Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner na diodach RGB - schemat sterownika

09 Sty 2009 22:20 4068 20
  • Poziom 14  
    Chce zrobić skaner na 200 diodach RGB. I potrzebuje schemat do sterownika diod tak żeby otrzymywać takie efekty i wiele różnych :

Skaner na diodach RGB - schemat sterownika Skaner na diodach RGB - schemat sterownika Skaner na diodach RGB - schemat sterownika

Proszę o schemat jeśli ktoś takowy posiada.
    Lub proszę o sterownik Led tak żeby wyświetlał takie coś, może to być połączone z komputerem. Smile)
  • Poziom 15  
    odpowiednie rozłożenie diod na wzorki jak na obrazku i potem odpowiedni program sterujący
  • Poziom 22  
    Całkiem fajny efekt, a na 200 diodach rgb dało by to na pewno zarąbisty skaner i nie myślę nawet ile sekwencji by to mogło mieć. Co do schematu to nie mam ale nie ma żadnego problemu ze zrealizowaniem tego na jakimś mikrokontrolerze. Najpierw należy pomyśleć o tych 200 diodach - jak je podłączyć i jakie sekwencje mają być odtwarzane.

Pozdrawiam i czekam na rozwój tematu
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    popatrzcie jak jest zrobione revo. tam nie ma rgb...
    sa 3 kolory kazdy ma swoje miejsce i z tego sa robione programy - wzorki.
    trzeba pamietać tez o soczewce...
  • Poziom 22  
    No wiemy że jest to ułożony we wzorki z pojedynczych diod i nie ma ich aż 200. Ale na diodach RGB można wykonać ciekawsze animacje.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    za dużo pieniędzy macie xD

tak jak kolega powiedział... trzeba najpierw zaprojektować ułożenie tych diod. potem dalej się pomyśli
  • Poziom 10  
    Co do wspomnianej wcześniej soczewki to ona ma być skupiająca? Czy jest możliwość zrobienia czegoś takiego bez mikrokontrolera? Bo jeszcze nie znam się na programowaniu tego cuda :) Była by możliwość wykorzystania silnika lub dwóch które będą poruszały tymi diodami, serwomechanizmy??
  • Poziom 22  
    No bez procka dałoby rade, tylko najpierw musisz sam wiedzieć. Ile diod, ile sekwencji, jakie silniki?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    diodakiler napisał:
    popatrzcie jak jest zrobione revo. tam nie ma rgb...
    sa 3 kolory kazdy ma swoje miejsce i z tego sa robione programy - wzorki.
    trzeba pamietać tez o soczewce...

Soczewka z gobo czy washa będzie lepsza? Bo tu jest ostry wzór więc wnioskuję, że soczewka jest płasko-wypukła ale możliwe, iż ciekawszy efekt powstanie na soczewce z wash'a...
  • Poziom 10  
    Powiedzmy że chciałbym żeby to było na 100 diodach, a silniki to nie wiem za bardzo, polecacie jakieś? Chciałbym żeby to się poruszało we wszystkie strony, znaczy jeśli patrzymy od góry to się porusza we wszystkie strony świata a ja reguluje to jakimiś włącznikami lub czymś innym. A powiedzcie mi jeszcze gdzie kupić tarcze gobo?? Czy może lepiej samemu wykonać? Jeśli tak to z czego?? Jakiego materiału??
  • Poziom 22  
    jakubb8 napisał:
    Powiedzmy że chciałbym żeby to było na 100 diodach, a silniki to nie wiem za bardzo, polecacie jakieś? Chciałbym żeby to się poruszało we wszystkie strony, znaczy jeśli patrzymy od góry to się porusza we wszystkie strony świata a ja reguluje to jakimiś włącznikami lub czymś innym. A powiedzcie mi jeszcze gdzie kupić tarcze gobo?? Czy może lepiej samemu wykonać? Jeśli tak to z czego?? Jakiego materiału??

1. Silniki mogą być krokowe, najlepiej unipolarne (mają 6 wyprowadzeń) lub może jakieś serwa modelarskie, albo silniczki DC. Ja zrobiłbym to na silnikach krokowych.
    2.Po co ci tutaj gobo, skoro wzorki będą powstawały z odpowiedniego ułożenia diod led? Jeżeli chodzi o wykonanie gobo to sporo przykładów masz w temacie "Prosta ruchoma głowa disco..."

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Czyli powiedzmy ze ułożyłem sobie LEDy w jakiś wzorek na płytce, mam silniki krokowe, macie pomysł jak to połączyć? Tak żeby to działało i powstał fajny efekt. Dobrze by też było gdyby cała płytka z LEDami się obracała w koło i można by regulować nachylenie jakimiś przyciskami. Tak jak kolorofonie by to mogło być zamieszczone tylko że jak steruje sobie to mogę zmienić żeby więcej światła padało na prawą góre. Czy ma ktoś pomysł jak to zebrać do kupy i złożyć? :)

Pozdrawiam
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    na co wam silniki.... one sa układane i wcale sie nie ruszaja. tylko program wybiera co ma sie zapalic co nie... i jaki ma byc wzór z tego co jest zaprogramowane.....

silniki mozecie uzyc do lustra skanującergo na koncu i bedzie ala flower na ledach ....
  • Poziom 22  
    Kolega sam napisał że chce wykonać skaner, więc niech się zdecyduje. Czy ma byc to skaner (na końcu są silniki poruszające lustrem XY) czy chce zrobić tylko efekt, który np. w rytm muzyki będzie mrugał.
    Co do tego jak to podłączyć to trzeba zacząć od tego że skoro masz 100 diod połączonych 10x10 to musisz tym sterować:
    a)multipleksowanie, czyli tutaj jakiś mikrokontroler
    b)Ustalić odpowiednie sekwencje na kartce papieru, a potem odpowiednio polutować z diodami 1n4148 - powodzenia bo robota do śmierci.

Sądzę, że bez procka przy takiej matrycy 10x10 się nie obejdzie.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Czyli może ktoś ułożyć takowy program na matryce 10x10 ?? I dodatkowo ułożyć schemat do tego??
  • Poziom 22  
    To tak proponuję tutaj Atmegę16 i zmniejszyć matrycę do 8x8. Po za tym czy ma być ona RGB? Bo jeżeli tak to program łatwy nie będzie. Podaj więcej szczegółów a spróbuję coś napisać.
  • Poziom 14  
    Nie koniecznie musi być RGB wystarczy by osiągać podobne efekty w różnych kolorach.
  • Poziom 14  
    I jeszcze chciałbym żeby można było wyświetlać efekty ręcznie lub żeby się same automatycznie zmieniały np. w rytm muzyki ale nie koniecznie.
  • Poziom 11  
    witam właśnie kończe fajny projekt sterownika 4 x 60 LED coś ala 4 x PAR RGB - calość programowalna sterowana dzwiękiem, po dolożeniu soczewek podobnie bedzie świeciło
  • Poziom 14  
    To jakbyś był skłonny to wyślij mi schemat na artek21(malpa)autograf.pl :)