Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Candy Aquamatic 6 nie wykonuje ruchów rewersyjnych

PiotrTeodor 20 Gru 2008 13:20 3186 8
  • #1 20 Gru 2008 13:20
    PiotrTeodor
    Poziom 9  

Pranie jest częściowo suche, często niedopłukane. Moim zdaniem pralka pobiera za mało wody. Zmierzyłem, na operację prania (bez płukania) pobiera 12 litrów. Sprawdziłem cały układ hydrostatu - jest drożny i szczelny (na wszelki wypadek zacisnąłem drutem wężyk łączący fajkę z hydrostatem patrz zdjęcie poniżej).

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/acb248b3dc505108.html

Problem ie zawsze jednak występuje. Myślę, że gdyby to był problem z fajką i doprowadzeniem ciśnienia do hydrostatu, to problem powtarzałby się zawsze. Może zatem hydrostat nawala? Nie bardzo palę się do jego wymiany, może istnieje możliwość podregulowania go? Ma on dwa pokrętła zachlapane co prawda farbą, może jednak warto byłoby nimi pokręcić. Ja się zepsuje to najwyżej kupię nowy. Czy ktoś wie jakie są funkcje tych pokręteł? Zamieszczam zdjęcie hydrostatu.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c3e7877e3eecfe08.html

Pozdrowienia
    PiotrTeodor

0 8
  • Pomocny post
    #2 20 Gru 2008 21:03
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    12 litrów na pranie to powinno wystarczyć (to jest pralka z założonym zużyciem 42l na pranie) z regulacją hydrostatu nie kombinuj i nie poprawiaj producenta, bo możesz przedobrzyć.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Gru 2008 21:16
    basgol
    Poziom 23  

Jeśli pranie jest częściowo suche to może pralka wolno lub po chwili wcale nie obraca bębnem, może ma słaby kondensator silnika - sprawdź .

0
  • #4 04 Sty 2009 18:52
    PiotrTeodor
    Poziom 9  

Dzięki za poradę. faktycznie, okazało się, ze pomimo dolewania wody (ok. 3-4 l) pranie dalej jest częściowo suche. Zaobserwowałem, że podczas prania bęben nie obraca się, co najwyżej kołysze się w jedną i drugą stronę. Jednak podczas płukania obraca bębnem na przemiennie w obie strony. Czy mógłbyś napisać dwa słowa więcej na temat tego kondensatora silnika? Gdzie on jest? Jak wygląda? Czy Chodzi o kondensator elektryczny? jaka jest jego rola w działaniu silnika. Będę wdzięczny.

Pozdrowienia
    PiotrTeodor

0
  • #5 04 Sty 2009 23:21
    basgol
    Poziom 23  

Gdyby kondensator rozruchowy silnika był uszkodzony to na płukaniu też silnik nie miałby siły , może włączasz program prania wełny ?

0
  • #6 10 Sty 2009 14:31
    PiotrTeodor
    Poziom 9  

Problemem było częściowo suche pranie lub niedopłukane. Początkowo diagnoza brzmiała: uszkodzony hydrostat - pobiera za mało wody. Po wykonaniu pomiaru poboru wody (12 l na pranie +2*12 na płukanie) i przejrzeniu ukladu hydrostatu wyeliminowano te usterkę. Zauważono natomiast, że bęben pralki nie zawsze wykonuje ruchy rewersyjne (tzn. naprzemienne obroty w prawo i w lewo). Zasugerowano mi, że to wina kondensatora elektrolitycznego wspomagającego silnik. pasek klinowy nie ślizga się. Załączam poniżej notatki z przebiegu prania.

Program 8 pranie szybkie 40 st. C (nie wełna!)
    1. 00 min Start. Pobor wody.
    2. 01 min koniec poboru wody, rozpoczęcie ruchów rewersyjnych według poniższego zapisu (L-w lewo, P- w prawo, liczba oznacza wykonane obroty, d- drgięcie bez obrotu): L4, P3, L1/4, P3, L1/4, P14/, L1/4, P1/4, Ld, P1/4, L6, P5, L7, P8, L8, P9.
    2. 07 min stop ruchy rewersyjne
    3. 12 min wznowienie ruchów rewersyjnych: Pd, L/14, P1/8, L1/8, P1/8, L1/8
    4. 15 min stop ruchy rewersyjne.
    5. 19 min wznowienie ruchów rewersyjnych: P1/8, L1/8, P1/8, L1/8.
    6. 23 min stop ruchy rewersyjne, drobne drgnięcia od 1/16 do 1/8 obrotu.
    7. 26 min odpompowanie wody (woda ciepła ok. 40st. C)
    8. 30 min pobór wody.
    9. 31 min koniec poboru wody, wznowienie ruchów rewersyjnych: L1/8, P1/4, L1/4, P1/8, L1/8.
    10. 34 min odpompowanie wody.
    11. 36 min pobór wody.
    12. 37 min koniec poboru wody, wznowienie ruchów rewersyjnych: L1/8, P1/8, L1/4, P1/8, L1/4, Pd.
    13. 41 min stop ruchy rewersyjne
    14. 42 min odpompowanie wody, ruchy rewersyjne L4, P4, L4, P5.
    15. 51 min wirowanie z odpompowaniem wody.
    16. 54 min Stop. Koiec.

Byłbym wdzięczny za poradę przyczyny takiego zachowania. Odnoszę wrażenie, ze ruchy rewersyjne są zbyt słabe. Chyba przypominam sobie, że kiedyś ta pralka wykonywała je chyba bardzie energicznie.

Pozdrowienia
    PiotrTeodor

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Sty 2009 18:25
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Podmień kondensator rozruchowy silnika.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Sty 2009 10:37
    staszekf
    Poziom 32  

schnauzerman napisał:
    Podmień kondensator rozruchowy silnika.

I tak należy zrobic ,kondensator o wartości 7,5 µF.Pozdrawiam.

0
  • #9 29 Sty 2009 10:45
    PiotrTeodor
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za porady. Rzeczywiście przyczyna był kondensator rozruchowy silnika. Zakupiłem takowy za 6 zł na akcji WP i wszystko działa jak należy.

Pozdrowienia
    PiotrTeodor

0