Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek napięcia na zasilaczu przy średnim obciążeniu

Arnet 06 Sty 2009 18:13 2106 24
  • #1 06 Sty 2009 18:13
    Arnet
    Poziom 9  

Witam, zrobiłem sobie prosty zasilacz regulowany, który bez obciążenia podaje na wyjście napięcie 30V. Natomiast Przy obciążeniu go np żarówką 12V/10W maksymalne napięcie jakie mogę z niego uzyskać to 16V, prąd wynosi wtedy 0,79A. Co może być tego przyczyną?

C1= 0,1u/50V
    C2= 1u/ 160V
    R1= 240 Ohm
    R2= 20k Ohm

0 24
  • #2 06 Sty 2009 18:19
    piotrek662
    Poziom 14  

Witam!

Myślę, że problem może leżeć w zastosowanym transformatorze (moc). Proszę napisać jaki to jest.

Pozdrawiam.

0
  • #4 06 Sty 2009 18:51
    Arnet
    Poziom 9  

Właśnie problem jest w tym że jedyne co o nim wiem to to że daje 2 x 27V na wyjściu. Nie mam rezystora suwakowego żeby sobie zmierzyć jaki daje max prąd itp... Czy jest jakis inny sposób żeby obliczyć jego moc?

0
  • Pomocny post
    #5 06 Sty 2009 19:10
    damian34
    Poziom 14  

Najlepiej zmierz średnicę pojedynczego drutu (bez izolacji) i skorzystaj z tabeli:
    http://elektronikjk.republika.pl/l.html

lub z przelicznika (jest wprawdzie w drugą stronę, ale dasz sobie radę):
    http://www.fonar.com.pl/bonus/programy/bonus_srdrutu.htm

Da Ci to orientacyjne dane (chyba nie potrzebujesz super dokładnych wartości). Jeśli chcesz dokładnych informacji, to musisz szukać informacji jak liczy się transformatory.

A co do sprawdzania rezystorem - to pomiar musiałbyś wykonywać kilkadziesiąt minut, żeby mieć pewność, że trafo nie będzie się grzał po upływie czasu... i dość łatwo w ten sposób je spalić (przez przegrzanie izolacji)

0
  • #6 06 Sty 2009 19:28
    Arnet
    Poziom 9  

Ok tak zrobię. A jaka moc w ogóle powinien posiadać taki transformator żeby móc wycisnąć z niego 1A i żeby nie było żadnych przysiadów napięcia?

0
  • Pomocny post
    #7 06 Sty 2009 19:33
    neo_dc
    Poziom 32  

To trochę za duże napięcie jakie ma ten transformator. Odłącz od niego Twój układ, podłącz mostek prostowniczy i kondensator 100ouF/50V i zobacz jakie będzie wtedy napięcie wyjściowe.

A transformator powinien mieć moc ok. 45VA ( przy 30V i 1 A zakładanego prądu), wtedy przysiadanie napięcie będzie bardzo niewielkie ( transformator będzie miał 'zapas' mocy ).
    45VA wziąłem z orientacyjnych szacunków i troszkę doświadczenia, nie jest to poparte żadnym prawem ani teorią elektroniczną :)

0
  • #8 06 Sty 2009 22:27
    Arnet
    Poziom 9  

zrobiłem tak jak powiedziałeś neo z tym ze podłączyłem dwa kondensatory 470u równolegle bo nie miałem innych na wyjściu mostka. Napięcie wyjściowe to 34V

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

zrobiłem tak jak powiedziałeś neo z tym ze podłączyłem dwa kondensatory 470u równolegle bo nie miałem innych na wyjściu mostka. Napięcie wyjściowe to 34V

0
  • Pomocny post
    #9 06 Sty 2009 22:36
    elkard
    Poziom 35  

O ile wcześniej nie miałeś podłączonych tych kondensatorów (2 x 470 uF), to teraz zrób próbę tego regulatora pod obciążeniem z nimi. I sprawdź jak zachowuje się napięcie na transformatorze i za mostkiem prostowniczym.

0
  • #10 07 Sty 2009 15:12
    Arnet
    Poziom 9  

Więc po dodaniu kondensatorów (2 x 470uF) pod obciążeniem napięcie na transformatorze i za mostkiem dalej spada ale o mniejszą wartość. Mianowicie z 27 na 21,7 na transformatorze i 22 za mostkiem (max. prąd jaki uzyskałem obciążając układ żarówką 12V10W to 0,9A natomiast przed dołączeniem kondensatorów prąd był równy 0,79A). gdy potencjometrem ograniczam napięcie na wyjściu do minimum czyli do ok 1,2V wtedy spadek napięcia na transformatorze wynosi 2V.

Jak myślicie czy jeżeli bym zastosował transformator 24V 2A, przysiady by zniknęły?na jakie max napięcie można by było wtedy liczyć na wyjściu?

