Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa płytki z elektronika kotła Saunier Duval Thematek

haber40 09 Sty 2009 12:56 10286 13
  • #1 09 Sty 2009 12:56
    haber40
    Poziom 2  

Szukam elektronika który naprawi Płytkę z elektroniką (nie wiem jaka jest fachowa nazwa) do dwufunkcyjnego kotła CO z zamkniętą komorą spalania firmy Saunier Duval kocioł ma nazwę THEMATEK. Serwisant którego wezwałem kiedy kocioł przestał działać wymienił płytkę na nową która kosztowała 850 zł a starą mi zostawił. Może dałoby się ją naprawić. Nadmienię jeszcze że ta stara płytka wygląda jak nowa, nie ma żadnych oznak jakiegoś przegrzania. Może szkoda jej wyrzucać skoro to takie drogie. Pozdrawiam wszystkich!

2 13
  • Relpol
  • #2 09 Sty 2009 14:17
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Podaruj sobie.Nikt nie ma takich szczegółowych schematów i tyle wolnego czasu,aby szukać uszkodzenia "na piechotę".
    Bezpieczniej jest zamontować orginał.

0
  • #3 09 Sty 2009 20:50
    Marksrz
    Poziom 20  

a po naprawie juz nie jest oryginał ??
    i dla kogo bezpieczniej , chyba dla serwisu

0
  • Relpol
  • #4 10 Sty 2009 11:19
    serwisant73

Bezpieczniej dla użytkownika,kolego.Widziałem już skutki lekceważenia gazu.A ty...?

1
  • #6 11 Sty 2009 19:47
    dzikamysz
    Poziom 15  

Trochę sprawa jest demonizowana, u siebie płytę główną w Bretie sam naprawiłem, padła strona zasilająca czujkę jonizującą. U kogoś miał bym duże opory. Co prawda częściej słyszałem o porażeniu prądem niż o wybuchu gazem, ale cóż strzyżonego pan Bóg strzyże.

0
  • #7 12 Sty 2009 09:37
    BrunoJ
    Poziom 12  

Poszukaj jakiegos serwisu RTV, ktos moze podejmie sie sprawdzic. Robota zmudna, bo bez schematu to w zasadzie trzeba czesc elementow wylutowac i pomierzyc, posprawdzac przekazniki itp. I generalnie wszystko przelutowac. Zmudna robota bez gwarancji sukcesu. Ale sporo ludzi chwali sie jednak ze naprawili, wiec moze warto sprobowac.

1
  • #8 22 Lut 2010 12:10
    telcomes
    Poziom 2  

wszystko jest do naprawienia, prosze o kontakt gg 3990366
    Alx

3
  • #9 22 Lut 2010 17:20
    serwisant73

I rozumiem że wystawiasz certyfikat na taką naprawioną chałupniczo płytę ? Dajesz gwarancję i bierzesz odpowiedzialność za ewentualne "komplikacje" ?Jeśli nie spełniasz któregoś z tych warunków , to sporo ryzykujesz...

1
  • #10 13 Mar 2012 21:58
    rez_77
    Poziom 10  

Śmieszą minie wywody serwisantów pieców CO - z mojego punktu widzenia zabawek
    Na co dzień zajmuje się palnikami przemysłowymi i automatyką związaną z ich obsługą. Mam do czynienia z ciśnieniami od 60 atmosfer poprzez redukcję do 6 i dalszą do około 0,04 atmosfery, mocami do 15 MW i przepływami do 1500 Nm3/h z ścieżkami blokadowymi, sterownikami PLC itd..
    JESTEM nieszczęśliwym posiadaczem pieca THERMATEC F21 E zabitego przez porady i działania AUTORYZOWANEGO SERWISU. NASŁUCHAŁEM SIĘ PODOBNYCH GŁUPOT O KONIECZNOŚCI WYMIANY ELEKTRONIKI NA NOWĄ O ZALECENIU NIE NAPRAWIALNOŚCI STAREJ ITD. AUTORYZOWANY SERWIS przytrzasną przewód masowy od czujnika przepływu pokrywą pompy, ja szukając dozieminia niestety zwarłem przewód fazowy z ochronnym -> efekt podałem 220V poprzez obudowę na elektronikę po stronie logiki na masę. Cała logika pieca ( mózg ) z blokadami znajduje się w układzie programowalnym N38039FFHKP. Reszta jest w 100% naprawialna i wymienialna ( przetwornica ( elementy ), sterowanie silnikiem krokowym, zapłonem, pompą, "wentylatorem", wyświetlaczem.
    Oczywiście należy podchodzić do pieca z pełną świadomością zachodzących tam zjawisk fizycznych i z wiedzą co do zasady działania ale śmiem twierdzić ze autoryzowane serwisy, miałem do czynienia z 4 nie były w stanie zdiagnozować usterki, próbowano mnie naciągnąć na nowa pompę, czujnik przepływu, płytę główną ( w sytuacja przed spowodowanym prze ze mnie doziemieniem ) i NIGDY WIĘCEJ NIE WEZWĘ AUTORYZOWANEGO SERWISU -> CI SERWISANCI POTRAFIĄ TYLKO WYMIENIAĆ KOLEJNE ELEMENTY I NACIĄGAĆ KLIENTA takimi właśnie przypowiastkami. PANOWIE DO SZKOŁY

