Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop i internet ze stacjonarnego

Albercik 321 11 Jan 2009 00:48 4793 12
Fluke Kamera Termowizyjna
 • #1
  Albercik 321
  Level 25  
  Witam.Mam komputer stacjonarny i mam internet radiówkę z kartą ASMAX wireles PCI-311b.Kupiłem też laptopa Toshiba A 300 i chciałbym do niego podłączyć tą radiówkę,ale tak,żeby można było korzystać z niej albo w stacjonarnym,albo w laptopie.Co musiałbym kupić?
  Dodam,że w laptopie mam gniazdo modemu i gniazdo sieci LAN(i tu jest chyba coś nie tak w opisie,bo piszą tak -"korzystanie z bezprzewodowej sieci LAN oznacza wydatne zwiększenie możliwości konfiguracji i funkcji LAN.Możliwa jest wymiana danych między komputerami i innymi urządzeniami w sieci LAN bez ograniczeń wynikajacych z okablowania"a dalej w opisie jest instrukcja jak podłączyć przewód sieci LAN.O co im chodzi?Przecież sieć LAN jest siecią przewodową,a bezprzewodową jest WLAN.A tu piszą raz tak,a raz tak.Ja mam gniazdo do sieci LAN(takie telefoniczne).Nie wiem jak wygląda gniazdo sieci WLAN.
  Mam też w tym laptopie coś takiego jak komunikacja bezprzewodowa(jest przełącznik komunikacji bezprzewodowej i obok niego jest okienko odbiornika podczaerwieni) i nie wiem,czy to się przyda do tego internetu.W wyszukiwarce znalazłem podobny temat,ale tam był inny laptop i zaproponowano podłączenie Routera.Ale z kolei nie wiem,czy u mnie to będzie pasować(chodzi o gniazda.Dodam,że w kompie stacjonarnym mam gniazdo LAN(tak wynika z opisu płyty głónej MSI).Kolega ma Routera,ale nie ma w nim gniazda do podłączenia radiówki(okrągła wtyczka),tylko gniazda takie jak telefoniczne.
  Pomóżcie mi rozwiązać ten problemik.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Fluke Kamera Termowizyjna
 • #2
  romano5809
  Level 23  
  Mówiąc szczerze ja też nie wiem, jak wygląda gniazdo sieci WLAN (może dlatego, że takie gniazdo nie istnieje? :)
  W laptopie masz kartę sieciową LAN i kartę bezprzewodową WLAN z wbudowaną antenką. Podczerwień to co innego - to służy do komunikacji pomędzy np. laptopem a komórką.
  Potrzebny by ci był router, do którego podłączysz kabel od radiówki, a który będzie miał co najmniej 1 wyjście LAN i antenkę sieci bezprzewodowej. Komputer PC podłączysz kablem do routera, a w laptopie po uaktywnieniu karty WLAN złapiesz sygnał internetu nadawany przez router. Możesz też zamiast kabla do PC kupić kartę bezprzewodową USB lub montowaną do środka PC w slot PCI (z wystającą antenką). Jednak w celu zminimalizowania kosztów lepsze będzie połączenie kablowe (kabel ok. 10 - 15 zł za 20m).
 • Fluke Kamera Termowizyjna
 • #3
  Albercik 321
  Level 25  
  A czy jak uruchomię w laptopie kartę WLAN czy WiFi,to laptop nie sciągnąłby sygnału z anteny od radiówki za oknem?Jak podłączałem do laptopa Bluetooth,to oprócz ery wyłapał mi sygnał(ale słaby) od mojej radiówki.Może wystarczy coś gdzieś przełączyć w laptopie?
  Ewentualnie,mógłbyś rzucić jakiegoś linka do obrazka jak ten router miałby wyglądać?
 • #4
  romano5809
  Level 23  
  Poczekaj, zacznijmy od początku... W jaki sposób masz doprowadzony do mieszkania sygnał internetu - kablem (jeżeli tak, to z jakim zakończeniem) czy bezprzewodowo z jakiegoś nadajnika? Bo rozumiem, że ta karta Asmax jest zainstalowana w slocie PCI twojego komputera?
