Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie narzędzia dla początkującego elektryka za 15 000 PLN

quadmaster 07 Sty 2009 20:22 34482 41
  • #1 07 Sty 2009 20:22
    quadmaster
    Poziom 10  

Witam,
    Podobnego tematu nie widzę, więc zapytam sam.
    A więc zamierzam rozpocząć własną działalność - usługi elektryczne, być może nie tylko z resztą. Ale rozchodzi się o to, że muszę wykorzystać z dotacji Unii Europejskiej dokładnie 14500 złotych dofinansowania. Za te pieniądze muszę kupić sprzęt który będzie mi potrzebny do pracy, ewentualnie mógłby być nawet samochód. Ale mnie interesuje sprzęt. Liczę na to, że ktoś z Was będzie wiedział bardziej z życia, co się przydaje w zawodowej pracy elektryka. Mam póki co uprawnienia tylko na eksploatację do 1kV, ale postaram się, żeby je z czasem rozszerzyć. Sprzęt ma być raczej kupiony przyszłościowo, ponieważ na przykład nie mam żadnych uprawnień pomiarowych, a w niedalekiej przyszłości chciałbym je zdobyć. Więc tak na przykład jakieś podstawowe przyrządy pomiarowe by się przydały. Generalnie interesuje mnie wykonawstwo głównie domowych instalacji elektrycznych - chodzi raczej o domki jednorodzinne w stanie surowym. Jak to wygląda ze strony praktycznej?
    Wiem że do odbioru instalacji domowej, potrzebny jest tylko jeden pomiar - rezystancji uziemienia. Do tego będzie potrzebny jakiś miernik.
    Na pewno chciałbym kupić bruzdownicę do kabli, taką o "średnich" parametrach, myślę że w cenie coś ok. 2000 PLN, do tego jakiś pomost aluminiowy, składany również w drabinę... Na pewno także porządne śrubokręty elektromontażowe. Trochę sprzętu elektrycznego już mam. Na przykład duża szlifierka kątowa Bosch, wiertarka z funkcją lekkiego podkuwania, także Bosch... Co sądzicie o jakimś dalmierzu laserowym? Generalnie interesuje mnie sprzęt markowy. Prawdę mówiąc od lat nigdy nie zawiodły mnie narzędzia firmy Bosch, to też właśnie ich mam najwięcej. Jaki wykrywacz kabli najlepiej się sprawdzi?
    Interesuje mnie sprzęt który naprawdę się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Nie mam jeszcze doświadczenia, działalność dopiero rozpocznę, a praktykę najprawdopodobniej będę musiał rozpocząć u boku doświadczonego fachowca. Niestety, najpierw muszę wiedzieć jaki sprzęt chcę kupić, a dopiero później będę mógł rozpocząć działalność - dlatego sprawa jest dla mnie skomplikowana.
    Czekam na jakieś porady,
    Tomek

• Megger
  • #2 07 Sty 2009 21:23
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Jeśli chodzi i bruzdownicę, to jeśli kupować to tylko z odkurzaczem - a takiej za 2 tys. na pewno nie kupisz. Plany planami, a zobaczysz że i tak będziesz robić także przeróbki starych instalacji lub drobne usterki - dlatego polecam zakup porządnego lokalizatora przewodów. Jeśli chodzi o pomiary - jeśli eksploatację masz krótko to nie licz na to, że dostaniesz pomiary. A jeśli chodzi o sprzęt do pomiarów - proponuję Sonela - dobra (aczkolwiek nie tania), polska firma. Kup sobie też porządną wkrętarkę - będzie bardzo pomocna. Poziomnica laserowa też się przydaje. Jeśli chodzi i markę sprzętu elektronarzędzi - Hilti i Makita to w zasadzie najlepsze marki, ale nie sądzę żebyś miał na tyle pieniędzy; rozważ DeWalt'a - moim zdaniem całkiem porządna firma. Jeśli chodzi o miernik (poza pomiarami) do codziennej eksploatacji - nie inwestuj w jakieś cuda, kup najtańszy chiński multimetr; zobaczysz że tu akurat nie opłaca się inwestować. Pomyśl nad jakimś małym zespołem prądotwórczym - na pewno się przyda.

