Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zautomatyzowanie Przyrządu --- Praca Inż --- (pomocy)

08 Sty 2009 20:49 1013 3
 • Poziom 13  
  Witam.
  Moim zadaniem jest wykonanie pracy inzynierskiej ktora ma na celu zbudowanie stanowiska służącego do pomiaru widm emisyjnych, opartego na monochromatorze Spekol firmy Carl Zeiss.
  Stanowisko ma zostac zautomatyzowane w taki sposób, że proces sterowania i rejestracji widma wykonywany był przy użyciu komputera. Czyli ręczną zmianę długości fali na pokrętle trzeba zautomatyzowac, poprzez podłączenie silnika, który umożliwiający zmianę ustawienia siatki dyfrakcyjnej, a tym samym zmianę długości fali przepuszczanego światła.
  Stanowisko takie pozwoli użytkownikom wykonanie szybkiego i bezproblemowego pomiaru, a obsługa monochromatora nie będzie wymagac specjalistycznej wiedzy.

  Wdzięczny byłbym za jakąkolwiek pomoc, ponieważ nie wiem od czego sie zabrac. Promotor zbytnio nie chce pomóc, a ja nie jestem na tyle obeznany żeby sobie z tym poradzic.

  Najważniejszą elementem pracy jest sprawa mechaniczna. czyli jak rozwiązac problem związany z przełożeniem pracy silnika na pracę popychacza?
  Jaka obrac koncepcję zamontowania silnika? Z przełożeniem na osi popychacza? A może bezpośrednio osiowo na pokrętle?
  Proszę o rady.
 • Poziom 19  
  Bez ingerencji w mechanike to sie raczej nie obejdzie. Problemem będzie zapewne wyskalowanie tego wszystkiego bo podejrzewam że urządzenie to wymaga precyzji. Może jakaś rozsądna przekładnia i silnik krokowy lub serwonapęd? Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Ja tu widzę dwa problemy:
  automatyzacja pokrętła - współpraca z mechanikiem i automatykiem
  automatyczna interpretacja pomiaru - dużo trudniejszy problem to co widzi twój przyrząd należy zamienić na jakiś sygnał elektryczny i napisać algorytm do interpretacji .
  Czy tak to ma być?
 • Poziom 13  
  Narazie interesuje mnie sprawa mechaniczna. Czyli jak obracac tym pokretlem?

  Zastanawiam sie nad obraniem koncepcji z zstosowaniem wieloklinu.
  Silnik krokowy w takim rozwiazaniu bedzie wykonywal obroty a wieloklin bedzie wysuwal sie i wsuwal, w zaleznosci od tego jaki obrot wykona pokretlo?
  Co o tym myslicie?