Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona instalacja elektryczna w bloku.

akustycznie 10 Jan 2009 17:47 16093 25
    akustycznie
    Level 10  
    Witam! Dzisiaj spotkał mnie dość niemiły przypadek. Rano, gdy gotowałem wodę w czajniku elektrycznym w kuchni włączyłem piekarnik i w tym momencie spalił mi się bezpiecznik na klatce (20 A) (włączony był jeszcze telewizor, tuner satelitarny i dwa komputery w mieszkaniu). Wziąłem więc nowy 20A i poszedłem na dół go wymienić. Podczas wkręcania bezpiecznik ten znów się przepalił i ten proces powtarzał się chyba 3 razy. Postanowiłem nie marnować jednorazówek i wkręciłem tam półautomatyczny bezpiecznik również 20A, lecz też cały czas go wywalało. Mama powiedziała, że podczas wywalania coś dziwnie skrzeczy w gniazdku w dużym pokoju, więc pomyślałem, że problem pewnie leży w tymże gniazdku. Rozmontowałem je i poszedłem włączyć bezpiecznik na klatce. Bezpiecznika tym razem nie wywaliło, lecz... okazało się, że na 11 gniazdek, które mam w mieszkaniu działają mi tylko 2... Nie znam się za bardzo na elektryce. Mogę powiedzieć tylko, że na przedpokoju mam rozdzielnię (chyba tak to się nazywa, taka skrzynka z trzema bezpiecznikami półautomatycznymi) i jeden bezpiecznik należy do wszystkich gniazdek w mieszkaniu... Czy możliwe jest, że spaliła mi się instalacja elektryczna w domu? Ile może kosztować założenie nowej (bo nie ma sensu rozkuwać ściany po to, żeby ewentualnie wyrwać stamtąd spalone kable). Z góry dziękuję za pomoc.

Proszę poprawić tytuł. Regulamin p. 11,1 [Akrzy]
    Arturo2005
    Level 33  
    Quote:
    Nie znam się za bardzo na elektryce.
    I właśnie dlatego powinieneś wezwac elektryka.
    akustycznie
    Level 10  
    Mam taki zamiar, ale chciałbym się wpierw dowiedzieć jaka prawdopodobnie może być tego przyczyna i ile to może kosztować...
  • Helpful post
    jurekN
    Level 22  
    Ile przewodów wchodzi do gniazda jeśli dwa podwójne to złącz niebieski z niebieskim i czarny z czarnym jeśli nie będzie zwarcia dalej to tylko wymienić to spalone gniazdo ,wszystko robić z odłączonym napięciem .
    akustycznie
    Level 10  
    jurekN wrote:
    Ile przewodów wchodzi do gniazda jeśli dwa podwójne to złącz niebieski z niebieskim i czarny z czarnym jeśli nie będzie zwarcia dalej to tylko wymienić to spalone gniazdo ,wszystko robić z odłączonym napięciem .

Tak, wchodzą dwa podwójne, ale czy to pomoże, jeśli przy włączonym prądzie sprawdziłem kontrolką te kable i nie wykazywało napięcia?

Dodam, że gdy rozkręcałem gniazdko czarne kable były połączone z niebieskimi... (czarny-niebieski, czarny-niebieski). Ale gniazdko działało bez zarzutów przed dobre kilka lat.
    jurekN
    Level 22  
    To jest instalacja od gniazda do gniazda zobacz w gnieździe wcześniej trzeba po kolei sprawdzać i zobaczyć w którym się kończy napięcie.A nieraz jest tak że działa kilka lat z wbitym gwoździem z listwy przypodłogowej.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    akustycznie napisał-
    Quote:
    Nie znam się za bardzo na elektryce

Arturo2005 napisał-
    Quote:
    Cytat:
    Nie znam się za bardzo na elektryce.
    I właśnie dlatego powinieneś wezwac elektryka.

I słusznie.

akustycznie napisał-
    Quote:
    Mam taki zamiar, ale chciałbym się wpierw dowiedzieć jaka prawdopodobnie może być tego przyczyna i ile to może kosztować...

akustycznie napisał-
    Quote:
    Tak, wchodzą dwa podwójne, ale czy to pomoże, jeśli przy włączonym prądzie sprawdziłem kontrolką te kable i nie wykazywało napięcia?

Dodam, że gdy rozkręcałem gniazdko czarne kable były połączone z niebieskimi... (czarny-niebieski, czarny-niebieski). Ale gniazdko działało bez zarzutów przed dobre kilka lat.

Ktoś tu kłamie. Wnioskuję, że sam chcesz usunąć awarię. :sm31:
    akustycznie
    Level 10  
    Narysowałem prowizoryczny schemat rozkładu gniazdek elektrycznych w moim mieszkaniu. Czerwone - to gniazdka, które nie działają, zielone - to te, które działają.

