Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w nowym budynku

lukaszm2005 08 Jan 2009 09:05 5748 29
Wago
 • #1
  lukaszm2005
  Level 11  
  Witam
  Mam juz zrobioną instalacje w budynku mieszkalnym do kazdego gniazdka, lampy idą 3 przewody w głównym zabezpieczeniu bedzie zastosowana różnicówka i wczoraj mój znajmomy powiedzaił mi zebym podjechał dodatkowo przewodem jednożyłowym (żółto-zielonym) w miejsca gdzie będzie Kuchnia gazowa, lodówka, wszystkie krany,prysznic piec CO i podłączył ten przewód do uziemienia które bedzie zakopane w ziemi. Czy jest potrzeba wykoania czegoś takiego jeżeli poszczególne układy bedą zabezpieczony wył. różnicowopradowymi??
 • Wago
 • #2
  djlukas
  Level 27  
  Jezeli ida 3 przewody to napewno jeden to uziemienie. wiec niema potrzeby wpinac czwartego.
 • #3
  globus
  Level 24  
  tak, musisz uziemić te elementy, ale z lodówką i kuchnią gazową to przesadził, krany to pod warunkiem, że masz instalację z rurek z tworzywa sztucznego, jak jest metalowa to wystarczy w jednym punkcie to zrobić, piec ta sama sytuacja, prysznic i wanna obowiązkowo.
  Powodzenia ;)
 • #4
  lukaszm2005
  Level 11  
  Czyli dalej nie wiem jeden kolega pisze że nie ma potrzeby bo i tak z kazdym gniazdku bedzie uziemienie drugi natomiast pisze ze trzeba wykonać, instalacje wodna bede miał wykonana z PEX. Niby koszt takiego dodatkowego uziemienia jest niewielki ale jezeli nie ma potrzeby to po co róbić? Także proszę o podpowiedz fachowców którzy znaja sie na rzeczy Pozdrawiam
 • #5
  globus
  Level 24  
  jak podłaczasz lodówke czy kuchenkę do gniazdka z bolcem to masz, jest to oczywiste w nowych instalacjach. Natomiast elementy metalowe MUSISZ uziemic, takie są przepisy, prawo budowlane.... no i chodzi tu O Twe bezpieczeństwo!
 • #6
  lukaszm2005
  Level 11  
  W takim razie zapytam jeszcze czy potrzeba jest ciągnąć oddzielny przewód czy mozna wpiąć się w najbliższe gniazdko w którym bedzie uziemienie.
 • #7
  Farad1985
  Level 21  
  Lepiej pociągnąć osobny przewód i to raczej grubszy.
 • #8
  globus
  Level 24  
  do kołka w gniazdku nie mozesz, najlepiej to poprowadz przewód do punktu w którym masz wyprowadzony uziom bądź lokalną szynę zaciskową PE.
 • #9
  djlukas
  Level 27  
  chodzilo mi o to ze te urzadzenia maja uziemienie w gniazdku. a piec CO jezeli posiada sterownik tez jest uziemiony przez gniazdko. a ja mam pytanie jak uziemic krany bo nigdy niewidzialem na oczy,
 • #10
  Farad1985
  Level 21  
  Można to zrobić przez założenie opaski metalowej z przewodem na krzywkę pod baterią.
 • Wago
 • #11
  lukaszm2005
  Level 11  
  no ja własnie tez sie pierwszy raz spotkałem z uziemienim kranów dlatego zadałem pytanie czy inni tak robili??
 • #12
  globus
  Level 24  
  z tymi kranami to jest tak, gdy masz przepływowy ogrzewacz wody to warto, czasem potrafi w paluszki mrowic ;) Jak nie to sobie daruj, wanna z podobnych przyczyn. Dodatkowo bardzo ułatwi wyłaczenie różnicówki w przypadku gdy wpadnie Ci suszarka do wanny ;)
 • #13
  Farad1985
  Level 21  
  Wanna może być wykonna z tworzywa więc to uziemienie jest niemozliwe do wykonania.
 • #14
  lukaszm2005
  Level 11  
  Czyli dochodze o wniosku ze jednak nie ma potrzeby ciagnąć dodatkowego przewodu do kazdego kranu bo to nie konieczne opisujecie tutaj sutuacje extremalne nik o zdrowych zmysła nie bedzie wchodził do wanny czy prysznica z suszarką. A jezeli w kazdym gnizdku bede miał uziemienie to jaki bym urzadzenie nie podłączy to i tak zawsze bedzie zabezpieczone o ile jest taka potrzeba bo np suszarki maja tylko wtyczne z 2 bolcami. a jezeli chodzi o podgrzewacz wody to przeciez on ma uziemienie we wtyczce. Wiadomo bezpieczeństwa nigdy za wiele.....
  Pozdrawiam i dziekuje za opinie
 • #15
  grzeko1
  Level 21  
  Witam.
  Zgodnie z obecnie obowiązującymi normami powinny być wykonane połączenia wyrównawcze główne oraz miejscowe. Ma to zapobiec pojawieniu się różnicy potencjałów pomiędzy częściami przewodzącymi dostępnymi jednocześnie.
  Powinny być natomiast wielu tego nie robi.

