Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe na stx'ach

marianos91k 17 Sty 2009 10:47 9507 67
  • Pomocny post
    mczeslaw
    Poziom 36  
    Jeśli obudowa jest pod 22-140-8 to najprawdopodobniej 22-200-8 potrzebuje innej, ale musiałbym to sprawdzić.

Dodano po 2 [minuty]:

W zasadzie 22-200-8 powinien zachowywać się tak samo. A nawet F3 teoretycznie o 1Hz wyższy.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Przemol
    Poziom 12  
    mam jeszcze jedno pytanie jaka jakosc tej kolumny na tych przetwornikach niskotonowy: STX GDN 22-140-8-SCX
    średniotonowy:STX GDM 14-150-8-SCX
    wysokotonowy: STX GDWK 10-200-8-PJ

bedzie w porownaniu z kolumna tonsil bolero 200??

Dodano po 30 [minuty]:

marianos91k tutaj masz cala konstrukcje jak bedziesz chcial jeszcze spis do zwrotnicy to sie odezwij na pw
    Załączniki:
    jacek20084
    Poziom 24  
    Przemol w jakim programie robiłeś takie rysunki kolumn? Lub w jakim programie te 3D rysunki były robione?
    Przemol
    Poziom 12  
    kolumny nie ja projektowałem ale były robione te trójwymiarowe w programie SolidWorks
  • Computer ControlsComputer Controls
    jacek20084
    Poziom 24  
    Dzieki :)Jak sciągne to sie w tym programie pobawie :)
    Przemol
    Poziom 12  
    mam pytanie do mczesław da coś powiększenie przestrzeni dla gdn o ok 6l czy zostać przy tych 28l o coś takiego:
    marianos91k
    Poziom 10  
    ej a lepiej wybrac tego 22-140 scx czy 22-200 sc ... bo slyszalem ze tego 22-200 trzeba dobrym wzmakiem napedzac... a czy wzmacniacz 2x100 wat przy 8 ohm dal by rade temu 22-200???????
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego, trzeba było założyć jeden temat i uniknął byś nieporozumień. :wink:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199468.html

Lepiej podaj jeszcze raz jaka kwota wchodzi w grę na zakup wzmacniacza i zrobienia zestawu głośnikowego, oraz w jakim pomieszczeniu ma to "zagrać".
    mczeslaw
    Poziom 36  
    Przemol zoastań przy 28 litrach, zejście może troszeczkę niższe, ale szkoda impulsu ( możliwość mulenia), no i większe ryzyko uszkodzenia mechanicznego.
    On w zasadzie inaczej zagra teoretycznie niż -140-, a w praktyce tak samo, tylko że w niego można włożyć więcej mocy, i choćby z tego powodu nie ma co go narażać na większą podatność na uszkodzenia mechaniczne wynikające z większej pojemności.
    marianos91k
    Poziom 10  
    na wzmacniacz mam ok 400 zl.... i juz zamowilem glosnik ten gdn 22.200.8 sc tylko ze jeszcze moge go wymienic .... moze byc na gdn 22.140.9 scx?
    kornik_92
    Poziom 10  
    marianos91k napisał:
    ej a lepiej wybrac tego 22-140 scx czy 22-200 sc ... bo slyszalem ze tego 22-200 trzeba dobrym wzmakiem napedzac... a czy wzmacniacz 2x100 wat przy 8 ohm dal by rade temu 22-200???????

Mógłby ktoś odpowiedzieć który potrzebuje więcej mocy?

I czy lepiej jest wsadzić 2 x 22-200 sc 4 Ohm czy 1 x 22-140 8Ohm SCX ?(na kolumnę)
  • Pomocny post
    mczeslaw
    Poziom 36  
    To zależy od założeń , rodzaju kolumny, budżetu i preferencji konstruującego.
    W zasadzie jak kto woli. Co do wzmacniacza to wiadomo im więcej mocy tym lepiej, ale jak na warunki domowe to juz 50 watowy wzmacniacz go rozhuśta, i to w obu przypadkach.
    marianos91k
    Poziom 10  
    o mczeslaw o to mi chodzilo czy potrzeba dobrego wzmaka do tych glosnikow... dzieki za odpowiedz
    kornik_92
    Poziom 10  
    Arkadyo napisał:
    Też zgadzam się że jeden 22-200 wystarczy. Żeby wysterować dwie 8" stxa trzeba prawdziwej elektrowni a nie wzmacniacza :). Co do zwrotnicy to zakup tej stxa 3d-12 to chyba najgorszy pomysł. Niestety do takiego zestawu nie ma nic z pomiarów i to jest najwiekszy problem. Może prawie nic bo jest zwrotnica dla gdn 22-140 scx plus gdm 14-150 i gdwk 10-200pj i proponowałbym Ci właśnie taki zestaw. Od biedy na tej zwrotnicy możesz zapiąć zestaw z gdn 22-200 na dole -przynajmniej filtry dla gdm 14 i pj będą działały prawidłowo.