0
  • Pomocny post
    #11 07 Sty 2009 15:45
    elkard
    Poziom 35  

Z tego co teraz opisujesz wynika że jednak problemem jest tu transformator.
    Zastosowanie transformatora 24V/2A było by optymalnym rozwiązaniem zważywszy że sam stabilizator LM317T przystosowany jest do max. prądu 1,5A.
    A kondensator elektrolityczny nie zaszkodzi dać jeszcze większy (2200uF).

0
  • #12 07 Sty 2009 15:53
    Arnet
    Poziom 9  

Więc będę musiał wymienić ten transformator na większej mocy. Dzięki wielkie za pomoc :D. A mam jeszcze pytanie. Jaką rolę w ogóle pełni ten kondensator na wejściu i dlaczego musi być dużej pojemności?

0
  • Pomocny post
    #13 07 Sty 2009 16:11
    elkard
    Poziom 35  

Kondensator elektrolityczny służy tu do zmniejszenia tętnień tego wyprostowanego napięcia czyli jego filtracji, wygładzania.
    Pojemność jego jest zależna od wartości prądu pobieranego z zasilacza. Im większy prąd tym większa pojemność.
    Tu masz ciekawy artykuł dokładnie opisujący budowę zasilaczy, jest też mowa o tym kondensatorze.
    http://www.elportal.pl/ea/zasilacze.html

0
  • #14 09 Sty 2009 17:46
    Arnet
    Poziom 9  

Mam jeszcze pytanie. podłączyłem amperomierz o zakresie 1A tak jak to widać na schemacie powyżej i dzieją się śmieszne rzeczy, mianowicie gdy zwiększam napięcie wyjściowe to zwiększa się tez prąd (bez obciążenia), a gdy obciążyłem układ diodą z dołączonym szeregowo rezystorem 750Ohm, to przy 4V prąd wynosi 0,5A. Mam wobec tego pytanie, czy dobrze podłączyłem ten Amperomierz.

amperomierz wygląda tak samo jak na tej aukcji:

[Link do aukcji usunięto. Regulamin, punkt 10.11. Mariusz Ch.]

0
  • #15 09 Sty 2009 18:11
    Jack14
    Poziom 38  

Wg. schematu tak (szeregowo).

ps

Jak może coś pokazywać bez obciążenia?

0
  • #16 09 Sty 2009 18:18
    Arnet
    Poziom 9  

No właśnie to jest dziwne, przy napięciu 30V na wyjściu pokazuje 0,15A, czy wobec tego amperomierz jest zepsuty?

0
  • #18 09 Sty 2009 18:35
    Jack14
    Poziom 38  

A jak leży na stole nie podłączony to też coś pokazuje?
    Może wystarczy go wyskalować (jeśli mechaniczny, wskazówkowy)?

0
  • #19 09 Sty 2009 18:36
    neo_dc
    Poziom 32  

Nie wiem jak wygląda amperomierz, ale jak nie ma bocznika to może tak pokazywać i nie być uszkodzonym.

0
  • #20 09 Sty 2009 18:40
    Arnet
    Poziom 9  

tak on wygląda: jest bez bocznika. czy ten bocznik da się ewentualnie jakoś dorobić?

Jak leży na stole to nic nie pokazuje.

0
  • #21 09 Sty 2009 18:52
    mxs
    Poziom 26  

Wakazania tego amperomieża sa zależne od położenia.
    Prawidłowo wskazuje w pionie,a wogóle to szajs.

0
  • #22 09 Sty 2009 19:04
    Arnet
    Poziom 9  

za rewelacyjny może rzeczywiście nie jest, ale może udało by się go zmusić do normalnej pracy :D czy wie ktoś jak zrobić ten bocznik?

0
  • #23 09 Sty 2009 19:06
    micho a
    Poziom 35  

skoro jak leży pokazuje 0 to podłacz go tak leżacego do wyjścia i wtedy w zasadzie musi pokazać 0....

link ktoś skasował nie wiedziałem że chodzi o analogowy :D

takie amperomierze mają duża zaleźnośc wskazań od połozenia jak zwisa bokiem na kablu to nie oczekuj dokładnego pomiaru :D

0
  • #24 09 Sty 2009 19:49
    Arnet
    Poziom 9  

Amperomierz ten jest zamontowany w obudowie więc stoi w pionie, sprawdziłem i zmiana jego położenia nie wpływa na wskazania, problemem jest więc bocznik, z moich ustaleń wynika że rezystor bocznikujący powinien wynosić 0,072 Ohm, nie wiem czy dobrze policzyłem. Więc mierzymy spadek napięcia na amperomierzu przy największym prądzie w moim przypadku 1A. następnie z prawa Ohma wyliczamy R, czyli spadek napięcia dzielimy przez 1A. Czy ktoś to może potwierdzić? (spadek napięcia przy prądzie 1A na amperomierzu wyniósł 0,072A). Czy są w ogóle takie rezystory dostępne?

0