Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć bezprzewodowa ze stałym podziałem pasma - serwer czy AP

08 Sty 2009 21:36 2201 9
  • Poziom 9  
    Aktualnie odbieram sygnał radiowy od dostawcy internetu poprzez AP TP-LINK WR543G i kabelkiem do lapka. trochę mnie to już denerwuje i chciałem zakupić drugie takie samo urzadzenie żeby sygnał rozsyłalo mi bezprzewodowo.

jednak parę osób chce żeby im też rozesłać ten sygnał, a co za tym idzie muszę im na sztywno przydzielić górną granicę prędkości. do tego jeżeli jedna lub kilka z tych osób nie będzie podłączona do sieci to aby ich pasmo było dorzucane tylko do jednego (mojego) komputera.

i teraz najwazniejsze pytanie. co najlepiej zrobić? kupić drugi AP odpowiadający moim wymaganiom, czy postawić serwer na linuxie? komputer do serwera posiadam (myslę że będzie dobry):
    AMD Duron 800MHz, dysk 80GB, 128MB RAM
    zużycie prądu w tym wypadku nie ma najmniejszego znaczenia, a hałas też mi nie będzie przeszkadzał.

w przypadku kupowania AP zaproponujcie jakiś. wiadomo że powinien być możliwie jak najbardziej bezawaryjny oraz nie mieć problemów z zasiegiem nawet 10-15 metrów od AP nawet za kilkoma scianami.

w przypadku serwera powiedzcie mi czy:
    1. lepiej dokupić bezprzewodową kartę sieciową, która ściągnie sygnał od dostawcy i później przez kabel przekazac go do AP który roześle go dalej
    2. zostawić AP tak jak jest (czyli niech odbiera sygnał od dostawcy), przekazuje go kablem do serwera, który poprzez swoją karte bezprzewodową rozsyła go dalej. czy w tym wypadku sygnał z karty będzie porównywalnie silny co ten rozsyłany przez AP

czy którykolwiek ze sposobów zadziała. może jakieś inne propozycje?
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 42  
    Lepiej zrobić to na komputerze, a na pewno będzie łatwiej.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Gdyby to byla moja instalacja kupila bym APeka Edimax Wireless Access Point EW-7206APg i nim sciagnela sygnal do PC, ten AP ma on mozliwosc wpisania MAC jaki bedzie widoczny od strony ISP w trybie AP-client co czasem moze byc wazne.
    Za APekiem PC na linuksie, np na NND z 2 kartami sieciowymi przewodowymi, do jednej wejscie od ISP do drugiej wyjscie, wszystko, routing itp konfigurujesz na NND, do drugiej sieciowki podlaczasz tego TPlinka ktory ci robi jako switch + AP w jednej obudowie [wylaczyc na nim QoS i DHCP, zmienic IP strony LAN na jakies neutralne dla sieci np 192.168.1.254 jezeli serwerek bedzie mial 192.168.1.1 od strony LANu, wejscie sygnalu na router to jedno z 4 gniazdek LAN]. Do tego jak w serwerku masz dysk 80gb to postaw na nim jakies FTP albo serwer samby i sprobuj wykozystac jako dysk sieciowy dla twojej LAN.
    Co do jakosci sygnalu WiFi to rozwiazanie ma spore szanse sie sprawdzic bo TPlinki sa znane z silnego nadajnika w routerach i AP i masz juz w routerze antenke 5dbi. Do tego odpada ci zabawa w konfiguracje kart sieciowych wifi na linuksie a sa z tym niezle problemy.
  • Poziom 9  
    ustawianie MAC widocznego dla ISP jest wręcz bardzo ważne w moim przypadku. bardzo fajnie że zarzuciłaś konkretnym AP-kiem. ma trochę mało ale w sumie nic więcej nie potrzeba ;)

co do linuksa to lepiej postawić serwer na NND czy Debianie? chodzi głównie o stabilność i w razie problemów w miarę dobrą pomoc w konfiguracji dostepną w necie. możesz jeszcze podać jakiś przykładowe oprogramowanie które zajmie się routowaniem? tak zebym miał punkt zaczepienia do szukania

z konfiguracją TPlinka nie będzie problemów bo ten sprzęt mam już obcykany :D a sygnał z niego nadawany jest wystarczająco silny bo to już sprawdzałem

serwerek ftp i tak zamierzałem postawić już od dawna. ale to będzie w ramach zdobywania doświadczenia a wazniejsze jest póki co rozdzielenie pasma ;)
  • Poziom 37  
    Co do serwera mam debiana ale prawie caly soft odpowiedzialny za routing i QoS pisalam sama z opracowan. Tak wlasciwie to tylko kilka skryptow konfiguracyjnych bo oprogramowanie [iptables i moduly do QoS] siedza w kernelu debiana. Da sie to zrobic ale taka zabawe polecam hardcorowcom co maja sporo czasu i doswiadczenia. Jak ma to byc twoj pierwszy linux to chyba lepiej bedzie pobawic sie czyms gotowym - dystrybucje typu NND i podobne.
  • Poziom 9  
    z tym pisaniem to może kiedyś ;) a pierwszy linux to nie będzie bo już od jakiegoś czasu mam styczność z ubuntu. ale spróbuję NND

dzięki ogromne za pomoc :D
  • Poziom 12  
    Spróbuj użyć oprogramowania o nazwie LMS (LAN Management System). Dostępne za darmo na stronie http://www.lms.org.pl. W gruncie rzeczy jest to coś ala pakiet gotowych skryptów pod linuxa. Bardzo łatwo się konfiguruje z poziomu przeglądarki internetowej.
  • Poziom 9  
    w zwiazku z awarią sprzetu muszę pociąć trochę koszty, no i tu pojawia się pytanko czysto techniczne: czy AP Edimax który proponowałaś moge zamienić na TP-Link TL-WR340G i do tego bym podłączył to do sieciówki TP-Link TF-3239DL.

chodzi mi o maksymalne ucięcie kosztów sprzętu. a tp-linki dlatego że jakos mam do nich zaufanie. chyba że proponujesz coś innego.

no i dosyć istotnym faktem jest to żeby sprzęt był dostepny w Poznańskim komputroniku bo nie chce mi się latać i szukac innych sklepów komputerowych ani z pewnych powodów zamawiać przez neta
  • Poziom 37  
    Routerem WR340 nie sciagniesz sygnalu, nie ma trybu AP client. Jezeli mozesz sie doagadac o zmiane MAC przypisanego do twojego IP to kazdy Acess Point ktory ma tryb AP client sie nada [wlasciwie - kazdy acess point sprzedawany jako acess point], jak nie to albo router tplink WR543 w trybie AP client router albo wspomiany edimax [oba urzadzenia maja mozliwosc sklonowania MAC, z innymi moze byc z tym problem].
  • Poziom 9  
    tyle że korzystając z okazji że mam kompa z którego moge zrobić serwer to chciałbym się nauczyć administrowania siecią i wszystkim co z tym wiąże. o tym routerku już czytałem wcześniej ale tak jak mówię nie chcę iść na łatwiznę

zapomniałem o tym nieszczęsnym MACu. gdyby udało się go zmienić i gdybym kupił kartę WiFi USB (z tego wszystkiego jest chyba najtańsza) to by przeszło w miarę bezboleśnie przez konfigurację czy były by kłopoty?