• Megger
  • #3 07 Sty 2009 21:29
    fala591
    Poziom 12  

Witam.
    Z tego co piszesz, wnioskuję że jesteś młodym, pełnym entuzjazmu człowiekiem. Nie szalej z zakupami (dobry sprzęt kosztuje), dopóki nie sprecyzujesz, a raczej rynek nie określi rodzaju i zakresu Twojej działalności. Zrób rozeznanie na jakie roboty możesz liczyć - co najmniej na rok i pod tym kontem wyposażaj warsztat. Jeżeli w Twojej okolicy jest sporo zleceń na domki, wejdź w to. Tu nabierzesz doświadczenia i zyskasz przyszłych zleceniodawców na lepsze (finansowo) roboty.
    Z narzędzi polecam:
    KNIPEX - narzędzia elektromontażowe, używam 20 lat jeden zestaw - nie do zdarcia.
    Bruzdownica i odkurzacz HILTI - drogie, ale wiedz, że "tanie mięso, psy jedzą"
    Wskaźnik dwubiegunowy - Combi Check 3 STEINELa - w 30 letniej praktyce, nie miałem lepszego.
    Młotki, przecinaki byle jakie i tak będziesz gubił.
    Dalmierz nie będzie Ci niezbędny - odpuść sobie.
    Nie kupuj narzędzi no-name, przy markowych uważaj na chińszczyznę, rynek zalany jest tym badziewiem.
    Przy zakupach warto trochę pobiegać, różnice w cenie tego samego sprzętu potrafią być znaczne.
    To tyle co mi przychodzi do głowy tak na początek. Dalsze zakupy będziesz robił w miarę potrzeb i środków finansowych.
    Życzę powodzenia na starcie działalności

• #4 07 Sty 2009 21:56
    czesiu
    Poziom 32  

quadmaster napisał:
    Wiem że do odbioru instalacji domowej, potrzebny jest tylko jeden pomiar - rezystancji uziemienia. Do tego będzie potrzebny jakiś miernik.
    Do stwierdzenia o sprawności instalacji potrzebny jest przede wszystkim pomiar ochrony przeciwporażeniowej (pętla zwarcia), rezystancja izolacji, pomiar RCD. Rezystancja uziemienia wówczas gdy występuje w budynku instalacja odgromowa.

• #5 08 Sty 2009 00:00
    quadmaster
    Poziom 10  

Witam ponownie i dziękuję za odzew. No więc jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to mam na oku bruzdownicę BOSCH GNF 35CA 1400W z oferty użytkownika/firmy bosch_kontaktsa z Allegro (od nich mam większość dotychczasowego sprzętu). Kosztuje 2 037,00 PLN a do tego chciałbym zakupić (tak proponuję, to tylko pierwszy napotkany) odkurzacz BOSCH GAS 25 także z oferty tej firmy za 1 307,00 PLN. Wiem wiem... W zasadzie to amatorszczyzna... Ale zawsze to nie jakieś chińskie dziadostwo, a przynajmniej jest już z serii PROFESSIONAL - czyli niebieska a nie zielona. Z doświadczenia swojego, a bardziej mojego Ojca wiem, że niebieski sprzęt Boscha gdy się o niego odpowiednio dba, wytrzymuje naprawdę długo. Dla przykładu mam w domu małą szlifierkę kątową GWS 9125, która ma już zdaje się ponad 10 lat a w serwisie nie chcieli nawet wymienić szczotek... bo są jeszcze dobre. Ale fakt, że jest czyszczona i przedmuchiwana kompresorem. Generalnie dbam o narzędzia.
    SQ9MEM
    napisał również o wkrętarce. To właśnie też planuję. Miałem przyjemność korzystać z pożyczonej Makity, a osobiście mam Boscha. To porównanie nieco śmieszne, biorąc pod uwagę jakość i możliwości - jeśli pracujecie na Makitach, to wiecie dlaczego - dla mnie póki co sprzęt ten pozostanie w sferze marzeń.
    Lokalizator przewodów
    No właśnie - co z nim? Co proponujecie? Co się sprawdza? Mam w domu taki jeden Boscha, ale prawdę powiedziawszy... Coś ostatnio się nie sprawdził. Ciągle pokazuje że jest coś metalowego, a tego tam na pewno nie ma.
    Proszę o jakiś konkretny model, który się sprawdza. Wiadomo, w rozsądnej cenie, ale to mieć muszę, więc nie oszczędzę na tym.

