Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny nawilżacz powietrza terrarium

djandriu 08 Jan 2009 23:35 7493 6
e-mierniki
    djandriu
    Level 27  
    Witajcie , Jako że kupiłem terrarium jak i pająka zrodził mi się pomysł zrobienia automatycznego nawilżacza powietrza. Pomysł wygląda tak :
    Wykorzystać pompkę z wytwornicy dymu jaką posiadam. Za pompką powiedzmy 30cm metalowej rurki hamulcowej i elektrozawór z instalacji LPG. Pompa włączana by była na powiedzmy sekundę i nabijała by ciśnienie do tego wężyka/rurki. następnie otwierany byłby elektrozawór i wypuszczał by wodę pod ciśnieniem i teraz pojawia się problem - Jak rozpylić wodę ? Jakaś dysza , atomizer ?
    Znalazłem atomizery rozpylające czy takie coś by się nadało ?

Drugim problemem jest wykrycie kiedy już trzeba zwilżyć terrarium, znalazłem takie czujniki:
    Jego parametry:
    Code:
    Rezystancyjne czujniki wilgotności służące do pomiaru wilgotności względnej.

Charakteryzują się dużą czułością oraz liniowością charakterystyki, miniaturową i lekką obudową oraz małą histerezą i szerokim zakresem działania. Czujniki SYH2T posiadają dodatkowo możliwość kompensacji temperatury - zawierają wbudowany termistor Rt. Stosowane w nawilżaczach oraz osuszaczach powietrza, systemach klimatyzacji i wentylacji, oczyszczaczach powietrza, inkubatorach, miernikach wilgotności, szklarniach, samochodach, itp. Napięcie zasilania 1VAC; wilgotność: 20-95% RH; czas reakcji: 60s; temperatura pracy: 0...60 stopni C. W opisie podana została rezystancja w temperaturze 25 stopni C i przy wilgotności 60%RH.

i myśle że jakby zbudować odpowiednią aplikację która po przekroczeniu jakiegoś tam progu rezystancji czujnika dawała by impuls na pompę oraz na elektrozawór.

Z układem elektronicznym sobie poradzę tylko zależy mi na rozpyleniu wody jakąś dyszą bądź atomizerem. Proszę o porady.

Pozdrawiam
  • e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
  • e-mierniki
    djandriu
    Level 27  
    Nie zrozumiałeś mnie , pompa zasysa wodę ze zbiornika , robi ciśnienie w metalowym przewodzie a na jego końcy jest elektrozawór i dysza która rozpyli pod ciśninim wodę w postaci "mgiełki" coś ala spray.
    Chris_W

Level 38  
    Pająki nie lubią wilgoci. Chyba że topiki.
    kakrysa
    Level 14  
    Trochę odkopię - pająki pochodzą w większości ze strefy równikowej i okołorównikowej, więc potrzebują wilgoci do życia, a codzienne zraszanie jest zlecane.
    Też myślę nad zraszaczem, ale jak najniższym kosztem, więc prawdopodobnie jakaś pompka akwarystyczna albo od pralki (jak znajdę), do tego jakieś rozdzielacze akwariowe i na końcówkę myślę zwykłe dysze takie jak stosowane w dezodorantach w sprayu. Nie wiem tylko, czy ciśnienie będzie odpowiednie, ale w testach ze strzykawką było OK, a dzięki takiej dyszy naprawdę jest bardzo delikatna mgiełka.
    djandriu
    Level 27  
    kakrysa wrote:
    Trochę odkopię - pająki pochodzą w większości ze strefy równikowej i okołorównikowej, więc potrzebują wilgoci do życia, a codzienne zraszanie jest zlecane.
    Też myślę nad zraszaczem, ale jak najniższym kosztem, więc prawdopodobnie jakaś pompka akwarystyczna albo od pralki (jak znajdę), do tego jakieś rozdzielacze akwariowe i na końcówkę myślę zwykłe dysze takie jak stosowane w dezodorantach w sprayu. Nie wiem tylko, czy ciśnienie będzie odpowiednie, ale w testach ze strzykawką było OK, a dzięki takiej dyszy naprawdę jest bardzo delikatna mgiełka.

Witaj kolego i dobrze że jesteś zainteresowany , wpadłem na coś łatwiejszego do zrealizowania , zamieszczam szkic tak robiony w dwie minuty , mianowicie:

Szare - spryskiwacz do mycia okien
    Czerwone - silnik z przekładnią zamocowany obok
    Żółte i zielone to koło na silniku z (zielone) powiedzmy śrubką
    Niech raz na 24 godziny wykona to dwa obroty - wciśnie pompkę i nawilży terrarium.

No prościej się chyba nie da.

A z tym że pająki nie lubią wilgoci to chris_w rozbawiłeś mnie do łez :D to dlaczego wilgotność w terrarium musi być 70-80% ?? tak dla zabawy ?
    Choduję zwierzęta terrariowe już dosyć długo i chyba google się na Ciebie pogniewało bo wystarczy spojrzeć w pierwszy link:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=wilgotno%C5%9B%C4%87+terrarium+ptasznika&lr=&aq=f&oq=
    Poczytaj zanim zajmiesz głos bo jesteś co najmniej śmieszny i żałosny.

Pozdrawiam
    kakrysa
    Level 14  
    Hm nie wiem, ja potrzebuje tego do kilku terrariów na raz, ale myślę, że w ciągu tygodnia-dwóch się za to zabiorę (tzn to co napisałem).