 • #5
  Albercik 321
  Level 25  
  Dokładnie tak - karta Asmax jest zamontowana w slocie PCI.Internet mam taki,że za oknem mam antenkę internetową Wireles Yagi XP 2,7 GHz.Z anteny do komputera leci kabel(około 5 metrów) i jest wpięty w tą kartę.Wtyczka jest taka mała okrągła.
  Natomiast w laptopie nie mam takiego gniazda,tylko dwa takie telefoniczne opisane jako gniazdo modemu i gniazdo sieci LAN.
  Ale mam też w laptopie sieć bezprzewodową oraz WiFi.
  No i laptop wyłapuje mi tą moją sieć internetową(jest taka sama nazwa jak na komputerze),tylko,że w komputerze mam sygnał wspaniały lub bardzo dobry(tak jest określana siła sygnału),a w laptopie ta siła sygnału jest słaba i nie można się połączyć.Wyłapuje on też dwie inne sieci bezprzewodowe i też siła sygnału jest bardzo słaba.Może trzeba coś w laptopie poustawiać,albo dostawca internetu musi coś zmienić,żeby ten internet szedł albo na komputerze albo na laptopie.A nie chcę narazie z nim gadać,bo może ode mnie wyciagnąć kasę,jak się pokapuje,że jestem z tego zielony.
 • #6
  komral
  Level 11  
  Witam !

  Jeżeli provider od którego masz neta pozwoli ci na 2 komputery za jedną cenę to kup sobie Accespiont posiadający funkcję repeater. Przykręć do niego kabelek z anteny zewnętrznej a do karty wifi w stacjonarnym przykręć małą antenkę. Accespoint wzmocni ci sygnał z zewnątrz i będziesz miał neta w całym domu do dwóch komputerów.

  Jeżeli nie chcesz gadać adminem rozwiązanie to router z wifi posiadający funkcję klienta wifi, tylko że stacjonarny i laptopa musisz do niego podpiąć skrętką. Możesz też do skrętki podpiąć Accespoint ale to juz drugie urządzenie do kupienia bądź też skrętką połączyć stacjonarny z laptopem i udostępnić połączenie wifi na stacjonarnym.
 • #7
  Albercik 321
  Level 25  
  Ok.Czyli rozumiem,że kupuję router WiFi,do niego podłączam tą antenę zza okna(czyli musi mieć gniazdko na tą okrągłą wtyczkę),a komputer i laptopa podłączam kablem do gniazd LAN?Jeżeli dobrze zrozumiałem sprawę,to jaki kabel to musi być(czy może być taki telefoniczny,czy jakiś specjalny?).
  I ewentualnie co bym potrzebował,żeby np. stacjonarny podpiąć tym kablem,a z laptopem żebym mógł chodzić po mieszkaniu.Czy to w tym przypadku chodziło o ten repeater i wtedy w laptopie internet będzie z WiFi?
  Sorki za tyle pytań,ale nie znam się na tym wogóle,a nie chcę,żeby mnie w sklepie podliczyli za dużo.Bo najprościej by było iść do sklepu komputerowego nawet z laptopem,powiedzieć o co chodzi i gość z pewnością coś by mi sprzedał.Tylko,że pewnie za troszkę większe pieniądze...No i nic by mi nie wytłumaczył.A ja lubię wiedzieć,jak coś działa i na jakiej zasadzie.A dzięki Wam zaczynam coś rozumieć.
  Znalazłem teżna elektrodzie taki temat
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1099870.html
  Czy to urządzenie
  http://newkomp.pl/ovislink-airlive-wl5470ap-80211g-power-router-p-7103.html
  załatwi sprawę?
