Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet GCO 23-17 b.duży wzrost zużycia gazu

Refix 10 Sty 2009 18:09 4063 22
  • #1 10 Sty 2009 18:09
    Refix
    Poziom 11  

Na forum znalazłem wiele wątków na temat tego kotła, lecz odpowiedzi na mój problem nie, stąd moje pytanie.
    Pozornie wydawało by się, że piec pracuje poprawnie, grzeje CO, CWU przełączając się miedzy tymi funkcjami
    bez problemu ale niestety wzrost zużycia gazu skoczył o 70%, i nie chodzi tu o styczniowe mrozy ale o grudzień,
    który był stosunkowo ciepły. Użytkuje ten piec od 10lat więc mam porównanie. W momencie załączenia się kotła,
    płomień idzie pełną mocą a po około kilkunastu sekundach gaśnie i po około 2,5min załącza ponownie. Cykl ten
    powtarza się całodobowo. Problem w tym, że wcześniej po złączeniu się palnika płomień ruszał pełną mocą a po
    chwili malał i niewielkim płomieniem dogrzewał jeszcze przez chwilę wodę po czym wyłączał się i tak cyklicznie,
    teraz płomień nie maleje tylko wali całą mocą do momentu wyłączenia co niestety przekłada się na duży wzrost zużycia gazu :(.
    Czy ktoś miał podobny problem ? może jakieś sugestie ? jak zdiagnozoać przyczynę ?

0 22
  • #3 11 Sty 2009 13:30
    Refix
    Poziom 11  

Serwis powiadasz ? a skąd masz informacje, że nikt tego kotła nie odwiedzał ?
    więc dla twojej informacji, był serwisant ok 2lata temu, zrobił generalne czyszczenie (moimi rękami)
    przepłukał wymiennik ciepła woda-woda bo był mały problem z dogrzaniem cwu, wymienił termoparę,
    która notabene była sprawna ale musiał przecież na czymś zarobić, więc jak słyszę "tylko serwis" to ...
    Nie pomogłeś mi tą swoją wypowiedzią ale strzeliłeś posta i nabiłeś sobie kolejne punkty :)

0
  • #4 11 Sty 2009 14:27
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jeżeli jesteś serwisantem, to po co zadajesz tu pytanie? Serwis potrafi wyregulować, a nie tylko oczyścić kocioł z kurzu.
    Poza tym przegląd kotła jesteś zobowiązany przeprowadzać corocznie (tak stanowi prawo polskie) i to nie "swoimi rękami" , no chyba, że jak już wspomniałem, jesteś serwisantem TERMET.
    A jeżeli idzie o punkty, to jeżeli masz życzenie, mogę ci odstąpić.

-1
  • #5 11 Sty 2009 18:18
    Refix
    Poziom 11  

po 1- nie jestem serwisantem
    po 2- czytaj ze zrozumieniem
    po 3- proszę, nie odpisuj więcej na mój post bo nic nowego nie wnosisz,
    no chyba, że Ty jesteś serwisantem to może wpadniesz i zdiagnozujesz usterkę ?

0
  • #6 11 Sty 2009 21:41
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jestem serwisantem (również TERMETa) i dlatego to piszę
    Zatem : wołaj serwis, bo nic stąd nie wyniesiesz.
    Potrzebna regulacja, której sam nie zrobisz

0
  • #7 12 Sty 2009 00:18
    serwo66
    Poziom 25  

Wymiennik pierwotny, czujnik temp., sterownik ,filtr, jak sobie poradzisz ok. jak nie to serwis . Za mało dokładny opis problemu, czy tak jest na c.o. i na c.w.u. co oznacza " moimi rękami ", jeśli nie jesteś zadowolony z serwisu zmień na inny.
    Serwisant.

0
  • #8 12 Sty 2009 19:24
    Refix
    Poziom 11  

mirrzo napisał:
    Jestem serwisantem (również TERMETa) i dlatego to piszę
    Zatem : wołaj serwis, bo nic stąd nie wyniesiesz.
    Potrzebna regulacja, której sam nie zrobisz

Teraz to już coś konkretniejszego, szkoda że nie napisałeś coś więcej o tej regulacji, nie dlatego,
    że bym sam próbował to robić bo zapewne potrzebny odpowiedni sprzęt ale dla własnej informacji
    i ogólnej wiedzy na ten temat...ale dzieki za odpowiedź.

serwo66 napisał:
    Wymiennik pierwotny, czujnik temp., sterownik ,filtr, jak sobie poradzisz ok. jak nie to serwis . Za mało dokładny opis problemu, czy tak jest na c.o. i na c.w.u. co oznacza " moimi rękami ", jeśli nie jesteś zadowolony z serwisu zmień na inny.
    Serwisant.

