Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz tensometryczny

11 Sty 2009 00:29 2836 4
  • Poziom 9  
    Witam
    Posiadam wykonany według schematu wzmacniacz tensometryczny:

Co muszę zrobić, aby móc ustawić dokładnie napięcie na 0,000V? Kręcenie potencjometrem "offset" niewiele daje, np. nie wiem dlaczego, ale kręcąc w prawo, zwiększając napięcie, zwiększa się ono bardzo nieregularnie i skokowo.
    Tłumacząc to na przykładzie:
    mam napięcie -0,002V i chcę je wyzerować
    przekręcam odrobinkę w prawo, nagle pojawia się napięcie 0,007V
    kręce w lewo, kręce, kręce (znaczny kawałem, w porównaniu do przekręcenia w prawo) i napięcie spada po 0,1mV, aż nagle pojawia się minusowe napięcie i znowu to samo.
    Czasami się uda ustawić 0,000V, ale trzeba się nad tym trochę pomęczyć, kręcoc potencjometrem w obie strony. Ale po wyłączeniu zasilania i ponownym użyciu, napięcie znowu zmienia się o 0,1-0,02mV, i wszystko od nowa trzeba ustawiać :(

Czym to jest spowodowane? Istanieje jakiś sposób na wyzerowanie?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Tu jest kilka spraw:

- potencjometr 10k opisany jako OFSET, w tym układzie służy do symetryzacji stopnia wejściowego a więc regulacji napięcia niezrównoważenia, tyle, że:

wzmacniacz OP7 ma tę symetryzację przeprowadzoną w procesie produkcji i napięcie niezrównoważenia na wyjściu powinno się mieścić w zakresie +/- 75uV, obecność tego potencjometru do tego włączonego w ten sposób tylko pogarsza sprawę. Jeżeli koniecznie musi tu być ten potencjometr to trzeba go obstawić z lewej i prawej rezystorami szeregowymi, które ograniczą zakres jego regulacji.

Te skoki, które widzisz, to wynik nierównomierności powierzchni warstwy oporowej potencjometru, która jest różna w obu kierunkach ruchu ślizgacza.

Regulację ofsetu można zrobić tak:

Diody D1 i D2 powinny być możliwie blisko siebie by miały tę samą temperarurę
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Jeżeli koniecznie musi tu być ten potencjometr

Jeżeli go nie dam, bo tak najlepiej, to w jaki sposób ustawiałbym napięcie wyjściowe na 0,000V?

Cytat:
    Te skoki, które widzisz, to wynik nierównomierności powierzchni warstwy oporowej potencjometru, która jest różna w obu kierunkach ruchu ślizgacza.

Może lepszy potencjometr załatwiłby sprawę? Jakiś laboratoryjny...

Cytat:
    Regulację ofsetu można zrobić tak:

Rozumiem, żę do rezystora R5 podłączam wejście+ z tensometrów. Ale nie widzę, gdzie mam podłączyć wejście- z tensometrów.

Dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Czym mógłbym zastąpić ten potencjometr? Wystraczy że połącze nóżki 1 i 8 na OP07?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Najlepiej nic nie podłączaj pod te końcówki ofsetu, pozostań przy fabrycznym ustawieniu. Samo zerowanie zrób tak jak podałem.

To co narysowałem to jest ten 2 wzmacniacz twojego układu tylko z dodanym układem regulacji ofsetu. Pierwszy pozostaje bez zmian (tylko tam daj rezystory 1%)