Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(Centralny zamek, centralka) Szukam scalaka-tajmera...

T_O_M_A_L_A 06 Sty 2009 21:35 1858 10
  • #1 06 Sty 2009 21:35
    T_O_M_A_L_A
    Poziom 12  

...z taką charakterystyką:
    Chciałbym zrobić centralkę do zamka centralnego w aucie a sygnał z siłownika master jest ciągły (zamknięte/otwarte). Tymczasem do sterowania potrzebuje sygnał mniej więcej sekundowy.
    Scalak najlepiej jak będzie taniutki :) . 555 chyba być nie może.

0 10
  • #2 06 Sty 2009 21:55
    arturavs
    Poziom 39  

CD4541. Ma szerokie możliwości konfiguracji. Do Twojej aplikacji starczy dwa rezystory i kondensator.Sposób programowania i podłączenie w nocie katalogowej.

0
  • #4 06 Sty 2009 22:52
    elkard
    Poziom 35  

Witam.
    Dla układu 4541 musiał byś sygnał wejściowy najpierw zanegować (np.tranzystorem). Odmierzanie czasu rozpoczyna się w nim z chwilą podania stanu logicznego 0 na nóżkę 6.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Sty 2009 23:33
    arturavs
    Poziom 39  

Należy pin 10 przełączyć do masy. To przestawia tryb pracy układu na wygenerowanie jednego impulsu na wyściu po podaniu napięcia zasilającego. Z noty katalogowej policzyć elementy (lub dobrać doświadczalnie) , wybrać stopień podziału dzielnika i stan aktywny na wyjściu.

0
  • #6 07 Sty 2009 00:49
    T_O_M_A_L_A
    Poziom 12  

Wymodziłem coś takiego
    Po poprawkach elkarda :) dzięki. To podłączenie nóżek 12 i 13 i wartości R1, R2 i C1 powinny dać czas zbliżony do sekundy.

Jeszcze prosiłbym żeby ktoś spojrzał czy wszystko jest dobrze.
    Znalazłem podobny schemat z innego projektu ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic860964.html ) i tam wpadło mi w oko załączanie układu przez podanie masy na nóżkę 7. Podoba mi się to rozwiązanie bardziej niż wprowadzenie w kable sygnałowe siłowników 12V.
    W linku ładnie są też opisane funkcje poszczególnych nóżek.

arturavs, czy wartości rezystorów i kondensatorka dobrałeś już na 1s? Korzystasz z jakiegoś symulatora?
    Dziękuję za pomoc do tej pory :)

0
  • Pomocny post
    #7 07 Sty 2009 02:04
    elkard
    Poziom 35  

W takim układzie to nóżkę 6 też musisz mieć podłączoną do masy.
    I skoro chcesz aby załączanie napięcia tego układu było poprzez minus (nóżkę 7), to wszystkie nóżki układu scalonego które mają być podłączone do minusa połączał bym przez wyłącznik.
    Nóżki 12 i 13 też należy podłączyć albo do plusa albo do minusa zależnie jaki będziesz chciał uzyskać stopień podziału tego timera.

A tu znajdziesz pdf. z jeszcze obszerniejszym opisem układu 4541 .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1042435&highlight=

Dodano po 21 [minuty]:

A co do wartości elementów to o ile się nie pomyliłem w obliczeniach to by było:
    R1 = 82k
    C = 10nF
    R2 = 1M
    Przy stopniu podziału: nóżka 12 = 0 , nóżka 13 = 1

t = 0,984s.

Można również stosować inne kombinacje wartości RC i stopni podziału by uzyskiwać taki sam czas.

Ale możesz jeszcze sprawdzić te wyliczenia lub wypróbować w praktyce.

Dodano po 17 [minuty]:

O schemat poprawiony.
    A z wartościami które teraz podstawiłeś do swojego schematu to wychodzi 1,04s. Bardzo ładnie. :wink:

Dodano po 2 [minuty]:

Tylko połącz jeszcze nóżki 5,6,10,13 z 7. Tak by wszystkie szły przez wyłącznik.

0
  • #8 07 Sty 2009 02:22
    T_O_M_A_L_A
    Poziom 12  

elkard napisał:
    Tylko połącz jeszcze nóżki 5,6,10,13 z 7. Tak by wszystkie szły przez wyłącznik.

Tak zrobię ale dopiero na płytce :) . Teraz tylko do sklepu i sprawdzanie czy to ruszy.
    Dzięki jeszcze raz :)

0
  • #9 12 Sty 2009 01:34
    T_O_M_A_L_A
    Poziom 12  

Witam
    Złożyłem wszystko do kupy ale niestety nie działa to jak należy. Po podanu sygnału nic się nie dzieje. Dopiero jak podam 12V na nóżkę 6 przekaźnik się załącza, jak sygnał zabiorę, przekaźnik wyłącza się od razu. Stąd mój wniosek, że albo zegar nie działa, albo czas jst ustawiony b. długi. Sprawdzałem ścieżki, luty wszystko jest ok. Czy ktoś wie dlaczego to nie działa? Proszę o pomoc.

0
  • Pomocny post
    #10 12 Sty 2009 02:47
    elkard
    Poziom 35  

Witam.
    O ile dobrze to pokazuje Twój rysunek obwodu drukowanego, to nie masz podłączonego plusa zasilania do układów scalonych.

0
  • #11 12 Sty 2009 10:16
    T_O_M_A_L_A
    Poziom 12  

Rzeczywiście Elkard masz racje. Człowiek to głupi jest czasami. Dzięki, działa :) .

0