Uszkodzona instalacja elektryczna w bloku.
    jurekN
    Level 22  
    Kolego Akrzy ludzie próbują i będą próbować sami naprawiać nic na to nie poradzimy, ale ten człowiek przynajmniej próbuje się zapytać jak to się robi.
    zubel
    Conditionally unlocked
    Czy gniazda mają bolce? Jakie przewody są w instalacji ile bezpieczników masz w domu i jakiej wartości?
    akustycznie
    Level 10  
    Akrzy74 wrote:

Ktoś tu kłamie. Wnioskuję, że sam chcesz usunąć awarię. :sm31:

Proszę przeczytać dokładnie moją pierwszą wypowiedź. Napisałem, że rozkręciłem gniazdko, bo myślałem, że jest to przyczyną problemu, a gdy je rozkręciłem to bezpiecznik zaskoczył, ale teraz nie działa większość gniazd elektrycznych w mieszkaniu...

Dodano po 3 [minuty]:

Większość gniazdek ma bolce, ale uziemienie jest ciągnięte od zera, gdyż są to kable dwużyłowe. Są to przewody miedziane. W mieszkaniu mam 3 bezpieczniki, 2x10A i jedno o wartości 16A
    jurekN
    Level 22  
    Panie kolego jeśli ty wcześniej piszesz że niebieski łączy się z czarnym to sobie daj spokój bo jak pozamieniasz przewody to na bolcach możesz mieć fazę ,moim zdaniem powinny być dwa obwody do gniazd jeden do dużego pokoju a drugi do kuchni, być może że są wpięte pod jeden bezpiecznik.
    zubel
    Conditionally unlocked
    Rozkręć gniazdo w dużym pokoju to które działa zobacz czy nie ma poluzowanego lub upalonego przewodu
    akustycznie
    Level 10  
    jurekN wrote:
    Panie kolego jeśli ty wcześniej piszesz że niebieski łączy się z czarnym to sobie daj spokój bo jak pozamieniasz przewody to na bolcach możesz mieć fazę ,moim zdaniem powinny być dwa obwody do gniazd jeden do dużego pokoju a drugi do kuchni, być może że są wpięte pod jeden bezpiecznik.

Nie napisałem, że tak się robi, napisałem, że tak było podłączone (ja tego nie robiłem) a w tym gniazdku akurat nie było podłączonego uziemienia.

Dodano po 18 [minuty]:

zubel wrote:
    Rozkręć gniazdo w dużym pokoju to które działa zobacz czy nie ma poluzowanego lub upalonego przewodu

Rozkręciłem, nie ma ani upalonych, ani poluzowanych przewodów.
    Alana
    Level 37  
    W takim układzie proponowałabym ci przegląd całej instalacji.
    Po pierwsze- dlaczego przy zwarciu wywaliło topikowy na klatce, a nie w tablicy.
    Po drugie- masz totalny bałagan w kablach i jak mówią koledzy jest dość prawdopodobne że będziesz miał fazę na bolcu uziemiającym w którymś gniazdku.
    Zastanów się jednak czy znasz się na tym na tyle, żeby zrobić to samemu. Nie chodzi tu tylko o zrobienie, ale zrobienie tego porządnie i bezpiecznie.
  • Helpful post
    jurekN
    Level 22  
    Te gniazda wpięte są w obwód jeśli byś zamienił kolory przewodów które jak piszesz i tak są zamienione to pojawi ci się faza na bolcu, radzę przegląd instalacji przez elektryka.
    akustycznie
    Level 10  
    Za życia wszystkim, co mojego mieszkania dotyczyło zajmował się tata... Ja za bardzo się w te sprawy nie mieszałem, bo miał taki typ charakteru, że wolał sam wszystko zrobić. Zdaję sobie sprawę, że sporo syfu jest w tej instalacji. Myślałem, że, jeśli to nie będzie nic poważnego, sam sobie z tym poradzę, bo nie chciałem, żeby mama była skazana na kolejne wydatki, bo i tak po śmierci taty mamy bardzo sporo długów. Mam tylko zapytanie, ile mniej więcej może kosztować taki przegląd i przypuszczalnie koszt naprawy tej usterki?
    Akrzy74
    Wreszcie odpowiedż na którą czekałem /już miałem zamknąć temat/.
  • Helpful post
    jurekN
    Level 22  
    A co to jest spółdzielnia czy wspólnota, bo ja w spółdzielni takie naprawy wykonuje w ramach konserwacji i lokator nic nie płaci ściągają później z funduszu remontowego całego bloku, co do kosztów to zależy ile jest roboty i czy trzeba wymienić przewód.
    akustycznie
    Level 10  
    Spółdzielnia, a tak samo jest w przypadku mieszkań wykupionych na własność (dodam, że wciąż płacimy składki remontowe).
    jurekN
    Level 22  
    Oczywiście zgłoś do administracji niech przyjdzie elektryk i zrobi porządek z tą instalacją.
    Akrzy74
    W związku ze znacznym "odbieganiem" od głównego tematu, posty zostały usunięte. Przypominam, że to dział dla początkujących.
    psiata
    User under supervision
    witam wszystkich.Po pierwze chce powiedziec ze nigdy w zyciu nie spotkałem siez czyms podobnym.Nigdy nie łączysie przewodu czrnego(brązowego z niebieskim bo zawsze bedzie występowac zwarcie na danym obwodzie(obwodach).No a jesli zamienimy kolorystyke tychże przewodów i np połączymy niebieski z bolcem i z zerem no to w przypadku kiedy popłynie odwronie prad z elektrowni po liniach do naszych domów no to wtedy bedziemy miec pełne napiecie sieci na bolcu i nie ma co sie dziwowac ze wtedy wywala nam bezpieczniki .Ale to nie tylko to było przyczyna wywalanie tychze bezpieczników bezposrednia przyczyna wywalania tych bezpieczników była nadmierna ilość właczonych odbiorników i to powodowało zbyt duże obciążenie linii co w konsekwencji doprowadziło do wywalenia bezpieczników.A co do ciągniecia gnazda od gniazda to jestem zagorzałym przeciwnikiem tego typu rozwiązan bo to jest nic innego jak mostkowanie a przepisy prawa budowlanego jasno okreslą tę kwestię że mostkowanie jest wrec zabronione i takie numery zwykle kończa sie dość wysokimi karami pienieznymi.DZiwi mnie tylko jedno ze na cały lokal zastosowano tylko 2 bezpieczniki w tablicy rozdzielczej.Jeden to zapewne jest rożnicówka a pozostałe to zabezpieczanie faz dla gniazd i oswietlenia.Ja bym to zrobił inaczej bo skoro jest 5 pomieszczen to powinna byc jedna roznicowka od kturej powinny byc pociagniete odpowiednionadmiarówki dla:oświetlenia pokoju dużego,oswietlenia pokoju malego,oswietlenia kuchni,oswietlenia łazienki,oswietlenia przedpokoju,gniazda pokoju malego ,gniazda pokoju duzego,gniazda przedpokoju,gniazda kuchni orazgniazda lazienki.wniosek z tego ze powinno byc o wiele wiecej bezpieczników anizeli tylko 3.pozdrawiam serdecznie

