Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden 520 XL Zakłócenia, gdy włączę radioodtwarzacz.

10 Sty 2009 18:39 2239 27
  • Poziom 24  
    Witam.
    Mam takowy problem. Ostatnio zamontowałem radio Uniden 520XL (prosiłbym o niekomentowanie wyboru) z anteną Sirio ML-145 z magnesem. Wszystko działa Ok do momentu włączenia radia samochodowego. Wówczas zaczynają się straszne zakłócenia. Co może być tego przyczyną, jak temu zaradzić?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Czy Twoje radio samochodowe ma jakiś mocniejszy wzmacniacz ?.
    Jeżeli ma to możesz szukać przyczyny w przetwornicy wewnątrz w radiu.

Wyszukaj na elce. Gdzieś są opisy takich zakłóceń.

Poczytaj też Tutaj. Temat podwieszony https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic613795.html

Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Jeżeli o to chodzi to nie mam podłączonego żadnego dodatkowego wzmacniacza...

• Poziom 31  
    Nie pytaliśmy o dodatkowy ... tylko o wbudowany w radio... bo jeśli ma więcej niż 25 W na kanał to końcówki raczej będą zasilane przez przetwornicę podwyższającą napięcie. I taka przetwornica może generować śmieci. Jaki to radioodtwarzacz ?

Marcin
  • Poziom 24  
    JVC KD-G722

• Poziom 31  
    4 X 50 W, więc końcówki na 99.9 % zasilane poprzez przetwornicę...
    Zobacz czy zakłócenie dostaje się po zasilaniu czy po antenie, w tym celu wykręć anteną, w CB radiu odkręć SQ żeby szumiało i zobacz czy są zakłócenia po włączeniu tego JVC. Jeśli nadal zakłóca to można powalczyć z punktem zasilania CB i ew. jakimiś filtrem na zasilaniu. Z jakiego punktu instalacji wziąłeś zasilanie do CB ?

Marcin
  • Poziom 40  
    green33 napisał:
    4 X 50 W, więc końcówki na 99.9 % zasilane poprzez przetwornicę...

Tam jest klasyczna końcówka mocy zasilana z 13,8V.
    Radio nie ma żadnej przetwornicy - nawet do zasilania podświetlacza LCD - LEDy świecą.

Zakłócenia pochodzą prawdopodobnie od układów cyfrowych taktowanych dosyć wysoką częstotliwością (dekoder MP3).
  • Poziom 24  
    Prąd pobierany jest z zapalniczki "od tyłu". Po odkręceniu anteny zakłócenia są, ale znacznie słabsze... Zaniepokoił mnie, a raczej zaciekawił fakt, ze w momencie kiedy złapię za antenę wszelkie zakłócenia ustają.
    Czaku89 napisał:
    Po odkręceniu anteny zakłócenia są, ale znacznie słabsze...

Świadczy to o tym , że zakłócenia "wchodzą" do radia CB przez w.cz. (drogą radiową).
    Cytat:
    Zaniepokoił mnie, a raczej zaciekawił fakt, ze w momencie kiedy złapię za antenę wszelkie zakłócenia ustają.

No i prawidłowo. W momencie dotykania za promiennik anteny , rozstrajasz ją tak skutecznie , że "zakłócenia nie mają jak wejść". :D

Czeka Ciebie (chyba) wymiana radioodtwarzacza na inny , aby nie było zakłóceń w CB. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Czeka Ciebie (chyba) wymiana radioodtwarzacza na inny , aby nie było zakłóceń w CB.

Nie ma takiej możliwości. Wolałbym zrezygnować z CB niż rozstać się z moim "ukochanym" radioodtwarzaczem.

Może są jakieś metody niwelacji takowych zakłóceń?
  • Poziom 40  
    Radio ma bezpośredni kontakt z z masą auta przez półkieszeń?
  • Poziom 24  
    Nie ma. Jest przykręcone do plastikowej obudowy.
  • Poziom 24  
    Dzisiaj doprowadziłem zasilanie bezpośrednio od akumulatora, jednakże zakłócenia nadal są. Może minimalnie mniejsze, ale to tylko może...
  • Poziom 29  
    Spróbuj pozakładać pierścionki ferrytowe na wszystkich wypr. radioodtwarzacza i nawiń po 2-3 zw, również na zasilających. Takie można nabyć na giełdach lub z demontażu z monitorów.
  • Poziom 24  
    jeżeli te zakłócenia faktycznie przenoszą się drogą radiową to są jakieś metody ich likwidacji??
  • Poziom 29  
    Wyeliminować żródło zakłóceń na ile się da, w tym wypadku radioodtwarzacz ,możesz go też dodatkowo podłączyć z masą taśmą plecionką, dostępna w sklepach samochodowych,(obudowa radia tam gdzie śruba z blachą, masą karoserii).Sygnały jak wyjdą w eter , jak jest szerokie ich spektrum ,to żadne filtry nie pomogą
  • Poziom 36  
    Czaku89 napisał:
    Po odkręceniu anteny zakłócenia są, ale znacznie słabsze...
    Czy odkręciłeś promiennik anteny, czy wyjąłeś wtyczkę antenową ?
    Czaku89 napisał:
    zamontowałem (radiotelefon CB) z anteną Sirio ML-145 z magnesem. Wszystko działa Ok do momentu włączenia radia samochodowego. Wówczas zaczynają się straszne zakłócenia. Co może być tego przyczyną, jak temu zaradzić?
    W tym przypadku to "tylko" zakłócenia odbioru, ale gdy "niby instalacja antenowa" będzie bardziej rozstrojona (np. mokry dach, szron, inne miejsce ustawienia magnesu, bagażnik na dachu), może to mieć o wiele bardziej przykre, a nawet tragiczne skutki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html