Jeśli chodzi o pomiary, to podobno na to będę musiał poczekać. Być może, ale mając te pieniądze chciałbym coś kupić, a z drugiej strony niekoniecznie utopić kilka tysięcy w coś czego faktycznie nie będę mógł używać. Powiem tak: jeśli jakiś przyrząd do pomiarów ma kosztować kilkaset złotych, to spokojnie mogę go sobie kupić po zrobieniu odpowiednich uprawnień. A leżeć bezużyteczny nie ma po co.
    Poziomnicę laserową już mam, naprawdę jest bardzo pożyteczna.

O firmie DeWalt słyszałem dużo dobrego. Ceny nawet dosyć przystępne.
    Ja jednak proszę w miarę możliwości o jakieś konkretne modele, których być może Wy Panowie używacie.

Zespół prądotwórczy?
    Nie wpadłbym na to! Dobra rade, zdaje się. Coś więcej na ten temat poproszę. Co w praktyce najczęściej się nim zasila? Albo inaczej... Domyślam się, że są one o różnej wydajności: jakiego szukać? za 800 złotych znalazłem agregat o mocy nominalnej 2500 W.
    Wystarczy do moich zastosowań? Mówcie na Waszych przykładach.

fala591
    pisze, że muszę sprecyzować co chciałbym konkretnie robić. Sprawa jest dosyć jasna. Brat prowadzi własną działalność i stawia domki jednorodzinne, stąd moja inicjatywa wykonywania w nich instalacji.
    Niestety ani odkurzacza ani bruzdownicy Hilti nie znalazłem na Allegro - dowiem się na miejscu w specjalistycznym sklepie, może coś powiedzą.

KNIPEX
    Mogę prosić o coś konkretnego? Jestem jeszcze laikiem w tej materii. Jakie narzędzia się przydają? Panowie, ja wiem że to dla Was wydaje się oczywiste, ale jest wiele wynalazków na które ja mogę w tej chwili popatrzeć i tylko się zastanowić do czego to jest. Jakieś ściągacze do izolacji? Szczypce? Takie rzeczy są stosunkowo tanie, a niezwykle ważne. Robi się coś może pistoletem do kleju? Przydaje się do czegoś?
    Może o jakimś narzędziu nie wiem?
    Widzę na Allegro jakieś nożyce do kabli - to jeszcze rozumiem. A po co na przykład Szczypce zagniatające PreciForce?
    Przydaje się to? Jeśli nie kupię tego teraz, to później dłuższy czas nawet nie dowiem się o istnieniu czegoś takiego.

fala591 napisał:

Wskaźnik dwubiegunowy - Combi Check 3 STEINELa - w 30 letniej praktyce, nie miałem lepszego.

O to właśnie mi chodzi! Takie argumenty cenię. Sprawdzona rzecz, więc już sobie zanotuję, że muszę coś takiego poszukać!
    Oj się rozpisałem... :) Dziękuję za pomoc. Zaraz postaram się skompletować to, co już wiem że potrzebuję,podsumować, a następnie napiszę tutaj.

