Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telefon dla starszej osoby - czym zastąpić N. 3310? 1xxx ?

10 Jan 2009 23:14 4696 13
  • Level 14  
    Muszę kupić telefon dla starszej osoby. Osoba ta miała do tej pory NOKIĘ 3310 (jeszcze wcześniej 3210) i generalnie na takie telefony nie narzeka i do takich jest przyzwyczajona. Niestety, 3310 jest już nieco zużyta (obchodzono się z nią delikatnie, tyle że była często używana). Jaki telefon polecacie na jako zamiennik NOKII 3310? Chodzi głównie o:
    - czarno-biały ekran (sprawa bezdyskusyjna)
    - długi czas czuwania,
    - przejrzyste menu,
    - niezawodność oprogramowania (brak zawieszeń)
    - wygodę pisania SMS-ów - osoba ta potrafi je wysyłać ;) . Czy jakikolwiek telefon ma klawiaturę tak świetną jak archaiczna 3210?

Jeśli chodzi o cenę, to nie musi to być telefon nowy (ale też i nie taki, którego nie produkują od 5 lat). Raczej jakaś NOKIA do około 200zł.

Od razu mówię, że raczej odpadają telefony w stylu 3330 i 3410 - są już dość stare, oraz wielkie i ciężkie jak 3310. 6210(i) oraz 6310(i) też odpadają - są świetna, ale mają za dużo funkcji.

Co sądzicie o NOKIA-ch:
    1200 ,
    1112 ,
    1110 (i) ?

Czy jakiś właściciel może się wypowiedzieć jak mu się je użytkuje? A może czyiś rodzice mają? Jak tam w nich z klawiaturą? Czy menu jest bardzo inne niż w 3310? Czy przycisk kierunkowy chodzi wyraźnie i nie ma żadnych potknięć?

Z prostych telefonów, widziałem jeszcze w sieci 1108, 1101 i 1100 ale nie wiem czy te ich klawiatury nie są jakieś gorsze (jakoś tak dziwnie wyglądają), choć z drugiej strony, to mają mniej przycisków. - Ich właścicieli (lub dzieci właścicieli tych telefonów ;) ), też proszę o napisanie czegoś o nich. A może inne propozycje spełniające powyższe warunki?
    dzięki
  • Level 14  
    Hm... czytając Twój post pierwsze co mi się nasunęło to 3410 , a tu "odpada", druga w kolejności była 6310i, po chwili "odpada" - wybredną masz tą "babcie" :P

a z tych które podałeś... nie bawiłem się żadnym, ale już widzę 1112 ma klawisze podobne do tych z 2650 - prawie gumowe - były fatalne.

natomiast 1200 wygląda na porządny "prawie" nowy telefon i to za nim bym głosował...

a menu :?: hm... wydaje mi się że jest to samo co np.: w 1600, tyle, ze czarno-białe (sądząc po screenach).
    Dodam, ze jest ono banalne i intuicyjne - jak każda nokia...
  • Level 14  
    Ano wybredna ;) .
    Heh, coś mi się widzi, że mimo moich założeń, chyba i tak będzie jakieś 3410... Niby 114, a 133 gramy, to zawsze jakaś różnica ;) . Tyle, że dalej duże to to jest. W obecnej 3310 najbardziej doskwiera właśnie rozmiar i waga oraz brak wbudowanej automatycznej blokady klawiatury (osoba ta zapomina o ręcznym blokowaniu i potem jest cała masa wychodzących połączeń na jakieś przypadkowe numery oraz drugie tyle bezsensownych wpisów w książce telefonicznej). Podobno da się 3310 przeflaszować na 3315 (jakaś azjatycka odmiana, ma auto blokadę klawiszy i może mieć polski język), ale często kosztem stabilności, więc to odpada.

W każdym razie dzięki za jakieś opinie na temat 1112 i 1200. Czekam na kolejne ;) .
    "Porządna" 1200 jest podobno nawet produkowana, 1110(i) też. Jedynie 1112 oraz telefony z mojej "listy rezerwowych" (1108, 1101 i 1100) już nie robią.

