Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Wi-fi ~18 dbi 2,4 GHz.

karol_elektrykow 08 Sty 2009 18:40 33619 39
  • Antena Wi-fi ~18 dbi 2,4 GHz.
    Witam,
    mam 15 lat i interesuje się sieciami bez przewodowymi. Jest to mój pierwszy projekt na elektrodzie. Moim projektem jest to Antena wi-fi Yagi o zysku mniej więcej 18 dbi. Antena jest wykonana z rurki PCV 1.8 mm, długosć 45 cm , direktorki zrobione z drutu miedzianego ( 2 mm). dipol zrobiony z drutu (1,3mm) a reflektor z puszki po piwie (marka nie gra roli). Kabel użyłem RG6 75 ohm (taki tylko miałem pod ręką).Skrętkę załatwiłem od kumpla.Na tej antenie spokojnie sie połączyłem z siecią o niecały 1km (sygnał -67 ,-73 dbm). Nie próbowałem jeszcze łączyć sie z siecią oddalona o 3 km (sygnał -90 ,- 95 dbm) ale podejrzewam ze nie powinno być problemów bo patrząc na network stumblera słupki cały czas wyskakują. Jakieś pytania, uwagi piszcie.Czekam na Wasze opinie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Relpol
  • #2 08 Sty 2009 18:45
    manko_wlkp
    Poziom 11  

hmm jakiś dokładniejszy opis by się przydał i coś w rodzaju schematu. zaciekawił mnie ten pomysł ;]

• #3 08 Sty 2009 21:00
    MacGyver.
    Poziom 21  

Antena yagi 18dBi może mieć co najwyżej w teorii, i proszę się nie podpierać odpowiedziami że na allegro są o wyższych zyskach energetycznych bo jak postawisz je choćby z BabuYagi 14dBi firmy Interline (certyfikaty CE, dyrektywy, anteny badane w komorach bezodbiciowych) to lepsze nie będą.
    Jak zrobisz stabilny link na te 3km to 13dBi powinna mieć.

• Relpol
  • #4 08 Sty 2009 21:01
    piterus99
    Poziom 43  

Kabel niedopasowany, można tym karte uwalić(chociaż też mało prawodopodobne, bo ma wyższą impedancje..). Tak czy siak, kabel zły.

Antena ma góra 9dBi, po pierwsze 18dbi antena musiałaby być pierońsko długa, po drugie miałbyś sygnał w okolicach -70dB do tej drugiej sieci..
    Ale, konstrukcje domowe sie oczywiście chwali. Liźnij troszke teorii, będzie z Ciebie dobry admin..

BTW: skad w Twoim wieku puszka po piwie? :)
    BTW2: Latwiej sie googluje za sieciami bezprzewodowymi

• #5 08 Sty 2009 21:04
    O S T R Y
    Poziom 12  

Podobne do anten firmy WASSERMAN z alledrogo. Tylko, że tamte były zamknięte w rurze PCV. Z nazwy sądząc to hydraulik.
    Najważniejsze, że własnej produkcji i działa. Satysfakcja bezcenna.
    Oby tak dalej.

• #6 08 Sty 2009 21:24
    electro_Nick
    Poziom 33  

Jak zrobiłeś mocowanie bo na zdjęciach nic nie ma z tamtej strony...

• #7 08 Sty 2009 21:51
    Ficu
    Poziom 31  

Zainteresuj się biquadem - łatwiejsza konstrukcja, a zysk może być większy.
    Podaj jakiś schemat tej yagi.

PS. Kabel RG6 jest lepszy do kamer.

• #8 08 Sty 2009 22:07
    Sobota
    Poziom 26  

Antenie przydało by się malowanie. Jak anten ma być na zewnątrz może okazać się zbyt delikatna i za lekka.

