVCC i bez kondensatorów 100nF często gubiła wartości w pamięci EEPROM (w przypadkowe komórki wpisywały się wartości FF). Działo się to tylko w przypadku, gdy wyłączałem i włączałem zasilanie. Po poprawieniu zasilania tak jak trzeba (kondensatory, zasilanie do AVCC) problemy znikły od razu. Mogłem włączać i wyłączać zasilanie kiedy chciałem, a wartości w pamięci EEPROM nie ulegały zmianie. Sprawdziłem na dwóch mikrokontrolerach.
    Co do resetu to nigdy nie próbowałem zostawiać go w powietrzu, zawsze podłączałem przez rezystor do VCC.

• #43 12 Kwi 2009 21:36
    _Robak_
    Poziom 33  

Reset generalnie nie wisi w powietrzu, jest podciagniety do VCC przez rezystor 30k-80k, wiec problemy pojawia sie dopiero przy gorszych warunkach, chodzilo mi zeby poznac jakie to musza byc warunki :)

• #44 13 Kwi 2009 08:35
    krzemowy
    Poziom 19  

_Robak_ napisał:
    Reset generalnie nie wisi w powietrzu, jest podciagniety do VCC przez rezystor 30k-80k, wiec problemy pojawia sie dopiero przy gorszych warunkach, chodzilo mi zeby poznac jakie to musza byc warunki :)

Ech, ale kombinujecie... Tymczasem wszystko jest wyłożone jak na patelni.

• #45 13 Kwi 2009 19:26
    MADevil
    Poziom 18  

To ja rzucę swoje 3 grosze.
    Czytałem ten temat kilka razy, coś w innych, oczywiście wszystko równolegle z DataSheet.

Poniżej przedstawiam informacje jak to wszystko wyglada dla mnie:
    ('+3V3' oznacza tylko tyle, że mój układ był tak zasilany, ogóolnie '+3V3' = 'VCC')

- RESET
    AVR resetowany stanem NISKIM. Jeśli wystarczy Ci "Power-on Reset" zaimplementowany w AVR - zostaw ten pin w spokoju.
    Jeśli resetujesz inne układy, lub używasz zewnętrznego resetu - użyj:
    '_RST' idzie do wszystkich wejść resetu

- ZASILANIE, FILTROWANIE
    Przy każdym 'VCC', 'AVCC' czy podobnym dajesz 100nF do GND, na płytce jak najbliżej danej nogi zasilającej.
    Dodatkowo, jeśli używasz ADC, pomiędzy 'VCC' a 'AVCC' dajesz dławik 10uH. Jeśli ADC Ci zbędne, to łaczysz bezpośrednio AVCC i VCC.

- POLA MASY _ EKRANOWANIE
    AGND jest prowadzona oddzielnie od GND. Łączą się(jeśli muszą - na przykład układ generujący sygnał analogowy ma tylko jeden pin masy) tylko w 1(jeśli to możliwe) punkcie.
    Pod wejściami ADC oraz pod kazdą ścieżką analogową(ściezki możliwie krótkie) umieszczamy pola AGND.
    z DataSheet ATMega32

- NAPIĘCIE ODNIESIENIA
    Źródła napięcia odniesienia mogą być:

z DataSheet ATMega32

pozycja pierwsza - zewnętrzny układ napięcia odniesienia podłaczony do AREF, a zasilany z AVCC i GND.
    poz. 2. napięcie odniesienia = AVCC; pomiędzy AREF i AGND kondensator filtrujący - widoczne na wcześniej zamieszczonym fragmencie schematu.
    poz. 4. wewnętrzne 2.56V, też kondensator z poz. 2.

Mam nadzieje, że napisałem i pokazałem możliwie dokładnie i poprawnie.

Jeśli skorzystasz z tych informacji - kliknij 'Pomógł' ;)

Enjoy,
    Marcin

• #46 26 Gru 2010 19:17
    profesorek_96
    Poziom 16  

Jak ma wybrane w sofcie aref jako napięcie odniesienia to mam podłączyć do aref kondensator i do gnd? Czy tak? czy trzeba do vcc dołączyć?

• #47 26 Gru 2010 23:55
    Fredy
    Poziom 27  

profesorek_96 napisał:
    Jak ma wybrane w sofcie aref jako napięcie odniesienia to mam podłączyć do aref kondensator i do gnd? Czy tak? czy trzeba do vcc dołączyć?

tak -pomiędzy AREF i AGND masz dać 100nf . ABsolutnie nie wolno ci łączyć wtedy do VCC tego punktu bo usmażysz wewnętrzne źródło napięcia.

• #48 28 Gru 2010 16:12
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dyskusje o podłączeniu /Reset gdziekolwiek nie mają sensu w AVR z DebugWire, oraz tam gdzie linia /Reset może być odłączona odpowiednim fusebitem w trybie programowania HV/PP i używana jak normalna linia I/O.