Quote:
    Dodam, ze jest ono banalne i intuicyjne - jak każda nokia...

Racja, pewnie menu jest łatwe jak to w NOKII, tylko... jak z klawiszami? Modele 1200, 1112, 1110(i) mają przycisk 4-kierunkowy (może i nawet wciskany, czyli 5-kierunkowy), a te słabsze - 1108, 1101 i 1100, mają przycisków mniej (we wszystkich sześciu telefonach klawiatura jest chyba z gumy). Zastanawiam się, czy ten 4-kierunkowy to nie jest przerostem formy nad treścią, czy w ogóle używa się tych wszystkich kierunków? Starsze osoby gubią się, jak jest dużo przycisków.
    Mam złe doświadczenia ze starą Motorolą C115 - telefon niby bez niczego, ale przycisków od grzyba - a żeby cokolwiek tam zrobić, to po prostu była męka (nawet dla mnie) - np. góra-dół na 4-kierunkowym zawsze służyła tylko do... regulacji głośności dzwonka. Ile razy chciałem chodzić po menu, to odruchowo klikałem na strzałkę w górę lub w dół i rozlegała się super-głośna "syrena" od dzwonka.

Aha, część z moich propozycji ma ekran z odwróconą kolorystyką, czyli białe litery na czarnym bez możliwości przełaczenia na klasyczne. Wie ktoś czy to jest praktyczne?

Temat nadal aktualny.
  • Level 31  
    Baterie w 1100 czy w 1101 trzymaja bardzo dobrze - ogniwo to bl 5c. , ale ogolnie musisz trafic zadbany egzemplarz. Poza w 1101 jest wap czego pewnie ta osoba nie potrzebuje. Co do obslugi to odnosze wrazenie ze klawisze zlane w calosc w 1100 moga troche troche trudniej pracowac jak w 3310, ktora ma kazdy guzik osobno. Na mrozie guma z klawiatury marznie i trudniej sie pisze sms. Za to 1100 /01 mamy latarke. Co do funkcji to bez fajerwerow. Swojego czasu 1200 tez byl ciekawy pod wzgledem czasu czuwania, ale guziki podobnie jak 1100/01 zlane w calosc. Odwrocone kolory przydatne byly dla osob slabowidzacych chociaz nie bylo to w zamysle producenta. Mi sie nasuwaja jeszcze nokie 3510 6510 8310 ale ostatnie modele to juz ponad 5 lat temu. Ogolnie widze ze rozwazasz modele monochromatyczne co troche utrudnia zadanie.
  • Level 14  
    Dzięki za podpowiedzi...
    Latarka, ciekawy bajer, o ile włącza się bez zbędnych manipulacji.
    Słuszne spostrzeżenie, z tym twardnieniem klawiszy od zimna - minus. Tyle, że wszystkie tańsze telefony teraz tak robią, niedobrze.

3510 - całkiem-całkiem, dokładam do rozważenia. Niby stary telefon, ale ma 105gram wagi, czyli lżejszy niż 3310, 3330 i 3410. Klawiatura, to chyba też jakaś gumowa, nie?
    6510 też rozważę, choć to już bardziej skomplikowany telefon (wsadzam do jednego wora z 6210(i) i 6310(i)).

Gdzieś znalazłem, że niektóre z telefonów z mojej listy (seria 1xxx) mają... gadający zegarek. I czasem są z tego problemy. Czy wie ktoś z was, rzeczywiście tak łatwo to przypadkiem odpalić (trochę to krępujące, gdy jakiś robo-zegar powie godzinę będąc w jakimś cichym miejscu)? Czy da się to wyłączyć?

Aż się dziwię, że żaden producent nie dostrzegł luki na rynku i nie robi choć jednego telefonu dobrej jakości i zarazem przyjaznego dla starszych. Co ciekawe, to widziałem kiedyś (chyba w "MediaMarku") stacjonarne telefony dla słabo-widzących. Ale komórkowych nie.

