Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki

06 Sty 2009 23:06 26009 27
 • Poziom 23  
  Witam. Tak jak w temacie. Czy jesto możliwe podładowywanie akumulatora (w nocy) za pośrednictwem gniazda zapalniczki?? Chodzi mi o podłączenie małego prostownika do tego gniazda.

  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jeżeli gniazdo ma zasilanie bez kluczyka a prąd nie będzie duży to tak
 • Poziom 23  
  Dziękuje za szybką odpowiedź. A jakie parametry powinien mieć prostownik?? ile A itd. pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  a jaki masz akumulator i bezpiecznik na zapalniczce?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zasada ładowania akumulatora czy to przez zapalniczkę czy normalnie jest ta sama, tu tylko ogranicza Cię instalacja do zapalniczki, przekroje przewodów i bezpiecznik.
 • Poziom 28  
  A ja radzę ładować akumulator odłączony od instalacji samochodowej.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  z zapiętym urządzeniem podtrzymującym pamięć. To ideał!
 • Poziom 39  
  Wprawdzie nie wiem co pytający zamierza uzyskać w ten sposób to radziłbym sprawdzić, czy w tym gnieździe jest napięcie po całkowitym uśpieniu instalacji. Ponieważ często jeśli nie stacyjka to system oszczędnościowy potrafią odłączyć gniazdo od akumulatora. Wówczas oczywiście ładowanie niemożliwe. A jeśli gniazdo nie jest odłączane to oczywiście tak. Ponieważ w obwodzie należy się spodziewać bezpiecznika o wartości nie mniejszej niż 5 A to wnioski wyciągnij sam. A 5 A to prąd wystarczający (nawet za duży) do zapobiegawczego ładowania akumulatora. Tyle, że tak naprawdę to niewiele sobie ułatwiasz zagadnienie. Chyba, że czujesz obrzydzenie do zaglądania pod maskę samochodu. Niestety nie wiemy o jakim samochodzie mowa.
 • Poziom 23  
  Posiadam Cinqecento 900. Nie czuje żadnego obrzydzenia zaglądając pod maske, ale w nasze zimowe dni warto niekiedy podładować auto w nocy. Chodzi mi tu o prostote ładowania akumulatora. Mój CC chwilowo jest u mechanika więc nie umiem powiedzieć jakim bezpiecznikiem jest zabezpieczone gniazdo. Ale wiem napewno ze napięcie w gnieździe jest nie zależnie od stacyjki.
 • Poziom 29  
  Napięcie jest cały czas, a bezpiecznik to 15A. Ale nie polecam długotrwale więcej niż 5A, zastosuj prostownik z automatyką ładowania, samochody nie lubią wzrostu napięcia w instalacji powyżej 16V.
 • Poziom 28  
  Wyjmij aku z auta, podłącz go do prostownika i nie kombinuj lub odłącz jedna klemę, zostaw go w aucie i ładuj jak każe teoria. Trzeci dzień ślęczysz nad oczywista sprawą. Popatrz na średnice przewodów dochodzących do gniazda zapalniczki, zobacz na pola styku wtyk-gniazdo a sam zrozumiesz o co chodzi. A jak nie zrozumiesz, to...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 23  
  Dziękuje za zainteresowanie tematem. Chciałem sie tylko dowiedzieć jakie mogą być problemy z ładowaniem poprzez gniazdo zapalniczki.
  Temat uważam za zamknięty

