Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG Studioworks 57M (my private) trafopowielacz is dead.

Darek.S 01 Apr 2004 00:25 1302 1
    Darek.S
    Level 33  
    Kupiłem za grosze Monitor Studioworks BEJCM536 chassisCA-46. Monitor skazany był na zagładę ponieważ cyklicznie pykało w nim WN. Miałem to jakoś zabezpieczyć (epidian), ale gołym okiem nie było widać gdzie strzela, a jakoś nie zebrałem się by pooglądać to w nocy i tak pykało pół roku. Przedwczoraj strzeliło na dobre. Strzał i wyłączenie i tak sobie próbkował. Zaizolowałem przebicie Epidianem i monitor tym razem nie strzela( no może raz się zdarzyło :wink: ), tylko się wyłącza WN, ale po elektryzowaniu widać, że jest grubo za duże. Zmniejszyłem WN (kondek powrotu rownolegle nóżki trafopowielacza i podpiąłem zewnętrzne żarzenie, żeby choć przez tą chwilę zobaczyć co się dzieje. Otóż obraz pojawia się ale jest za mały (za duże WN ) i za jasny po chwili robi się mleko i protect. Po zmniejszeniu UG2 obraz już nie jest za jasny, ale jeszcze mniejszy (WN chyba ponad 35kV mam sondę, ale mi jej szkoda na takie eksperymenty :sm19: ). PO przydługim wstępie pytanie. Czy padł tylko trafopowielacz, czy to iskrzenie mogło uszkodzić także co innego. Na początku usterki aparat strzelał ( nawet moja żona myślała, że Kubuś uderza lyżką w stół) Teraz zaś już nie próbkuje tylko sie wyłącza sterowanie H. Wiem ,że kupno powielacza rozwieje moje wątpliwości, ale w wypadku gdyby było jeszcze coś uszkodzone to wolę kupić inny monitor, nie inwestując już w ten. Dziękuję.
    P.S. Zwiększyłem jeszcze ciut kondek dołaczony do 1-szej nozki trafa do 12nF i po załączeniu pojawia mi się w miarę normalny obraz ( +B wynosi wtedy 180V) po czym maleją wymiary obrazu (+B maleje do 160V przy czym wzrasta prąd pobierany przez przetwornicę i wzrosta WN), po chwili mam znowu normalny obraz. Problem jest natomiast ze stabilizacją WN w funkcji UG2. Mianowicie jak zwiększam UG2 WN na chwilę rośnie, ale po chwili wraca do normy. Notomiast szybkie zmiany jaskrawości potencjometrem na przednim panelu nie powodują takich sensacji i monitor w zasadzie pracuje normalnie. I ostatnia uwaga - przeglądając schemat nie mogę zlokalizować kondensatora powrotu. Nie mam dużego doświdczenia z monitorami tylko z TV, a tam z lokalizacją tego kondka nie mam problemu.