Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siec w domu przy pomocy AP, Dzielenie internetu z jednego PC

08 Sty 2009 23:38 2795 14
 • Poziom 15  
  Witam

  W domu mam Laptopa, PC z kartą WiFi oraz iphona. Mam abonament Orange który jest zainstalowany na PC. Chciałem zrobić siec ad-hoc abym mógł korzystac z internetu również na laptopie i iphonie lecz komputery stoją zadaleko. Wyciągnełem wiec z szafy stary router wifi (DL-524) postawiłem go w optymalnym miejscu gdzie wszystkie 3 urządzenie go widzą. (tzn, powinny widziec, poniewaz mój laptop zadnej sieci nie widzi, a iphone widzi router doskonale mimo iz lezy obok laptopa.. co w tym przypadku zrobic?)
  Załużmy ze wszystkie trzy urządzenia są podpiąte pod router. Jak zrobić abym mógł korzystać z internetu Orange z PC na iphonie łącząc się przez AP ?
  Na PC w Połączeniach sieciowych, ustawiłem aby połączenie dial-up (Orange) mógł byc dzielony. Niestety nie mam na innych urządzeniach internetu. Co mam zrobic?

  Pozdr
  Marcin
 • Poziom 22  
  Abonamentu się chyba nie instaluje. Opisz dokładniej co to za rodzaj połączenia. Czy na PC oprócz karty bezprzewodowej posiadasz kartę przewodową. Jak podłączasz internet.

  Jeśli chodzi o tego typu połączenia poszukj na forum Sieci kmputerowych - tam wieloktrotnie było powtarzane jak konfigurować udotępnianie połączenia internetowego.

  Przeczytaj poradnik, http://webhosting.pl/Kurs.dzielenia.polaczenia.internetowego?page=1

  Ustawianie routera prawie niczym nie różni się od ustawiania drugiego komputera.
 • Poziom 15  
  Na Pc mam karte Wifi (pod USB) oraz modem USB UMTS gdzie włożona jest karta Orenga. Chodzi mi o to żeby kompóter stacjonarny był połączony z internetem poprzez Orange (połączenie dial-up) i przekazywał dostęp do internetu do AP bezprzewodowo skąd inne użądzenia będą mogły zassysac internet.
 • Poziom 22  
  I to się właśnie nazywa udostępnianiem połączenia. Musisz najpierw skonfigurować połączenie z orange na 1 komputerze.

  Niestety ten szajsik Di-524 nie obsługuje trybu klienta, chyba że znajdziesz na internecie jakieś lewe oprogramowanie do niego. Poza tym opisane połączenie jest bez sensu. Jeśli masz IPhona i PC z kartą WiFi - nie możesz blokować połączenia bezprzewodowego bo w ten sposób będziesz miał internet w routerze a nie będziesz mógł podłączyć Iphone...

  Jedynie, co rozsądne, to możesz zrobić tak, że podłączysz router kablem do konputera w którym masz internet i w ten sposób będziesz mógł rozdzielać internet i kablowo i radiowo do innych urządzeń.

  Temat udostępniania, szczególnie z użyciem tego routera był omawiany wielokrotnie. Po przeczytaniu i zrozumieniu tematów czy poradnika i ideologii sieci WiFi nie powinieneś mieć problemu z konfiguracją.
 • Poziom 15  
  Problem z laptopem się rozwiązał. Połączył się z routerem.
  Postanowiłem za narazie stworze sieć pomiędzy PC a laptopem. Dwa komputery połączone są z routerem bezprzewodowo. Router dl-524.
  Laptop widzi PC (tzn -> cmd-> ping 192.168.0.132 OK pakiety dochodzą)
  W mojej sieci nie bedzie internetu. Poprostu aby moża było wymieniać się plikami, grac przez LAN czy korzystac z jednej drukarki.
  Urzyłem kreatora sieci bezprzewodowych. Z PC nosiłem na pendrivie jakies pliki do odpalienia na laptopie, potem laptop robił jakies pliki które miałem zainstalowac na PC i tak w kółko.
  W końcu komputery się nie widzą... GRUPA ROBOCZA TAKA SAMA. Adresy IP są róże (inne końcówki)... i nic.
  Moze macie jaką strone albo porade co mam zrobić.

  Chciałbym zauważyć ze robilem kilka takich sieci, wiec moze jakos nalezy je usunąć i stworzyc jedną dobrą?

  Ps. Dziwne jest to że nie moge wejsc w ustawienia routera poprzez Wifi (192.168.0.1) pamiętam ze kiedy dawało rade.
  Urzywam Kaspersky 2009 na obu kompach.

  pozdr
  marcin
 • Poziom 22  
  Dobrze ale jak podłączyłeś te komputery, domyślam się że masz rodzaj hybrydy - laptop bezprzewodowo, a PC kablem do routera.

  Przy połączeniu kablowym obu komputerów do switcha, pewnie nie masz problemów z konfiguracją sieci i udostępnianie działa bez zarzutu?