 • #8
  romano5809
  Level 23  
  Prawie dobrze... Musisz znaleźć taki router, do którego podłączysz kabel od anteny, czyli musi mieć okrągłe gniazdko - takie jak w twoim Asmaxie. Oprócz tego musi mieć antenkę lub dwie, i najlepiej 2 gniazda typu LAN. Wbrew pozorom nie są to gniazda telefoniczne - są tylko trochę podobne. Do tych gniazd pasują plastykowe przeżroczyste końcówki (też trochę podobne do telefonicznych). Będziesz potrzebować kabel tzw. "skrętkę" o takiej długości, jaka jest odległość od miejsca usytuowania routera (oczywiście z zapasem, żeby się kabel nie pętał pod nogami). Nazwa "skrętka" wzięła się stąd, że żyły w tym kablu w zasadzie idą cały czas równolegle ale w miejscu zamocowania plastykowej końcówki 2 żyły są zamienione miejscami. Oczywiście gdy będziesz kupować kabel - poproś o dorobienie końcówek na miejscu - koszt takiego kabla to około 12 - 15 zł za 20 metrów z końcówkami. I teraz tak: do routera podłączasz kabel od anteny zewnętrznej. Do jednego z wyjść LAN podłączasz kabel skrętkę, a drugi jego koniec do karty sieciowej w komputerze - jeżeli masz zintegrowaną na płycie głównej, to Asmax nie będzie już potrzebny, więc możesz go wyjąć ze slotu, żeby niepotrzebnie nie mieszał w sieci. Na postawie instrukcji obsługi musisz skonfigurować swój router, uruchamiając jego oprogramowanie. Po prostu musisz "rozkazać" routerowi, żeby zezwalał na korzystanie z internetu twojemu komputerowi PC - w większości przypadków routery posiadają wbudowaną zaporę internetową i specjalne szyfrowanie, dzięki któremu żaden średnio sprytny "łepek" z laptopem nie będzie korzystał za darmo z twojego płatnego łącza. Na tych najbardziej sprytnych niestety nie ma pewnego sposobu :)
  Na końcu bierzemy się za laptopa. Ma on wbudowaną kartę Wi-Fi, więc trzeba uruchomić jego oprogramowanie i kazać mu wyszukać dostępne sieci. Oczywiście wcześniej w programie routera musisz swoją sieć jakoś swojsko nazwać :). Jeżeli laptop znajdzie tą sieć i sygnał bedzie odpowiednio silny, to znów trzeba będzie "kazać" routerowi, aby pozwolił na korzystanie z internetu kolejnemu urządzeniu. Jeżeli sygnał będzie za słaby (w domu rzadko się to zdarza, chyba że masz po drodze kilkanaście pancernych ścian i mieszkasz pod słupem wysokiego napięcia :) - to wtedy z routerem do sklepu i prosisz o inny , lepszy / droższy model. Dlatego pamiętaj, żeby w sklepie zastrzec sobie możliwość zwrotu lub wymiany. Jak wszystko dobrze pójdzie, to będziesz miał stabilną sieć, a komputer z laptopem oprócz internetu będą mogły wymieniać między sobą pliki bezprzewodowo.
  Jeżeli nie planujesz burzliwego rozwoju sieci poprzez dokupowanie kolejnych komputerów, to zadbaj o to, by router nie posiadał więcej niż 2-4 wyjścia LAN, po co przepłacać. Nie musi mieć też zbędnych wodotrysków - wystarczy kilka świecących diód do sygnalizacji, wbudowany firewall i szyfrowanie na przeciętnym poziomie, chyba że chcesz otworzyć filię banku :). Najważniejsze, by sygnał z nadajnika routera był odpowiednio silny i żeby router sprawnie rozdzielał sygnał na 2 komputery.
 • #9
  Albercik 321
  Level 25  
  No teraz to już chyba wszystko jasne :D .
