Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

gxs5 29 Jan 2009 17:26 268525 64
Computer Controls
    LemJohny
    Level 11  
    jest jeden błąd - zabezpieczenie przed ochronnikami musi byc w postaci bezpieczników a nie w postaci wyłączników instalacyjnych
    Trzeba sprawdzić w instrukcji ochronnika - może nie trzeba wogóle stosować dobezpieczenia.
  • Computer Controls
    speter
    Level 13  
    LemJohny wrote:
    jest jeden błąd - zabezpieczenie przed ochronnikami musi byc w postaci bezpieczników a nie w postaci wyłączników instalacyjnych

Dlaczego uważasz zastosowanie wyłącznika nadprądowego zamiast topika za błąd, wielu producentów ochronników zaleca stosowanie właśnie wyłączników.
    LemJohny wrote:

Trzeba sprawdzić w instrukcji ochronnika - może nie trzeba wogóle stosować dobezpieczenia.

a jak już to jakiego typu i wartości. :spoko:
  • Computer Controls
    LemJohny
    Level 11  
    Ochronnik B+C OBO Betterman
    jeżeli zabezpieczenie obwodu jest wyższe niż 160A należy zastosować dobezpieczenie bezpiecznikami w każdej fazie przed ochronnikiem - bezpiecznik o wartości 160A gL
    Przyłączenie przewodu ochronnego PE min 6mm2 :)

Pozdrawiam
    speter
    Level 13  
    LemJohny wrote:
    Ochronnik B+C OBO Betterman
    jeżeli zabezpieczenie obwodu jest wyższe niż 160A należy zastosować dobezpieczenie bezpiecznikami w każdej fazie przed ochronnikiem - bezpiecznik o wartości 160A gL

a Legrand w swoich katalogach dla ochronników przep. klasy B,C, B+C jako dobezpieczenie podaje wyłącznik S300, S310 o charakterystyce C,
    wynika z tego że nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi topik czy wyłącznik.
    Wszystko zależy od marki (producenta) ochronnika i parametrów instalacji.
    Myślę że najwłaściwsze będzie
    LemJohny wrote:

z małymi poprawkami :wink: :
    Trzeba sprawdzić w instrukcji ochronnika jakiego rodzaju stosować dobezpieczenie - może wogóle nie będzie potrzebne.

Pozdrawiam
    LemJohny
    Level 11  
    Racja
    Dokładnie jak kolega napisał :)
    Najlepiej zajrzeć do katalogu lub instrukcji danego producenta

Na schemacie w Legrandzie jest zabezpieczenie założone na fazy i neutralny , przy OBO bezpieczniki są tylko na fazach , neutralny bez zabezpieczenia bezpiecznikiem.

W DEHN-ie nie znalazłem informacji o potrzebie dobezpieczania,
    z rysunków wynika że ma człon nadmiarowy wbudowany w sobie
    elektron888
    Level 12  
    zastanawia mnie jeszcze sensowność różnicówek w obwodzie oświetleniowym, w zasadzie w literaturze fachowej też jest pomijana różnicówka w obwodzie oświetleniowym. Rozmawiałem z elektrykiem który zajmuje się projektami i nadzorami on również potwierdził ten fakt że nie stosuje się zabezpieczenia w postaci wyłącznika różnicowo-prądowego w obwodzie oświetlenia. Teraz rozumiem aluzję kolegi forumowicza że "za taką kasę można by 4 domy..."
    pozdrawiam