  Otóż jest jakiś głupi problem w Windowsach - XP i Viście z wykrywaniem ścieżki, i czasami przy takim połączeniu, na niektórych routerach, Windowsy wykrywają komputery, ale zwyczajnie gubiona jest ścieżka i po kliknięciu na ikonkę komputera wywalany jest błąd. Jestem w trakcie wyjaśniania tej sprawy.

  Możesz na nowo skonfigurować sieci. Obie powinny mieć tą samą grupę roboczą / SSID, maskę podsieci oraz zakres IP, a karty mają ten sam kanał. Jeśli nie masz Internetu, wyłącz chwilowo FireWalla i zobacz czy problem się powtarza.

  Jeśli jest ping a problem się powtarza - możesz nadal wymieniać pliki, ale zamiast dwukrotnie klikać na nazwę komputera wykrytego w sieci np. łącząc z laptopa wpisz //192.168.0.132 lub //192.168.0.132//nazwafolderu/ - powinno udać się połączyć.

  Dodano po 4 [minuty]:

  siara91 napisał:
  Ps. Dziwne jest to że nie moge wejsc w ustawienia routera poprzez Wifi (192.168.0.1) pamiętam ze kiedy dawało rade.
  Urzywam Kaspersky 2009 na obu kompach.


  A może jednak nie masz skonfigurowanego WiFi? Zobacz czy w zakładce Wireless masz opcję Enabled, zakres IP z DHCP pokrywa się z zakresem IP sieci LAN.

  Zwróć uwage na parametry
  SSID Broadcast : Enabled
  Security : None
  Authentication : Open System

  jeśli nie zadziała spróbuj na Authentication : Share Key
 • Poziom 15  
  Siec w domu przy pomocy AP, Dzielenie internetu z jednego PC

  Wiec tak. Oba komputery łączą się bezprzewodowo, ale w kazdej chcwili moge PC podpiąć kablem.
  Parametry laptopa:
  IP: 192.168.0.143
  Maska: 255.255.255.0
  Brama: 192.168.0.1
  Nazwa komputera: LAPTOP (spradzone we właściwościach mój komputer)
  Grupa robocza: DOM
  Kanał karty: 6 (menadzer urządzeń-> właściwości karty intel -> 6)

  Parametry PC
  IP : 192.168.0.132
  Maska 255.255.255.0
  Brama: 192.168.0.1
  Nazwa: PC
  Grupa robocza: DOM
  Kanał karty: Nie moge znaleźć. (karta bezprzewodowa Cdlinka pod UBB)

  Co ciekawe, PING przeprowadzony Z LAPTOPA do PC działa, ale już PING przeprowadzony z PC w stronę LAPTOPA niedziała (upłynoł limit czasu)

  Może cos PC blokuje.

  Okazało się wystarczyło odłączyć router od prądu i przyłączyć w szystko ok. Moge wejść w ustawienia router.

  Dane z routera:
  ESSID WiFi
  Security 64-bit WEP Enabled
  Channel 6


  Pozdr
  MArcin
 • Poziom 22  
  A próbowałeś podłączyć PC kablem? Jaki był efekt?

  P.S. Z tym połączeniem szeregowym zbiłeś mnie z tropu. Di-524 nie posiada komunikacji przez porty RS, ani USB - chyba że o czymś nie wiem.
 • Poziom 15  
  Sory, nie szeregowym a telefonicznym osmio pinowym. :d
  Z pingiem z PC do LAPTOPA, efekt jest taki sam (bezprzewodowy, i po kablu) czyli CZAS UPŁYNOŁ

  Podaje link do emulatora mojego DLinka:
  http://support.dlink.com/emulators/di524_revc/

  Może mam cos w ustawieniach zmienić?
  Pozdr
  MArcin
 • Poziom 22  
  siara91 napisał:
  Sory, nie szeregowym a telefonicznym osmio pinowym. :d
  Z pingiem z PC do LAPTOPA, efekt jest taki sam (bezprzewodowy, i po kablu) czyli CZAS UPŁYNOŁ

  Podaje link do emulatora mojego DLinka:
  http://support.dlink.com/emulators/di524_revc/

  Może mam cos w ustawieniach zmienić?
  Pozdr
  MArcin


  Telefoniczny ma 2 piny i używa co najwyżej 4 pinowego złącza RJ11. Może chodziło Ci o RJ45 - łącze Ethernetowe ;o). Dobra nieważne hehe.
  Jak podłączasz kabel - do portu WAN czy do portu LAN? Podłącz się do switcha najlepiej unikniesz problemów z firewallem, który ewentualnie wyłączysz tutaj:

  http://support.dlink.com/emulators/di524_revc/adv_filters.html
  http://support.dlink.com/emulators/di524_revc/adv_firewall.html
  http://support.dlink.com/emulators/di524_revc/adv_zap.html

  Jednak jeśli podłaczysz się do switcha nie będzie problemu z firewalami, ani blokadą portu WAN: http://support.dlink.com/emulators/di524_revc/tools_misc.html

