Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ten zasilacz wystarczy do PC Pentium III? 12V 2A...

Panadolini 09 Jan 2009 10:47 2115 10
    Panadolini
    Level 10  
    Witam.

Chce zbudować mały, cichy (chłodzony pasywnie) zestaw typu Media Center. Systemem operacyjnym będzie Linux GeexBox 1.2.
    Posiadam pasywny zasilacz Minebea Electronics (UK) Ltd - wymiary 5x8x18cm - prawdopodobnie z jakiegoś serwera.

Chce tym zasilaczem zasilić następującą konfigurację:
    Pentium III 800/750 MHz Slot1,
    256MB RAM (2x128 PC100),
    dysk twardy: docelowo adapter IDE->CF + karta 2GB,
    napęd DVD LG 5,25",
    karta graficzna AGP Riva TNT 16MB/Matrox G400 16MB z TV out,
    karta dźwiękowa ISA i PCI
    ok 8x LED 3,3V...

Zasilacz ma następujące parametry: (max)
    MAIN OUTPUT
    +5V 12A
    +12V 2A (3,5A 10sec)
    +3,3V 8A (10A 200ms)
    -12V 0,4A
    AUX +5V 2A MAX
    MAX output power 80W
    COMBINED +5V & 3,3V
    LOADING 70W MAX

Model:
    S26113-E443-V20

Moje pytanie to czy w/w zasilacz da rade temu zestawowi? Robiłem testy z Celeronem 400MHz Slot 1 + wiatrak 12V 0,28A od Pentium4, 64MB RAM w jednej kości i kartą G400... BIOS wstał, nie było problemów.
    Niemam możliwości teraz zainstalować na nim systemu (brak dysku IDE) żeby sprawdzić stabilność.

Czy jeśli zasilacz okaże się za słaby to czy objawami będą tylko niestabilność czy może dojść do uszkodzenia płyty i pozostałych podzespołów?

Mam też pytanie o dwa złącza w tym zasilaczu.
    Jedno dwu pinowe (czerwony i czarny kabel) - czy to będzie AUX? (2A MAX)
    Drugie 8pinowe (na wtyczce napis "P6") - czy to jakieś specjalne, serwerowe złącze?
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Tak na kartce policzyłem i wychodzi mi 110W. Moim zdaniem potrzebujesz co najmniej jeszcze raz tyle.
    Objawem może być niestabilna praca (wyłączenia, resety).
    Może dojść do uszkodzeń przede wszystkim HDD.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    adamas_nt wrote:
    Tak na kartce policzyłem i wychodzi mi 110W

Proszę przytoczyć swoje obliczenia.
    Panadolini
    Level 10  
    Zrezygnuje z jednej kości lub zdobędę 1x256MB - moduł RAM xxW też konsumuje. Karta graficzna musi mieć wyjście TV - czy prezentowane modele będą dobrym wyborem czy może poszukać innej - bardzej energooszczędnej? Jeśli tak to jakiej?
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    (5x12+12x2+5x2+3,3x8)-10%
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    adamas_nt, no i kolega ŹLE policzył!! A na dobrą sprawę NIC nie trzeba było liczyć. Kolega obliczył moce na podstawie podanych napięć i ich dopuszczalnych obciążeń, co podane było w danych zasilacza, natomias nie zainteresował się kolega informacjami podanymi bezpośrednio po napięciach, czyli:
    Panadolini wrote:
    MAX output power 80W
    COMBINED +5V & 3,3V
    LOADING 70W MAX

Czyli z zasilacza można pobrać MAKSYMALNIE 80W przy czym z napięć +5V i +3,3V w sumie NIE WIĘCEJ niż 70W.
    Panadolini
    Level 10  
    Czyli: zostawić ten zasilacz i pokatować go programem typu "benchmark" (jeśli uda mi się znaleźć taki który zmieści się na dyskietkę FDD)? Czy szukać zwykłego, typu mATX z wentylatorem?
    Digitron
    Level 21  
    Zainwestuj w mATX'a i kawałek radiatora, zrób mu pasywne i tyle ;)
    Panadolini
    Level 10  
    adamas_nt wrote:
    Na pewno masz rację. Z tym, że zawsze liczę w ten sposób, szczególnie Codogeno-podobne...

Licząc na: http://www.journeysystems.com/?power_supply_calculator
    wyszło ponad 140W. Czyli zasilacz dla zestawu opisanego w pierwszym poście powinien mieć min. 200W.

Hmm... miałem kiedyś HP Vectre: PIII866/133, 2x128MB RAM, Radeona 9500 (z dodatkowym złączem zasilania), do tego trzy dyski twarde i nagrywarkę DVD. Zasilacz miał moc 145W! Całość pracowała ponad rok bez żadnych zwisów itp... Dlatego chciałem się dowiedzieć czy o połowę słabszy zasilacz pociągnie dużo bardziej okrojonego kompa...
    eloooos
    Level 20  
    Panadolini wrote:
    Hmm... miałem kiedyś HP Vectre: PIII866/133, 2x128MB RAM, Radeona 9500 (z dodatkowym złączem zasilania), do tego trzy dyski twarde i nagrywarkę DVD. Zasilacz miał moc 145W! Całość pracowała ponad rok bez żadnych zwisów itp... Dlatego chciałem się dowiedzieć czy o połowę słabszy zasilacz pociągnie dużo bardziej okrojonego kompa...

Taa, ale w tej Vectrze siedzi Fortron, który spokojnie sobie z tym radzi. Ja bezproblemowo na takim 145 Watowym Fortronie odpaliłem Pentium 4 1.6A wraz z płytą, 512 MB pamięci, grafiką pokroju Gf2 MX, dyskiem 80GB i dwoma napędami optycznymi :) dawał sobie rady bezproblemowo, napięcia trzymał dobre (mierzone miernikiem oczywiście), jedynie linia +12 miała około 11.80V.