:D
    Farad1985
    Level 21  
    A jeżeli masz np. kinket w obudowie metalowej nad lustrem w łazience? To też nie trzeba stosować różnicówki? A jak żyrandol jest metalowy, to też nie?
    jurekN
    Level 22  
    U mnie w nawet nowo budowanych blokach mieszkalnych nie ma RCD na obwodach oświetleniowych , bo tak się tnie koszty.
    elektron888
    Level 12  
    Nawet mam przed sobą oryginalny projekt instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym, stanowiący załącznik do dokumentacji budowlanej będącej w trakcie realizacji i na schemacie faktycznie nie ma różnicówki w obwodzie oświetlenia. Myślę że nie jest to do końca problem kosztów ponieważ jak widzę na wyjściu z FR-a wstawiono przepięciówkę Legranda o symbolu DehnVentil TNS 255, to górna półka zabezpieczenia tej firmy o ile się orientuję. A więc projektant nie oszczędzał za wszelką cenę. Projekt bardzo udany osobno N i PE. Jak znajdę chwilę to prześlę schemacik może ktoś skorzysta z takiego lub podobnego rozwiązania.
    gxs5
    Level 10  
    Mam jeszcze następujące pytanie. Czy rozłącznik izolacyjny FR304 63A nie będzie za duży, rozmawiałem z kolegą elektrykiem i stwierdził że pewnie w zetce będzie zamontowany bezpiecznik jeśli dobrze pamiętam max. 32A . W takim wypadku czy 63A nie będzie za dużo ?
    elektron888
    Level 12  
    Element FR pełni funkcję tylko rozłączającą, nie ma żadnego wpływu na układ zabezpieczenia różnicowo - prądowego ani nadprądowego. Podana wartość np: 63 A lub 100 A, jest tylko informacją o wytrzymałości styków rozłącznika. I w tym przypadku jeśli jest na projekcie przyjęta wartość 63A to opcjonalnie można zastosować element o mocniejszych stykach np: 100A bez szkody dla układu instalacji. Nie stosuje się zaniżania max obciążalności styków w elementach FR -rozłącznik. A więc nigdy odwrotnie w przypadku rozłączników. Podane parametry elementów instalacji są ze sobą ściśle powiązane, rozmawiamy teraz o konkretnym przypadku tj. o rozłączniku typu FR i zamianie egzemplarza FR 63A na FR 100A. Jest to dopuszczalne w konkretnym przypadku. Gabaryty urządzeń są identyczne, zasada działania tożsama, różnica tkwi najprościej mówiąc tylko w mocniejszych stykach - potężniejsze ma FR 100A.
    gxs5
    Level 10  
    elektron888 wrote:
    Element FR pełni funkcję tylko rozłączającą, nie ma żadnego wpływu na układ zabezpieczenia różnicowo - prądowego ani nadprądowego. Podana wartość np: 63 A lub 100 A, jest tylko informacją o wytrzymałości styków rozłącznika. I w tym przypadku jeśli jest na projekcie przyjęta wartość 63A to opcjonalnie można zastosować element o mocniejszych stykach np: 100A bez szkody dla układu instalacji. Nie stosuje się zaniżania max obciążalności styków w elementach FR -rozłącznik. A więc nigdy odwrotnie w przypadku rozłączników. Podane parametry elementów instalacji są ze sobą ściśle powiązane, rozmawiamy teraz o konkretnym przypadku tj. o rozłączniku typu FR i zamianie egzemplarza FR 63A na FR 100A. Jest to dopuszczalne w konkretnym przypadku. Gabaryty urządzeń są identyczne, zasada działania tożsama, różnica tkwi najprościej mówiąc tylko w mocniejszych stykach - potężniejsze ma FR 100A.