@serw66... rozumiem, że pisząc wymiennik pierwotny miałeś na myśli wymiennik spaliny-woda ? bo ten właśnie będę wymieniał
    bez względu na faktyczną przycznę usterki, piecyk pracuje już 12 rok więc mu się należy, drugi wymiennik woda-woda chyba też
    pójdzie do wymiany gdyż przy ostatnim jego czyszczeniu serwisant stwierdził, że następnym razem tylko wymiana. Co do czujnika
    to wygląda na sprawny, jego rezystancja odpowiada wartości dla danej temp. w/g instrukcji serwisowj. Jeśli chodzi o sterownik
    (ten wbudowany, zewnętrznego nie używam) to nie chciał bym w niego ingerować (choć lutownica nie jest mi obca) nie mając wiedzy
    odnośnie jego regulacji tematu nie ruszam. Filtr... o jaki filtr chodzi ?
    Pisząc słowa "moimi rękami" miałem na myśli to, że serwisant wykorzystał moją chęć pomocy (szorowałem ok.godziny całą obudowę
    palnika z nagaru i tłustego osadu) a przecież to on miał wykonać usługę generalnego czyszczenia. Ja mogłem siedzieć w tym czasie
    w fotelu i popijając kawę oglądać TV. Wymienił też sprawną termoparę i przy tym nieżle skasował. Przyznam, że mnie to trochę
    poirytowało dlatego teraz słysząc "serwis" jestem z niesmaczony :( Wracając do tematu, przy c.w.u piec zachowuje się bardziej normalnie,
    tzn. grzeje mocnym płomieniem a po pewnym czasie jego wielkość maleje aż do całkowitego wyłączenia. Czas grzania jest zdecydowanie
    dłuższy niż przy w pełni sprawnym kotle, nie mniej jednak zauważalne jest stopniowanie mocą płomienia co może świadczyć o sprawnym
    modulatorze bo to chyba on jest odpowiedzialny za tą funkcję.
    Na chwilę obecną zmniejszyłem (potencjometrem) do min. moc pieca przez co płomień jest już zdecydowanie mniejszy (tylko przy CO)
    zachowując tym przy tym ządaną temp. w pomieszczeniach i zauważalny spadek zużycia gazu. Nie jest to oczywiście rozwiązanie mojego
    problemu ale tylko doraźne ustawienie do chwili faktycznego zdiagnozowania i usunięcia usterki. Nie upieram się, że to ja będę naprawiał
    ten kocioł, bo jeśli będzie trzeba to poszukam jakiegoś serwisanta, na razie próbuje zdiagnozować usterkę.

0
  • #9 12 Sty 2009 22:34
    serwo66
    Poziom 25  

Ustaw termostat c.o. na min. temp. i włącz kocioł ,sprawdz czy kocioł osiąga ustawioną temp. i czy moduluje jak osiągnie temp. , potem zrób to samo z max. temp. Zrób to na ostudzonym centralnym. Jeśli kocioł na max. temp. po kilkunastu sekundach ( jap piszesz) osiągnie nastawioną temp. i zmoduluje to masz przytkaną nagrzewnicę lub zatkany filtr c.o. ( jest z lewej strony pod kotłem ).
    Powodzenia.

0
  • #10 13 Sty 2009 20:14
    Refix
    Poziom 11  

Wykonałem test w/g twoich wskazówek i zachowanie pieca jest takie:
    Przy ustawieniu termostatu na min. piec grzeje pełną mocą praktycznie do momentu osiągnięcia temp.
    zauważalna jest modulacja w ostatniej fazie ale trwa ona bardzo krótko ok.1-2s. i płomień gaśnie.
    Przy ustawionym termostacie na max. piec grzeje pełną mocą do osiągnięcia temp.~82st. po czym
    zdecydownie płomień maleje i tak do ~88st. teraz płomień gaśnie i zapala ponownie ale tylko małym
    płomieniem. Cykle gaśnięcia i zapalania odbywają się co 2-3sek. utrzymując temp.
    To by znaczyło jak piszesz przytkaną nagrzewnicę lub filtr ?

I jeszcze jedna rzecz o której nie pisałem a być może miała wpływ na obecne działanie kotła. Latem wymieniając
    stare 20 letnie stalowe panele na żeberka alum. spuściłem całą wodę z obiegu. Korzystałem jednak z c.w.u nie
    uświadomiwszy sobie że w nagrzewnicy również nie ma wody, dopiero przy większym poborze wody c.w.u zaczęły
    dochodzić z pieca dziwne odgłosy, trzaski itp. i wtedy mnie olśniło. Oczywiście wyłączyłem całkowicie piec do chwili
    zakończenia montażu nowych grzejników, potem napełnienie, krótki srawdzian na szczelność i normalne użytkownie c.w.u.
    C.O załączone dopiero późną jesienią nie wykazywało żadnych podejrzeń aż do momentu gdy zerknąłem na licznik gazu.

0
  • #11 14 Sty 2009 00:57
    serwo66
    Poziom 25  

Ważny jest czas w jakim kocioł osiąga wysoką temp. ( zakładając że c.o. jest wystudzone ) jeśli trwa to kilkanaści s. od włączenia to tylko nagrzewnica lub filtr. Szkoda że nie wspomniałeś wcześniej o tym remoncie, teraz jestem pewien ,że przuczyną jest zakamieniona ( przytkana ) nagrzewnica oraz zanieczyszczony filtr zruszonym brudem ze ścianek rur..Tylko serwis profesionalnie odkamieni nagrzewnicę lub ją wymieni. Powodzenia.