EDIT

1) 1 307,00 zł BOSCH ODKURZACZ GAS 25
    2) 2 037,00 PLN BOSCH BRUZDOWNICA GNF 35CA 1400W
    3) 628,00 zł Wkrętarka MAKITA 6271 DWAETC + osprzęt + walizka – czy wystarczy?
    4) Duża niewiadoma - Lokalizator przewodów – jaki polecacie??????????????
    5) 1000 zł AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY UNITECH 2,7kW – możecie sprawdzić na Allegro.
    Dane techniczne:
    • Silnik 4-suwowy, trójfazowy, chłodzony powietrzem
    • Wyjscia 3x 220V 1x 380V 1x 12V
    • Częstotliwosc 50 Hz
    • Moc 2,7 kW
    • Zbiornik paliwa 15L (benzyna bezołowiowa)
    • Waga ~50kg
    • Średnie spalanie 1,3l/h
    6) Zestaw narzędzi Knipex – widzę, że ten sprzęt naprawdę sobie cenią. Ale może warto? A może coś jednak tańszego? Ale to chyba narzędzia, których będę używać na co dzień, prawda? Mam wrażenie, że mogą okazać się ponadprzeciętnie ważne. Powiedzcie co się sprawdza. Mały ZESTAW NARZĘDZI IZOLOWANYCH - KNIPEX - 1000V kosztuje prawie 2000 złotych, a niewiele w nim jest :(
    7) 217,06 PLN http://www.narzedzia.pl/
    wchodzimy w Produkty> Narzędzia pomiarowe > Pomiar prądu
    Wskaźnik napięcia COMBI CHECK 1.3 firmy Steinel
    To jest chyba to o czym Kolega powyżej pisał.
    8) 299 PLN RUSZTOWANIE ALUMINIOWE KRAUSE. Czyli po prostu podest aluminiowy

• #6 08 Sty 2009 08:48
    sp5wcx
    Poziom 33  

quadmaster napisał:

5) 1000 zł AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY UNITECH 2,7kW – możecie sprawdzić na Allegro.
    Dane techniczne:
    • Silnik 4-suwowy, trójfazowy, chłodzony powietrzem
    • Wyjscia 3x 220V 1x 380V 1x 12V
    • Częstotliwosc 50 Hz
    • Moc 2,7 kW
    • Zbiornik paliwa 15L (benzyna bezołowiowa)
    • Waga ~50kg
    • Średnie spalanie 1,3l/h

Daruj sobie, to jest jedna właśnie z tych chińskich zabawek, co w różnych marketach z różnymi naklejkami występują. Szukaj czegoś markowego, na przykład Honda (tylko nie te z Alledrogo po 700 zł, bo to podróby!!!).

• Megger
  • #7 08 Sty 2009 11:27
    witek17
    Poziom 17  

nie będziesz zrobił chyba tylko czystej elektryki? zapewne też sieci alarmowe i informatyczne

więc narzędzia do lokalizacji uszkodzeń kabla i pomiaru jakości połączenia

p.s. dlaczego tak wolno działa edytor? czyżby połączenie monitorowane? :D

• #8 08 Sty 2009 12:15
    wd40
    Poziom 21  

Z tym samochodem to uważałbym. Z tego co wiem to mogą nie sfinansować auta. A na pewno jeżeli kasę dostajesz z projektu regionalnego to wykonanie pracy poza swoim województwem spowoduje konieczność zwrotu dotacji (tego jestem na 100% pewien).
    Do sprzętu dodałbym miernik cęgowy (ale w wersji stałoprądowej też) i długi, gruby przedłużacz.
    Co do papierów na pomiary to najlepiej przed egzaminem pójść na kurs pomiarowy - gwarantuję, że zdasz i dotację na to również otrzymasz.
    Zresztą warto mieć zrobiony sam kurs SEP bo przy niektórych zleceniach inwestorzy wymagają tego a na pewno przy przetargach publicznych.

• #9 08 Sty 2009 12:19
    quadmaster
    Poziom 10  

Samochodu nie chcę, bo mi po prostu nie jest potrzebny, natomiast proszę o jakieś podpowiedzi odnośnie urządzenia do pomiaru jakości połączenia.
    Jaki miernik Cęgowy polecacie?

