Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zakodwanie analogowej wizji do USB

31 Mar 2004 22:54 1968 13
  • Poziom 12  
    Hej potrzebuje pomocy w rozwiazaniu nastepujacego problemu. Mam glowice FM1246 i ona ma na wyjsciu wizji sygnał analogowy teraz ja potrzebuje ten sygnał spróbkować zakodowac przesłać przez USB do kompa i tam go wyświetlic na ekranie. To jest jedeno z moich zadań do wykonania w pracy dyplomowej a do wtorku 06.04.2004 musze chociaż wiedzieć czy da sie to zrobić (znaczy sie da ale jakim kosztem i wiedza) znaczy sie mniej wiecej w jaki sposób najlepiej na jakich ukladach jak gesto to prubkowac czym i jak kodowac ( konwertowaniem danych na USB to chyba problemu nie bedzie) kolejny problem to odebranie tegona kompie i wyswietlenie tego na ekranie jak z karty telewizyjnej (moze jakies gotowe programiki badz jakies ktore mozna troche poprawic). Jakim kosztem czy to sie wogule oplaca. Chce zagloscic temat "Tuner radiowo-telewizyjny z interfejsem USB) Moze ktos to robil badz mozna by bylo wlozyc jakis gotowy modół (najlepiej samemu bym zrobil).

Mile widziane porady mysli i dywagacje moze jakies linki przyjmuje wszystko. A zaznaczam ze nie chce gotowca tylko chce wiedziec czy sobie poradze z tym problelem.
  • Poziom 42  
    No jasne że da się zrobić, musisz tylko dać układ jakiegoś framegrabbera oraz jakiś szybki mikroprocesor z USB (najlepiej 2.0). Bardzo fajnie można te układy zredukować do szybkiego przetwornika ADC oraz kości FPGA ale wtedy trzeba napisać framegrabbera i obsługe USB.
    PS z tego co kiedyś liczyłem wydaje mi się że USB v1.1 bez stosowania kompresji obrazu NIE wyrobi się z przepustowością przy rozsądnej ilości klatek na sekunde.
    Natomiast Tuner radiowy jest jak najbardzie do wykonania jako średnioskomplikowana praca dyplomowa.
    PS ile masz czasu? Poziom trudności wygląda mi na prace magisterską, czy tak?
  • Poziom 12  
    No prawie jest to praca inzynierska. Mam na to rok:D wiec jest troszke ale do wtorku musze podpisac cyrograf:) Moje pytanie co to jest framegrabber znaczy sie wiem ze sa takie karty do kompa wlasnie tlumaczace dane analogowe (video) na cyfrowe ale czy w postaci scalaczkow to nie wiem moglbys mi podac jakies przykladowe kosci? Jezeli chodzi o USB2,0 to tak walsnie myslalem. Obslugoje to bodajrze CY7C68013 jak nie pomylilem. A odnosnie framegrabbera to jezeli miales na musli zamontownaie w kompie takeij karty to odpada bo to ma byc urzadzenie zdecydownie zewnetrzne. Hmm chyba ze by jakos podlaczył te karte do ukladow w tunierze i z PCI podac sygnał na konwerter tylko teraz w jakiej postaci sa dane na PCI? A no i jeszcze przez to USB ma byc sterowany ten tuner.
  • Poziom 42  
    Muerte napisał:
    Moje pytanie co to jest framegrabber znaczy się wiem ze sa takie karty do kompa wlasnie tlumaczace dane analogowe (video) na cyfrowe ale czy w postaci scalaczkow to nie wiem moglbys mi podac jakies przykladowe kosci?
    Framegraber to taka 'moduł' który synchronizuje się z sygnałem video a na wyjściu daje sygnał cyfrowy, w sumie to przetwornik ADC z odpowiednią logiką oraz układem analogowym który potrafi się 'dostroić' do impulsów synchronizacji sygnału wideo.
    Muerte napisał:
    Jezeli chodzi o USB2,0 to tak walsnie myslalem. Obslugoje to bodajrze CY7C68013 jak nie pomylilem.
    To jeszcze jest taki mały problem że do takie urządzeni musiałbyć koniecznie napisać driver do systemu operacyjnego.
    Muerte napisał:
    Hmm chyba ze by jakos podlaczył te karte do ukladow w tunierze i z PCI podac sygnał na konwerter tylko teraz w jakiej postaci sa dane na PCI?
    To jest wykonalne aczkolwiek byłbym sceptyczny czy by się udało wykonać, ponieważ PCI samo w sobie wymaga taktowania częstotliwością 33MHz i potrzeba by jeszcze inne układy emulujące PCI.
    Muerte napisał:
    A no i jeszcze przez to USB ma byc sterowany ten tuner.
    To akurato to małe piwko.