  Czyli tak - kupuję router WiFi,ale taki,żeby miał gniazdo na wejście anteny to okrągłe,takie jak mam w Asmaxie oraz przynajmniej jedną antenkę(potrzebna będzie dla laptopa,żeby ten mógł odebrać sygnał na WiFi,a piszę,że jedna antenka,ponieważ w komputerze nie mam WiFi,więc będzie potrzebna tylko dla laptopa,ale jak będą dwie antenki,to nic się nie stanie) oraz minimum jedno gniazdo LAN,żeby można było podłączyć komputer stacjonarny.I wtedy będę mógł chodzić z laptopem po domu i będę miał w nim internet bez kabla,który będzie pętał się pod nogami.A jeżeli będę miał router z dwoma gniazdami LAN,to laptopa też będę mógł podłączyć kablem.No i oczywiście ustrawienia.Chyba dobrze pojąłem,bo jak nie to chyba się spalę...
  A jeszcze napisz proszę jakiej firmy routery są w miarę dobre.Czy należy się wogóle kierować firmą,czy wszystkie są jednakowe?I czy mają one jakąś siłe wysyłania sygnału przez tą antenkę do laptopa,czy wszystkie mają jednakową - chodzi mi o to,czy jak np będę w pokoju po przeciwnej stronie mieszkania,to ta siła sygnału na laptopie przy jednym routerze będzie słabsza a przy innym silniejsza,czy router nie ma znaczenia?
  I jeszcze pytanko na temat tego kabla - jak powiem w sklepie komputerowym,że chcę 5 metrów kabla na skrętkę,to będą wiedzieli o co mi chodzi?I jak to jest z tą zamianą przewodów - np z jednej strony na wtyczce te przewody są powpinane np. od 1-5,a z drugiej strony na wtyczce jest zamieniona np. 4 z 5?I ile przewodów ma taki kabel?A pytam,ponieważ mam kilka takich kabli z takimi wtyczkami jak do telefonu i nie wiem z czego one są.Chyba,że do gniazda LAN ta wtyczka jest ciut innego kształtu niż ta telefoniczna,albo większa lub mniejsza.No i ile przewodów powinien mieć ten kabel?
  I jeszcze jedno pytanko - kolega przed chwilą doradził mi,żebym w sklepie komputerowym kupi tylko kabel krosowany(chodziło mu chyba o ten kabel na skrętkę) i nim połączył komputer z laptopem za pomocą gniazd LAN.Tłumaczył mi,że moja radiówka daje sygnał na komputer,a z niego poprzez kartę sieciową zintegrowaną na płycie udostępnię połączenie na laptopa.Muszę tylko w laptopie w połączeniach sieciowych włączyć połączenie mostkowe lub udostępnienie połączenia.|Czy tak się da?
  Dzięki serdeczne za cierpliwość dla mnie.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #10
  romano5809
  Level 23  
  Tylko się nie pal :) Niepotrzebna ci żadna antenka... Twój laptop ma wbudowaną kartę sieciową bezprzewodową (Wi-Fi) - antenkę
  do tej karty również posiada w środku :) To router musi mieć antenkę, bo będzie nadawał sygnał do laptopa i odbierał też z laptopa. Wewnętrzna antena w laptopie w zupełności powinna wystarczyć do odbioru sygnału z routera.
  Co do kabla - po prostu zdaj się na sprzedawcę, powiedz, że potrzebujesz x metrów kabla z routera do komputera z zarobionymi końcówkami - w mniejszych sklepach zrobią ci to na miejscu. Taki kabel ma 8 żył skręconych z sobą parami. Jeżeli posiadasz podobne kable z końcówkami i odpowiedniej długości, to wstrzymaj się z zakupem, być może któryś z nich będzie pasował. W przeźroczystej końcówce kabla zauważysz 8 różnokolorowych przewodów, a sama końcówka jest szersza niż telefoniczna.
