Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy prostownik napięcia anodowego ?!

31 Mar 2004 08:00 7562 13
 • Poziom 20  
  Czytałem gdzieś, że ludzie chętnie kupują lampy 6U4 (podwójna potężna dioda prostownicza), bo ,,lampy prostownicze w zasilaczu poprawiają dźwięk". Nie rozumiem co to ma do rzeczy, jeżeli chodzi o brzmienie (na zdrowy rozsądek lepszy jest mostek z 1N4007, a poza tym ta lampa ma 1.5 A prądu żarzenia!) czy może chodzi tylko o umieszczenie na skrzynce jeszcze jednej ,,świecącej banieczki"? Może to jakiś ,,przesąd"? ja tam jak używam zwykłych półprzewodników (jak większość ludzi) to jestem zadowolony z efektów.
 • Specjalista elektronik
  Diody półprzewodnikowe mają mocno nieliniową charakterystykę, dlatego generują dużo większe zakłócenia.
  Na temat eliminacji zakłóceń pisałem w "Czemu buczysz ,czyli o uziemianiu..." https://www.elektroda.pl/rtvforum/sutra555999.html
  i podałem schemat, który stosuję, by mi zasilacz nie zakłócał https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/prostownik_188.gif
 • Poziom 15  
  Witam! Myślę ,że poza efektem wizualnym i zdecydowanie wyższą ceną lampy większej różnicy nie ma. A twierdzenie ,że lampka w prostowniku napięcia anodowego poprawia jakość dźwięku wydaje się chybione.
 • Poziom 37  
  W sensie technicznym dioda lampowa jest gorsza pod każdym względem od prostownika półprzewodnikowego.
  1.Potrzebuje żarzenia
  2.Spadek na diodzie krzemowej jest 0,7V a na lampowej nawet kilkadziesiąt V.
  3.Diody Si w zasadzie się nie zużywają a lampowe tak.
  Stosowanie lamp w zasilaniu lampowych końcówek mocy ma inny sens.Chodzi o to że lampowy prostownik daje duże spadki napięcia przy wzroście obciążenia (wysterowania) i efekt kompresji.We wzmacniaczu Hi-Fi nie poprawi to niczego ,jest chętnie stosowane we wzmacniaczach gitarowych i daje efekt gdy gitarzysta przesterowuje końcówkę mocy.Sam dźwięk jest taki jaki znamy z np. solówek The Shadows.Mesa nawet robiła wzmacniacz Dual Rectifier w którym można było przełączać prostownik z lampy na diody.Jednak gdy chodzi o wierne wzmacnianie a nie ten efekt znany ze starych wzmacniaczy to diodowy prostownik jest lepszy.
 • Poziom 15  
  Dodałbym ,że duża oporność wenętrzna źródła napięcia anodowego w przypadku wzmacniacza audiofilskiego jest wręcz szkodliwa.
 • Poziom 37  
  Ale jakich harmonicznych?Po prostowniku i kondensatorze masz mieć stały i prosty(na wykresie) jak linijka prąd.I nieliniowość elementu prostowniczego w tym wypadku nie ma znaczenia.Ważna jest rezystancja dynamiczna prostownika(diody).
 • Specjalista elektronik
  ... chyba że będą tak wysokie harmoniczne, że kondensator tego nie wyeliminuje.
  W każdym razie: obserwowałem zakłócenia w układach z prostownikami półprzewodnikowymi.
  Opisywałem już jak je eliminuję: https://www.elektroda.pl/rtvforum/sutra555999.html#555999
  Nie miałem okazji sprawdzić, czy użycie lamp powoduje, że takich zakłóceń nie ma.
 • Poziom 18  
  Po co ten spór o harmoniczne?. W każdym zasilaczu równolegle z kondensatorem elekrtolitycznym wstawia się kondensator rzędu kilkadziesiąt nF. Wydawałoby sie to bez sensu, ale zadaniem jego jest właśnie zwieranie sygnałów w.cz. do masy ponieważ elektrolit charakteryzuje się pewną szeregową indukcyjnością i tego nie potrafi. Ma to np zapobiegać aby nasz wzmacniacz zamiast wzmacniać nie zaczął w tle nadawać lokalną stacje radiową.
 • Poziom 14  
  chcialbym dodac ze stosowanie lamp ma jedna zalete ze przy bybuchu bomby atomowej lampa jest niezniszczalna kwesti duzego pola magnetycznego tranzystory sie spalaja dlatego rosjanie tak lubia stosowac lampy w nadajnikach mocypowyzej 10KW
  camco
 • Poziom 14  
  Popieram Pi-Vo. Stosując w filtrze zasilacza dodatkowy dławik możemy zapomnieć o harmonicznych.
 • Poziom 25  
  Dioda lampowa ma jeszcze jedną zaletę o której się zapomina - miękki start co sprzyja żywotności sprzętu. W układach z diodą Si układ dostaje nagłe uderzenie prądowe po załączeniu, co często jest przyczyną awarii. Osobiście jednak preferuję diody Si.
 • Poziom 15  
  A nikt jeszcze tu nie wspomniał o "siadaniu" napięcia zasilacza z prostownikiem lampowym, co wynika z charakterystyk diod lampowych.
 • Poziom 16  
  adam.o przecież parę postów wyżej dokładnie to wyjaśnia Pi-Vo.
  Pozdr.