Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk utraconych danych z plików *.chk

07 Sty 2009 00:47 10466 12
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    Problem jest dla mnie dość poważny, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań, wolę założyć ten temat i zapytać o zdanie specjalistów.
    Na wstępie postaram się opisac na czym problem polega.
    Otóż podczas uruchamiania, komputer wyślizgnął mi się z ręki (uniosłem go lekko, żeby wyjąć kabel na którym stał) i upadł, po czym zrestartował się. Po restarcie nie dało się go ponownie uruchomić (zawieszał się w momencie, gdy miał rozpocząć wczytywanie systemu). Po całkowitym odłaczeniu od sieci i ponownym podłączeniu wystartował. Podczas wczytywania systemu (WinXP) uruchomił się ChkDsk, który znalazł sporo uszkodzonych plików. Niestety po uruchomieniu systemu okazało się, że wcięło wszystkie ustawienia systemu, zawartość pulpitu, moje dokumenty, itp. (wygląda to tak, jakby usunąć cały folder Documents And Settings). W katalogu głównym partycji C: znalazłem folder found000, a w nim pliki *.chk o łącznym rozmiarze ok 700MB.
    Dysk odłączyłem, aby system nie nadpisywał utraconych danych. Wszystkie pliki na których mi zależy znajdowały się na partycji systemowej C:.
    Czytałem na forum, że pierwszym krokiem jest wykonanie kopii dysku. Niestety nie mam drugiego dysku o takiej pojemności. Dysponuję tylko wolną partycją 13GB, na dysku z którego obecnie korzystam (partycja z utraconymi plikami ma ok 10GB), dlatego myślałem o zrobieniu kopii do pliku programem DMDE. Czy to dobry pomysł? Czy może w tym przypadku wykorzystać inne narzędzie? No i najważniejsze pytanie - czy da się wogóle odzyskać choć część utraconych danych?
    Dysk którego problem dotyczy to Seagate 60GB - dokładny model podam jutro gdy będe miał narzędzia żeby go wymontować.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Szybka kopia zawartości tego dysku - najlepiej posektorowa , to jedyne co możesz teraz zrobic , zanim dysk całkiem ci padnie .

Pozdrawiam .
    Przy pomocy DMDE zrobiłem posektorową kopię partycji i zapisałem ją do pliku *.ima. Czym to teraz ugryźć? Czym pracować na tym obrazie?
    Poczytałem i znalazłem program UnChk, ale on nie widzi tego obrazu - można tylko pracować na "gołych" plikach.
  • Moderator Samochody
    Wydaje mi się, że nie tędy droga, UnCHK/FileCHK/CHK-Mate jedynie rozpoznaje typ (rozszerzenie) pliku na podstawie jego nagłówka, nie odzyskuje nazw plików ani nie przywraca ich do poprzedniej lokalizacji. Poza tym pliki .chk nie muszą być kompletnymi plikami, to mogą być jedynie fragmenty plików i wcale nie musi być tak, że file0010.chk jest następną częścią pliku file0009.chk, w zasadzie tak nigdy nie będzie. Jeśli pliki były pofragmentowane ta metoda nie zdaje egzaminu.
    W takim razie czym analizować ten obraz? Obecnie nie mam drugiego dysku o takiej pojemności, więc pozostaje mi praca właśnie na obrazie.
  • Pomocny post
    Specjalista HDD Recovery
    DMDE otwiera ten plik można spróbować użyć R-Studio Otworzy image .
    Rzeczywiście otwarłem obraz przy pomocy DMDE, tylko z początku nie wiedziałem jak to zrobić. Udało się odzyskać ok 95% danych, w tym wszystkie najważniejsze, na których mi najbardziej zależało.
    Dziękuję wszystkim za cenne rady.
    Przy okazji mam jeszcze dwa pytania:
    1) Z którego systemu plików (FAT/NTFS) odzyskiwanie danych jest skuteczniejsze? Który system warto stosować?
    2) Czy po tym całym zdarzeniu (upadek z wysokości ok 3cm) istnieje ryzyko, że dysk padnie całkiem? Czy ten wstrząs mógł mu poważnie zaszkodzić? W chwili obecnej pracuje poprawnie, nie wydaje dziwnych dźwięków, itp.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    1) Z którego systemu plików (FAT/NTFS) odzyskiwanie danych jest skuteczniejsze? Który system warto stosować?

Warto stosować NTFS. Co do odzysku danych , to również NTFS:
    http://yura.projektas.lt/files/data_recovery/odzyskiwanie_plikow.html

Cytat:
    2) Czy po tym całym zdarzeniu (upadek z wysokości ok 3cm) istnieje ryzyko, że dysk padnie całkiem? Czy ten wstrząs mógł mu poważnie zaszkodzić? W chwili obecnej pracuje poprawnie, nie wydaje dziwnych dźwięków, itp.

Ryzyko takie istnieje. Przedstaw screen z programu HDTune - zakładka health, wtedy powiemy w jakiej kondycji jest kolegi dysk.
    Oto zrzut z programy HDTune:
    Odzysk utraconych danych z plików *.chk

P.S. Widzę, że kolega z Leszna. Pozdrowienia z Kościana ;)
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
  • Poziom 43  
    Tak jak juz kolega tzok napisal, dysk w zlej kondycji. Ponadto proponowalbym sprawdzic czy molex zasilajacy dysk ciasno siedzi.

PS. Pozdrowienia z Leszna :D
    Szkoda - przepracował prawie 6 lat. Przeznaczę go jako dużą dyskietkę, do przenoszenia mniej ważnych plików.

Dziękuję kolegom za pomoc, pozdrawiam.