Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat anteny pmr 446Mhz

11 Sty 2009 10:56 7748 15
  • Poziom 10  
    Witam, to mój drugi post na tym forum, więc proszę wybaczyc mi jakbym zrobił cos nie tak.Wiem że było wiele takich tematów o zewnętrznych anteach do krótkofalówek.Niestety jak przeczytałem kilka tematów to się już w tym pogubiłem;/;/. Osobiście posiadam z kolegą radyjko Magnum 2004. Daliśmy za nie 55zł na allegro.pl.Działają wyśmienicie, lecz gdy się przeprowadziłem o 400m dalej to szumy się zwiększyły, gdzyż w kierunku gdzie mieszka mój qmpel stoi domek dwurodzinny ( mojego drugiego kolegi) ;p.Dla polepszenia sygnały przyczepiłem se na taka kratke od sniegu na dachu antene taką od tv ale różnica jest nie wielka ;p. Niestety najlepszy sygnał jest wieczorem tak od 11 ale wtedy to długo sie nie nagdamy ;p, I tu moje pytanie, czy mógłby ktoś dac prosty ryunek takiej anteny (schemat) jak ją wykonac??
    Za wszystko z góry dziękuję :):)
  • Moderator
  • Poziom 10  
    Niezłe a coś pozatym?? jakaś mniejsza antena??
  • Poziom 37  
    Mniejsza antena to mniejszy zysk :) i tego się trzymaj im większa antena tym większa część fali zostaje wypromieniowana. Choć jesli przesadzisz to efekt bedzie taki jak z zamałą. Dobra trochu namieszałem teraz treściwie. Ja polecam poczciwą 5/8 będzie miała coś w granicach 43cm i jeśli jestes początkujący w budowie anten będzie dla Ciebie prostrza w wykonaniu ;)
  • Poziom 10  
    no a mógłbys dac jakiś rysunek??
  • Poziom 27  
    Witam. Ja na początek zdecydowanie polecam polutować GP 1/4 na gnieździe UC1. Przy zachowaniu długości elementów w/g powszechnych w sieci schematów, SWR będzie bardzo bliski ideałowi. Antene 5/8λ po wykonaniu zawsze trzeba podstroić i tu może być problem, bo kolega raczej nie posiada reflektometra.
    Mam nadzieje, że kol. kblazek94 posiada w radiu gniazdo antenowe podłączone zgodnie ze sztuką, do którego będzie można podpiąć antene zewnętrzną
  • Poziom 22  
    Witam
    Ta antenka ma być bazowa czy ręczna.
    Bo jeżeli bazowa to już lepiej od razu zrobić 5/8
    Ja mam taką na dachu nie strojona i działa dobrze.
    I jeszcze pytanko czy jesteś trochę obeznany z technika w.cz?
    Bo z tego co wywnioskowałem masz jakieś gniazdo ?
    Najlepiej zamontuj BNC nie zapominając o masie i do tego koncentryk 50om
    Ogólnie polecam forum pmr446.info
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    konrad940 napisał:
    ...Ja mam taką na dachu nie strojona i działa dobrze...

konrad940 Ty będąc moderatorem tej strony www.pmr446.info mógłbyś unikać takich określeń , jak :
    Cytat:
    nie strojona i działa dobrze

To nie są "oczekiwane" wypowiedzi na stronach elektrody. :cry:

Regulamin pkt. 8.1 i pkt. 12 .

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Nie mówię że anteny nie trzeba stroić antena jest zaprojektowana tak aby działała prawidłowo na danym paśmie. Bez strojenia działa dobrze ale nie idealnie a jak kolega pisze sygnał nie jest najgorszy tak więc idealnie zestrojona antena nie jest konieczna.
    Napisałem to po to by nie zniechęcać kolegi od budowy anteny.

Nie na temat. Tematem tej strony jest : Schemat anteny pmr 446MHz.
    Cała ta wypowiedź powinna zostać wysłana na PW. Regulamin pkt. 4 . [SP5ANJ]
    Wyciąg z regulaminu :
    4. Wszelkie spory nie związane bezpośrednio z toczoną dyskusją w temacie należy rozwiązywać tylko i wyłącznie przez system Prywatnych Wiadomości (PW).
  • Poziom 27  
    Niezestrojona antena zaowocuje spaleniem wyjściowego tranzystora mocy. A, kręconą z drutu 5/8λ na pasmo 70cm ciężko jest utrafić w zadawalający SWR, nawet gdy staramy się wykonać antenę idealnie w/g schematu.
  • Poziom 10  
    Nie nie mam owego gniazda w krótkofalówce ,ale zrobie.Nie jestem obeznany zbytnio w tym temacie.Antena ma byc bazowa, bo i tak nie łaże z krótkofalówka po podwórku a jak bede chciał to wezme antene seryjną.Uzyskałem na niej gdzies ok. 1 km takze dobrze.Narazie będe robił mały projekt, a gdy go skoncze zabiore sie za pozyskiwanie alementów do anteny i jej budowe potem napisze jak wyszło ;]

PS:Czy mógłby ktoś wytłumaczyc jak to gniazdo zrobic moze mały rysunek ??Wybaczcie ale ja nie jestem aż tak w temacie.;]
  • Poziom 22  
    Najlepiej zrób zdjęcie tam gdzie jest oryginalna antena tylko bez obudowy.
  • Poziom 16  
    Jezeli mogę dodać w tym temacie swoje zdanie to myślę,że jeżeli ma tą antene zbudować ktoś kto wczesniej nie robił tego typu prac i nie dysponuje żadnym sprzetem pomiarowym to najwłasciwszym rozwiązaniem w celach edukacyjnych,prób i doświadczeń najłatwiejsze było by wykonanie anteny gp o promienniku i przeciwwagach 1/4 fali,takie anteny jak juz pisali przedmówcy mozna w łatwy sposób wykonać na gnieździe UC1,niewielkie gabaryty anteny to mały koszt,mniejszy zysk ale łatwość wykonania.
    Tego typu antenę wykonałem na pasmo 70cm i mając do dyspozycji reflektometr i analizator mogę powiedziec ze po przeliczeniu długości jej elementów antena od razu uzyskała niski swr,dostrojenie polegało na uzyskaniu odpowiedniego kąta między promiennikiem a przeciwwagami,regulując go nachyleniem przeciwwag,jednak bez tego zabiegu antena od razu miala swr 1.3 co z powodzeniem pozwala na próby bez obawy uszkodzenia stopnia mocy.
  • Poziom 10  
    Zdjęcie zrobie jutro w piątek i wrzuce na forum teraz nie mam czasu na rozkręcanie radia ,jutro rozkręce je i strzelę fotkę.Weług mnie gniazdo powinno pasowac gdyż antena jest bardzo gruba a nie taka jak w zabawkach dla dzieci.xD