  Pozdrawiam.
 • #16
  globus
  Level 24  
  Dodatkowo w poblizu wanny ma prawo znajdować sie jedynie stacjonarny podgrzewacz wody ( to taki podłączany bezpośrednio do instalacji el.). jest to tzw strefa zerowa, wszelkie gniazdka z tego co pamiętam co najmniej w odległości 1,5 od tego miejsca. strefa 2 chyba. Ale, że to różnie z tym bywa to wszyscy wiedzą.
 • #18
  lucaszenko
  Level 12  
  A czy słyszeliście kiedyś o GSU.
  Główna szyna uziemiająca powinna być w piwnicy i do niej podłączone wszystkie uziomy.
 • #19
  czesiu
  Level 35  
  Przewody wyrównawcze trzeba połączyć bo taki jest wymóg prawny. Mają one obejmować wszystkie części przewodzące jak również metalowe konstrukcje i zbrojenia budowlane (wyjątek stanowią obudowy urządzeń wykonanych w II klasie ochronności, oraz w przypadkach separacji elektrycznej czy izolacji stanowiska).
  Minimalny przekrój przewodu wyrównawczego powinien wynosić 2,5mm2 gdy jest on w dodatkowej osłonie (np rurka), lub 4mm2 jeżeli jest bez osłony.
 • #20
  michcio
  Electrician specialist
  Przewody wyrównawcze muszą oczywiście być, ale jeśli chodzi o krany na rurociągu z tworzywa to przewody mogą być podprowadzone ale nie jest do końca sensowne ich podłączanie. Woda to słaby przewodnik (przykład: przepływowe ogrzewacze wody gdzie spirala jest zanurzona bezpośrednio w wodzie i wystarczy kilkadziesiąt cm rurki plastikowej żeby nie było juz napięcia na zewnątrz) i nie przywlecze raczej na kran potencjału skądś indziej, tym bardziej, że taki uziemiony kran to praktycznie śmierć jeśli złapiemy za niego i za źródło napięcia.

  Ale jak najbardziej przełamać polską mentalność (kompletny brak przyszłościowego myślenia) i wykonać okablowanie i koniecznie połączenia wyrównawcze główne (w kotłowni/pom. technicznym szyna wyrównawcza i przyłączone do niej woda, gaz, PE z rozdzielni (nie gniazdka!), CO, ekran kabla od anten, ekrany przewodów komputerowych i telefonicznych oraz wszelkich innych posiadających ekran, powinno się jeszcze przyłączyć zbrojenie posadzek, ścian itp., no i koniecznie uziom.
  Powinien być uziom fundamentowy, jeśli nie ma to źle, bo jest taki wymóg prawny, a elektryka wzywa się na budowę jeszcze przed zalaniem ław (chyba, że to stary budynek).
  Wtedy robi się uziom otokowy. Do niego podłącza się GSU i odgrom.
  Ostateczność to już uziom pionowy (rura, szpila).
 • #21
  Farad1985
  Level 21  
  A jak budynek nie ma piwnicy to gdzie zrobić GSU???
 • #22
  globus
  Level 24  
  michcio wrote:
  ..uziemiony kran to praktycznie śmierć jeśli złapiemy za niego i za źródło napięcia...

  Tak w starych sieciach IT, TT, TNC jesteśmy porażeni ale dzięki różnocówce i sieci TNC-S lub TNS i takiemu uziemieniu jesteśmy chronieni a norma wymaga czasu wyłaczenia nie większego od 0.2s. A tutaj jest mowa o nowym budynku wiec musi ona być.
 • #23
  maciek87
  Level 2  
  koniecznie jest dodatkoe uziemienie wanny i prysznica oddzielnym przewodez z rozdzielni mieszkaniowej o przekroju nie mniejszym niz 4mm2.Jest to potrzebne przedewszystkim ze wzgledów bezpieczenstwa mówia o tym przepisy budowlane. Np. podczas kompieli do wanny wpadnie suszarka cz inne urzadzenie elektryczne wtedy róznicówka zadziala jesli jest 30mmA. wieksza w mieszkaniu nie spelni swojwj roli

  Na forum obowiązują zasady pisowni ! [Akrzy]
 • #24
  Farad1985
  Level 21  
  Większa też spełni, jako zabezpieczenie przeciwpożarowe.
 • #25
  michcio
  Electrician specialist
  globus wrote:
  michcio wrote:
  ..uziemiony kran to praktycznie śmierć jeśli złapiemy za niego i za źródło napięcia...

  Tak w starych sieciach IT, TT, TNC jesteśmy porażeni ale dzięki różnocówce i sieci TNC-S lub TNS i takiemu uziemieniu jesteśmy chronieni a norma wymaga czasu wyłaczenia nie większego od 0.2s. A tutaj jest mowa o nowym budynku wiec musi ona być.


  Jak prąd rażenia będzie np. 20 mA to po chwili jest trup a RDC 30 mA nie zadziała...
 • #26
  mareqm
  Level 11  
  Kolego, jak prąd różnicowy będzie 20mA, to różnicówka 30mA o ile sprawna ma zadziałać !
  Swoją drogą, że 20mA to nawet kota nie szczypnie...;)
 • #27
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  mareqm wrote:
  Kolego, jak prąd różnicowy będzie 20mA, to różnicówka 30mA o ile sprawna ma zadziałać !
  Swoją drogą, że 20mA to nawet kota nie szczypnie...;)


  Chętnie porozmawiałbym na ten temat, czy Kolega może bardziej rozwinąć swoje teorie?
 • #28
  Paweł Jaśkiewicz
  Level 10  
  Kolego natężenie powyżej 30 mA stwarza zagrożenie dla życia ludzkiego, a co do tej różnicówki to dużo postawie na to że przy 20 mA jednak niezadziała:!::!::!:
  Pozdrawiam
 • #30
  LemJohny
  Level 11  
  połączenia wyrównawcze - prowadzone - chronione przed przerwaniem 2,5mm2
  nie chronione - 4mm2
  główne połączenie wyrównawcze >= 6mm2

  Koledze polecam podłączyć się pod 230V i 20mA :D
  Zwierzęta są jeszcze bardziej wrażliwe od ludzi na prąd więc kotek by nie przeżył...
  (szczury to co innego;) czasem biegają po szynach rozdzielni )