Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie akumulatorów w UPS'e APC SmartUPS 900

insider69 11 Sty 2009 09:12 3163 9
  • #1 11 Sty 2009 09:12
    insider69
    Poziom 10  

Witam
    Posiadam UPS-a APC Smart UPS 900.
    Padły w nim oryginalne akumulatory 6V/10Ah - 4 szt.
    Na chwile obecna pracują w UPS akumulatory 12V/7Ah połączane w szereg aby dawały 24V.

Moje pytanie brzmi, czy mogę połączyć takie 2 obwody równolegle ze sobą 2 * 2 AKU szeregowo - zyskując na pojemności do 14Ah zachowując napięcie 24V.

Czy podłączenie tego typu nie będzie miało wpływu na negatywne działanie układu ładowania?

Najbardziej interesuje mnie czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe...

Kwestia poprawnego wy-kalibrowania wyświetlacza Led jest mało istotna....
    Jak dało rade by wyskalować wskaźnik dla pojemności 14Ah to tez by się nic nie stało...
    Poprawiłem TONI_2003

0 9
  • Pomocny post
    #2 11 Sty 2009 09:24
    Tomasz.W
    Poziom 35  

insider69 napisał:
    ......Moje pytanie brzmi, czy moge połączyc takie 2 obwody rownolegle ze soba 2 * 2 aku szeregowo - zyskujac na pojemnosci do 14Ah zachowujac napiecie 24V....
    Nic nie stoi na przeszkodzie.
    insider69 napisał:
    ......Czy podlaczenie tego typu nie bedzie mialo wplywu na negatywne dzialanie ukladu ladowania?....
    Układ ładowania musi jedynie "widzieć" 24 Volty. A czy będzie to jeden akumulator, czy też cztery dla układu ładowania nie ma większego znaczenia. Liczy się jedynie napięcie sumaryczne akumulatorów.

0
  • #3 11 Sty 2009 09:30
    insider69
    Poziom 10  

Nie bylem tego pewien, ale właśnie wydawało mi się ze to nie ma większego znaczenia - tylko napięcie lądowania ma być 24V i tyle...

No to muszę kilka kabli dorobić - zmodyfikować pod nowe połączenia...

Moja koncepcja połączenia tych AKU 12V 7Ah jest podyktowana wyłącznie ekonomią...
    Ponieważ nawet jak w moich warunkach - zakup AKU 10Ah bądź 12Ah przy 12V to koszt około 100 zł za sztukę, a zakup 12V 7Ah to zaledwie 20 zł...
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #4 11 Sty 2009 09:44
    Tomasz.W
    Poziom 35  

W firmie mam zrobione taka samo. Tylko musisz mieć akumulatory o tej samej pojemności. Nie możesz wstawić trzech o pojemności np. 10Ah i jednego o pojemności 14Ah. Wszystkie muszą być takie same. Wskazane by było przed podłączeniem każdy z nich oddzielnie naładować, rozładować i dopiero po ponownym naładowaniu połączyć razem. Kupując akumulatory w sklepie nie wiesz w jakim są stanie. Jeden może być naładowany w 50% a inny w 90%. Tego nigdy nie wiadomo.

0
  • #5 11 Sty 2009 10:38
    insider69
    Poziom 10  

No w sumie masz rację z tym naładowaniem.

Ale, jezeli by się zrobiło w ten sposob, iż podłączę do UPS'a na poczatku 1 parę aku połączoną w szereg naladują się do pełna, wtedy podmianka na 2 następne - ładowanie do pełna.

Chyba, że każdy ładować z osobna, ale pełne naładowanie będzie dopiero po okolo 12 godzinach przy mojej ladowarce. Zanim naładuje 4 sztukę akumulatora - to 1 będzie wymagał już nieco podładowania aby mieć pełne naładowanie - licząc iż w jeden akumulator będzie ładowany na dobę.