0
  • #12 21 Sty 2009 12:16
    Refix
    Poziom 11  

Problemu cd...
    Wymienione zostały obie nagrzewnice (blank nowe) lecz problem z nadmiernym płomieniem o którym pisałem
    w 1-szym poscie tego wątku pozostał. O ile podczas grzania c.w.u modulacja przebiega idealnie to w czasie
    grzania c.o jej nie ma albo jest bardzo znikoma i póki co ratuje się zmniejszeniem mocy kotła uzyskując w ten
    sposób mniejszy płomień a co za tym idzie mniejsze zużycie gazu. Może ma ktoś jeszcze jakieś sugestie jak
    to ustrojstwo przywrócić do normalnej pracy.

PS. Serwisant po wymianie nagrzewnic nie potrafił dokładnie zdiagnozować tej przypadłości, pokręcił trochę
    śrubą regulacyjną na modulatorze zniejszająć przepływ gazu i tyle... miał jeszcze zasięgnąć wiedzy i sprawdzić
    we własnych materiałach ale od kilku dni cisza

0
  • #14 23 Sty 2009 15:36
    Refix
    Poziom 11  

Hmm.. dobre pytanie, ale TAK, jest w wykazie "Autoryzowanego Serwisu Firmowego"

0
  • #15 02 Lut 2009 22:09
    myshaa
    Poziom 10  

U mnie - w GCO DP 23-57 - pomogła regulacja cisnienia gazu na modulatorze. Jak jest za wysokie, woda natychmiast po odpaleniu osiąga nastawioną temp. i piec wyłącza grzanie.

0
  • #16 03 Lut 2009 00:48
    Refix
    Poziom 11  

U mnie to nie pomogło, pisałem o tym wcześniej, serwisant pokręcał śrubą regulacyjną na modulatorze
    ale bez rezultatu, krótko mówiąc, modulacja na c.w.u jest OK a na c.o jej prawie nie ma a jak już jest to
    bardzo znikoma, przez co "wali" mocnym płomieniem a to się przekłada na zużycie gazu :(

0
  • #17 04 Lut 2009 08:56
    serwo66
    Poziom 25  

sprawdz czujnik temp. wody w c.o. lub wymień go

1
  • #18 04 Lut 2009 11:07
    Refix
    Poziom 11  

Czujnik sprawdzałem już dużo wcześniej ale 3-dni temu zrobiłem to ponownie i bardziej dokładniej tzn.
    do zdjętych przewodów z czujnika wpiąłem rezystor 10k, co mniej-więcej odpowiada temp. 25C w/g
    instrukcji serwisowej, pokrętło temp. na max i wpięty omomierz na czujnik ale zachowanie jego było
    zgodne z tabelą w/w instr. rezystancja czujnika zmieniała się w zależności od zmiany temp. więc nie
    wiem czy byłby sens wymiany czujnika jako sztuka dla sztuki... już nie wiem co dalej z tym fantem zrobić :(

0
  • #19 05 Lut 2009 08:30
    serwo66
    Poziom 25  

jedyne co mi przychodzi do głowy to sterownik

0
  • #20 08 Lut 2009 17:52
    Refix
    Poziom 11  

...na to by wskazywało lecz ta informacja pesymistycznie mnie nastraja, a propos ma ktoś może schemat
    sterownika tego kotła ? ten który jest zamieszczony w instrukcji *.pdf nie nadaje się do odczytu, jeśli tak
    to proszę na priv lub link do niego.

0
  • #21 09 Lut 2009 08:36
    serwo66
    Poziom 25  

nawet serwis nie posiada schematu sterownika

0
  • #22 13 Lut 2009 23:50
    druciksilesia
    Poziom 10  

Coś mi się wydaje że z ciebie jest dobry numerant! Jak chcesz szkłem pupcię wytrzeć to musisz się liczyć z tym że się zatniesz! Akurat zajmuję się serwisem kotłów i zdażają mi się wiecznie niezadowoleni klijenci co to myślą że jak serwisant przychodzi, coś podłączy, coś pokręci, coś wyciągnie i wyczyści to nic nie zrobił - a pieniądze chce. Ja u takich klijentów bywam ostatni raz, Zazwyczaj szybko nabierają rozumu.

0
  • #23 14 Lut 2009 13:14
    Refix
    Poziom 11  

To forum dla osób zadających pytania i tych którzy potrafią na nie sensownie odpowiedzieć.
    Twoim problemem są klienci, więc może spróbuj na pl.socjologia albo drynknij na tel. zaufania
    (taka mała terapia może mieć pozytywne skutki). Jedno co mi się podoba w twojej wypowiedzi
    to ostatnie zdanie "zawyczaj szybko nabierają rozumu" i tu należy dopisać "i więcej mnie nie wzywają"

0