• #10 08 Sty 2009 13:49
    sp5wcx
    Poziom 33  

quadmaster napisał:
    ... natomiast proszę o jakieś podpowiedzi odnośnie urządzenia do pomiaru jakości połączenia ...

Czy możesz sprecyzować o jaki miernik chodzi? Czyżbyś potrzebował miliomomierza? Nie przesadzasz za bardzo?
    A może chodzi Ci o klucz dynamometryczny lub kamerę termowizyjną?

Szkoda że nie masz jakiejś praktyki jako "pomocnik" elektryka. Bo jak trafisz na jakiegoś "łebskiego" zleceniodawcę, to wpuści Cię w kanał na najprostszej rzeczy. A tak wiedział byś jacy potrafią być zleceniodawcy no i otrzaskał byś się w temacie instalatorskim. Kurs na uprawnienia elektroenergetyczne to nie wszystko. No i zastanów się, czy jak byś miał budować dom, to do wykonania instalacji elektrycznej wziął byś taką osobę jak Ty?

• #11 08 Sty 2009 18:16
    Tomisan
    Poziom 11  

Cytat:
    Sprawa jest dosyć jasna. Brat prowadzi własną działalność i stawia domki jednorodzinne, stąd moja inicjatywa wykonywania w nich instalacji.

No to ma o 50% problemów mniej :)

Każdy był kiedyś początkującym. Zresztą narzędzia nie są aż tak ważne w tym zawodzie (ja bym kupił tylko te najbardziej podstawowe - resztę w miare
    potrzeb) najważniejsze to myślenie/nabycie praktyki.

• #12 08 Sty 2009 18:21
    fala591
    Poziom 12  

Witam ponownie.
    Kolego, nie Wskaźnik napięcia COMBI CHECK 1.3 firmy Steinel
    , ale COMBI CHECK 3. Niestety już nie produkowany. Musisz szukać na allegro.
    Co do KNIPEXa, są na allegro w cenie od 35 do 60 PLN od szt. z fakturą, nawet te z izolacją do 1kV. Nie kupuj tych z cienką izolacją.

• #14 08 Sty 2009 22:20
    Wenmin
    Poziom 15  

Trochę tańsze też dobre są formaty, zaciskarki, dobre noże, klucze"obciągaczki" na pewno powinieneś mieć cięcia boczne, śrubokręty,itp takie narzędzia podstawowe lepiej kupić droższe długo wytrzymują używam ponad 2 lata narzędzia NEO tanie dobre polskie jeśli to ma być mała działalność, to nie trzeba za dużo, a wiertarka, szlifierka kontowa to najlepiej bosch, hilti. Też pochodzę z Inowrocławia trochę się znam na tymi wiem, że za narzędzia warto dać więcej- najlepiej gdybyś miał wtyk w jakiejś większej firmie elektrycznej, żeby na początku pracować pod nią wtedy można dużo inwestycji załatwić. Też planuję podobne działanie tyle, że na Śląsku.

• #15 08 Sty 2009 23:09
    quadmaster
    Poziom 10  

witek17 Pisał coś o narzędziu do pomiaru jakości połączenia. Mnie nie pytajcie konkretnie o co chodzi, bo sam do końca nie wiem co miał na myśli :)
    robebi78 - Dziękuję, mądra rzecz. Zaktualizuję nieco listę i dodam w ostatnim poście.

• #16 09 Sty 2009 17:01
    bonanza
    Spec od Falowników

Kup komputer i laptopa - na pewno wolno i na pewno się przydadzą (jeśli nie tobie, to jakiemuś znajomemu, tylko niech się nie chwali na mieście) :D . A może kserokopiarka... Oczywiście mógłbyś ją niezwłocznie "wyleasingować" do jakiegoś punktu ksero. To chyba nie jest nielegalne :?: Działalność gospodarcza, jak każda inna. Można nawet mieć w zgłoszeniu DG: kserografia, fotografia, sprzątanie, fryzjerstwo... Lepiej więcej, niż mniej, bo nie będziesz musiał ponownie zgłaszać z powtórną opłatą, a do tego - nuż kiedyś ostrzyżesz jakiegoś barana i będzie to wtedy legalna usługa, a nie pokątny proceder. :D Więc kup jeszcze aparat fotograficzny.

