Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy pomiar czasu na wyścigach

09 Sty 2009 20:33 2675 6
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.

  Robię zestaw do pomiaru czasu przejazdu samochodów po torze sprawnościowym. Założeniem głównym jest to, aby po torze mogły jeździć samochody startowane w odstępach czasu. Na PCcie będą zapisywane do bazy SQL znaczniki czasu ze startu i mety. Sygnały z fotokomórek będą podawane poprzez port LPT. Na mecie numer zawodnika wpisywany będzie bezpośrednio do PCta przed lub po przecięciu mety i dodatkowo pobierane zdjęcie z kamery połączonej z graberem video i ustawionej na linii mety (dla zweryfikowania samochodu).
  Problemem jest przesłanie ze startu numeru startującego zawodnika i sygnału z fotokomórki. Najlepszym rozwiązaniem było by przekazanie tego drogą radiową. Ale powstaje też problem opóźnień.
  Pomyślałem o zaprzęgnięciu do tego dwóch Atmeg8 i połączenie ich modułami radiowymi. Na starcie klawiatura, fotokomórka i światło startu do kontrolera a na mecie wpis do PCta poprzez rs232 a sygnał z fotokoórki poprzez stan na wejściu LPT.

  Ewentualnie możliwość zastąpienia tego łącza kablem w razie niesprzyjających warunków.
  Czy macie jakieś sugestie i uwagi ??
  Szukam też kogoś kto by mi do tych Atmeg napisał program, z resztą sobie poradzę.
 • Poziom 28  
  Skąd pewność że opóźnienia w transmisji radiowej będą aż tak duże?
 • Poziom 10  
  Nie mam dużego doświadczenia z transmisją radiową w tej kwestii, ale wszystkie radiolinie np.: alarmowe mają jakieś opóźnienia i tego się boję.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jaki jest dystans transmisji?
  Rozważałeś może rozwiązanie tylko na PC? Synchronizacja czasu ntp + komunikacja powiedzmy wifi?

  Pozdrawiam,
  Dr.Vee
 • Poziom 28  
  Można spróbować nadawać zmodulowanym światłem (np. lasera). Modulacja pozwoli odróżnić światło otoczenia od światła źródła. Wtedy można by było robić na większe odległości. Nadajnikiem mogłby być najtańszy wskaźnik laserowy.
 • Poziom 10  
  Dystans to raczej nie duży, od 300 do 1000 metrów.

  Jeżeli chodzi o wifi to mam obawy co do synchroniacji czasów obu maszyn. Zresztą transmisja pakietowa też powoduje opóźnienia (chyba).

  Wskaźnik laserowy odpada, ponieważ promień lasera mógłyby być zasłonięty przez ludzi, czy samochody stojące np na lotnisku. Chyba, że masz Snow jakiś pomysł na to ??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Czas wystarczy że zsynchronizujesz raz przed wyścigiem. Jeśli aż tak się boisz o opóźnienia w sieci bezprzewodowej, to stawiasz komputery obok siebie i synchronizujesz po kablu ethernetowym używając np. NTP.

  Później w każdym wysyłanym pakiecie zapisujesz czas lokalny z komputera, wysyłasz do drugiego i masz wszystko gotowe. Jeśli zegary będą się "rozjeżdżać", to możesz wprowadzać dynamiczną poprawkę, aczkolwiek jest to mało prawdopodobne.

  Pozdrawiam,
  Dr.Vee