Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy 110V/15V przerobic na 230V/15V??

09 Jan 2009 23:19 5381 14
  • Level 14  
    Witam. Mam zasilacz do skanera Epson. Standardowo jest przeznaczony do zasilania napieciem 110/120V a chcialbym po niewielkich przerobkach zasilac go w polsce. Jest dla mnie klopotem stosowanie transformatora 220/110v ze wzgledu na jego wage. Cy ktos moglby mi powiedziec jak przerobic ten zasilacz?? Dodaje ze potrzebuje na wysjciu 15V 1,2A
  • Level 43  
    Witam!
    Kup gotowy zasilacz 230V/15V 1,2A. To kosztuje kilkanaście zł, praktycznie tyle, co koszt elementów do wymiany, nie mówiąc o ryzyku niepowodzenia.
  • Level 14  
    Powiedzmy ze kupowanie nowego nie wchodzi w gre. Ma ktos jeszcze jakies pomysly na przerobienie??
  • Level 43  
    Podaj schemat Twojego zasilacza do przeróbki, to Ci powiem, które elementy MUSISZ wymienić.
    Możesz ich nie kupować, jeśli masz akurat w szufladzie ...

A na "Alle..." widzę akurat aukcję, która zakończy się za godzinę, w opcji "kup teraz" jest zasilacz 15V/1,5A za 15zł, a z przesyłką 21,50. Jesteś przekonany, że nie warto?
  • Level 14  
    Schemat musze jakos rozrysowac bo nigdzie nie znalazlem. Zrobie jego foki i zalacze na forum

Dodano po 44 [minuty]:

• Level 43  
    Tu masz wstępny wykaz zmian:

Jak mi dasz schemat z oznaczeniami elementów, to uzupełnię listę. Tam jeszcze powinna być 1 szybka dioda przeciwprzepieciowa i 1 kondensator, ale na zdjęciach nie potrafię ich zidentyfikować.
  • Level 14  
    Super o to mi chodzilo. Zaraz sprawdze tranzystory tylko musze je wylutowac zeby odczytac model. Mam dwa elementy ktore nie moge rozszyfrowac, jeden to warystor szeregowo z zasilaniem,
    drugi to nie wiem tez szeregowo z zasilaniem sieciowym.
    Diody to na 90% IN4007 wiec sa okej, kondensator elektrolityczny ten czarny jest na napiecie 200V wiec tzreba wymienic, z reszta przy zasilaniu sieciowym na jego nozkach bylo 290V tak ze dobrze ze nie uszkodzil sie.
    Ten kondensator z literka M na wiezchu jest na 310V wiec okej.
    Transformator odlutuje i lookne na niego.
    za to dziekuje i o wiecej pomocy prosze:)

Dodano po 33 [minuty]:
  • Level 43  
    Ten pierwszy to termistor, może zostać bez zmian, choć być może bardziej korzystny by był na nieco mniejszy prąd (ten jest na 5A). Jego funkcją jest "miękki start".
    Ten drugi to bezpiecznik na 2A. Przy 230V zasilania ten bezpiecznik może wystarczy dać na 1A.

Możesz użyć autotransformatora: zwykłe trafo ok. 15W na 230V z odczepem w połowie pierwotnego. Ale to też jest droższe, niż kupno NOWEGO, z gwarancją, zasilacza - o którym Ci pisałem wyżej.
  • Level 14  
    Tranzystor jest na 500V tak ze okej a na tym drugim jest przewaznie kolo 15 v tak ze jeste okej( w sumie to drugie to podwojna dioda. Wiec zostaje do wymiany kondensator i przewinac transformator. Czy jest to konieczne?? mam na mysli przewijanie transformatora??
  • Level 43  
    Tranzystor na 500V jest za słaby! W tym miejscu MUSI być taki na 2x szczytowe napięcie sieci, więc dla 230V to minimum 700V (bezpiecznej nawet dać na 800, bo 230 + 10% dopuszczalnej odchyłki w górę po wyprostowaniu i razy 2 daje 714V).

Podwójna dioda - OK, bez zmiany.

Przewinięcie transformatora będzie jednak potrzebne. Tam są 3 uzwojenia: pierwotne - dużo zwojów cienkiego drutu, sprzężenia zwrotnego - kilkanaście zwojów cienkiego drutu, i wyjściowe - kilkanaście zwojów grubego drutu. Przewinąć trzeba pierwotne, drutem cieńszym (poprzednia średnica x 0,7) za to 2 razy więcej zwojów.
    Ważne jest zapewnienie dobrej izolacji między wejściem, a wyjściem!

Do wymiany jest jeszcze dioda przeciwprzepięciowa, nie zidentyfikowałem jej, to prawdopodobnie dioda w czarnej obudowie (jak 1N4007), powinna być włączona jakoś po pierwotnej stronie przetwornicy.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Tranzystor z Vdss(max) 600V sobie spokojnie poradzi; nic bym nie przewijał (swoją drogą bez sensu przy cenie nowego zasilacza babrać się w rozklejanie rdzenia, przewijanie itd.).
    Między nogą 8 DAP7A i '+' mostka jest zdaje się zwora - wstawiłbym tu 4k7/0,5W. Do sprawdzenia jeszcze snubber -> parametry diody.
  • Level 14  
    Dzieki za rady chlopaki ale wczoraj podlaczylem zasilacz do 230v i chcialem zmierzyc napiecie w jednym miejscu ale przez przypadek sonda mi sie zeslizgnela przez co polaczylem jakies punkty i uklad scalony poszedl z dymem, znaczy sie z blyskiem:/ Wiec teraz jest do wymiany nie tylko kondensator ale rowniez caly US. Nie wiem gdzie go znajde i ile bedzie koszowac ale cos czuje ze mi sie nie oplaci jego wymiana.

Proszę poprawić post - regulamin pkt.15 [dzimi]
  • Level 13  
    Witam,
    Jeżeli "uśmierciłeś" DAP7A, to koszt kupna nowego to około 50 pln :-O . Zdaje się, że nie mogę tu podać linku do sklepu, więc skorzystaj z "jedynie słusznej" wyszukiwarki ;-) .
    Jeżeli posiadasz jakieś zasilacze od desktopów Della (seria GX z tego co pamiętam) to tam ten "nieszczęsny" układzik pracuje przy 5V "czuwania". IMHO kupno tego układziku w Twoim przypadku, wydaje mi się bez sensu (koszty), więc jak się upierasz przy tym zasilaczu, to załatw sobie raczej jakiegoś "wyluta".

pozdrawiam
    G.B.

P.S.
    Nie mam pdf'a DAP7A, ale wiem z praktyki, że może być zasilany z 300V bezpośrednio (zwora do 8-ej nogi może zostać).
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Podaj link ale spodziewam się że to któryś z tych sklepów ktore zajmują się częsciami serwisowymi i na sporej części nie zarabiają tylko rżną ile wlezie. Można tu wstawić coś sporo tańszego; 4k7 zamiast zwory poprawia warunki pracy (fakt wytrzymuje i dużo więcej niż 300V)