  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Kiedyś gdy zimą było poniżej -25c i miałem słaby akumulator do zasilacza 12V 500mA (od jakiejś starej gry) dolutowałem wtyczkę pasująca do gniazda zapalniczki. Podłączałem po powrocie do domu, a rano samochód odpalał bez żadnych problemów. Komputerek samochodu, instalacji LPG, radio, alarm, upływność powoduje powolne skuteczne rozładowywanie szczególnie słabego akumulatora.
 • Poziom 28  
  Polecam w garażu. Następna wersja będzie na dynamo do roweru. W planach ładowarka do akumulatorów na baterie paluszki.
  Skończmy ten bezsensowny temat. Proszę.
 • Poziom 22  
  Temat może stary ale ja mam takie dwa urządzonka, z jednego korzystam a drugie chcę sprzedać.
  Służy mi już cztery lata i nigdy nie zawiodło.
  Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki
 • Poziom 11  
  Najprościej ładować przez zapalniczkę. Prąd ładowania i tak jest niewielki, ponieważ ładujemy zawsze akumulator 1/10 jego pojemności, żeby nie grzał się za mocno. Obudowa akumulatora nie powinna nagrzewać się powyżej 40°C, ponieważ płyty wybrzuszają się i szybko taki akumulator jedzie na złom zamiast uruchamiać silnik.
  Przewody idące do zapalniczki swobodnie wytrzymają każde ładowanie, ponieważ są o właściwym przekroju. Jedynie problem w tym zastosowaniu to należy mieć odpowiednio przystosowane przewody do zapalniczki a nie krokodylki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  To wtedy problem trzeba ładować na krokodylki a nie na wtyczkę albo przestawić przewód na zasilanie z +30 a nie z +15. Jak będzie z +30 to zawsze jest zasilanie. Jeszcze zależy w jakim aucie bo wszystko jest do zrobienia.
 • Poziom 22  
  Jeśli chodzi o tego Booster-Paca to wszystko odbywa się automatycznie i nie trzeba nic kombinować, oczywiście jeżeli gniazdko zapalniczki nie jest zasilane w pozycji przekręconego kluczyka w stacyjce.
 • Poziom 10  
  A powiedz dlaczego zaszła potrzeba ładowania aku przez zapalniczkę. Sprawny alternator oraz akumulator o właściwej sprawności nie powienien wymagać doładowywania. Skoro masz możliwość dostępu do 230 V AC to nie trzymasz auta pod chmurką i mrozy Ci nie straszne. Ja osobiście odradzam ładowania akumulatora przez zapalniczkę. Zależy jaki masz samochód, ale współczesna automatyka sterowania jest wrażliwa na przepięcia itp. Jeżeli już zdecydowałeś się na stosowanie takich urządzeń zwróć uwagę na producenta i klasę wykonania. Zazwyczaj są to urządzenia impulsowe - przetwornice. Tutaj zachodzi spore prawdopodobiestwo przebicia się 230 V do instalacji 12 V, wtedy będziej już bardzo źle.
 • Poziom 22  
  Samochód "nocuje" w garażu nie ogrzewanym -> Peugeot 206 RC.
  Używam tego Boostera czwartą zimę na tym samym aku i żadnych problemów nie mam z nim jak i z odpalaniem samochodu.
  To że jest to Made in China wcale nie oznacza badziewia.
  Zakupione zostało przezemnie w Holandi w renomowanym sklepie motoryzacyjnym.
  Pierwotnie była naklejka znamionowa z parametrami firmowana nazwą BOSH.
 • Poziom 11  
  Ten BOOSTER jest dobry do doładowania akumulatora, który i tak traci swoją pojemność 1% na dobę więc żebyśmy byli pewni jego pojemności to nie zaszkodzi akumulator czymś takim doładować nie koniecznie codziennie. Jeśli jeździmy codziennie i jest sprawny akumulator to nie potrzeba doładowywać. Najgorzej jest jeśli auto postoi dłużej np. tydzień lub dwa i jest włączony alarm przy słabszym akumulatorze przychodzimy i klapa rozrusznik nic nie daje rady ruszyć. Dlatego dobrodziejstwem dla akumulatora jest delikatne podładowywanie wystarczy ok. 0,5 -1 A prądu ładowania i w/w booster to spełnia z powodzeniem. Nie należy bać się - jak kolega wyżej podaje przepięciem - ponieważ żadnego prostownika nie podłączylibyśmy. Biorę pod uwagę zawsze sprawność prostownika.
 • Poziom 22  
  Dokładnie sie zgadzam z kolegą mmk.
 • Poziom 37  
  Staram się nie krytykować pytań Kolegów, wychodząc z założenia że "nie ma glupich pytań, są jedynie głupie odpowiedzi"; ale będę musial chyba zmienić co do tego zdanie: Koledzy, czy już nic nie czytacie z tych "ofert" lub nad tym nie myślicie? 85mA kiedy naładuje powiedzmy 70Ah akumulator?
  Toż to badziewie, może dobre dla telefonu a nie samochodu - piszę więc jak nigdy: ZAMKNĄĆ temat!
 • Poziom 9  
  odpowiadam koledze naładowanie akumulatora przy założeniu że mamy 5/h dziennie ładowania od słońca (auto stoi i jest widno) zajęło by 117 dni...
  Tylko kto ma w aucie do zera rozładowany akumulator?
  A akumulator naładowany ale nie doładowany potrzebuje względnie małych prądów aby go doładować. Kwestia czy ktoś wie naprawdę jakich.