Taką mam konkluzje że porywasz się z motyką na słońce, ale może mi się tylko wydaje. Jeśli to ma być 'tylko' praca inżynierska to bym pozostał przy układzie radia, sprawi on wystarczająco dużo problemów.
  • Poziom 30  
    Jeżeli masz radio wbudowane w tą głowicę to banał. Wystarczy byle jaki procek(89c2051) i jazda. Natomiast jakie masz wymagania co do obrazu? Jaka rozdzielczość? Ile kolorów(może czarnobiały)? Ile klatek na sekundę. Jeżeli możesz zaproponować coś samemu to zaproponuj obraz czarnobiały(powiedzmy 256odcieni=1bajt) i rozdzielczość 176x144(QCIF) co da około 26KBajtów do wysyłania - tzn że wystarczy zwykły konwerter FT8U245 i jakiś atmega, do tego szybki przetwornik i jazda. Jak zechcesz dodać kolor i jakąś większą rozdzielczość to należy się zastanowić bo to rośnie geometrycznie(176x144=25344 punkty*1bajt=~26kB/sek).
    Przy takich wartościach jak podałem nie będzie problemu = decyzja należy do ciebie.
    P.S. Właściwie Atmega 8 ma tylko 15ks/s więc trzeba dać jakiś zewnętrzny przetwornik o min 30ks/s(kilo sampli/sekundę)
  • Poziom 31  
    CY7C68013 to dobry wybor,USB 2.0 i szybkie rownolegle lacze do ktorego mozna podpiac tego framegrabbera.Pozostaje jeszcze ten sterownik o czym tez wspomnial elektryk,moge tylko dodac ze jak cos to pod Linuxa bedzie go chyba latwiej napisac.Ogolnie wyglada na to ze bedzie malo sprzetu i sporo programowania.
  • Poziom 27  
    Witam,
    właśnie kończę robić projekt framegrabbera. Elektronika już chodzi, obecnie piszę soft. Komunikacja po USB 2.0 w trybie 12Mbps. Rozdzielczość próbkowania 12-bitów (tylko luminancja). Dodatkowo układ generuje sygnały odchylania (2 x 12-bit).
    Układ spisuje się całkiem nieźle, mam nadzieję skończyć cały projekt do końca kwietnia. Może rzucę na elektrodzie jakieś obrazki ściągnięte przy pomocy tej maszynki.
    Służę pomocą i pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Mozesz wrzucic schemacik tego ukladziku ? Czy piszesz do tego jakis sterownik ? Na jakim procu robisz ? No to chyba tyle pytan do h-doc :lol:
  • Poziom 20  
    W "Electronics World" 1/2004 (jest jeszcze w Trafficu) jest gotowy schemat przetwornika YUV na SDI czyli wizyjny, szeregowy sygnał cyfrowy. Do konewrsji obrazu na 20-bitowy, równoległy kolor jest jeden układ Analog Devices (35$ w USA, no sample). Potem na SDI zamienia to układ Crystal'a (next 35$). Ale Ty przecież nie musisz mieć dwudziestobitowej głębi kolorów przy 25 klatkach na sekundę ;-)
    Powodzenia!
  • Poziom 27  
    hmm... projekt ma charakter komercyjny, więc nie za bardzo mogę wrzucić schemat.
    Płytkę obsługują ATMega162 i AT90S1200. Do tego przetworniki AC, CA, wzmacniacze, zasilanie i kilka dodatkowych drobiazgów. Komunikacja z pecetem via FT245BM. Jeśli chodzi o sterownik to korzystam ze standardowych sterowników D2XX.
  • Poziom 12  
    Hmm w sumie to wyszło na to ze nie musze robic tego przetwornika ale fajnie było by sie tym pobawic. Troche mi teraz głupio bo czytajac te wszystkie posty widze ze sporo musze sie jeszcze podszkolic:)
    No niestety famtom ma racje "bedzie mało sprzetu a duzo programowania"
    Z checią pośledze rozwoj tematu ktory zaczołem.
  • Admin grupy Projektowanie
  • Poziom 42  
    And! napisał:
    Jakie scalone Framegrabery znacie ?
    Bo jakoś trudno coś znaleźć.
    BT878