:!::!::!:
    Jeśli zamierzasz zostać VATowcem (ja bym zwlekał, dokąd się da) i świadczyć usługi dla ludności, to kup sobie cho - lerną kasę fiskalną. Jeśli cała twoja sprzedaż jest dla firm na faktury VAT, to chyba kasa jest zbędna.
    Wybierz taki model, do którego w promocji dostaniesz za złotówkę nową komórkę albo inny gratis. Ceną kasy się nie przejmuj - Urząd Skarbowy chyba zwraca: co najmniej 50%. :D

• #17 11 Sty 2009 09:41
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Ja dodam, że warto zainwestować w dobrę ręczne narzędzia.
    Wkrętaki, obcinaczki, itd.
    Zdecydowanie przejżyj oferty firm jak Knipex, Wiha, Felo, Wera.
    Do tego można dorzucić Stanley'a. Lepiej wydać raz więcej, zwłaszcza, że będziesz miał taką możliwość, niż kupować topexy i co jakiś czas je wymienać na następne.

• #18 11 Sty 2009 09:51
    Poziom 35  

skopometr - 8tys zl
    cegowy miernik uplywnosci - bardzo przydatna sprawa

• #19 12 Sty 2009 17:30
    zxl
    Poziom 10  

Witam

Radzę nie szaleć z miernikami - podstawowy do Riz i pętli, trochę więcej sprzętu do instalacji - odkurzacz, bruzdownica, młotowiertarka, wkrętarka, porządne skrzynki transportowe itp. Radzę wydać również sporo pieniędzy na szkolenia, uprawnienia, licencje. Ale musisz mieć świadomość że biorąc dotację bierzesz na siebie obowiązek utrzymywania firmy przynajmniej przez 12 miesięcy... tak jest praktycznie w każdej dotacji więc pewno i w Twojej. Konsekwencją nie dotrzymania warunków jest zwrot całej kasy co może okazać się zabójcze. Znajomy miał również zastrzeżenie wydania dokładnie całej kasy w ciągu 30 dni - z podobnymi konsekwencjami. Proponuję wizytę u sympatycznej Pani w która zajmuje się tym tematem w celu ustalenia i zatwierdzenia sposobu wydania pieniędzy - samochód na pewno jak ktoś wyżej napisał - odpada. Jeżeli brat ma firmę - może na początek robić to co on stopniowo poszerzając działalność? Dla firmy najgorsze są właśnie pierwsze 12 miesięcy a tym bardziej jeżeli jesteś osobą bez doświadczenia. Zapał jest jak najbardziej wskazany ale pamiętaj że firma to nie tylko praca fizyczna - są jeszcze podatki, faktury, Pity, Vaty, oświadczenia, zaświadczenia, rozliczenia, wizyty u wszyskogubiących urzędników ZUS i US...
    Pozdrawiam

