Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena CB - GP 1/4 fali z druta i powieszona na strychu

08 Sty 2009 18:21 13710 1
  • Poziom 22  
    Witam.
    Dysponując wolną chwilą czasu postanowiłem zrobić coś żeby było mnie słychać na paśmie 11m (27MHz).
    Po przeprowadzce na wieś na szybkiego powiesiłem tylko dipol na 80m oraz BigStar-a na 145 MHz.
    W miedzy czasie zmajstrowałem 2 el HB9CV na pasmo 28 MHz.
    Próby łączności z tej HB9CV na paśmie 27MHz okazały się niepomyślne:
    - koledzy z różnych kierunków i nie wszystkich słychać na raz - antena ma dość duże tłumienie przód-tył.
    - polaryzacja pozioma nie bardzo lubi się z antemi w polaryzacji pionowej.

No to wymyśliłem, że zrobie sobie GP 1/4 fali powieszoną na strychu.

Potrzebne przedmioty:
    - linka miedziana - 4 x 2.65m
    - 4 gwoździe
    - młotek
    - kawałek sznurka

Sposób wykonania:
    Do szczytu dachu wbijamy gwóźdź, przywiązujemy kawałek sznurka a do sznurka jedną linkę miedzianą o długości ok. 2.65m.
    Do drugiego końca lutujemy środkową żyłę kabla koncentrycznego.
    Pozostałe 3 linki miedziane lutujemy razem i w miejsce łączenia lutujemy ekran kabla (oplot).
    W odpowiednich miejscach na podłodze wbijamy 3 gwoździe, wiążemy sznurki, do sznurków końcówki tych linek miedzianych i naciągamy.
    Wedłuch książek powinny być min 4 przeciwwagi pod katem 45*.
    Ja narazie na próbe zrobiłem tylko 3 przeciwwagi no i ze względu na wysokość strychu nie udało mi się zachować kąta 45*

Czas wykonania:
    około 10-15 minut.

Strojenie.
    W moim wypadku nic nie musiałem stroić - po zawieszeniu okazało się że antena pracuje poprawnie w zakresie 26-28 MHz z SWR na poziomie 1.1 - 1.2, przy 28.5MHz jest około SWR 1.5 a przy 29MHz ostro rośnie do wartości powyżej 3.

Na odległość około 25 km słychać mnie z raportem 57.

Na koniec kilka zdjęć ( jakość telefoniczna)

Antena CB - GP 1/4 fali z druta i powieszona na strychu Antena CB - GP 1/4 fali z druta i powieszona na strychu Antena CB - GP 1/4 fali z druta i powieszona na strychu Antena CB - GP 1/4 fali z druta i powieszona na strychu
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Użytkownik usunął konto