• #9 08 Sty 2009 22:20
    deadmind
    Poziom 10  

antenę przydałoby się w do rury PCV włożyc ze względu na warunki atmosferyczne no i kabel np H155

a jeśli chodzi o anteny sprzedawane na allegro ktore niby maja 19dbi to zgadzam sie z poprzednimi postami, przetestowalem kika takich i sygnał taki jak w fabrycznej 14dbi albo nawet mniej stabilny

• #10 08 Sty 2009 22:51
    czarodziej1968
    Poziom 14  

Gratuluję udanych początków. Wreszcie młody człowiek, który nie boi się podjęcia trudu wykonania własnej antenki WiFi, oby tak dalej.
    Te 18dbi to raczej mrzonki, ale jaga świetnie spisuje się na dalsze linki przy zaszumionym eterze. Jeśli sygnał nadawany jest z dobrego radia i na sektorku to na takiej jadze można złapać stabilny link nawet na odległość 3-5 km.
    Koniecznie zmień kabel na taki o impedancji 50 Ohm, takie właśnie stosuje się w radiówkach, najlepiej jakiś dedykowany RG58, H155, H1000 lub inne.
    Do jednego kilometra w zupełności powinna wystarczyć antenka typu biquad. Przetestuj, warto :-)

• #11 08 Sty 2009 23:22
    -mimi-
    Poziom 11  

Ja mam antenkę tego typu tylko że pięcioelementową (też własnej roboty) i spisuje się bardzo dobrze. Najlepszy kabel oczywiście H1000 (wiadomo mniejsze straty) ale jeżeli kabel jest krótki to będzie cieńszy.

• #12 09 Sty 2009 10:31
    stanislaw56
    Poziom 19  

Witam. Z antenkami 2,4 G walczyłem parę lat 18 db to jest mrzonka na tej antence.Co do samodzielnego projektu to ta antenka przypomina mi prawie wierną kopie antenek yagi bardzo dobrych pomysłu kolegi Guli.

• #13 09 Sty 2009 12:42
    bialy20
    Poziom 20  

Przerób tę antenkę na promiennik do czaszy... A serio, panel jest duzo łatwiejszy do zrobienia, zamocowania i używania!

• #14 09 Sty 2009 16:14
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko .Pierdoły ,,szanowni '' panowie gadacie , który z was na serio podjął się pomiarów wzmocnienia plus pasma przenoszenia . .Jakoś nikt na ten ten temat nie podjął dyskusji .A na ,,chyba '' to się - wiadomo co .

• #15 09 Sty 2009 16:53
    Adam C
    Poziom 13  

jatzek j napisał:
    Siemanko .Pierdoły ,,szanowni '' panowie gadacie , który z was na serio podjął się pomiarów wzmocnienia plus pasma przenoszenia . .Jakoś nikt na ten ten temat nie podjął dyskusji .A na ,,chyba '' to się - wiadomo co .

Dokładnie. Przy tej antenie wymagana jest wysoka precyzja wykonania. Jak się kupuje na alledrogo byle jak wykonane anteny albo samemu się robi żeby tylko direktory były przycięte +-2mm no to trudno wymagać od anteny dobrych parametrów. Wykonanie tej anteny musi być bardzo precyzyjne (praca z suwmiarką), dokładność do 0.1mm.Na skalę hurtową to chyba trudno coś takiego dobrze robić ale dla siebie to można się bawić. Ja również zrobiłem antenę z podanego powyżej linku - jest OK.

karol_elektrykow - zmień kabel na odpowiedni będziesz miał jeszcze lepsze parametry.
    Pozdrawiam.

!

• #16 09 Sty 2009 17:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 09 Sty 2009 19:49
    8850
    Poziom 21  

POlecam wykonanie anteny za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych która ma gwarantowany zysk (pewny w 100%) minimum 23 dbi i więcej w zależności od wielkości. Wystarczy duża uzywana czasza satelitarna a zamiast oświetlacza włożony biquad. Wszystkie anteny panelowe czy yagi mogą się do tego schować także z Interline.

• #18 09 Sty 2009 20:27
    bialy20
    Poziom 20  

8850, I po co Ci taki rożen??? Żeby się połączyć na 3 kilometry? Miałem kiedyś taki zestaw... Przewymiarowałam... To samo mam na panelu 18db, więc po co niepotrzebnie "szumić" w okolicy!

• #19 09 Sty 2009 22:51
    czorny30
    Poziom 11  

Te direktory wydają się być zbyt daleko od siebie (ale może mi się wydaje po fotach).
    Biquady są fajne ale czy łatwiejsze w wykonaniu to bym nie powiedział. Ale wszystko przed Tobą. Ja też zacząłem się bawić antenkami w takim wieku i po paru miesiącach zrobiłem parabolę czasza 80 + mały biquad chodzi b.dobrze. polecam.

