Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz unitra WS 304S - końcówka mocy.

livekiller 11 Jan 2009 00:05 1173 0
    livekiller
    Level 16  
    Witam wszystkich! Mam końcówke mocy do wzmacniacza WS 304S, przedwzmacniacz i transformator od niego pracują w innym urządzeniu. Chciałem ostatnio też wykorzystać końcówkę mocy. Polaczylem ją jak należy, podlączyłem głosniki i zamiast dzwieku słysząłem rózne "dziwności". Jak potem zauwazyłem to odpaliłem wzmacniacz bez zamontowanej diody zenera D301. Na schemacie znajdują się także elementy t301 i r301, których w ogole nigdy nie miałem, mimo to wzmacniacz działał. Z niczego nie poszły dymy po uruchomieniu, ale obawiam się, że mogłem coś uszkodzić, gdyż potem miałem na obu wyjściach -34V. Jeśli coś się mogło uszkodzić to na wymianę których tranzystorów mam się szykowac? Pytam bo nie chciałbym wszystkich naraz wymieniać jesli to nie bedzie konieczne :) A odnosnie diody zenera, czy mogę ją zastąpic stabilizatorem LM7815 (bo akurat taki posiadam), podając napięcie 15V ze stabilizatora do punktu na schemacie, w którym to 15V jest zaznaczone? Czy mogę także zastosować do zasilania transformator ts120/13, który ma troche wyższe napięcie (po wyprostowaniu daje ok 36 V)?

EDIT:
    pomierzyłem tranzystory koncowe bd911, bd912:
    bd911: b-e 565Ω b-k 567Ω reszta brak przewodzenia
    bd912:e-b:603Ω k-b: 600Ω
    na obu kanałach tak samo, wiec wydają się sprawne