Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz cyfrowy

31 Mar 2004 16:34 2789 7
  • Poziom 17  
    Mam pytanie.
    Jaki układ byłby najlepszy do zrobienia prostego cyfrowego woltomierza na jakimś procku (to ma byc docelowo ladowarka akumulatorowa) - zakres 12 V.

Może byc ICL710x? - jak przejsc na zakres 12V w tym układzie?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Polecałbym mikrokontroler Atiny26 atmela, ma wbudowany przetwornik 10bit, 2KB miejsca na program, a do tego kosztuje 10zł! Cały program sterujący upychasz do procka i nie musisz się przejmować mnustwem elementów dodatkowych!

Żeby zwiększyć zakres musisz zastosować dzielnik rezystorowy, wejście dołączasz do rezystora R1, i do wejścia przetwornika, i do tego rezystor R2 do masy, stosunkiem rezystorów określasz dzielnik, jedyny problem to dokładność rezystorów i impedancja...

Wzorek dla dzielnika:
    Uwy/Uwe = R2/(R1+R2)
    Uwy - wyjściowe do przetwornika
    Uwe - wejściowe napięcie

Polecałbym jeszcze dołączyć diodyschotky'ego 1N5817, przed przetwornikiem do masy i do plusa, jeśli przekroczysz napięcie wejściowe, uratują przetwornik!

PS. Dobrze jeżeli ktoś zaopiniowałby wzorek i podal zalecany rząd wielkości oporu R1 i R2
  • Poziom 17  
    Tak źle ze mną nie jest - dzielnik jeszcze zrobić potrafię :D
    Chodzi mi o to co zrobić, żeby ten ICL jako driver wyświetlacza LED pokazał np. 12.32V, a nie 1.234, bo taki będzie potencjał wejścia wzgl masya, ICL ma zakres do 2V, więc skąd ędzie wiedział ,że ma dodać 10? Czy to w ogóle jest możliwe bez przetwarzania danych np przez procka?
  • Poziom 33  
    Weź układ ICL7135 - ma większą rozdzielczość (4,5 cyfry) i ma wejście różnicowe, więc nie ma problemu żeby bylo na jkimś potencjale wspólnym. BTW to może 710x nie ma wejścia różnicowego?? sprawdź w manualu.
  • Poziom 20  
    Johny_Szczecin napisał:
    Tak źle ze mną nie jest - dzielnik jeszcze zrobić potrafię :D
    Chodzi mi o to co zrobić, żeby ten ICL jako driver wyświetlacza LED pokazał np. 12.32V, a nie 1.234, bo taki będzie potencjał wejścia wzgl masya, ICL ma zakres do 2V, więc skąd ędzie wiedział ,że ma dodać 10? Czy to w ogóle jest możliwe bez przetwarzania danych np przez procka?

O jakie dodawanie Ci chodzi? Jezeli zrobisz dzielnik to z tych 12.32V zrobi ci sie np. 1.232V co zawiera sie w 2V. Chyba oczywiste co? W takim przypadku na wyswietlaczu przesowasz tylko kropke i po problemie.
  • Poziom 17  
    No tak... kropka... Nie pomyślałem o tym. :oops:
  • Poziom 16  
    Witam

Swoja droga nie polecam ICL7135 - potrzebny jest puzniej dokladny przyrzad do jego wyskalowania a parametry i tak sie po penym czasie rozjada.

Pozdrawiam!
  • Poziom 33  
    Veteran napisał:
    Witam

Swoja droga nie polecam ICL7135 - potrzebny jest puzniej dokladny przyrzad do jego wyskalowania a parametry i tak się po penym czasie rozjada.

Pozdrawiam!

Hmm, co do skalowania to owszem trzba się postarać żeby źródło napięcia odniesienia było dobrze ustawione ale to wynika z jego rozdzielczości. Z rozjazdem parametrów to się jakoś nie spotkałem - może raczej chodzi o zmianę parametrów elementów zewnętrznych? Warto czasami wydać kilka złotych na porządne rezystory, a tym bardziej na kondenstaory żeby uniknąc problemów. Poza tym elementy zewnętrzne w ICL710x też są potrzebne, choć mają nieco mniejszy wpływ bo rozdzielczość mniejsza, a co za tym idzie i dokładność.
    Swoją drogą to nie wiem jak czytałem ten post, że mi się to wejście różnicowe pochrzaniło kiedy chodziło o przesunięcie kropki, a nie poziom napięcia wspólnego :?