• #20 12 Sty 2009 18:29
    bonanza
    Spec od Falowników

Wymóg funkcjonowania jest na pewno - nie wiem, czy dostaniesz rok, czy trzy lata. Grunt to dobra pozoracja - 6 m-cy działaj, a potem idź na chorobowe (firma nadal istnieje) :idea: . Jeśli nie załatwisz "chorobowego", to też dasz sobie radę - ZUS dla początkujących jest podobno od lata 2005 obniżony, więc spłacisz. Parę lat temu były nawet dotacje na bieżące funkcjonowanie firmy, w tym na ZUS.
    Oczywiście najlepiej, żebyś miał dużo roboty i zarobku i nie musiał kombinować.
    Jeśli jest wymóg wydać dokładnie całą kwotę co do grosza (bajka o złotej kaczce :D ), to załatwiasz to tak: zostało ci 84,23 do wykorzystania - kupujesz przedłużacz siłowy za 90 zł i jednofazowy za 19,90 i prosisz sprzedawcę, żeby na siłowy dał rabat, a jednofazowy może być o taką samą kwotę droższy. I tę drugą fakturę wyrzucasz do śmieci, bo pierwsza zamyka dotację. (Istnieje też drugie rozwiązanie, ale nie spełnia warunków bajki o złotej kaczce, gdyż kwotą odzyskaną z "lewej" faktury należy podzielić się ze sprzedawcą, a szewczyk nie mógł się podzielić z żebrzącym dziadem, bo stracił fortunę).
    Dowiedz się dokładnie o warunki - to, co napisałem wyżej, nie jest problemem, ale może się nim stać, jeśli ostatniego dnia 5 minut przed zamknięciem urzędu dowiesz się, że nie wykorzystałeś kwoty 84,23 zł, a w hurtowni akurat do tego jest remanent. :D

A może bracicho potrzebuje jakichś narzędzi, a jako stary wyzyskiwacz nie ma szans na dotację :?:

• #22 17 Lut 2010 17:53
    lu106
    Poziom 15  

Witam też się staram o dotację z unii na narzędzia.
    Moje pytanie dotyczy jakie wiertła będą mi potrzebne żeby się przebijać przez ściany.

Takie duże wiertła sporo kosztują i chce wybrać te co mi się przydadzą.
    Słyszałem że można koronkami ale wole się zapytać was

Pozdrawiam

• #23 17 Lut 2010 18:20
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Cytat kol. lu106

Cytat:
    Moje pytanie dotyczy jakie wiertła będą mi potrzebne żeby się przebijać przez ściany.

Jakie wiertła? Dobrej jakości :)
    Ja mam od fi 6mm do fi 65mm (z długich 50cm:12, 16, 22, 32, 50, 65 oraz długie na 80cm: 40mm) plus koronki (duża i mała) i wszystkie się przydają :wink:
    Wiercąc koronkami potrzeba długiego przecinaka i sporo cierpliwości...

• #24 17 Lut 2010 19:24
    lu106
    Poziom 15  

Akrzy74 napisał:
    Cytat kol. lu106
    Cytat:

Jakie wiertła? Dobrej jakości :)
    Ja mam od fi 6mm do fi 65mm (z długich 50cm:12, 16, 22, 32, 50, 65 oraz długie na 80cm: 40mm) plus koronki (duża i mała) i wszystkie się przydają :wink:
    Wiercąc koronkami potrzeba długiego przecinaka i sporo cierpliwości...

Czy te długości to całkowite czy robocze

• #25 17 Lut 2010 19:38
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Cytat:
    Czy te długości to całkowite czy robocze
    Zastrzeliłeś mnie :wink: Jutro sprawdzę, ale prawie jestem pewien, że robocze :)

• #26 17 Lut 2010 19:41
    lu106
    Poziom 15  

A jakiej firmy polecasz takie duże wiertła.
    Bo ceny Hitachi trochę mnie przerażają 500złoty za wiertło to trochę sporo.

• #27 17 Lut 2010 19:45
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Ja używam Hilti (wiertła i wiertarki), chociaż ostatni nabytek (fi 12mm- dł. 50cm) uszkodził się zdecydowanie za szybko...Pozostałe używam od kilku lat bez "litości"...

• #28 17 Lut 2010 19:56
    cirrostrato
    Poziom 36  

Coś mała ta dotacja, mój starszy syn dostał 18450zł...ale do rzeczy. Pierwsza (miesiąc temu) duża robota i ,,ojciec pomóż'' ,zap..my całą noc (syn montuje rozdzielnię a ja resztę) a mnie pod ręką zawsze czegoś brakuje, rano chłopak już wiedział, że oprócz ,,dużych zabawek'' potrzebne są te wszystkie duperelki ( cążki, wyciskacz do silikonu, lekka wiertarka z udarem/duża Hilti jest piękna ale do przejście przez ścianę a nie do montowania kanałka kablowego/, wkrętarka Makita /ma ale zapomniał .../) ale to wyjdzie w praktyce. Mnie dziwi jedno: masz miesiąc czasu od startu działalności na wydanie kasy , mało czasu jak na sensowne/przemyślane zakupy. Powodzenia.

