Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Amator Dss101 -Jaki zamiennik dla koncówki UL1405

06 Sty 2009 23:09 8361 19
  • Poziom 17  
    Dostałem ze szkoły Amatora model DSS 101 , nauczyciel twierdzi że go nie potrzebuje bo nie ma do niego końcówek mocy , został on uszkodzony poprzez kombinacje ze złym doborem kolumny , zostały podłączone 4Ω głośniki i uszkodzone zostały obydwie końcówki o nazwie UL 1405 , w sklepie elektronicznym sprzedawca mówił że takich już nie dostane , chyba że na specjalne zamówienie które sporo kosztuje. Pytanie moje brzmi czy można zastąpic jakimś układem tamtejsze końcówki mocy , myślałem o hybrydach GML 026 lecz są za duże gabarytowo.
  • Admin grupy audio
    Takich układów już nie da się kupić (chyba, że gdzieś na aukcjach albo z demobilu), nie mają też zamienników.
    Pozostaje dobudować nowe końcówki mocy.
  • Poziom 34  
    UL1405 pojawiają się czasami na Allegro (były w grudniu), Z GML-ami też możesz mieć problem, w Amatorze z GML-ami chyba było inne trafo (większa moc końcówek), czasowo wstaw płytkę na jakimś TDA a jak dostaniesz UL to zmienisz (po roku przypadkiem dostałem do swojego). Warto go z reanimować - fajny był.
  • Poziom 17  
    Stary (uszkodzony) UL 1405 ma w swojej strukturze 9 pinów. Jeśli dobrze czytam schemat to patrząc od lewej strony 1 i 4 nóżka układu to masa ,2 to sygnał wychodzący na głośniki, 3 to zasilanie 23 V a pin 7 to wejście sygnału.
    Czy może mnie ktoś ewentualnie skorygowac.
  • Poziom 34  
    UL 1405 - Struktura:

Ok
  • Poziom 17  
    U mnie pin 1 i 4 są na jednej ścieżce fabrycznie
  • Poziom 34  
    W porządku ;) Tak miało być fabrycznie.
  • Poziom 36  
    1405 to slaby scalak co widac po schemacie aplikacyjnym.
    Kto to widzial stosowac jeden tranzystor na wyjsciu.
    Zrob jak pisal jeden z userow, czyli dobuduj cos na podstawie tda. Pamietaj, ze tam masz 40 watowe trafo sieciowe ze stabila na koncowke mocy. Takie gml 026 zakatuja zasilacz a poza tym masz tam za niskie napiecie do gml.

Moderowany przez Artur k.:

Kto to widział, by pisać i radzić jak się samemu nie wie.
    Budowę i zasadę działania stopnia końcowego klasy AB to Kolega zna? Chyba nie, bo gdyby znał to wiedziałby, że tranzystorami końcowymi na załączonym rysunku są tranzystory T7 i T9. Funkcji pozostałych elementów opisywał nie będę - to nie szkoła.

• Poziom 37  
    Ze względu na niedostępność UL1405, proponuję przeróbkę na inny układ. Trzeba wybrać scalaka z możliwie małą liczbę elementów zewnętrznych. O ile pamiętam, były wersje ze staruszkiem TDA2030. Trzeba pamiętać o napięciu zasilania +24 V.
  • Spec od sprzętu Unitra
    A skąd wiesz że, na pewno układy poszły? Bezpieczniki 2×400mA sprawne?
    Ja stosowałem w zamian ich UL1481 (tylko nie wiem czy teraz też je można jeszcze dostać) do tego kawałek płytki uniwersalnej reszta na przewodach wlutowane wprost (odpowiednio) pod wyprowadzenia starego scalaka.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    A skąd wiesz że, na pewno układy poszły? Bezpieczniki 2×400mA sprawne?

Nie wiem jakie były w oryginale (ze schematu wynika tak jak mówisz że 400mA) a te są kolorowe , kolorowe szkiełko :D z napisem na blaszce 500 mA - są sprawne maja przejście.
    Egzemplarz otrzymałem tylko z 1 końcówką UL 1405 na radiatorze - drugiej nie ma.

Napięcia sie zgadzają z tymi schematowymi czyli stałe 23.6 V mam na 3 pinie
  • Poziom 27  
    Z posiadanej przeze mnie literatury wynika żę ul1405 jest odpowiednikiem scalaka LA4033 firmy sanyo. Obydwa ciężko będzie kupić o ile pamiętam posiadam gdzieś kilka z demontażu.
  • Serwisant
    Drobne poprawki.
    Noga 4 nie może iść na masę ! Jest to noga do kompensacji wzbudzeń. Według schematu powinna być wolna.
    Sprawdzony patent to TDA2030, chodzą do dzisiaj. Aplikacja jest na elektrodzie

(w związku z usunięciem postu Kol.ugh-zan3 ( Całkowity brak znajomości tematu), pozwoliłem sobie na edytowanie treści tego postu.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 34  
    Aż się pokusiłem o znalezienie schematu DSS-101.

Coś Ci się Damian R. przewidziało z tym połączeniem 1 i 4 nóżki fabrycznie, ale powiedzmy że to nieistotne w wariancie montażu implantów.

• Poziom 14  
    Ze strony internetowej sklepu Unitrel wynika, że mają w swoich zapasach takie układy. Jeżeli by komuś bardzo zależało, to można pokusić się o zamówienie takowego, nie wiem tylko na ile sklep ten prowadzi sprzedaż detaliczną.
  • Poziom 17  
    Na pewno mi się nie przywidziało :)

Słaba jakośc foto ale powinieneś zauważyc :)

Jednak pokusiłem się o układ na Tda 2030 , dowiedziałem się że układ Tda 2030 może pracowac na napięciu od 12 V do 24 V w amatorze mam 23 V więc pasuje. Myślę że dobrze nadaje się tam kit NE 018. Jak zmontuje układ na Tda 2030 to jakie moęe podłączac głośniki ? bo w instrukcji jest napisane że od 4 do 15Ω.
  • Serwisant
    Wracając co nogi numer 4. Zauważ że w druku jest w około niej większy otwór co świadczy że nie jest ta noga polutowana. Czasem gdy układ się wzbudzał zachodziła potrzeba dołączenia do tej nogi kondensatorek do masy. Ale na pewno nie była polutowana bezpośrednio do masy.
    A nie lepiej montować układ od razy do radiatora, a końcówki na drucikach i to jak najkrótszych
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Cytat:
    Na pewno mi się nie przywidziało :)

Oj Damian... ;) Pewnie że nie były połączone. Stosuje się takie techniki trasowania ścieżek przy wykonawstwie płyt drukowanych.
  • Poziom 26  
    UL 1402 np. tyle że był słabszy i tak samo trudno osiągalny obecnie , jak by co posiadam .