Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dodatkowego obwodu

skiba220v 10 Sty 2009 21:22 2318 28
  • #1 10 Sty 2009 21:22
    skiba220v
    Poziom 15  

Witam. Posiadam w mieszkaniu z lat 70tych instalacje aluminiową. Są dwa obwody - jeden na oświetlenie, drugi na gniazda. Kable 2-żyłowe. Problemem są upalające sie przewody aluminiowe przy dużych odbiornikach energii [pralka, kuchenka, mikrofala] Upalone przewody były już nie raz skracane i podłączane na nowo ale zaczyna brakować powoli kabla. W związku z tym postanowiłem wykonać oddzielny obwód do kuchni. Przeprowadziłem przewód 3x2.5mm z szafki licznikowej do kuchni, podlaczyłem do całkiem nowego gniazda [nadtynkowo]. Nie jest to podłączone pod zasilanie bo tu mam pewne pytanie. Licznik mam w mieszkaniu wraz z tymi dwoma Eskami, [na klatce jest zabezpieczenie calego mieszkania]. te dwie eski są na tej samej tablicy co licznik dlatego nie wiem czy mogę tam sam cos podłączyć w sensie tym ze odkręcić całą tablice [wraz z licznikiem ale nie dotykając plomb] i wyprowadzić przewody na ten trzeci bezpiecznik do nowego obwodu. Proszę o odpowiedz

0 28
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Sty 2009 21:28
    janren
    Poziom 26  

Jeżeli nie naruszysz plomb to śmiało możesz podłączyć nowy obwód dokładając trzecią eskę .

0
  • #3 10 Sty 2009 21:32
    andziul
    Poziom 12  

Raczej możesz jak nie zerwiesz plomb. Jak byś miał zrywać plomby to zgłoś ten zamiar do ZE. Pamiętaj o wyłączeniu mieszkania spod napięcia najlepiej przed licznikiem!!!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 10 Sty 2009 21:38
    skiba220v
    Poziom 15  

No oczywiscie ze wylacze zasilanie przed licznikiem. Zastanawiam sie tylko czy jak ja tam rusze cos to sie nie posypie... stara instalacja - wszystko sie moze zdarzyc:D

0
  • #5 11 Sty 2009 01:55
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Tablicy licznikowej nie odkręcisz bo pod licznikiem jest jeszcze jedna śruba ale górę tablicy ściągaj śmiało

0
  • #6 11 Sty 2009 12:02
    skiba220v
    Poziom 15  

Witam kolegów... Dzis postanowiłem sprawdzić co wlasciwie znajduje sie z drugiej strony tablicy podlicznikowej. Wykreciłem esy główne i zabrałem sie za moj licznik. odkreciłem 2 sruby na gorze i cala tablica spadła:) trzeciej sruby pod licznikiem wcale nie bylo. Wszystko jest tragicznie łączone na "skręt" i widać ze powoli sie nadpala [dlatego tez robie ten obwód] Jutro kupie potrzebny osprzęt i zrobie co mam zrobic. Mam jeszcze pytanie: jak mam tą listwe na 2 esy i chce miec jeszcze ten trzeci to kupic potrójną czy jeden pojedynczy na ten nowy obwód. Nie wiem czy potrójna tam wejdzie;/ Najwyżej zrobie ten trzeci oddzielnie nadtynkowo obok.

0
  • #7 11 Sty 2009 15:54
    michcio
    Specjalista elektryk

Potrójna eska ma miejsce w obwodach 3-fazowych. Chciałbyś, żeby przy zwarciu w kuchni wywaliło i resztę obwodów?

0
  • #8 11 Sty 2009 17:15
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Załóż pojedynczą S-kę na dołożony obwód i bedzie ok.
    Zastanawia mnie tylko czemu trzweba było zdejmować całą tablicę, przecież powinna być możliwość zrobienia mostka z innego bezpiecznika na ten dokładany.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 11 Sty 2009 20:27
    skiba220v
    Poziom 15  

Nie chodzi o potrójną eske tylko potrójny moduł... taki zeby wszystkie 3 były w jednym miejscu.

Zrobie tak jak mówi kolega grzeko1 załoze pojedynczy moduł obok. Co do mozliwosci takiego zmostkowania to jest taka mozliwosc ale nie chce obciązać dodatkowo tych aluminiowych przewodów co idą do istniejących bezpieczników, po drugie dochodzi kwestia lączenia aluminium i miedzi. Co polecacie? jakieś specjalne złączki?