mczesław napisał o rozhuśtaniu, a nie wykorzystaniu w pełni tego głośnika xD
    Ale żeby posłuchać jako tak styknie xD
    mczeslaw
    Poziom 36  
    W zasadzia pełne wykorzystanie głośnika jest pojęciem względnym. Wiadomo że jak chcemy włożyć do niego 100 W, to lepiej żeby te 100 wat pochodziło na z końcówki mocy 200 wat (zapas, duży odstęp od zniekształceń, przesterowań). Niektórzy 100 wat próbują pchać ze 100 watowego stopnia mocy i co z tego. Napięciowo wszystko sie zgadza, ale zniekształcenia powyżej 50% mocy znammionowej zabijają głośniki wysokotonowe, i niskotonowe w za dużej obudowie (jak ktoś pierwotnie szedł przy budowie w niższe zejście).
    przemo-lukas
    mczeslaw napisał:
    Napięciowo wszystko sie zgadza, ale zniekształcenia powyżej 50% mocy znammionowej zabijają głośniki wysokotonowe, i niskotonowe w za dużej obudowie (jak ktoś pierwotnie szedł przy budowie w niższe zejście).

Wszystko się zgadza, jednak 50% traktował bym umownie. Ta granica jest różna, dla wzmacniaczy o różnych konstrukcjach.
    To samo tyczy się również i innych elementów wykorzystywanych w elektroakustyce. Chociażby głośniki wysokotonowe. Niektórzy zachodzą w głowę po co stosować tweetry wykraczające po za umowną granicę słyszalności. :idea:
    victus1
    Poziom 10  
    chciałbym trochę odbiec od tematu, jednak nadal pozostając przy kolumnach stx, otóż chodzi mi oto, że budowałem subwoofer budując 135L i wyszły mi 125, chcę jeszcze wygłuszyć skrzynię ale nie wiem jaka gąbką,nie wiem jak gąbka wpływa na objętość skrzyni, wiem tyle że wyłożenie gąbką "powiększa" litraż ale o ile, przy jakiej ilości gąbki i jej grubości? Są na to jakieś metody obliczeniowe? jakieś założenia?
    (Litraż br itd liczyłem w winISD)
    mczeslaw
    Poziom 36  
    A ile tam będzie głośników ze 4 szt.
    Wygłuszenie nie zwiększa objętości, zmniejsza efekt dobroci systemy zamkniętego, który jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości obudowy. Więc przy obliczaniu obudów zamkniętych jak zakładamy wypełnienie materiałem dźwiękochłonnym to dodajemy do faktycznej pojemności 5%, 10%, 20% dm3 w zależności od stopnia wypełnienia (25%,50% czy 100%)
    W obudowach BR ta zasada nie obowiązuje. Ty wygłusza się fale stojącą, bądź eliminuje niepotrzebne podbarwienia. ( Nie uwzględnia sie jej w litrażu, ale wiadomo że jak ktoś napcha waty i ubije to nogą, to objętość zmniejszy się prawie do 0 dm3)
    Coś słyszałeś że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele.