• #20 10 Sty 2009 00:01
    karol_elektrykow
    Poziom 15  

Dziekuję za opinie i rady. Kabel zmienie na h155 lub h1000. Direktory są od siebie oddalone o 4,5cm ostatni o 1,2cm od dipola.

• #21 10 Sty 2009 08:45
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czytam i czytam i włosy dęba stają. Ilu mamy specjalistów od anten. :D

W szczególności od różnych propozycji :
    - dedykowany kabel RG58 na 2,4GHz
    - sam zrobiłem i działa
    - zrobiłem 23dBi

U Kargulów powiedzieli by "Tosz To Szok". :D

karol_elektrykow nie przejmuj się. Sam fakt , że zaczynasz w takim a nie inny wieku , to tylko PLUS.
    Muszę jednak stwierdzić , że wymiary tej anteny to chyba są z tzw. kosmosu.
    Wibrator (dipol pętlowy) to jakieś pasmo około 1,3GHz a wibratory też jakieś nie z tej bajki.

Na propozycje wymiany kabla na inny zamiast RG6, ponieważ możesz uszkodzić sprzęt , to jakaś "histeria tłumu" i nie bierz tego do siebie.

Pozdrawiam i Gratuluję wykonania jakie ono by nie było. :D

PS. Dla wszystkich tzw. "Fachowców" i "Pisaczy Postów" (chyba tylko dla punktów) proponuję zacząć od samych podstaw w temacie Anteny 2,4GHz na stronie YU1AW u kolegi Dragoslava. Wymyśla i opisuje a nawet oficjalnie można kopiować jego anteny. Prosi tylko o uprzedzenie Go o zamiarze produkcji jego pomysłów.

• #22 10 Sty 2009 17:02
    maly_13
    Poziom 19  

popieram kolegę SP5ANJ, a tak apropo ciekawe która z polskich firm robi pomiary w komorze bez odbiciowej ?? Chciał bym zobaczyć pełne wykresy. Wszystko to co jest to niestety mam opinie taką że są to anteny nie opracowane przez naszych konstruktorów, a skopiować każdy może ... (na licencji czy bez..),
    a żeby uwalić kartę to chyba trzeba zrobić zwarcie na wejściu antenowym ( to jest 100mW a nie 100W), panowie przestańcie z paleniem końcówki mocy możemy sobie to odpuścić przy tych mocach, nawet niedopasowanie na swr 4 nie spali karty, nie mam reflektometru na tą częstotliwość ale przypuszczam że 3/4 anten sprzedawanych przez firmy .... nie osiągniew swr 2 a przy większych mocach jest to prawie niedopuszczalne.
    karol_elektrykow ładnie wykonane i plus za to że w tym wieku zaczynasz chć jestem bardziej za antenami mikropaskowymi, prościej wykonać nie wiem czy szybciej ale napewno dokładniej, nawet metodą termotransferu.

• #23 11 Sty 2009 00:28
    pietach
    Poziom 22  

A ja dodam swoje 3 grosze.
    Kiedyś w firmie robiliśmy zamówienie (około 200 szt) takich antenek 13 lub 16 elementowych.
    Wykonane były z blachy aluminiowej grub 3mm i wycinane laserem więc dokładność w granicach 0.01mm.
    I tam faktycznie odległości pomiędzy elementami były dużo mniejsze.
    W poniedziałek jak znajde rysunek z wymiarami to postaram się zamieścicw tym temacie.

• #25 12 Sty 2009 20:11
    SP5ANJ

pietach napisał:

Jeżeli jest zdjęcie to napisz parę słów o parametrach.
    O tych naj istotniejszych , jak:
    Impedancja
    Sposób dopasowania
    WFS
    WFS w funkcji częstotliwości (w przedziale 15% f/MHz/ )
    Jeśli znasz to zysk w dBd
    Listki boczne przy -3dB
    Tył/przód w dB

Z góry dziękuję za te dane. Może Tobie udało sie wykonać dobrą antenę. :!:

Pozdrawiam.