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

michcio napisał:
    Chciałbyś, żeby przy zwarciu w kuchni wywaliło i resztę obwodów?

niestety teraz tak jest bo wszystko na jednym obwodzie.

0
  • #10 11 Sty 2009 20:40
    lechm56
    Moderator

Kwestia lączenia aluminium i miedzi.
    Są podkładki Al/Cu

0
  • #11 11 Sty 2009 22:03
    skiba220v
    Poziom 15  

a co oprócz tych podkładek?? jakies inne metody?

0
  • #13 11 Sty 2009 23:38
    skiba220v
    Poziom 15  

Alana napisał:
    Podobno mozna pocynowac drut czy linke miedziana i tak przygotowany przewod dac pod wspolny zacisk z przewodem aluminiowym.

Pomysł dobry.
    A tak już idąc dalej to są jakies metody zabezpieczania styków aluminiowych przed korozją? Nie mówie ty tylko o polaczaniach Al<->Cu ale ogolnie o utleniających sie koncówkach przewodów alu. Mam na mysli smarowanie towotem czy cos takiego... Z tym towotem to wymyslilem na poczekaniu wiec prosze sie nie smiac:)

0
  • #14 11 Sty 2009 23:47
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Jeżeli zdjąłeś osłonę na eski to zobacz czy nie można wyciąć tych plastików żeby mogła ci wejść jeszcze 1 eska?.Nie komplikuj sobie życia i zrób mostek z przewodu AL1x2,5.przewody zerowe popodpinaj pod tą mosiężną listwę

0
  • #15 11 Sty 2009 23:54
    skiba220v
    Poziom 15  

zubel napisał:
    Jeżeli zdjąłeś osłonę na eski to zobacz czy nie można wyciąć tych plastików żeby mogła ci wejść jeszcze 1 eska?.Nie komplikuj sobie życia i zrób mostek z przewodu AL1x2,5.przewody zerowe popodpinaj pod tą mosiężną listwę

Co do miejsca na trzecią eske to niestety ale nie upchnę. Z tym mostkiem to chyba bedzie jednak dobre rozwiązanie. Tylko ten mostek to przed tą eską/ zabezpieczeniem mam rozumiec? Jesli chodzi o mosiężną listwę to muszę ją nabyc bo obecnie zerowe ją poskręcane palcami [i od 70roku nikt ich nie ruszał] :P

0
  • #16 12 Sty 2009 00:04
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Tak przed zabezpieczeniami

0
  • #17 13 Sty 2009 20:48
    skiba220v
    Poziom 15  

Witam. no i udało mi sie podlaczyc ten obwód. Niestety z tem mostkiem to nie wyszlo bo aluminium sie posypało - wymieniłem na miedziane - w punkcie łączenia dałem podkładki Al/Cu. Jako zabezpieczenie eSka B16A. Ten obwód zasila 4 gniazda dokładnie jedno w łazience [pralka] i 3 kuchnia [kuchenka, lodówka, mikrofala] z reguły nigdy nie działają wszystkie naraz. Kabel jaki dałem to 3x2,5mm gniazda ze stykiem ochronnym z tym ze niestety przy liczniku dochodzą do mieszkania 2 żyły Faza i Zero. Zastanawiałem sie nad wstawieniem różnicówki na ten nowy obwód ale wiem ze potrzeba przewodu ochronnego a niestety takowy nie dochodzi do mojego mieszkania. Jest na to jakis sposób? Poki co mam zrobione mostki z zera na ochronny.

0
  • #18 14 Sty 2009 16:11
    michcio
    Specjalista elektryk

W rozdzielnicy przewód PEN (zero) z klatki rozdzielasz na PE i N. N puszczasz przez różnicówkę, PE obok do gniazd.
    Tylko układ sieci w budynku musi być w TN-C. Tego dowiesz się dzwoniąc do ZE. Jeśli jest to TT, to tak niestety nie wolno zrobić.

0
  • #19 14 Sty 2009 16:25
    skiba220v
    Poziom 15  

No i własnie jest problem bo dzwoniłem przed 15stą do ZE i tam powiedzieli ze oni nie wiedzą co administratacja narobiła w rozdzielni i musze sie do administracji zgłosić z tym pytaniem. w ZE powiedzial tez cos w tym stylu ze oni doprowadzaja 3 fazy i zero a reszta za skrzynką główną ktora jest przed blokiem ich nie obchodzi. Nie wiem o co chodzi.

