Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik nacisku

ryszardwoj 09 Sty 2009 23:46 7134 18
  • #1 09 Sty 2009 23:46
    ryszardwoj
    Poziom 9  

Proszę o pomoc. Poszukuje do swojej konstrukcji czujnik nacisku, lub coś w tym rodzaju , żeby rozłączył dopływ prądu przy użyciu okreslonego ciężaru 10-20 dkg

0 18
  • #3 10 Sty 2009 08:47
    pawlo_1
    Poziom 17  

albo mozesz pokombinować i zrobić pojemnościowy czujnik nacisku... ale z tym to bedziesz miał dużo zabawy.

0
  • #4 10 Sty 2009 09:58
    Rzuuf
    Poziom 43  

Jak ginąć, to z trzaskiem!
    Inne czujniki nacisku, które można zrobić, jeśli ktoś lubi komplikować sobie życie:
    - piezo,
    - magnetoelastyczny,
    - tensometryczny,
    - indukcyjny,
    - półprzewodnikowy (adaptacja czujnika ciśnienia),
    - optyczny, w tym również laserowy,
    - hydrauliczny, a również pneumatyczny,
    - membranowy (tak, jak w klawiaturach, również z gumą przewodzącą),
    - kontaktronowy
    - ...

0
  • #5 10 Sty 2009 10:07
    ryszardwoj
    Poziom 9  

Dziekuje za pomoc odnosnie mikrowyłączników, to jest rozwiazanie dobre.
    problem pozostaje w rozwiązaniu ustawienia różnej siły nacisku potrzebnej do uruchomiania poszczególnych wyłączników.
    Moze poprosil bym wiecej o czujniku pojemnsciowym

0
  • #6 10 Sty 2009 10:15
    Rzuuf
    Poziom 43  

Wpisz do Googla hasło: "czujnik pojemnościowy", jest prawie 2000 odpowiedzi, masz co czytać ...

0
  • #7 10 Sty 2009 10:29
    pawlo_1
    Poziom 17  

jeżeli kolega chce aby czujnik nicisku reagował na konkretny przedział nacisku, zastosowanie mikrowyłacznika + spreżynka, rozwiazanie według mnie mierne. chyba że ma sie cała gamę różnych spręzynek o róznej spreżystości, dużo czasu zeby kazda wypróbować i wątpie czy da sie uzyskać dokładny zakres z przedziału 10-20dkg. plus tylko za prostote.

0
  • #8 10 Sty 2009 13:08
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Są jeszcze manometry z potencjometrem do tego balonik z powietrzem kawałek rurki i prosty układzik elektroniczny.

0
  • #9 10 Sty 2009 21:27
    ryszardwoj
    Poziom 9  

OK. mam na myśli wykorzystanie czujników tensometrycznych, które w wadze współpracują z miernikiem odczytu, ale żeby włączyć , czy wyłaczyc napięcie przy danym cięzarze dzialającym na tensomert, jakie urządzenie trzeba zastosowac,by sprawnie zarządzało napięciem przy ustawieniu opowiedniego nacisku?

0
  • #10 10 Sty 2009 22:06
    gregor50+
    Poziom 19  

Wydaje mi się że chcesz zrobić wagę .Ale będzie to bardzo czuła waga i taki czujnik nie może być zwykłym tensometrem.Może jakiś przetwornik typu optycznego na położenie strumienia lub przetwornik indukcyjny położenia.
    Typowe tensometry są na większą wagę .A czulsze będą na pewno drogie.
    Typowy tensometr kosztuje od 2000 PLN w górę.

0
  • #11 10 Sty 2009 22:43
    ryszardwoj
    Poziom 9  

Dzięki Gregor50+.
    Przyjmijmy , że to jest waga troche inna, mnie potrzeba jest przy ściśle określonym ciężarze działającym na tensometr wyłaczenie lub włączenie napięcia, a nie wyświetlenie wyniku ważenia