• #26 13 Sty 2009 06:52
    pietach
    Poziom 22  

Niestety ja nie znam danych tej anteny, ja tylko przygotowałem program CNC do wypalania laserem a plik DXF dostarczył zamawiający.
    Antena była wycinana laserem z blachy aluminiowej o grubości 3mm. Dokładność wypalania to 0.1mm (niby jest 0.01mm ale lepiej brać z zapasem)

• #27 13 Sty 2009 14:58
    SP5ANJ

Witam.

A już myślałem , że ktoś wykonał poprawnie i z "badaniami technicznymi" jakąś antenę Yagi na 2,4GHz w Polsce. :?:

Szkoda.

Pozdrawiam.

• #28 13 Sty 2009 21:21
    8850
    Poziom 21  

Dla anteny najważniejszy jest zysk dlatego warto mieć wielką antenę o dużych możliwościach. Dla nieznającyh tematu: eteru nie zaśmiecam, ponieważ na routerze lub na karcie sieciowej zmniejszam do minimum moc zestawu - :). Dlatego nie warto stosować firmowych paneli 18dbi lub yagi 16dbi skoro byle jaka czasza od satelity i biquad biją na głowę takie zyski. Jak będę miał antenkę pipkę 18dbi to zysku nie powiększę a mając czaszę mogę zawsze obniżać zysk obracając ją lub zmieniając na routerze i obniżać moc. Więc glupie argumenty o grilu i wielkiej niepotrzebnej mocy można wsadzić w bajki. Wystarczy poeksperymentować lub poczytać panowie ;). A sama konstrukcja yagi wymaga nie dość że wielkiej precyzji to oferuje kiepskie parametry stabilnościowe sygnału zwłaszcza kiedy na drodze mamy liście lub sporą odległość.

• #29 14 Sty 2009 09:46
    unboot
    Poziom 2  

Czytam tego posta z uśmiechem na twarzy. Jak miałem 17 lat, zbudowałem bodobną antenkę- do podbierania sygnału z przekaźnika sektorowego na maszcie oddalonym o 12 kilometrów. Konstrukrcja była bezużyteczna bo Jaga niby miała mieć 19dbi (co i tak by nie wystarczyło) a miała koło czternastu. Wpadłem na genialny pomysł - zrobiłem z niej komwerter który założyłem do odpowiednio przerobionego mocowania przy starej czaszy anteny satelitarnej typu ARCON - antenka miała ze 2-2,5 metra średnicy (okrągła). Czasza osadzona na potężnym cokole zawisła na ścianie i osiągnęła moc pozwalającą spokojnie ściągac sygnał z 12 kilometrów nawet przy kiepskiej pogodzie. Niestety dostawca po pół roku postawił Hotspota i zabawa się skończyła. (swoją droga potem sygnał zacząłem od nich kupować). No- ale satysfakcja ze skostruowania tego sprzętu nie równała się z niczym innym. Pozdrawiam !!

• #30 14 Sty 2009 14:18
    Tarnus
    Poziom 20  

No dobra Panowie. Wszyscy mędrkujecie ale ja tu nie widzę jednej ważnej rzeczy. Transformacji impedancji.
    Dipol zamknięty ≈ 300ohm kabel koncentryczny H155 50 ohm.
    Brak symetryzatora to brak dopasowania kabla 50ohm do dipola 300omowego. Od tego chyba należałoby zacząć .

Nie próbuj kabla RG58. Nie jest stworzony do takich częstotliwości. Jak juz to tylko H155 lub lepsze.
    No i ten dipol siakiś duży w stosunku do direktorów. A czy odległości są według siakiejś receptury, obliczeń czy z sufitu ?

Marek

Dodano po 17 [minuty]:

piterus99 napisał:
    Kabel niedopasowany, można tym karte uwalić(chociaż też mało prawodopodobne, bo ma wyższą impedancje..). Tak czy siak, kabel zły.

A to niby dlaczego kablem 75 omowym uwalisz kartę z wejściem 50ohm ?
    To jest dopiero SWR 1.5 więc nie tragicznie. Tu nie problem kabla 75 ohm jest ale około 300ohm dipola zamkniętego niedopasowanego do kabla choćby 75ohm.

Marek

Szukaj w 5mln produktów