Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program w jezyku c do mikrokontrolera 8051(kompilator Keil)

07 Sty 2009 19:11 2430 2
 • Poziom 9  
  Witam
  Próbuje napisać program w języku C przy pomocy kompilatora Keil i urządzenia dydaktycznego (chyba mikron) dokładną nazwę podam jutro, podobny do DSM -51 tylko taki trochę większy.
  Mój program musi po odpaleniu go na stanowisku dydaktyczny i po naciśnięciu jednego przycisku (np. P3^5) odpalać licznik zliczający sekundy a po naciśnięciu przycisku (np. P3^4) zatrzymywać licznik a wynik w sekundach wyświetlać na diodach (co będzie oczywiście w kodzie binarnym ).

  sam napisałem coś takiego
  #INNCLUDE<Reg515.h>
  #INCLUDE<absacc.h>

  sbit kl=P3^5;

  Void delay()
  {
  unsigned int y=4000;
  while(y--)
  }

  Void main(void)
  {
  unsigned char sek O,i;

  TMOD=0x01;
  TCOM=0x00;
  P5=0;

  while(1)
  {
  while(kl);
  {
  for(i=0,i<25,I++)
  {
  TR0=O;
  TH0=(-46080)>>8;
  TL0=(char)(-46080);
  TR0=1;
  while(!TF0);
  TF0=0;
  }
  sek++;
  if(kl==0)
  break;
  }
  P5=sek;
  sek=0;
  delay();
  }
  }


  Ten program jest na jeden przycisk i pewnym sensie działa tylko ma wadę włączam normalnie licznik leci liczy czas ale gdy chcę go zatrzymać muszę ten przycisk przytrzymać tak z 1-2 sek aby się zatrzymał proszę o jakieś małe sugestie co może być nie tak  Jeżeli ten post jest w złym miejscu(zastanawiałem się nad tym działem Początkujący Nauka Nauka elektroniki od podstaw)to proszę o jego przeniesienie w odpowiednie miejsce i od razu z góry dziękuje za pomoc
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  przycisk musisz trzymac, bo procek wisi w funkcjach opozniajacych (delay()). uzyj przycisku ktory ma przerwanie, wtedy problem bedzie rozwiazany. ewentualnie musisz swoje odliczanie sekund przerobic - na przyklad na timer w tle, ktory daje przerwanie, w ktorym to przerwaniu sa zliczane owe sekundy - tym sposobem tez bedzie rozwiazane.

  procek na raz potrafi robic tylko jedna rzecz, ty chcesz robic dwie (liczyc czas i czekac na klawisz), wiec sila rzeczy jedna z nich powinna byc w przerwaniu... da sie to oczywiscie zrobic inaczej, ale na przerwaniach bedzie naprawde prosciej.

  4\/3!!
 • Poziom 9  
  ok ale mógł byś mi podać coś dokładniej na temat tych przerwań bo zapomniałem dodać ze z tego programowania to orłem nie jestem i za bardzo nie wiem jak ustawić te przerwania