  A ja zapytałem o doładowywanie a raczej zapobieganie rozładowaniu. Jak wszyscy wiemy auto na postoju zajada prąd, chociażby głupie radio potrafi położyć akumulator. W zimie przy mrozach problem robi się większy.
  Pytanie czy taki patent z baterią słoneczną może rozwiązać ten problem albo go zmniejszyć.
  Zakładam że na tym forum siedzi troche ludzi któzy mają faktyczną wiedzę a nie pęd do krytykowania i wyśmiewania bez choć pruby zrozumienia pytania

  Widzę że link z postem został wycięty pewnie uznany za reklamę ;(
  więc wklejam linka do instrukcji urządzenia żeby ktoś mądrzejszy albo ktoś kto spróbował używać miał szansę się odnieść rzeczowo do pytania

  sklep.avt.pl/photo/_pdf/sol5npl.pdf
 • Poziom 37  
  No więc nie mam "pędu jedynie do krytykowania", ale może nie do końca zrozumiałem intencje Kolegi, teraz lepiej wyjaśnione.
  Tak, jeśli ma uzupełniać NA POSTOJU pobór np. radia w czuwaniu czy alarmu - tak, sprawdzić się może (o ile nie zasypie panela śnieg).
  Natomiast o uzupełnianiu energii zużytej na powiedzmy częsty rozruch - o to już nie jest możliwe.
  Ale temat źródłowy to ładowanie poprzez gniazdo, a o tym jeszcze nie napisałem.
  Jeśli mamy do dyspozycji bezpieczne źródło prądu (sprawdzony już w innych działaniach prostownik) i wymienimy typowo stosowany bezpiecznik gniazda z 15 - 20A na maksimum 5A - to jak najbardziej, jestem za. Sam to stosuję od 1985 roku, gdy pomysł mi przyszedł do głowy a akumulator był większym rarytasem jak złoty samorodek. Ileż to klopotów z immobilizerami czy alarmami po odpięciu klem było już na forum...

  A ja mam taki, który przy 0,4÷0,5A nie przekroczy 14,8V - sam robiłem (:D), i takim mogę sobie od lat utrzymywać aku w dobrym stanie i zawsze "pod parą". To à propos poniższego postu.
 • Poziom 39  
  Kolego tonite. Nie wiem co chcesz drążyć. Przecież tam napisano dość wyraźnie: 1,5 W oraz max 175 mA. Zapewne zapomniano dodać, że w sprzyjających warunkach, czyli silnym nasłonecznieniu. Czyli jest to wielkość porywająca zużycie podczas uśpienia samochodu. Jakikolwiek odbiornik ma więcej niż 1,5 W. Czyli przydatność tego urządzenia w samochodzie raczej żadna. I nie ma różnicy, czy podłączysz do gniazda zapalniczki, czy bezpośrednio do akumulatora. Ale mam nadzieję, że też nic nie zepsuje.