1
  • #11 15 Mar 2012 15:18
    kowal001
    Użytkownik obserwowany

dzikamysz napisał:
    Trochę sprawa jest demonizowana, u siebie płytę główną w Bretie sam naprawiłem....

telcomes napisał:
    wszystko jest do naprawienia, prosze o kontakt gg Alx

rez_77 napisał:
    Śmieszą minie wywody serwisantów ...CI SERWISANCI POTRAFIĄ TYLKO WYMIENIAĆ KOLEJNE ELEMENTY I NACIĄGAĆ KLIENTA takimi właśnie przypowiastkami. PANOWIE DO SZKOŁY

Każdemu wolno się śmiać z każdego i ze wszystkiego. Jak kogoś wysadzisz w powietrze, lub ktoś zrobi użytek z twoich beznadziejnych porad najwyżej trafisz do pudła na długie lata lub do kostnicy miejskiej w takim gajerku, że własna rodzina cię nie rozpozna :)
    Może nie wiesz kolego, to ci wyjaśnię: Każdy szanujący się serwisant wie, że elektroniki przemysłowej nie wolno naprawiać, modyfikować, zmieniać, bo istnieją przepisy prawa dla tej branży, które należy bezwzględnie przestrzegać. Dokonując bezprawnych ingerencji w elektronikę przemysłową (np. płyt głównych) naruszasz certyfikaty bezpieczeństwa, zgodności CE oraz prawa patentowe producenta. Dodatkowo osoby wykonujące czynności serwisowe muszą posiadać odpowiednie uprawnienia gazowe i elektryczne oraz jako element dodatkowy dobrze mieć autoryzację producenta danego urządzenia.
    Nie bez powodu producenci elektroniki przemysłowej nie udostępniają ani schematów, ani elementów do elektroniki płyt głównych. Żaden szanujący się serwisant nie zajmuje się naprawami płyt głownych, chyba że w takim zakresie na jaki pozwala producent elektroniki, np. wymiana bezpiecznika.
    W związku z powyższym twoja paplanina, przechwałki i mętne wywody "domowego elektronika" oraz obrażanie serwisu świadczy tylko o tym, że jesteś laikiem w temacie, a twoje wypowiedzi na tym forum są niebezpieczne dla ogółu.

-3
  • #12 19 Mar 2012 20:53
    rez_77
    Poziom 10  

Więc proszę o podanie przepisów prawa które zabraniają naprawiania elektroniki ?
    Wymiany takich samych elementów na takie same ? Nie rozumiem w jaki sposób naruszam przyznanie certyfikatu CE wymieniając uszkodzony tranzystor na taki sam ? Przekaźnik na taki sam przekaźnik ? Układ scalony na taki sam układ scalony ?

Nie wskazuje na odległość uszkodzonych elementów, ale elektronika od "pieców" jest raczej prosta po stronie zasilanie i uważam że nie ma co demonizować i mam prawo dzielić się opinią co do działania serwisów z których jestem delikatnie mówiąc niezadowolony.

Co do uprawnień gazowych do eksploatacji, naprawy itd to rozumiem że o takie uprawnienia chodzi czy może autoryzowany serwisant posiada autoryzowane uprawnienia gazowe ???

2
  • #13 23 Paź 2012 16:11
    hydro-technika
    Poziom 2  

Witam jeśli chodzi o przekażniki od wentylatora np.to bez problemu można przelutować często tak robie i działa bez zarzutu

4
  • #14 23 Paź 2012 19:21
    serwisant73

Temat zamykam, ponieważ łamie zasady forum. (patrz- Ogłoszenia).
    Co do przepisów, zajrzyj kolego do pierwszej z brzegu instrukcji kotła.

0