Dzięki za wyjaśnienie. To w takim razie mam jeszcze podobne pytanie odnośnie wyłączników różnicowo-prądowych. Na załączonym schemacie w obwodach gniazdek wtyczkowych i oświetlenia zostały zastosowane wyłączniki 40A, czy nie będą one w takim wypadku za duże, skoro prawdopodobnie max. zastosowany bezpiecznik w zetce będzie miał 32A. Nie chciałbym mieć w razie czego sytuacji w której zamiast rozłączyć mi którąś z różnicówek, wywali bezpiecznik główny w zetce. Czy w tej sytuacji nie lepiej będzie dać różnicówkę na załóżmy 25A ?
    elektron888
    Level 12  
    Na schemacie widnieją dwa rodzaje zabezpieczenia;
    nadprądowe i różnico-prądowe.
    Prąd w różnicówce wynosi 30mA, jest to próg zadziałania, a więc jeśli prąd upływu przekroczy 30mA różnicówka zadziała. Natomiast max prąd jaki może płynąć w danym obwodzie wynosi w zależności od znamionowej wartości wyłącznika nadprądowego tzw. e-sa. I tak w obwodzie oświetlenia będzie to 10A, gniazdka 16A etc.
    Nie zaistnieje sytuacja o ktąrą się obawiasz ponieważ maksymalny prąd jaki może popłynąć w danym obwodzie jest ograniczony bezpiecznikiem nadprądowym, w tym wypadku jest to dużo mniej niż wartość różnicówki lub zabezpieczenia w ZL.
    gxs5
    Level 10  
    elektron888 wrote:
    Na schemacie widnieją dwa rodzaje zabezpieczenia;
    nadprądowe i różnico-prądowe.
    Prąd w różnicówce wynosi 30mA, jest to próg zadziałania, a więc jeśli prąd upływu przekroczy 30mA różnicówka zadziała. Natomiast max prąd jaki może płynąć w danym obwodzie wynosi w zależności od znamionowej wartości wyłącznika nadprądowego tzw. e-sa. I tak w obwodzie oświetlenia będzie to 10A, gniazdka 16A etc.
    Nie zaistnieje sytuacja o ktąrą się obawiasz ponieważ maksymalny prąd jaki może popłynąć w danym obwodzie jest ograniczony bezpiecznikiem nadprądowym, w tym wypadku jest to dużo mniej niż wartość różnicówki lub zabezpieczenia w ZL.

No tak...Głupie pytanie zadałem, aż sam się sobie dziwię:D, choć elektrykiem nie jestem ale wiem do czego służy różnicówka...jeszcze raz dzięki za oświecenie :)
    SzymonHK
    Level 20  
    Jeśli jesteś na etapie projektowania, pomyśl o oświetleniu awaryjnym, kuchnia, sypialnia korytarz i łazienka, w tych pomieszczeniach przydaje się oświetlenie awaryjne zasilane z 12V np żarówki LED o mocy 1-2W. Akumulator żelowy 12-17Ah załatwia kilka godzin oświetlenia.
    gxs5
    Level 10  
    Właśnie zacząłem planować rozmieszczenie gniazdek i oświetlenia już w domu, nasuwają mi się pytania:
    1. Czy jeśli lodówkę, zmywarka i dwa gniazdka w kuchni będą na jednym obwodzie będzie ok ?
    2. Czy mogę zrobić jeden obwód z pralki i gniazdek wtyczkowych w łazience + piec gazowy ? Wydaje mi się że bez problemu tak może być, ale dla formalności pytam:)
    Farad1985
    Level 21  
    Tak tak może być, kuchenkę i pralkę lepiej dać na osobny obwód.
    gxs5
    Level 10  
    Farad1985 wrote:
    Tak tak może być, kuchenkę i pralkę lepiej dać na osobny obwód.

Kuchenka sama będzie na jednym obwodzie (3 fazy), pralka jak wyżej napisałem z piecem gazowym i gniazdkami w łazience.
    Farad1985
    Level 21  
    Na piec też by wypadało zrobić oddzielny obwód i do tego zrobić jakieś zasilanie awaryjne.
    gxs5
    Level 10  
    Wprowadziłem w swoim schemacie jedną zmianę tzn. w miejsce dwóch różnicówek jednofazowych (obwody gniazdek i oświetlenia) wstawiłem jedną różnicówkę 3-fazową jednocześnie zasilając obwody gniazdek z dwóch różnych faz. Czy wg tego schematu różnicówka będzie poprawnie podłączona ?

amator2000
    Level 25  
    gxs5 wrote:
    Właśnie zacząłem planować rozmieszczenie gniazdek i oświetlenia już w domu, nasuwają mi się pytania:
    1. Czy jeśli lodówkę, zmywarka i dwa gniazdka w kuchni będą na jednym obwodzie będzie ok ?
    2. Czy mogę zrobić jeden obwód z pralki i gniazdek wtyczkowych w łazience + piec gazowy ? Wydaje mi się że bez problemu tak może być, ale dla formalności pytam:)

ad.2 - w instrukcji mojego piecyka gazowego (dwufunkcyjnego) jest wyraznie napisane, aby stosowac osobny obwod, zabezpieczony wylacznikiem nadmiarowo-pradowym.

