Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd magnesujący transformatora

07 Sty 2009 23:00 2249 7
 • Poziom 17  
  Witam!!

  Czy ktokolwiek ma pojęcie jak można policzyć/zmierzyć prąd magnesujący transformatora? Szukałem w googlach, na forum i mądrych książkach ale prawde mówiąc nie znalazłem żadnej jednoznacznej metody na to. Znalazłem tyle, że może wynosić max 2% prądu znamionowego, ale to jest podana wartość maksymalna po której już nie mamy sinusoidy, a mnie chodzi o jakąś metodę na wyznaczenie. Niestety producent trafa jest nieubłagany i nie chce tego podać, twierdząc że to tajemnica produkcyjna.

  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Witam,
  Obleśny Szczur napisał:
  Witam!!

  Czy ktokolwiek ma pojęcie jak można policzyć/zmierzyć prąd magnesujący transformatora? Szukałem w googlach, na forum i mądrych książkach ale prawdę mówiąc nie znalazłem żadnej jednoznacznej metody na to. Znalazłem tyle, że może wynosić max 2% prądu znamionowego, ale to jest podana wartość maksymalna po której już nie mamy sinusoidy, a mnie chodzi o jakąś metodę na wyznaczenie. Niestety producent transformatora jest nieubłagany i nie chce tego podać, twierdząc że to tajemnica produkcyjna.
  szukałeś? Widać kiepsko szukałeś, a w do porządnego podręcznika od Maszyn Elektrycznych - wszak transformator to też maszyna elektryczna - to chyba nie zaglądałeś ... :cry:
  Ode mnie tylko podpowiedź - nie ma tak dobrze, byś dostał "kawę na ławę" - poszukaj sobie schemat zastępczy transformatora (jednofazowego) ze stroną wtórną przeniesioną na pierwotną.
  Na podstawie powyższego schematu zastępczego da się wykoncypować jak ów parametr zmierzyć na rzeczywistym transformatorze ... :!: :idea: :D ... czy też policzyć z parametrów jakie podaje producent transformatora na Tabliczce Znamionowej... :idea:

  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Tak w takim podręczniku też szukałem, a najwyraźniej ni znam się się na elektryce aż tak bardzo i nie umiem wyciągnąć tego z układu zastępczego. Dlatego pytam. A na tabliczce znamionowej podana jest moc, napięcie wtórne i pierwotne. I to wszystko.
 • Poziom 43  
  Obleśny Szczur napisał:
  Tak w takim podręczniku też szukałem, a najwyraźniej ni znam się się na elektryce aż tak bardzo i nie umiem wyciągnąć tego z układu zastępczego. Dlatego pytam.
  To wypadałoby się tego nauczyć... patrz też Regulamin pkt. 16.

  Obleśny Szczur napisał:
  A na tabliczce znamionowej podana jest moc, napięcie wtórne i pierwotne. I to wszystko.
  Zdecydowanie za mało do tego, co wymagają Normy - powinny być jeszcze inne, względne, parametry.
 • Poziom 16  
  Dokładną metodę obliczania prądu magnesującego można
  znależć w podręczniku "Maszyny elektryczne" autorstwa
  Zbigniewa Steina wydanym w roku 1980 przez
  Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Jest tam zawarty
  zwięzły opis projektowania transformatorów. Co ważne to,
  to że, do obliczeń wystarczy znajomość matematyki na
  dobrym poziomie szkoły średniej.
 • Poziom 17  
  A czy ta książka jest gdzieś dostępna w internecie, czy może Ty ją posiadasz? Bo z tego co widzę to można ją tylko kupić :/.
 • Poziom 16  
  Czy jest dostępna w internecie tego nie wiem.Powinna
  być do dostania w antykwariatach,bądż w bibliotekach
  szkolnych.Ja posiadam tylko notatki w zeszytach, które
  są z niej zaczerpnięte. Książka niestety się gdzieś zapodziała.
 • Poziom 2  
  Prąd magnesujący mierzy się przykładając do strony pierwotnej (strony wysokiej) transformatora napięcie 230V pomiędzy koniec uzwojenia a wyprowadzony punkt zerowy. Na mili amperomierzu włączonym w obwod po stronie wysokiej odczytujesz wartość prądu. Tak samo dla 3 kolejnych faz. Ostatecznie otrzymasz porównywalne wyniki 2 skrajnych faz, 3 faza będzie odbiegała wynikiem. Wyniki są zadowalające jesli wartości pomierzone nie różnią się od referencyjnych (wykonanych na początku ) o 30-40%. Jeśli wartość prądu różni się o jakies 200% i wiecej swiadczy to o możliwym zwarciu zwojowym
  Pozdr Damian
  PS wyliczanie prądu magnesującego znajdziesz w każdej mądrzejszej książce do maszyn elektrycznych Plamizera np.