P.S. Takie odbicia od tematu kończą się najczęściej na kasacji przez moderatora i ostrzeżeniem że trzeba było założyć NowtyTemat.
    victus1
    Poziom 10  
    to jest subwoofer, jeden głośnik stx 30-200-8SC
    Szczerze mówiąc to się bardzo dziwie ze program w ogóle proponował mi przy Vened 230L !!
    nie chciałem już zakładać nowego tematu i zaśmiecać forum, ten wątek lekko nawiązywał do mojego problemu więc pomyślałem, że problemu nie będzie.
    mercc2
    Poziom 9  
    niskotonowy: STX GDN 22-140-8-SCX

Kolumny na tych przetwornikach, czy warto? W przedziale cenowym na przetworniki do 300zł? Czy może coś innego lepiej zagra? Czy po prostu zostać przy tym? Dodam, że do tej konstrukcji mam wszystkie dane litrażu i zwrotek. Nigdy nie miałem styczności z kolumnami, tylko pierdziawki. A może dołozyć głupie 50zł, i na jakości zyskać?
    mczeslaw
    Poziom 36  
    victus1 napisał:
    to jest subwoofer, jeden głośnik stx 30-200-8SC
    Szczerze mówiąc to się bardzo dziwie ze program w ogóle proponował mi przy Vened 230L !!
    nie chciałem już zakładać nowego tematu i zaśmiecać forum, ten wątek lekko nawiązywał do mojego problemu więc pomyślałem, że problemu nie będzie.

Ocena projektu (od 1 - 10) - 0
    Dlatego że z tego basu to nie usłyszysz. Membrana głośnika będzie latała jak żyd oo pustym sklepie a ty będziesz myślał że głośnik zepsuty bo jakoś basu nie ma.
    Gratuluje umejętności posługiwania się programem :idea:.

Może i dobrze że nie zakładałeś tematu bo moderatorzy by go zdjeli za zaniżanie poziomu. A wystarczyło tylko spytać.
    przemo-lukas
    mczeslaw napisał:

Gratuluje umejętności posługiwania się programem :idea:.

Może i dobrze że nie zakładałeś tematu bo moderatorzy by go zdjeli za zaniżanie poziomu. A wystarczyło tylko spytać.

Z całą pewnością. Tym bardziej, że są opisy programów symulacyjnych na elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html
    i innych forach. Wystarczy poszukać. :idea:
    mczeslaw
    Poziom 36  
    mercc2 napisał:
    niskotonowy: STX GDN 22-140-8-SCX

Kolumny na tych przetwornikach, czy warto? W przedziale cenowym na przetworniki do 300zł? Czy może coś innego lepiej zagra? Czy po prostu zostać przy tym? Dodam, że do tej konstrukcji mam wszystkie dane litrażu i zwrotek. Nigdy nie miałem styczności z kolumnami, tylko pierdziawki. A może dołozyć głupie 50zł, i na jakości zyskać?

Kolego, wystarczy przeczytać ten temat pod który sie podpinasz.
    No chyba że niedowidzisz, to zadzwoń do mnie a ja ci wszystko opowiem.
    Na jakości zyzkasz nie za 50 zł, ale za 500 zł.
    Przemol
    Poziom 12  
    mczeslaw napisał:

Kolego, wystarczy przeczytać ten temat pod który sie podpinasz.
    No chyba że niedowidzisz, to zadzwoń do mnie a ja ci wszystko opowiem.
    Na jakości zyzkasz nie za 50 zł, ale za 500 zł.

popieram kolegi wypowiedz
    marianos91k
    Poziom 10  
    moglby mi ktos podac wymiary glosnika gdn 22-200-8-sc bo jak na stronie stx.pl sprawdzam to mi wyskakuja dla gdn 22-140-8-scx... chyba ze sa takie same wymiary ... prosze o odpowiedz
    marianos91k
    Poziom 10  
    Mczeslaw wcześniej napisałeś, że obudowa 31 litrów będzie odpowiednia... a to jest litraż już wewnętrzny czy jeszcze trzeba od tego odliczyc grubość ścianki?

Moderowany przez przemo-lukas:

Za tak wyglądające posty posypią się ostrzeżenia.

Proszę przeczytać uważnie regulamin tego forum.
    Zmieniłem post.

przemo-lukas
    marianos91k napisał:
    Mczeslaw wcześniej napisałeś, że obudowa 31 litrów będzie odpowiednia... a to jest litraż już wewnętrzny czy jeszcze trzeba od tego odliczyc grubość ścianki?

Błagam, dbajmy o pewien poziom na forum. Kolego, kupując "pół litra"chciałbyś otrzymać 0.4 litra płynu?