W praktyce moze to oznaczac np. nieuznanie gwarancji jesli piecyk sie posypie a serwisant zauwazy zasilanie piecyka ze wspolnych obwodow - ale to tylko moje przypuszczenia.
    gxs5
    Level 10  
    amator2000 wrote:
    gxs5 wrote:

ad.2 - w instrukcji mojego piecyka gazowego (dwufunkcyjnego) jest wyraznie napisane, aby stosowac osobny obwod, zabezpieczony wylacznikiem nadmiarowo-pradowym.

W praktyce moze to oznaczac np. nieuznanie gwarancji jesli piecyk sie posypie a serwisant zauwazy zasilanie piecyka ze wspolnych obwodow - ale to tylko moje przypuszczenia.

Dobrze wiedzieć...sam zajrzę do instrukcji pieca, ale tak czy inaczej zrobię go na jednym obwodzie...
    Farad1985
    Level 21  
    Ale zrobiłeś cięcie kosztów na tej różnicówce. Działać będzie tylko jak będzie uszkodzone jakieś urządzenie to wywali wszystko razem ze światłem. Więc taki pomysł bardzo niefunkcjonalny.
    gxs5
    Level 10  
    Farad1985 wrote:
    Ale zrobiłeś cięcie kosztów na tej różnicówce. Działać będzie tylko jak będzie uszkodzone jakieś urządzenie to wywali wszystko razem ze światłem. Więc taki pomysł bardzo niefunkcjonalny.

No tak, nie pomyślałem o tym...Zatem wracam do pierwszej wersji schematu.
    machanik
    Level 11  
    A co powiecie na mój poglądowy schemat zcentralizowanego sterowania małego domu jednorodzinnego.
    Jest to poglądowy schemat. W przyszłości dołożę sterownik PLC lub sam sobie zrobię na jakimś mikroprocesorku. Planuję do włączników pociągnąć skrętkę w całym budynku. Co wy na to?

A oto poglądowy schemat.
    gxs5
    Level 10  
    Jutro zaczynam robić instalację w domu, właśnie dostałem przesyłkę z całym osprzętem. Mam kilka pytań co do osprzętu, jeśli możecie oświećcie mnie trochę:)

1. W skrzynce mam 4 listwy zaciskowe. Do jednej podłączam przewód neutralny, druga L1, trzecia L2, czwarta L3, czy muszę wstawić piątą listwę zaciskową i podłączyć do niej przewód PE, połączony z bednarką od zbrojenia fundamentów ?

2. Czy przewody w skrzynce podłącza się gołe do całej aparatury modułowej, bo na zdjęciach w internecie praktycznie wszędzie widzę jakieś żółte kapturki, jakby jakieś złączki nakładane na końcówkę przewodu ?
    n54
    Level 11  
    Kolega machanik poruszył ineresujacy mnie temat.Jak ma działac układ zcentralizowanego sterowania,czy mógłbyś nico mnie rozjaśnić?Wszedłem na uruchomienie instalacji w domku po innym wykonawcy z którym nie mam kontaktu ,prawdopodobnie miał na myśli podobne rozwiązanie,ni w ząb nic z tego nie kumam. Rozpruwanie karton -gipsów by sprawdzić co pod nim jest to duuuużżży problem.Zechcesz pomóc???
    User removed account
    User removed account  
    gxs5
    Level 10  
    Jeśli ktoś się orientuje to proszę o odpowiedź, do podłączenia przeciwprzepięciówki (Legrand) trzeba użyć przewodu min. 10mm2 (wg katalogu Legrand) aby spełniał w pełni swoje zadanie.Ja chciałbym użyć do tego szyny 3-fazowej czy będzie to poprawnie zrobione ?

Swoją drogą, jakich przewodów używacie do łączenia aparatury w skrzynce rozdzielczej ? Ja połączyłem przewodami 4mm2 i zastanawiam się czy nie będzie za mało...
    BRAVO11
    Level 16  
    Te 10mm2 to bezpieczny przekrój dla poprawnego zadziałania przepięciówki. Oczywiście chodzi o minimalizację rezystancji przewodu. Zasada im większy przekrój tym lepiej jest tu jak najbardziej na miejscu