Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje prostownika do akumulatora 45Ah.

damian24 07 Sty 2009 15:15 3545 7
  • #1 07 Sty 2009 15:15
    damian24
    Poziom 2  

Witam wszystkich.
    Mam pytanie do znawców tematu elektroniki. Mam jakiś stary prostownik akumulatorowy i nie wiem czy mogę nim naładować swój aku 45ah.
    W środku znajduje sie transformator ochronny TO-250, moc 250 VA, U1 500V, U2 24V. Nie ma w nim żadnej regulacji choć była na co wskazują dziury w obudowie. Zrobiłem fotkę podglądowa
    [/img]Modyfikacje prostownika do akumulatora 45Ah.Modyfikacje prostownika do akumulatora 45Ah.

0 7
  • #2 07 Sty 2009 15:24
    markus15021959
    Poziom 16  

Akumulator masz 45 Ah ale napiecie pracy 12 V. Z tego prostownika musisz uzyskac napiecie rzedu 13,5 -14,4V czyli takie jakie daje alternator w samochodzie . Poszukaj w literaturze schematu regulatora napiecia ewentualnie układu obnizajacego napiecie z 24 V na wspomniane 13,5V-14,4 V Transformator ma duza moc wiec nie bedzie problemu z uzyskaniem wymaganego pradu ładowania rzedu 4,5 A. Mozesz zrobic układ elektroniczny z regulacja pradu ładowania powiedzmy od 1 A do nawet 8A , bo to trafo wytrzyma ma 250 W. Regulacje pradu ładowania np. na tyrystorze.W obecnej chwili tym prostownikiem nie mozesz ładowac 12 Voltowego aku, bo uszkodzisz płyty wewnatrz akumulatora

0
  • #3 07 Sty 2009 15:46
    damian24
    Poziom 2  

A co jest prostsze do zrobienia? Regulator czy układ? Bo nie jestem specem w tej dziedzinie :D Choć lutownica posługiwać się umiem :)
    I jakie zadanie maja te zielone (nie wiem co :P) umieszczone obok transformatora?

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2009 13:44
    markus15021959
    Poziom 16  

Te zielone elementy to sa diody prostownicze / najprawdopodobnie sadzac po rodzaju obudowy 5A/. Sa one w typowym układzie Graetza tzw.mostku. Ich zadaniem jest wyprostownie napiecia zmiennego , które wychodzi z transformatora na napiecie stałe tetniace tzw.dwupolówkowe po mostku. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz taki układ który spełni te dwie funkcje w jednym układzie elektronicznym . Jak masz miernik to sprawdz czy trafo na wtórnym uzwojeniu nie ma przypadkiem odczepów 2 X 12 V zmiennego napiecia.

0
  • Pomocny post
    #5 08 Sty 2009 21:41
    _JF_
    Poziom 23  

Jeśli U1 na 500V a U2 24V to przekładnia 20:1 czyli na 230V uzyskasz ok 11,5V wystarczające, Moc znamionowa tez wystarczająca... Polecam dołączyć do niego Voltomierz do 15V i Amperomierz do 25A jeśli chcesz mieć regulację napięcia/prądu polecam przed uzwojeniem pierwotnym wstawić układ podobny do ściemniania żarówki na 220V głównym elementem będzie triak Modyfikacje prostownika do akumulatora 45Ah.

0
  • #6 09 Sty 2009 14:23
    damian24
    Poziom 2  

A dlaczego amperomierz o takiej dużej skali?
    No to teraz trzeba sie trochę pobawić i może coś z niego będzie :) O ile nie będzie zwarcia i braku prądu na całej ulicy :P
    To jeszcze tak łopatologicznie zeby nie było niespodzianek. Co będę potrzebował do wykonania tego układu?

0
  • #7 09 Sty 2009 14:44
    Stary1952
    Poziom 33  

markus15021959 napisał:
    Te zielone elementy to sa diody prostownicze / najprawdopodobnie sadzac po rodzaju obudowy 5A/. .

Są to bardzo dobre rosyjskie diody prostownicze o prądzie min. 10A . Po zbudowaniu mostka gretza możesz spokojnie obciążać prostownik prądem 20A . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #8 10 Sty 2009 02:52
    _JF_
    Poziom 23  

damian24 napisał:
    A dlaczego amperomierz o takiej dużej skali?
    No to teraz trzeba sie trochę pobawić i może coś z niego będzie :) O ile nie będzie zwarcia i braku prądu na całej ulicy :P
    To jeszcze tak łopatologicznie zeby nie było niespodzianek. Co będę potrzebował do wykonania tego układu?

Spokojnie jeśli zastosujesz na samym początku bezpiecznik 1,5 lub 2A spokojnie wystarczy, Jeśli twoje trafo ma ok 250VA to ok 250 W napięcie ok 11-12V to prąd Maksymalny będzie wynosił ok 21A wiec, Np. tem wskaźnik o skali 20A, mógł By uledz uszkodzeniu, ponieważ przepływa przez niego cały prąd, ew możesz zastosować na wyjsciu bezpiecznik ok 15A, wiec maxymalna moc na wyjsciu oddawana bedzie wynosi ok 170W, noi wskaźnik sie nie rozwali... tylko bezpiecznik moze sie spali, i tutaj informacja, ze bezpiecznik sie tylko spali jak zrobisz zwarcie na wyjsciach, na łądowaniu ahu nie nie powinien sie spali. Tymi 170watami spokojnie załadujesz nawet ok 80Ah a nawet wiecej, tylko wiecej czasu, na nałądowanie.
    Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

zapomniałem dodać, ze na regulatorze, ostrożnie trzeba, z potencjometrem, obowiązkowo, plastikową gałkę, poszukam bezpiecznijszych schematów...
    pytałes sie jakie trza elementy, wiec Triak wystarczy 4A, polecam BT136 potencjometr i 2 rezystory o ok 200ohm przyłączone dosiec i do skrajnych położeń potencjometru, jeśli masz jakieś pytanie mów śmiało, lepiej pytaj, niz masz byc porażony prądem... nie zapomnij o bezpiecznikach... ok2 na wejściu, ok 15 na wyjściu, nie powinien sie spali, na pewno wystarczy

0