Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja Wzmacniacza Unitra PW3017.

mullen 08 Sty 2009 12:10 2755 12
  • #1 08 Sty 2009 12:10
    mullen
    Poziom 11  

Witam. Jestem szczęśliwym aczkolwiek niezadowolonym posiadaczem wzmacniacza Unitra PW3017. Tchnęło mnie kilka dni temu i chciałbym poprawić zarówno jego estetykę jak i funkcjonalność, a ściślej jakość.

Wymyśliłem, że chcę pozbyć się paru elementów z tego wzmacniacza i dodać jeden nowy. Likwidacji uległyby cztery zbędne mi wejścia DIN (tape, tuner, aux, phono) oraz korektor graficzny. Chciałbym również wymienić niektóre podzespoły odpowiadające za jakość dźwięku jeśli to możliwe i nie było by zbyt obciążające finansowo. Jeśli ktoś z Was zna wzmacniacze Unitry i mógłby mi konkretnie doradzić w co warto zainwestować to byłbym bardzo wdzięczny.

Unitra PW3017 oraz Unitra MAD (projekt):

Renowacja Wzmacniacza Unitra PW3017. Renowacja Wzmacniacza Unitra PW3017. Renowacja Wzmacniacza Unitra PW3017. Renowacja Wzmacniacza Unitra PW3017.

Postęp pracy (z 10.01.09 i 12.01.09):
    Renowacja Wzmacniacza Unitra PW3017. Renowacja Wzmacniacza Unitra PW3017.

-1 12
  • #2 08 Sty 2009 20:25
    krzysztogla
    Poziom 12  

Witam .Wydaje mi sie ze w dzisiejszych czasach to nieopłacalne remontowac cos takiego ,analizator widma z lampowymi słupkami i korektorem barwy mozna za ok 200 zł kupic i wzmacniacz o duzo lepszych mozliwoscoach od tego na twoich fotkach za drugie tyle -estetyka zdalne sterowanie i bezpieczenstwo uzytkownika sa atutem przeciwko takim przeróbkom starego sprzetu. Pozdrawiam .

0
  • #3 08 Sty 2009 20:44
    plwro
    Poziom 11  

Bardzo fajny wzmacniacz - kiedyś w Radioelektroniku była opisana przeróbka sprzężenia zwrotnego w końcówce mocy podobnego wzmacniacza i po zmianach naprawdę zagrał . Trzymam kciuki .

0
  • #4 08 Sty 2009 20:49
    mullen
    Poziom 11  

Ja doskonale wiem, że mogę kupić inny wzmacniacz... chodzi o to, żeby coś zrobić po swojemu - nie wiem jak Ty ja natomiast lubię tak czasem :) Może faktycznie wkładanie jakichś droższych części do tego szrotu to strata kasy hmm... ale wizualnie można się pobawić :D

0
  • #5 08 Sty 2009 21:36
    belavius
    Poziom 1  

Kolego mullen, pomysł jakże szlachetny, ale czy wnuki będą z tego coś miały?

0
  • #6 09 Sty 2009 16:39
    mullen
    Poziom 11  

Z pewnością warto było by wymienić kable w tym wzmacniaczu część z nich jest do przesady cieniutka.

Warto też spróbować przerobić to sprzężenie zwrotne jak dobrze pójdzie usunie to przebarwienia i stworzy bardziej liniową charakterystykę dźwięku :)
    Kondensatory negatywne mogły by być większe, a końcówki mocy mogły by być mocniejsze.

Wymienić można by też potencjometry.

Znajomy powiedział mi, że bywa tak, że po usunięciu takiego układu jak korektor graficzny dźwięk zaczyna falować (gra raz ciszej raz głośniej). Czy tak może się stać??

Dodano po 4 [godziny] 27 [minuty]:

Wzmacniacz ma wbudowany podwójny kondensator elektrolityczny2x 4700 uF / 40V. Jego wymiana może podobno korzystnie wpłynąć na dźwięk z tym, że takich się już nie produkuje. Czy można zastąpić go dwoma kondensatorami o zwiększonej pojemności np 6800uF / 50V połączonymi szeregowo?

0
  • #7 09 Sty 2009 17:05
    mkpl
    Poziom 37  

Tak można dać 2x 6800 ;) co do eq nie prawda jest on tam tylko jako dodatek ale skoro już jest to bym go tam zostawił ;)

0
  • #8 09 Sty 2009 17:11
    mullen
    Poziom 11  

Bez tego korektora sygnał będzie miał krótszą drogę i myślę, że przynajmniej zmniejszy to szumy. Korektę dźwięku mogę sobie zrobić jeszcze na poziomie cyfrowym w komputerze :)

0
  • #9 09 Sty 2009 17:20
    mkpl
    Poziom 37  

Co analogowe to analogowe ;) różnicy w jakości mieć nie będziesz a szumi Ci końcówka mocy zreszta wymień wszystkie małe tranzystory na niskoszumne sa tanie jak woda.... nastepie do wymiany wszystkie elektrolity... czyszczenie potencjometrów.. korekcja prądu spoczynkowego i nie poznasz wzmacniacza ;)

0
  • #10 09 Sty 2009 17:22
    mullen
    Poziom 11  

Ja jestem troszkę zielony w tych sprawach dlatego temat założyłem. Byłbyś tak uprzejmy i "pokazał mi palcem" co na co wymienić? :D

0
  • #11 10 Sty 2009 12:33
    krzysztogla
    Poziom 12  

Witam ponownie-w pewnym sensie cie rozumiem bo sam kiedys bawiłem sie w takie rzeczy a wtedy o takim wzmacniaczu jak ten twój mogłem tylko pomarzyc -ceny były wysokie a sprzet był rzadko wsklepach i bardzo szybko znikał z półek-chociaż produkcja sprzętu rtv w polsce szła pełna para na trzy zmiany. Pozdrowionka :D

0
  • #12 12 Sty 2009 21:54
    mullen
    Poziom 11  

Czy ktoś zna może dane techniczne transformatora Zatra TS-50/32?

Ok, znalazłem (Indel, dawniej Zatra):
    Transformator: TS-50/32
    Rdzeń: CP024-01
    Napięcie: 220V
    Uzwojenia Wtórne:
    1) [V] 17,5 [A] 0,70
    2) [V] 17,5 [A] 0,70
    Wytrzymałość elektryczna izolacji:
    P-W 3,5
    P-R 2,0

0
  • #13 04 Mar 2009 13:41
    mullen
    Poziom 11  

Koncepcja upadła, wzmacniacz nie zostanie zrealizowany. Kupiłem nowy wzmacniacz Cambridge Audio. Dzięki za uczestnictwo w tej próbie.
    Temat do zamknięcia...

0