Proszę poprawić pisownię. [Akrzy]
    Arturo2005
    Level 33  
    Quote:
    A co do ciągniecia gnazda od gniazda to jestem zagorzałym przeciwnikiem tego typu rozwiązan bo to jest nic innego jak mostkowanie a przepisy prawa budowlanego jasno okreslą tę kwestię że mostkowanie jest wrecz zabronione i takie numery zwykle kończa sie dość wysokimi karami pienieznymi.

A jakie rozwiązania Kolega preferuje?
    Quote:
    .DZiwi mnie tylko jedno ze na cały lokal zastosowano tylko 2 bezpieczniki w tablicy rozdzielczej.Jeden to zapewne jest rożnicówka a pozostałe to zabezpieczanie faz dla gniazd i oswietlenia.

Kolega to raczej doświadczenia zbytnio nie ma? Do tej pory w mieszkaniach w bloku tak są wykonane instalacje i co może byc dziwne, nadal działają :)
    Quote:
    .wniosek z tego ze powinno byc o wiele wiecej bezpieczników anizeli tylko 3

Powinno ale nie ma. Wniosek bardzo słuszny
    Akrzy74
    akustycznie napisał-
    Quote:
    Czy możliwe jest, że spaliła mi się instalacja elektryczna w domu? Ile może kosztować założenie nowej (bo nie ma sensu rozkuwać ściany po to, żeby ewentualnie wyrwać stamtąd spalone kable). Z góry dziękuję za pomoc.

Oraz
    akustycznie napisał-
    Quote:
    Mam tylko zapytanie, ile mniej więcej może kosztować taki przegląd i przypuszczalnie koszt naprawy tej usterki?

Przypominam że nad tym dyskutujemy.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    akustycznie wrote:
    Czy możliwe jest, że spaliła mi się instalacja elektryczna w domu? Ile może kosztować założenie nowej (bo nie ma sensu rozkuwać ściany po to, żeby ewentualnie wyrwać stamtąd spalone kable). Z góry dziękuję za pomoc.

Nie wiem czy spaliła się Twoja instalacja w domu. Nikt nie odpowie na to pytanie siedząc przed komputerem i nie posiadając szklanej kuli. Co do kosztów wymiany instalacji w takim mieszkaniu jak narysowałeś to kwota mniej więcej od 2.500zł wzwyż.

akustycznie wrote:

Mam tylko zapytanie, ile mniej więcej może kosztować taki przegląd i przypuszczalnie koszt naprawy tej usterki?

Jeśli jest to prosta usterka a podejrzewam że tak, to w granicach 100 / 200zł elektryk powinien uzdrowić Twoją instalacje.