Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eda SH-1.0 - czy da się uratować?

bartek piękoś 09 Sty 2009 09:24 1988 8
  • #1 09 Sty 2009 09:24
    bartek piękoś
    Poziom 9  

Witam

silnik włącza się za każdym razem przy pierwszych 2-4 próbach, po kilku bezproblemowych uruchomieniach pojawia się problem: sprężarka nie chce ruszyć.
    Przekaźnik rozebrałem, styki oczyściłem z sadzy, przeszlifowałem. Pomogło na krótko. Rozebrałem przekaźnik i obserwowałem podczas pracy - przy kolejnych próbach uruchamiania (po kilku udanych) przekaźnik rozruchowy (a dokładnie ruchomy styk na bolcu ze sprężynką) przestaje rozwierać styki uzwojenia rozruchowego.

Sprężarka ma ponad 15 lat. Po kilku uruchomieniach i ok. 10-minutowej pracy robi się ciepła. Jest w niej olej choć niewymieniany. Mam już kupiony nowy.

Co nawala: elektryka czy mechanika sprężarki?
    Czy tą sprężarkę da się uratować czy muszę kupować nową? Neutral

0 8
  • Relpol
  • #2 09 Sty 2009 12:11
    marqs-60
    Poziom 20  

Witam. Uważam że za często próbujesz włączać, (powinieneś robić przerwy) prawdopodobnie wykorzystujesz do innych celów, że jest ciepła nie przejmuj się,zamontuj wyłącznik nadmiarowy (jeżeli nie ma-taki okrągły) zaś wyłącznik rozruchowy (o którym pisałeś) znajdziesz jeszcze jak nie nowy to z odzysku oznaczenie na nim 1,4A może jeszcze ,,pobiega" :)Pozdrawiam.

0
  • Relpol
  • #3 09 Sty 2009 13:04
    jmk
    Poziom 28  

Nie zapomnij o UZIEMIENIU tego cacka- zrób to jej zanim ona zrobi to z Tobą!!
    to nie jest żart- spodziewaj się przebicia uzwojenia i FAZY na obudowie, skoro idziesz z nią -w tym przypadku -"na całość"
    Jej miejsce - w tym stanie-to składnica złomu

0
  • #4 09 Sty 2009 22:19
    bibek10
    Poziom 14  

Przekaźnik rozruchowy do wymiany można go jeszcze dostać w niektórych sklepach z częściami agd prąd rozruchu 1,4A wymień i będzie hulać jak nowa

0
  • #5 10 Sty 2009 10:14
    bartek piękoś
    Poziom 9  

marqs-60 napisał:
    Witam. Uważam że za często próbujesz włączać, (powinieneś robić przerwy)

Czemu? Bo się grzeje? Czytałem (chyba w materiałach (Danfossa), że niektóre typy urządzeń rozruchowych wymagają przerw w pracy i schłodzenia. Czy ktoś z Was może to potwierdzić?
    Spróbuję zrobić test i wydłużyć przerwy na schłodzenie.
    jmk napisał:
    Jej miejsce - w tym stanie-to składnica złomu

:(
    Urządzenie jest uziemione.
    bibek10 napisał:
    Przekaźnik rozruchowy do wymiany można go jeszcze dostać w niektórych sklepach z częściami agd prąd rozruchu 1,4A

Próbowałem go namierzyć w serwisach AGD w całym Radomiu, ale nie znalazłem:| Wiecie może gdzie dostać taki w dobrym stanie?

A czy za niski poziom oleju może wpływać na opisywany problem (nP zaciera się silnik, grzeje się, trudności z ruszeniem za którymś razem, itd.?

0
  • #6 11 Sty 2009 17:22
    artfik
    Poziom 23  

Witam jest to sprężarka a gdy chodzi to zwiększa się ciśnienie na tłoku i żeby powtórnie ruszyła musi spaść ciśnienie ,nie piszesz do czego to używasz przekażniki takie występują bez problemu w sklepach z częściami do lodówek

0
  • #7 11 Sty 2009 17:34
    bartek piękoś
    Poziom 9  

WItaj
    Wiem, że zwiększa się ciśnienie. Jednak model o tej mocy powinien je bez problemu pokonać, a nie robi tego i właśnie szukam przyczyny.
    Używam tego jako kompresora modelarskiego.

artfik napisał:
    przekażniki takie występują bez problemu w sklepach z częściami do lodówek

Być może występują, ale na pewno nie bez problemu. Pełno jest 1,2 A ale 1,4 to już nie uświadczysz, przynajmniej w Radomiu, zarówno w serwisach jak i sklepach. Ponowię pytanie/prośbę: ma ktoś może odsprzedać takie ustrojstwo?

Aha! Czym sie różni urządzenie rozruchowe od przekaźnika rozruchowego? Na stronie Danfossa jest napisane, że ten pierwszy typ potrzebuje przerw w pracy na schłodzenie...
    Czy to samo dotyczy przekaźników rozruchowych, jak w mojej Edzie? Jesli tak, to może większy zbiornik wyrównawczy rozwiązałby problem (rzadziej włączałaby się sprężarka)? Czy to dobry trop?

0
  • #9 25 Lip 2012 04:21
    bartek piękoś
    Poziom 9  

Pilnie poszukuję przekaźnika 1.4A do opisanego tu agregatu. W moim mieście, ani w sieci nic nie znalazłem. Może ktoś z Was ma z odzysku?
    Bardzo proszę o pomoc, bo dotychczasowy mimo moich wysiłków (czyszczenie styków) już chyba dogorywa.
    Edit:
    Znalazłem inny. Ma podane dwie wartości w Amperach: (Id?)1.5A i (ar max?)3.8A. Czy mogę tym przekaźnikiem zastąpić dotychczasowy? Z jakimi skutkami? Help!

Eda SH-1.0 - czy da się uratować?

0