  Aha. Nie zapomnij w ustawieniach Windowsa obu komputerów przełączyć się na tryb infrastruktury. Co jak co - używasz routera, więc nici z ad hoc.
 • Poziom 15  
  kabel RJ11 :D
  Tak naprawde nie ma co tam kombinować w routerze bo firewall jest jakby go nie bylo (praktycznie nic nie blokuje)
  Swicha nie chce kupować ponieważ chce urządzenie bezprzewodowe, i nie chce niczego kupować.. chce zrobić pożytek ze starego dobrego routera.
  Myśle że to wina nielezy po stronie routera ponieważ czemu miałby przepuszczać sygnał wysyłany z laptopa do PC, a już sygnał z PC do laptopa nie... coś czuje ze cos jest zle po stronie PC

  Kabel podłączony oczywiście był do jednego z 4 wolnych portów lan. Obecnie oba komputery chodzą na łączu bezprzewodowym ponieważ gdy router stał obok PC, laptop miał słaby zasięg. Obecnie stoi pośrodku i oba mają zasięg dobry i z każdego można wejść do ustawień routera (192.168.0.1)

  .....
  Marcin
 • Poziom 22  
  Mącisz, mącisz...

  siara91 napisał:
  kabel RJ11 :D
  Kabel podłączony oczywiście był do jednego z 4 wolnych portów lan.


  Jeśli podłączasz się do routera DI-524 kablem RJ11 - to masz odpowiedź na swoje pytania. Weź kabel Ethernetowy z końcówkami RJ45 - Ethernet używa 4 pinów na ośmiopinowej końcówce. ;o)

  siara91 napisał:

  Swicha nie chce kupować ponieważ chce urządzenie bezprzewodowe, i nie chce niczego kupować.. chce zrobić pożytek ze starego dobrego routera.


  Te 4 wyjścia RJ45 to switch... jeśli podłączasz nie pod switcha zwyczajnie będziesz miał blokowany dostęp przez firewall - tak jak normalnie routery lokują dostęp z internetu do sieci wewnętrznej. Nie pisałeś też jak masz ustawione łącza bezprzewodowe - jeśli tak jak pisałeś na początku ustawiasz w trybie ad hoc - przestaw na tryb infrastruktury.

  siara91 napisał:
  Obecnie oba komputery chodzą na łączu bezprzewodowym ponieważ gdy router stał obok PC, laptop miał słaby zasięg.


  Chyba laptop z betonu nie jest i można go przenieść na chwilę te kilka metrów, żeby wszystko stało obok siebie i żebyś mógł bez przeszkód sobie konfigurować? Chyba lepsze to niż przesuwanie stacjonarnego. ;o) Konfigurację wykonuje się krok po kroku. Jak będzie działało po kablu, dopiero ustawiasz WiFi. Jak działa WiFi dopiero oddalasz elementy od siebie żeby obserwować straty, a nie ustawiać wszystko z WiFi nie mając pewności o jakościach zasięgu.

  Nadal nie napisałeś ile i jakie dokładnie te karty sieciowe ma ten PC. Ustaw DHCP na routerze i automatyczne pobieranie IP. Jeśli komputery się widzą - skontaktuj się bezpośrednio przez IP i zobacz czy działa udostępnianie skoro miałeś z nim problemy. Jeśli chodzi o udostępnianie - musisz używać innej karty do pobierania internetu i innej karty do łączenia z routerem. Chyba że lepiej zwyczajnie podłączyć router do tej anteny.
 • Poziom 15  
  Mam rozumieć z tego że dwa komputery musze podłączyć do switcha kablem RJ45 i przeprowadzic kofiguracje... i teraz pytanie... masz na myśli ten kreator tworzenia sieci w połączeniach sieciowych.
  Co do routera to w zakładce DHCP to tak naprawde nie mam co ustawiac. Włączona jest opcja "DHCP Server" a zakres przydzielania IP jest od 100 do 199. Może ci chodzi o statyczne DHCP?
  Poniżej w rubryce Dynamic DHCP Clients List pokazuje oba komputery.
 • Poziom 22  
  Mam na myśli ręczną konfigurację routera, a nie sieci Windows. W windows jedyne co to ustawieniach sieci z trybu ad hoc przejdź w tryb infrastruktury jesli zmieniales te ustawienia.

  Do konfiguracji routera wifi dobrze jeśli przynajmniej jeden komputer - z którego się konfiguruje podłączony jest kablem. Jeśłi masz możliwość podłączenia obu komputerów kablem do routera - to podłącz i zobacz czy sieć działa dobrze kablowo aby wykluczyć błędy systemu.

  Ustawienia dhcp są więc dobre, jeśli tylko komputery mają IP z tego samego zakresu. Na takie potrzeby chwilowo nie musisz mieć statycznych ustawień. Najpierw ustaw aby działało automatycznie - potem w pełni ręczne ustawienia sieci dawaj.
 • Poziom 15  
  Skoro mówisz że ustawienia DHCP są dobre to co ja mam konfigurować w routerze?
  Oczywiscie moge podłączyć dwa komputery kablem i przeprowadzic "ping" żeby sprawdzic czy problem lezpy po stronie wifi czy nie, ale nie wiem co mam w routerze zmnieniac skoro te ustawienia dhcp są dobre a firewall jest mało aktywny (tzn. raczej wszysko przepuszcza)

  Pozdr
  Marcin