Uważam, że tani wyświetlacz kolorowy (czyli różne odmiany pasywnej matrycy CTN), to najgorsza rzecz, jaka może być. - Smugi pod literami, wolna reakcja, dziury między pikselami, w słońcu i tak nic nie widać. Dopiero TFT w drogich telefonach są "zdatne". Niestety - drogi telefon, choćby mi kasy starczyło, jest trudny w obsłudze. Dodatkowo taka matryca strasznie daje po oczach w nocy. Ja wiem, że jest regulacja, ale nauczenie kogoś zagłębiania się w menu mija się z celem mojego zakupu.
    Oczywiście dalsze uwagi chętnie wysłucham :) .
  • User removed account  
  • Level 31  
    Menu 3510 i 6510 jest podobne, z uwaga ze 6510 jest mniejsza, przez co rozstaw klawiszy maly, w 3510 jest lepiej pod tym wzgledem, tylko kwestia przyzwyczajenia sie ze nie ma navi key'a , jak w 3310/30. W 6510 jest radio a guziki plastikowe. Jak dobrze pamietam w 3510 mozesz ustawic jedna z wiekszych czcionek do pisania sms, co do 6510 to nie pamietam ale jak spotkam znajomego to sprawdze jak duze sa litery. Z prxydatnych funkcji jest tez automatyczna blokada klawiatury w obu modelach.
  • Level 14  
    6510 ma względnie(bo mi to nie przeszkadza) małe literki, dawno już jej nie używałem ale śmiem twierdzić, że pokroju 3310, a nawet mniejsze
  • Level 14  
    Czyli z zegarkiem, to może jakoś nie bedzie wpadki, skoro trzeba przytrzymać.

Jeszcze się przyjżę bliżej 3510 i 6510...

A 1600 odpada od razu - mówiłem, że ma być monochromatyczny wyświetlacz, a 1600 ma kolorowy CTN. Jakoś wątpię w jego jakość. Moja mama pewnie też by wątpiła ;) .

Widzę, że raczej mało osób ma osobiście telefoniki z linii 1xxx, coż... Jak by się jeszcze ktoś odnalazł, jeżeli ma taki telefon, to chętnie wysłucham opinii.
    Dzięki :)
  • User removed account  
  • Level 14  
    Byłem w "MediaMarku" na oglądaniu prostych Nokii. Mieli tylko 1200.
    Klawisze nawet jakoś tam chodzą - "klik" jest wyraźny. Tyle, że cała klawiatura to lity plaster cienkiej gumy, tak jak pisał trelek. Klawisze nie stanowią osobnych części - jedynie rzędy są oddzielone takim wałeczkiem z gumy. Pewnie by to przyzwyczajenia wymagało.
    Na dodatek miałem wrażenie, że klawiatura tak jakby się przesuwa - możliwe że to nie będzie przeszkadzało. Nie wiem czy nie będzie się kurczyć na zimnie.

"MOTOROLA FONE F3", hmm... oryginalny telefon, tyle, że z tym wyświetlaczem, to nieco przesadzili. Fakt, że może być idealnie czytelny, tyle że pozbawia telefon wielu funkcji, a sporą ich część czyni niewygodnymi. Wyświetlacz w tym telefonie, niewiele różni się od segmentowego wyświetlacza jak w zegarku, kalkulatorze czy magnetowidzie.
    Myślę, że nawet przeglądanie książki telefonicznej było by kłopotliwe. Więc F3 raczej odpada. Tak sobie myślę i jakoś nie mogę znaleźć grupy docelowej na ten telefon - niby prosty, ale nie do końca...
  • Level 19  
    kup nokie 3410 odpicuj ja wymień baterie na oryginalną i ciesz sie spokojem takie jest moje zdanie bo do dzis przychodzą do mnie starsi ludzi z telefonami 3410 3310 3210 i pytaja czy da sie kupić nóffke??proste i zaufane rozwiązanie.