  Co do routera, to dobre jakościowo produkuje firma Linksys. Pamiętaj, że dla ciebie będzie najważniejsza moc sygnału nadajnika/odbiornika routera - pod tym względem mogą się one różnić dość istotnie. Tutaj też możesz zdać się na sprzedawcę i określić mu, w jakim miejscu będzie stał router, a gdzie docelowo (najczęściej) będzie laptop, ile ścian będzie po drodze i z jakiego materiału są zbudowane (najgorszy jest żelbeton - metalowe pręty), a najlepszy - płyta kartonowo - gipsowa. Najsłabszym ogniwem twojej sieci jest laptop i to właśnie do niego musisz dopasować router. O kabel nie ma co się martwić, bo naprawdę trzeba się uprzeć, żeby źle dorobić do niego końcówki - nie będzie też większej różnicy, czy kabel będzie miał 5m czy 20m.

  Co do podpowiedzi twojego kolegi - pewnie, że się tak da zrobić, ale przecież chciałeś chodzić z laptopem po mieszkaniu :) Nie będzie ci kabel przeszkadzał?
 • #11
  Albercik 321
  Level 25  
  No to teraz już wszystko jasne.Routera muszę sobie kupić,żeby mieć zasięg w każdym pokoju,a z kablem nie będę chodził,bo nie lubię jak mi się coś pod nogami pęta :D .Ale z ciekawości podłączę sobie laptopa z komputera i zobaczę jak to chodzi.Kabel i tak będę przecież miał,a spróbować nie zaszkodzi.Malutkim problrmikiem może okazać się tylko konfiguracja z tym połączeniem między komputerem a laptopem,ale myślę,że sobie jakoś poradzę.
  Jeszcze raz dzięki serdeczne za pomoc.
 • #12
  Albercik 321
  Level 25  
  No i już mam wszystko opanowane."Prawie" opanowane.
  Kupiłem narazie kabel krosowany i połączyłem nim komputer z laptopem.Poustawiałem wszystko w komputerze wg znalezionych na elektordzie opisów i internet działa na laptopie.Ale bardzo często zdarza się,że podczas przeglądania stron w laptopie,wyskakuje błąd połączenia.CzAsami pomaga ponowne kliknięcie na adres strony i ładuje się ona już normalnie.Ale czasami nawet kilkakrotne klikanie(ponawianie połaczenia) nic nie pomaga i za każdym razem wyskakuje błąd.Podejrzewam,że problem może tkwić w konfiguracji laptopa,bo tego nie konfigurowałem,gdyż połaczenie z netem było.Ale żeby sprawdzić,muszę skonfigurować laptopa.I tu powstaje problerm - nigdzie na necie nie mogę znaleść konfiguracji dla Visty,która jest w laptopie i który "pobiera" internet z komputera.Znalazłem oczywiście konfigurację dla Visty,ale jako dla komputera,który będzie udostępniał ten internet.Znalazłem taką stronkę dla Visty http://www.banita.pl/konf/siecwinvista.html ,tylko nie wiem,czy to jest ta konfiguracja.No i tam jest zaznaczone,że w oknie właściwości protokołu TCP/IP należy wybrać protokół internetowy w wersji v4.I nie wiem,czy ewentualnie jak to jest to ustawienie,to czy nie wybrać wersji v6.Czym to się różni?
 • #13
  Albercik 321
  Level 25  
  No i d..a.Pojawił się problem z udostępnieniem połaczenia internetowego do laptopa.Na komputerze udostępniającym z XP Pro,jak kabel sieciowy jest odłączony,to ikonka połączenia sieciowego jest na pasku zadań(dwa małe ekraniki przekreślone czerwonym krzyżykiem).Po podłączeniu kabla sieciowego,te ekraniki znikają,a na laptopie nie ma internetu,mimo,że połączenie sieciowe w laptopie jest aktywne.Ale strony się nie ładują i wyskakuje błąd.
  Jeżeli mogę,to bardzo proszę o dokładne podanie mi opisu jak udostępnić internet na laptopa z komputera - być może coś gdzieś źle konfiguruję.Na necie szukałem,ale nie ma konkretnego opisu dla XP Proffesional.Są opisy ale chyba do zwykłego XP,ponieważ te opisy nie pasują do Proffesionala.I co trzeba zrobić w Viście,aby to połączenie uzyskać?