• #29 17 Lut 2010 20:03
    lu106
    Poziom 15  

cirrostrato napisał:
    Coś mała ta dotacja, mój starszy syn dostał 18450zł...ale do rzeczy. Pierwsza (miesiąc temu) duża robota i ,,ojciec pomóż'' ,zap..my'' całą noc a mnie pod ręką zawsze czegoś brakuje, rano chłopak już wiedział, że oprócz ,,dużych zabawek'' potrzebne są te wszystkie duperelki ( cążki, wyciskacz do silikonu, lekka wiertarka z udarem/duża Hilti jest piękna ale do przejście przez ścianę a nie do montowania kanałka kablowego/, wkrętarka Makita /ma ale zapomniał .../) ale to wyjdzie w praktyce. Mnie dziwi jedno: masz miesiąc czasu od startu działalności na wydanie kasy , mało czasu jak na sensowne/przemyślane zakupy. Powodzenia.

Ja jeszcze nie mam dotacji jedynie robię przygotowania.

Proszę napisać co syn kupił a co zapomniał może ja też dużo rzeczy zapomniałem.

Jutro napiszę co zamierzam kupić

• #30 17 Lut 2010 22:03
    elktro
    Poziom 18  

Witam

Co do tego detektora to polecam D-TECT 150 bosha -jak narazie najlepszy skaner jakiego używałem, ale i nie tani (nie wiem ile w PL kosztuje ale pewnie z 2000) wskazuje przewody, rury z rozróżnianiem łącznie z plastikami, drewno itp.
    Dalmierz przydatny jeśli musisz dociąć przewody na długość przed montażem a przechodzisz z nimi przez kilka pokoi lub podłóg

Inny sprzęt pomiarowy poziomice, lasery itp to albo Stabila albo Leica
    bardzo przydatny jest też generator tonowy do "przedzwaniania" kabli tzw tracker, ale to można i samemu zrobić ;)

Z elektronarzędzi (firmy: Hilti, Makita, DeWALT, Metabo, Milwaukee(ta nie wiem czy jest na PL rynku) to są firmy które się liczą i robią naprawdę dobry sprzęt. Z elektronarzędzi akumulatorowych proponuję zainwestować w te z bateriami Li-ion -o wiele dłużej Ci posłużą i nie będzie tak zauważalny spadek jakości akumulatora w porównaniu z NiMH lub NiCd, no i czas ładowania akumulatorów krótki.
    z poszczególnych elektro-narzędzi to napewno wiertarko-wkrętarka (z udarem), wiertarka z udarem i młotem SDS -używałem hitachi -nawet dobrze się sprawowała, (2kg -jak dobrze pamiętam)
    kątówkę masz, więcej raczej Ci nie będzie potrzebne -przynajmniej na razie.

Co do wierteł, bitów, tarcze, koronki itp to polecam (IRWIN, DeWALT, WERA, i może jeszcze coś tam by się znalazło z solidniejszego sprzętu ,ale nie pamiętam;)

Sprzęt instalatorski to to co podano wyżej, nie będę powtarzał się, dodam jedynie przydatność kluczy serwisowych (różne dziwne końcówki,bity) jeśli trafi Ci się naprawa, przebudowa jakichś istniejących instalacji (co firma to różne udziwnienia wstawiają, aby tylko ich serwisy mogły coś otwierać)
    przydać się też może lutownica gazowa,
    W przypadku zakładania instalacji internet/telefon itp. także tester sieci dokładniej do skrętki dwuprzewodowej, schemat był gdzieś na elektrodzie

wszystko głównie zależy od tego jakie prace Ci się trafią i czym docelowo będziesz się zajmował

PS. jakbyś miał jakieś konkretne pytania co do typów, pisz na priv -temat rzeka :D niestety

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME