Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka AEG Lavamat 41270 słabo podgrzewa wodę

gkwiatkowski 08 Jan 2009 00:18 2247 3
  • #1
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Witam,
    Mam problem z naprawą pralki AEG Lavamat 41270. Zaczęło się od tego, że pralka przestała podgrzewać wodę - woda była tylko odrobinę cieplejsza niż pobrana z kranu.
    Na programie serwisowym 07 (Heating and circulation pump) pralka zgłosiła błąd E61 (Insufficient heating, Maximum heating time expired, NTC defective, Heating element defective, Connection heating element interrupted). Według serwisówki woda powinna zostać nagrzana do 90 stopni. Sprawdziłem NTC i grzałkę. Grzałka ma oporność 26 omów, dostaje zasilanie 230V i pobiera w czasie pracy 8,2A. Wymontowałem grzałkę i oczyściłem zgrubnie z kamienia i zamontowałem. Warstwa kamienia miała około 0,5 mm grubości, moczyłem grzałkę w occie i zeskrobywałem kamień. W jednym miejscu grzałka ma przyczerniony pierścień, jak od przegrzania. NTC wyglądał na sprawny.
    Po zamontowaniu grzałki i włączeniu programu serwisowego 07, woda jest podgrzewana lepiej, osiąga około 40 stopni i nadal zgłaszany jest błąd E61. Po powtórnym uruchomieniu programu serwisowego temperatura wody dochodzi już do około 60 stopni. Zmierzona rezystancja NTC zgadza się mniej więcej z aktualną temperaturą wody.
    Przez cały czas trwania programu serwisowego grzałka ma zasilanie 230V i pobiera ponad 8A, czyli około 1,9 kW ciepła musi się gdzieś wydzielać.
    Teoretycznie wszystko jest w porządku, a jednak woda nie może się nagrzać do 90 stopni.    Co jeszcze może przeszkadzać w podgrzewaniu wody? Czy powodem może być to, że nie oczyściłem całej grzałki dokładnie z kamienia? Co jeszcze powinienem sprawdzić, żeby usunąć uszkodzenie?

    Pozdrawiam,
    Grzegorz
  • Helpful post
    #2
    kafilomza
    Home appliances specialist
    Probowales wlaczyc grzalke bezposrednio pod napiecie w jakims wiaderku?? Moze grzalka oddaje slabo cieplo sprobuj na krotko, Jesli bedzie ok t raczej modul
  • Helpful post
    #3
    mrhari
    Moderator of Home appliances
    Z programami serwisowymi to czasami jest "jazda". Gdybyś go nie uruchomił to czasem byś nawet nie wiedział że coś jest nie tak. ;)
    W programie serwisowym, to ma określony czas na zgrzanie wody. Najprawdopodobniej wymiana grzałki załatwi sprawę.
  • #4
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Zgodnie z sugestią sprawdziłem grzałkę jeszcze raz, tym razem podłączając ją bezpośrednio do zasilania i podgrzewając wodę w naczyniu. Okazało się, że jednak nie zawsze działa. Czasem nie chciała w ogóle podgrzewać wody w naczyniu, pomagało delikatne ostukanie grzałki lub zmiana jej położenia. Prawdopodobnie jest wewnętrzna przerwa, czyli wymiana grzałki będzie jednak konieczna.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

    Pozdrawiam,
    Grzegorz