Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd magnesujący transformatora

07 Sty 2009 23:00 2249 7
  • Poziom 17  
    Witam!!

Czy ktokolwiek ma pojęcie jak można policzyć/zmierzyć prąd magnesujący transformatora? Szukałem w googlach, na forum i mądrych książkach ale prawde mówiąc nie znalazłem żadnej jednoznacznej metody na to. Znalazłem tyle, że może wynosić max 2% prądu znamionowego, ale to jest podana wartość maksymalna po której już nie mamy sinusoidy, a mnie chodzi o jakąś metodę na wyznaczenie. Niestety producent trafa jest nieubłagany i nie chce tego podać, twierdząc że to tajemnica produkcyjna.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    Obleśny Szczur napisał:
    Witam!!

Czy ktokolwiek ma pojęcie jak można policzyć/zmierzyć prąd magnesujący transformatora? Szukałem w googlach, na forum i mądrych książkach ale prawdę mówiąc nie znalazłem żadnej jednoznacznej metody na to. Znalazłem tyle, że może wynosić max 2% prądu znamionowego, ale to jest podana wartość maksymalna po której już nie mamy sinusoidy, a mnie chodzi o jakąś metodę na wyznaczenie. Niestety producent transformatora jest nieubłagany i nie chce tego podać, twierdząc że to tajemnica produkcyjna.
    szukałeś? Widać kiepsko szukałeś, a w do porządnego podręcznika od Maszyn Elektrycznych - wszak transformator to też maszyna elektryczna - to chyba nie zaglądałeś ... :cry:
    Ode mnie tylko podpowiedź - nie ma tak dobrze, byś dostał "kawę na ławę" - poszukaj sobie schemat zastępczy transformatora (jednofazowego) ze stroną wtórną przeniesioną na pierwotną.
    Na podstawie powyższego schematu zastępczego da się wykoncypować jak ów parametr zmierzyć na rzeczywistym transformatorze ... :!: :idea: :D ... czy też policzyć z parametrów jakie podaje producent transformatora na Tabliczce Znamionowej... :idea:

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Tak w takim podręczniku też szukałem, a najwyraźniej ni znam się się na elektryce aż tak bardzo i nie umiem wyciągnąć tego z układu zastępczego. Dlatego pytam. A na tabliczce znamionowej podana jest moc, napięcie wtórne i pierwotne. I to wszystko.
  • Poziom 43  
    Obleśny Szczur napisał:
    Tak w takim podręczniku też szukałem, a najwyraźniej ni znam się się na elektryce aż tak bardzo i nie umiem wyciągnąć tego z układu zastępczego. Dlatego pytam.
    To wypadałoby się tego nauczyć... patrz też Regulamin pkt. 16.

Obleśny Szczur napisał:
    A na tabliczce znamionowej podana jest moc, napięcie wtórne i pierwotne. I to wszystko.
    Zdecydowanie za mało do tego, co wymagają Normy - powinny być jeszcze inne, względne, parametry.
  • Poziom 16  
    Dokładną metodę obliczania prądu magnesującego można
    znależć w podręczniku "Maszyny elektryczne" autorstwa
    Zbigniewa Steina wydanym w roku 1980 przez
    Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Jest tam zawarty
    zwięzły opis projektowania transformatorów. Co ważne to,
    to że, do obliczeń wystarczy znajomość matematyki na
    dobrym poziomie szkoły średniej.
  • Poziom 17  
    A czy ta książka jest gdzieś dostępna w internecie, czy może Ty ją posiadasz? Bo z tego co widzę to można ją tylko kupić :/.
  • Poziom 16  
    Czy jest dostępna w internecie tego nie wiem.Powinna
    być do dostania w antykwariatach,bądż w bibliotekach
    szkolnych.Ja posiadam tylko notatki w zeszytach, które
    są z niej zaczerpnięte. Książka niestety się gdzieś zapodziała.
  • Poziom 2  
    Prąd magnesujący mierzy się przykładając do strony pierwotnej (strony wysokiej) transformatora napięcie 230V pomiędzy koniec uzwojenia a wyprowadzony punkt zerowy. Na mili amperomierzu włączonym w obwod po stronie wysokiej odczytujesz wartość prądu. Tak samo dla 3 kolejnych faz. Ostatecznie otrzymasz porównywalne wyniki 2 skrajnych faz, 3 faza będzie odbiegała wynikiem. Wyniki są zadowalające jesli wartości pomierzone nie różnią się od referencyjnych (wykonanych na początku ) o 30-40%. Jeśli wartość prądu różni się o jakies 200% i wiecej swiadczy to o możliwym zwarciu zwojowym
    Pozdr Damian
    PS wyliczanie prądu magnesującego znajdziesz w każdej mądrzejszej książce do maszyn elektrycznych Plamizera np.