• #49 31 Gru 2010 05:21
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ponieważ w moim projekcie szukam wszelkich możliwych oszczędności energii żyłując co się da, stąd po lekturze tego tematu mam 3 pytania:

Freddie Chopin napisał:
    ... nie uzywane piny mozna zostawic 'wiszace' ale musza miec jakis potencjal, wiec jedno z dwoch:
    a. ustawic je jako wyjscia
    b. ustawic jako wejscie, wlaczyc wewnetrznego pull-up'a

1. Który z tych przypadków powoduje mniejszy pobór prądu przez kontroler?

2. A co z trybem Tri-state?
    Pytam ponieważ nie znalazłem w dokumentacji ATMega8 informacji, że nieużywane piny nie mogą być w Tri-state.

3. Czy Tri-state będzie miał najmniejszy pobór prądu z tych 3 możliwych przypadków?

Do moderatorów:
    Może ten temat podpiąć w dziale AVR na stałe?

• #50 31 Gru 2010 07:59
    sp5gof
    Poziom 12  

dondu napisał:
    3. Czy Tri-state będzie miał najmniejszy pobór prądu z tych 3 możliwych przypadków?

Będzie miał największy, wynika to z użytej technologii (CMOS). Jest to opisane w datasheecie - "Minimizing Power Consumption", konkretnie punkt "Port Pins".

• #51 22 Sty 2011 20:04
    profesorek_96
    Poziom 16  

Do aref podłącza się kondensator zwarty do masy elektrolityczny czy taki żółty?

• #53 23 Sty 2011 12:30
    jarekz_2
    Poziom 15  

(...)istnieje minimalistyczny sposob podlaczenia: gdn i vcc podlaczam do zasilania wewnatrz ukladu istnieje polaczenie (oczywiscie programowe ograniczenia) nie stosuje zadnych podciagajacych rezystorow na resecie. a kondenstatorki przy kwarcu tylko w wypadku jak sie nie wzbudza (rzadki przypadek promilowy) i jesli juz to daje tylko jeden ale przewaznie trzeba na wewnetrznym kwarcu(...)
    (...)Czy wy się już odczepicie od tych kondesatorów ????? Ja mam zrobine układy na : Atiny Atmega i nie dawałem 100 nF zassilacz jest pewny +5 V(...)

Matko jedyna… Włos się jeży na głowie…
    Przypomniał mi się facet, co spadał z dziesiątego piętra i 2 metry nad ziemią pomyślał: „jak na razie nic złego się nie dzieje”…

• #55 23 Sty 2011 15:04
    dondu

Nie usprawiedliwiając nikogo podam jedynie, że po wpisaniu w "jedynie słuszną wyszukiwarkę" wyrazu Atmel otrzymujemy "około 7,320,000 wyników"
    których lektury życzę wszystkim zwracającym innym uwagę, że czegoś nie znaleźli i nie przeczytali :D

• #56 23 Sty 2011 15:27
    acid12
    Poziom 21  

dondu napisał:
    Nie usprawiedliwiając nikogo podam jedynie, że po wpisaniu w "jedynie słuszną wyszukiwarkę" wyrazu Atmel otrzymujemy "około 7,320,000 wyników"
    których lektury życzę wszystkim zwracającym innym uwagę, że czegoś nie znaleźli i nie przeczytali :D

zazwyczaj sie zapytanie precyzuje. Jak szukasz informacji o pogodzie wpisujesz Ziemia czy nazwe miasta?

• #57 23 Sty 2011 15:29
    dondu

acid12 napisał:
    zazwyczaj sie zapytanie precyzuje. Jak szukasz informacji o pogodzie wpisujesz Ziemia czy nazwe miasta?

Zazwyczaj początkujący nie wiedzą dokładnie czego mają szukać patrz w/w dwa dokumenty AVR - więcej cierpliwości. Ten temat jest dla początkujących, bo starzy wyjadacze wiedzę mają w małym paluszku.

• #58 23 Sty 2011 15:31
    janbernat
    Poziom 38  

Umiejętność wpisania dobrego hasła w wyszukiwarkę jest cenna.
    Po wpisaniu "atmel reset circuit" otrzymujemy tylko 520000 tematów i na pierwszym miejscu jest to co potrzeba.
    Kiedyś mi się zabytkowa laska złamała- taka ze srebrną gałką, po dziadku.
    I wpisałem w wyszukiwarkę "laska".
    Teraz myślę zanim coś wpiszę.
    A kondensatory są czasem żółte, czasem szare, czasem czerwone...

• #59 23 Sty 2011 15:34
    dondu

janbernat napisał:
    Po wpisaniu "atmel reset circuit" otrzymujemy tylko 520000 tematów i na pierwszym miejscu jest to co potrzeba.

A przeczytałeś wszystkie 520k :D
    I nie zakładaj, że wszyscy znają angielski na poziomie wystarczającym do datasheet.
    Czy oznacza to, że nie mogą zadać pytania a w konsekwencji nie zajmować się elektroniką? Ja uważam, że mogą.

• #60 23 Sty 2011 15:38
    _Robak_
    Poziom 33  

dondu napisał:
    janbernat napisał:

A przeczytałeś wszystkie 520k :D
    I nie zakładaj, że wszyscy znają angielski na poziomie wystarczającym do datasheet.
    Czy oznacza to, że nie mogą zadać pytania a w konsekwencji nie zajmować się elektroniką? Ja uważam, że mogą.

Wtedy mają problem, poważny problem.