0
  • #6 11 Sty 2009 10:59
    Tomasz.W
    Poziom 35  

insider69 napisał:
    ....Zanim naładuje 4 sztukę akumulatora - to 1 będzie wymagał już nieco podładowania.....
    To już mały pikuś. W tym przypadku masz tylko trzy dni różnicy, przez ten czas samorozładowanie akumulatora będzie nawet niezauważalne. Natomiast w sklepie te akumulatory mogły stać na półce miesiąc albo i dłużej. Tego to się nigdy nie dowiesz.

0
  • #7 11 Sty 2009 11:38
    Polaris
    Poziom 16  

Przy temperaturze ok 25 stC akumulatory podczas składowania powinny być doładowywane co ok 3 miesiące.

Należy pamiętać że przy ładowaniu akumulatorów żelowych (bo zapewne takie masz w UPS) nie wolno przekraczać napięcia ładowania powyżej 2.4V/ogniwo - czyli dla aku 12V 14.4V - aby naładować go bez szkody najlepiej utrzymywać napięcie 13.8-14.0V w fazie końcowej ładowania. Przy rozładowywaniu wykorzystuje się ok 60% pojemności znamionowej akumulatora, do rozładowania możesz próbować użyć upsa.

0
  • #8 11 Sty 2009 12:04
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Polaris napisał:
    ...Przy temperaturze ok 25 stC akumulatory podczas składowania powinny być doładowywane co ok 3 miesiące....
    Powiedz to w najbliższej hurtowni. Sądzisz że ktoś w sklepie będzie o to dbał ?
    Polaris napisał:
    ...nie wolno przekraczać napięcia ładowania powyżej 2.4V/ogniwo - czyli dla aku 12V 14.4V - aby naładować go bez szkody najlepiej utrzymywać napięcie 13.8-14.0V w fazie końcowej ładowania...
    No niekoniecznie. Mam akumulatory żelowe których producent zaleca przy pracy cyklicznej ładowanie do napięcia 14,5 - 14,8 Volta, natomiast przy pracy buforowej 13,6 - 13,8 Volta.

0
  • #9 19 Sty 2009 07:19
    Polaris
    Poziom 16  

Polaris napisał:
    ...Przy temperaturze ok 25 stC akumulatory podczas składowania powinny być doładowywane co ok 3 miesiące....
    Powiedz to w najbliższej hurtowni. Sądzisz że ktoś w sklepie będzie o to dbał ?
    Polaris napisał:
    ...nie wolno przekraczać napięcia ładowania powyżej 2.4V/ogniwo - czyli dla aku 12V 14.4V - aby naładować go bez szkody najlepiej utrzymywać napięcie 13.8-14.0V w fazie końcowej ładowania...
    No niekoniecznie. Mam akumulatory żelowe których producent zaleca przy pracy cyklicznej ładowanie do napięcia 14,5 - 14,8 Volta, natomiast przy pracy buforowej 13,6 - 13,8 Volta.

Oczywiście że w dobrym sklepie to będą o to dbać

To jeśli producent tak Ci zaleca to tak ładuj i niech Ci służą długie lata.
    Przy pracy buforowej przyjmuje się napięcia ok 2.25V /ogniwo czyli dla 12V - 13.5V

Tomek a jakiego producenta masz akumulatory?

0
  • #10 19 Sty 2009 19:31
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Polaris napisał:
    .....Oczywiście że w dobrym sklepie to będą o to dbać...
    Oczywiście że będą dbać, zwłaszcza gdy tych akumulatorów mają na stanie setkę albo i więcej.
    Polaris napisał:
    .....Przy pracy buforowej przyjmuje się napięcia ok 2.25V /ogniwo czyli dla 12V - 13.5V...
    Przyjmuje się napięcie 2,25-2,30 Volta, co dla akumulatora 12 Voltowego daje 13,5-13,8 Volta. I właśnie 13,8 to napięcie ładowania układów zasilania buforowego.
    Polaris napisał:
    .....Tomek a jakiego producenta masz akumulatory?
    Alarmguard

0