0
  • #12 11 Sty 2009 12:44
    Rzuuf
    Poziom 43  

Tensometry wykonywane na zamówienie kosztują ok. 20.- zł za sztukę, gregor50+ nie postawił przecinka.
    Link jest tu:
    http://www.tenmex.pl/index.php?action=tensometry
    Tensometry "z półki" są oczywiście tańsze, ale i tak jest kilkudziesięciu dostawców:
    http://www.automatyka.pl/rfq/tensometry.aspx?...b=263&k=3375&gclid=COKU97m2hpgCFQRcQgod3gjADQ
    Chcesz coś bardzo dokładnego? Zrób wagę sprężynową z elementem przesłaniającym strumień światła w optycznym szczelinowym czujniku położenia (LED/fototranzystor, możesz wykorzystać z "myszy", tam są 2 takie). Czujniki różne są oferowane tutaj: http://www.automatyka.pl/rfq/czujniki.aspx?e=1&b=3&k=25&gclid=CIetmLC3hpgCFQxHQwod8Rx9eg
    Jeśli sprężyny akurat nie masz, to zrób "zwykłą" wagę, gdzie na jednej stronie dajesz ciężar wzorcowy, a na drugiej - mierzony. Przechylenie się wagi wykrywasz czujnikiem optycznym.

0
  • #13 13 Sty 2009 20:53
    ryszardwoj
    Poziom 9  

Dziekuje za podpowiedzi , zabieram sie do zbierania składników i do składania.
    Pozdrawiam

0
  • #14 13 Sty 2009 22:25
    gregor50+
    Poziom 19  

Kolego Rzuuf masz rację,ale ja miałem na myśli czujniki nacisku -tensometryczne a nie same tensometry które jako tak same nie potrafią
    zważyć dowolnego ciężaru.

0
  • #15 14 Sty 2009 14:29
    Rzuuf
    Poziom 43  

gregor50+ !
    OK, rozumiem, że chcesz ważenie z odczytem. Na "Alle ..." waga elektroniczna o zakresie 5kg i rozdzielczości 1g kosztuje w opcji "kup teraz" poniżej 25zł + koszty przesyłki, jeśli nie możesz odebrać osobiście ...
    Dalej przypuszczam, że na Twojej klawiaturze brak przecinka.

0
  • #16 15 Sty 2009 08:56
    gregor50+
    Poziom 19  

Ostatnia(sprzed 24 h) oferty jaką otrzymałem(dla firmy w której pracuję) na "profesionalny" nie domowy o nominale 150 kG wynosi ok.(nie pamiętam dokładnie) 4000(cztery tysiące)PLN.
    I to jest typowa cena w zależności od wykonania czyli :
    wierzę że gdzieś na All.. są jakieś wagi i czujniki za 25PLN tylko co z ich klasą. Nawet chińskie powinny być za ok. 100 ,ale z chińskimi nie miałem do czynienia.
    Zaznaczam że ja piszę o czujnikach wykonanych w klasie 0,1 %i lepiej,
    z gwarancją charakterystyk itd.
    Piszę o firmach HBM, Schenck ,francuskie są tańsze(nie pamiętam nazwy),są też nasze krajowe i mogą być najtańsze .Niestety gdy kupujesz urządzenie to czujnika nacisku nie możesz zmieniać na innego producenta w
    przypadku awarii.

0
  • #17 25 Mar 2009 18:05
    Owczak
    Poziom 9  

Nie zakładałem nowego tematu, bo widzę trwa tu rozmowa między innymi o mikroprzełącznikach. Bowiem mam problem, nie wiem czy dobrze rozumiem zasadę ich działania. Czy one działają tak jak jest to przedstawione na obrazku ( narysowane są takie mikroprzełączniki z dźwigienką oraz 3 stopkami, nie zwracajcie tez uwagi na umiejscowienie wychodzących kabelków, jest to rysunek poglądowy, dla mnie ważne jest tylko czy połączenie idzie tak jak myślę ) :

Code:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/642178b21f22de86.html

Z góry dziękuję, mam nadzieję ,że temat nie jest martwy. Choć ostatni post był jakiś czas temu.

0
  • #18 25 Mar 2009 19:55
    Rzuuf
    Poziom 43  

Owczak !
    Tak, rysunek pokazuje zasadę mikroprzełącznika.
    Oprócz układu "1 drut do jednego z dwóch" istnieją też takie, gdzie są 2 izolowane pary wyprowadzeń i zawsze jest zwierana jedna para, a po przełączeniu - druga para.

Tu możesz poczytać więcej na ten temat:
    http://www.kowal.itcom.pl/ArcadeParts_pliki/micMSV.htm

0
  • #19 25 Mar 2009 20:20
    Owczak
    Poziom 9  

Dzięki ! :D Niestety na razie niemoge dać Ci "POMÓGŁ". Może jest limit 1 na dzień :D Rysunek wzorowałem na tych z kowal.itcom.pl :D Tylko tam dokładnie nie jest to opisane jak to z zasady działa, tylko szczegóły.

0