Zabezpieczanie przewodów np. radioodbiornika - zasilających, głośnikowych - za pomocą ekranów bezpośrednio połączonych z masą przynajmniej na końcach, rdzeni ferrytowych - jak najbardziej, podobnie jak łączenie odizolowanych od masy metalowych obudów.

Bardzo ważne jest wzajemne usytuowanie anten (jeśli jest więcej niż jedna...), jak największy odstęp miedzy nimi, jednak oczywiście montaż w takich miejscach aby nie pogorszyć działania anten (np. anteny UHF nie mogą być montowane na błotniku)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1158819.html i nie tylko

Filtry pasmowe odpowiednio 26.5...27.5MHz (50ohm) i 87.5...108MHz (ew. z równoległym na fale długie, średnie) mogą częściowo pomóc, ale najpierw... trzeba wyeliminować podstawowe błędy.
  • Poziom 24  
    Cytat:

Odkręciłem antenę, wtyczka nadal była podłączona do radia.

Cytat:
    trzeba wyeliminować podstawowe błędy.

Czyli które i w jaki sposób.

Prosiłbym o jakieś takie bardziej przyziemne tłumaczenie... Wszystkim dziękuję za włożony wkład.
  • Poziom 36  
    Czaku89 napisał:
    Cytat:
    Odkręciłem antenę, wtyczka nadal była podłączona do radia.
    Przewód koncentryczny o słabym ekranowaniu - zarówno promieniuje jak i odbiera zakłócenia. W połączeniu z anteną "na magnes" i nie podłączeniu ekranu przewodu przynajmniej na obu końcach z masą pojazdu (co wynika z zastosowania"anteny na magnes"...) - przewód staje się byle jaką, ale anteną (w uproszczeniu) - problemy na własną prośbę...
    Czaku89 napisał:
    Cytat:
    trzeba wyeliminować podstawowe błędy.
    Czyli które i w jaki sposób.
    Prawidłowe zainstalowanie odpowiedniej anteny do otworu w głównej części metalowej karoserii, wymiana przewodu koncentrycznego na dużo lepszy (np. S544) z ekranem połączonym z masą pojazdu przynajmniej na końcach (przy antenie i przy radiu) co można zrobić bez rozcinania przewodu. Po zainstalowaniu trzeba antenę dostroić. Wszystko miałeś podane w linkach.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    zainstalowanie odpowiedniej anteny do otworu w głównej części metalowej karoserii

To niestety nie wchodzi w grę. Jak tak dalej pójdzie to będziecie mi kazali wszystko wymienić.
    Czaku89 napisał:
    ... Jak tak dalej pójdzie to będziecie mi kazali wszystko wymienić.

Wszystkie osoby chcą Tobie pomóc i radzą Ci co możesz zrobić aby zlikwidować te zakłócenia.

Tobie natomiast , wydaje się , że jest jakiś magiczny sposób na wyeliminowanie zakłóceń. To temat bardzo skomplikowany.

Zrób jak koledzy piszą np. tak jak kondensator czy kotuniunia.
    Niestety wyroby elektroniczne , nie których firm , nie spełniają pewnych norm i przepisów. Jednak te niedoskonałości słychać/widać dopiero w pewnych szczególnych okolicznościach.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    A próbowałeś założyć filtr zakłóceniowy do radioodtwarzacza bo to on robi zakłócenia?Dodam że ja również mam unidena 520 xl z anteną magnesową i dla mnie jest super.
  • Poziom 24  
    Ale filtr przeciwzakłóceniowy założyć na zasilanie CB czy radioodtwarzacza??
  • Poziom 16  
    radioodtwarzacza bo z tego co wynika to on robi zakłócenie do CB

Dodano po 2 [minuty]:

radioodtwarzacza bo z tego co wynika to on robi zakłócenie do CB.Są jeszcze stare sposoby czasami lepiej pomagają niż filtry,podłączyć cewkę na na plus przed odbiornikiem.Cewka może być od jakiegoś starego samochodu lub motoru.
  • Poziom 24  
    Co do filtrów to polecacie jakieś??
  • Poziom 29  
    A zwykły filtr zewnetrzny od jakiegoś innego starego radioodbiornika samochodowego(czarna skrzynka z kablami,czerwony+,niekiedy pomarańczowy lub żółty występują jeszcze, ale pod czerwony sie podepnij a czarny-) i szeregowo z radioodbiornikiem.
  • Poziom 24  
    Jeszcze muszę takowe urządzenie znaleźć.
  • Poziom 24  
    Drodzy koledzy sytuacja w moim mniemaniu uległa znaczącym zmianom, gdyż okazało się że zakłócenia powstają tylko podczas włączania radioodbiornika. Gdy Radio już gra, zakłóceń nie ma...