0
  • #20 14 Sty 2009 16:33
    jurekN
    Poziom 22  

No to trafiłeś na dobrze poinformowanego pracownika , zadzwoń na pogotowie energetyczne tam może ci coś więcej powiedzą.

0
  • #21 14 Sty 2009 17:14
    skiba220v
    Poziom 15  

Dzwoniłem - to samo połączyli mnie znów do dzialu technicznego z tym samym pracownikiem ktory znów nic nie wie.

0
  • #22 14 Sty 2009 17:25
    jurekN
    Poziom 22  

Kto to administruje , powinni mieć dokumentację budynku z układem sieci.

0
  • #23 14 Sty 2009 17:38
    skiba220v
    Poziom 15  

Budynkiem administruje spółdzielnia. Chyba bede musiał tam sie udać

0
  • #24 14 Sty 2009 17:52
    talar39
    Poziom 9  

Witam wtrącę się troszeczkę takich informacji nie uzyskasz w ZE ponieważ oni nie interweniują w instalacje w budynkach tylko do budynku czyli złącze albo PD administracja wątpię żeby miała takie informacje jeżeli jest to stary budynek i nie był robiony remont lub wymiana instalacji to dokumentacji niema na bank technicy w administracji w większości wypadkach nawet nie są z branży to też nie znają się i nie będą umieli tobie odpowiedzieć
    najlepszy sposób to zrobić to samemu zaglądając do TP i przy okazji będziesz wiedział jaki jest stan twojego WLZ do licznika bo to że odciążysz instalacje poprzez dodatkowy obwód to ok ale problem prędzej czy później przeniesie się na WLZ jeżeli jest stary czyli Alu 2×2,5 mm²

0
  • #25 14 Sty 2009 18:00
    jurekN
    Poziom 22  

Ale mają tam chyba elektryka i pomiary powinny być przeprowadzane choćby na papierze.

0
  • #26 14 Sty 2009 18:13
    talar39
    Poziom 9  

zgadza się pomiar powinien być ale tylko powinien bo z tym być jest różnie
    tak jest w praktyce zapytaj kogoś znajomego który mieszka w starym poniemieckim budynku sam mieszkam w takim od 8 lat i pomiar był robiony raz w dwóch tylko gniazdach bez zaglądania w okablowanie
    oczywiście dużo zależy od administracji czy dba ale w większości wypadku oszczędzają na wszystkim wiem bo poniekąd troszeczkę współpracuję z administratorami

0
  • #27 14 Sty 2009 22:46
    skiba220v
    Poziom 15  

Przepraszam ale za bardzo nie wiem co to WLZ ale jesli jest to ta skrzynka gdzie jest główne zabezpieczenie mieszkania w moim przypadku 25A [wkladka topikowa] i do ktorej teoretycznie nie mam dostepu :P to jakis miesiac temu palilo sie zero. Byl elektryk no i wstawil mosiężną szyne bo wczesniej wszystko łączylo sie na jednej srubie... do tej skrzynki dochodzi podwójny kabel z fazą [2x2.5mm] oraz podwójny z zerem [2x2,5mm] obydwie pary w Al. Faza łaczy sie z drugą fazą a Zero z drugim zerem i dalej jest rozdzielane na trzy mieszkania kablami juz miedzianymi [owe miedziane dochodzą tylko do licznika] oczywiscie poprzez trzy bezpieczniki [topikowe]. zadnego przewodu ochronnego nie ma.

Dodano po 4 [godziny] 13 [minuty]:

A dodam jeszcze ze wlasnie zrobilem pewne pomiary i stwierdzilem nastepujące:
    przy odłączonych urządzeniach typu pralka i kuchenka itp 1) miedzy rurami wodociagowymi [metalowe] a zerem w gniazdku jest połączenie tzn miernik piszczy [to samo bedzie na bolcu PE bo jest narazie zmostkowany do N
    2) miedzy rurami a fazą w gniazdku jest napięcie 230V.
    Nie wiem czy to prawidlowe zjawiska i czy one może pomogą w ustaleniu typu sieci, dlatego też pytam. Prosze o odpowiedz.

0
  • #29 15 Sty 2009 15:00
    skiba220v
    Poziom 15  

no dobrze ale wciaz nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania dotyczace opisanych wyzej zjawisk [pomiarów]

0