Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny nawilżacz powietrza terrarium

djandriu 08 Sty 2009 23:35 6518 6
  • #1 08 Sty 2009 23:35
    djandriu
    Poziom 27  

Witajcie , Jako że kupiłem terrarium jak i pająka zrodził mi się pomysł zrobienia automatycznego nawilżacza powietrza. Pomysł wygląda tak :
    Wykorzystać pompkę z wytwornicy dymu jaką posiadam. Za pompką powiedzmy 30cm metalowej rurki hamulcowej i elektrozawór z instalacji LPG. Pompa włączana by była na powiedzmy sekundę i nabijała by ciśnienie do tego wężyka/rurki. następnie otwierany byłby elektrozawór i wypuszczał by wodę pod ciśnieniem i teraz pojawia się problem - Jak rozpylić wodę ? Jakaś dysza , atomizer ?
    Znalazłem atomizery rozpylające czy takie coś by się nadało ?

Drugim problemem jest wykrycie kiedy już trzeba zwilżyć terrarium, znalazłem takie czujniki:
    Jego parametry:

Code:
    Rezystancyjne czujniki wilgotności służące do pomiaru wilgotności względnej.

Charakteryzują się dużą czułością oraz liniowością charakterystyki, miniaturową i lekką obudową oraz małą histerezą i szerokim zakresem działania. Czujniki SYH2T posiadają dodatkowo możliwość kompensacji temperatury - zawierają wbudowany termistor Rt. Stosowane w nawilżaczach oraz osuszaczach powietrza, systemach klimatyzacji i wentylacji, oczyszczaczach powietrza, inkubatorach, miernikach wilgotności, szklarniach, samochodach, itp. Napięcie zasilania 1VAC; wilgotność: 20-95% RH; czas reakcji: 60s; temperatura pracy: 0...60 stopni C. W opisie podana została rezystancja w temperaturze 25 stopni C i przy wilgotności 60%RH.

i myśle że jakby zbudować odpowiednią aplikację która po przekroczeniu jakiegoś tam progu rezystancji czujnika dawała by impuls na pompę oraz na elektrozawór.

Z układem elektronicznym sobie poradzę tylko zależy mi na rozpyleniu wody jakąś dyszą bądź atomizerem. Proszę o porady.

Pozdrawiam

0 6
  • #2 09 Sty 2009 07:35
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Sty 2009 11:05
    djandriu
    Poziom 27  

Nie zrozumiałeś mnie , pompa zasysa wodę ze zbiornika , robi ciśnienie w metalowym przewodzie a na jego końcy jest elektrozawór i dysza która rozpyli pod ciśninim wodę w postaci "mgiełki" coś ala spray.

0
  • #4 14 Sty 2009 11:33
    Chris_W
    Poziom 37  

Pająki nie lubią wilgoci. Chyba że topiki.

0
  • #5 07 Lut 2009 20:16
    kakrysa
    Poziom 14  

Trochę odkopię - pająki pochodzą w większości ze strefy równikowej i okołorównikowej, więc potrzebują wilgoci do życia, a codzienne zraszanie jest zlecane.
    Też myślę nad zraszaczem, ale jak najniższym kosztem, więc prawdopodobnie jakaś pompka akwarystyczna albo od pralki (jak znajdę), do tego jakieś rozdzielacze akwariowe i na końcówkę myślę zwykłe dysze takie jak stosowane w dezodorantach w sprayu. Nie wiem tylko, czy ciśnienie będzie odpowiednie, ale w testach ze strzykawką było OK, a dzięki takiej dyszy naprawdę jest bardzo delikatna mgiełka.

0
  • #6 08 Lut 2009 00:08
    djandriu
    Poziom 27  

kakrysa napisał:
    Trochę odkopię - pająki pochodzą w większości ze strefy równikowej i okołorównikowej, więc potrzebują wilgoci do życia, a codzienne zraszanie jest zlecane.
    Też myślę nad zraszaczem, ale jak najniższym kosztem, więc prawdopodobnie jakaś pompka akwarystyczna albo od pralki (jak znajdę), do tego jakieś rozdzielacze akwariowe i na końcówkę myślę zwykłe dysze takie jak stosowane w dezodorantach w sprayu. Nie wiem tylko, czy ciśnienie będzie odpowiednie, ale w testach ze strzykawką było OK, a dzięki takiej dyszy naprawdę jest bardzo delikatna mgiełka.

Witaj kolego i dobrze że jesteś zainteresowany , wpadłem na coś łatwiejszego do zrealizowania , zamieszczam szkic tak robiony w dwie minuty , mianowicie:

Szare - spryskiwacz do mycia okien
    Czerwone - silnik z przekładnią zamocowany obok
    Żółte i zielone to koło na silniku z (zielone) powiedzmy śrubką
    Niech raz na 24 godziny wykona to dwa obroty - wciśnie pompkę i nawilży terrarium.

No prościej się chyba nie da.

A z tym że pająki nie lubią wilgoci to chris_w rozbawiłeś mnie do łez :D to dlaczego wilgotność w terrarium musi być 70-80% ?? tak dla zabawy ?
    Choduję zwierzęta terrariowe już dosyć długo i chyba google się na Ciebie pogniewało bo wystarczy spojrzeć w pierwszy link:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=wilgotno%C5%9B%C4%87+terrarium+ptasznika&lr=&aq=f&oq=
    Poczytaj zanim zajmiesz głos bo jesteś co najmniej śmieszny i żałosny.

Pozdrawiam

0
  • #7 08 Lut 2009 00:30
    kakrysa
    Poziom 14  

Hm nie wiem, ja potrzebuje tego do kilku terrariów na raz, ale myślę, że w ciągu tygodnia-dwóch się za to zabiorę (tzn to co napisałem).

0