Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji metoda techniczna-Wykres wektorowy

bubsztyl 07 Sty 2009 22:22 3724 4
  • #1 07 Sty 2009 22:22
    bubsztyl
    Poziom 2  

Witam, ostatnio na zajeciach mielismy pomiar rezystancji metoda techniczna. Mierzylismy wg. ukladu poprawnie mierzonego napiecia oraz pradu. Babka powiedziala ze opor mamy wyliczac z najprostszeg wzoru U/I. Problem w tym ze mamy sporzadzic wykres wektorowy? Wie ktos moze jak to sie robi, moglby ktos dac jakis przyklad, co gdzie wstawic tzn( gdzie napiecie a gdzie natezenie tzn.jakie maja miec kierunki i zwroty) Prosze o pomoc.

1 4
  • #2 07 Sty 2009 22:38
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

szczerze to chyba sie z wykresem wektorowym przy tym zagadnieniu nie spotkalem... Przecież mierzyłeś rezystancję, prąd w fazie z napięciem, nie ma co tu rysować...
    Może wykres błędu pomiarowego od wartości prądu albo coś takiego??
    Nie wiem...

1
  • #3 07 Sty 2009 22:48
    bubsztyl
    Poziom 2  

Hmm..tzn.mierzylem napiecie i prad. Potem wyliczalem opor ze wzoru U/I. Nie musielismy liczyc zadnych poprawek ;], mnie tez sie wydaje ze tej babce sie cos pomieszalo z RLC, ale nie chcialem zaprzeczac bo t koncu to ona ma profesora ;] czyli mowicie ze nic takie nie ma? czyli zrobic zwykle wykresy U(i) na papierze milimetrowym?

0
  • #5 09 Sty 2009 09:17
    dreslak
    Poziom 17  

Kiedyś miałem podobne ćwiczenie na pracowni i o ile dobrze pamiętam to chodziło o wykres na którym na jednej osi była rezystancja mierzona a na drugiej błąd pomiarowy. Są dwie metody DMN (pomiar małych rezystancji) i DMP (pomiar dużych rezystancji) czyli będa dwa wykresy

0