Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LAN Wi-Fi miedzy kompami z wlasnymi ISP

_KOPERS_ 11 Jan 2009 11:06 1686 8
    _KOPERS_
    Level 10  
    Czesc koledzy.

Mam maly pomysl ale nie do konca wiem jak sobie z nim poradzic. Otoz chcialbym stworzyc miedzy moim kompem i kompem szwagra siec lokalna miedzy dwoma domami. Nie byloby problemu (bo przeciez zrobic LANa z dwoch kompow to nic trudnego) gdyby nie fakt, ze kazdy z nas ma swoje indywidualne polaczenie z netem, poprzez modem/router adsl. Oba kompy to laptopy i lapia siec po wifi w obrebie mieszkania.
    I teraz pytanie

1. jak skonfigurowac to polaczenie miedzy naszymi komputerami? To tez bedzie po wi-fi (ad-hoc).

W tej chwili modem/router u kazdego z nas jest ustawiony na dhcp (przydzielanie i odbieranie), broadband 192.168.1.1 na masce 255.255.255.0, na kompach TCP/IP jest ustawione na sztywno 192.168.1.105 (z powodu przekierowania portow).

Ma to wygladac tak:

2. czy mozna cos takiego w prosty sposob zrobic jako LAN czy trzeba ustanawiac polaczenie VPN?
    3. jaka adresacje nadac zeby sie nic nie klocilo i kazdy z nas mogl nadal spokojnie uzywac swojego neta poprzez router adsl

Mam na ten temat pewne teorie ale pisze tego posta zebyscie mnie poprawili jesli sie myle.
    1. kazdy z nas musialby miec na dachu antene (np.yaga z jednej strony i jakis panel z drugiej, albo dwie yagi, odleglosc ok.350 metrow)
    2. ale pojawia sie problem z karta sieciowa z wyjsciem BNC, tu chyba trzeba kupic cos na USB z takim zlaczem na antene.
    3. adresacja musialaby byc inna zeby IP sie nie zaklocaly, np. broadband 192.168.2.1, komp pierwszy 192.168.2.100, drugi 192.168.2.101, maska 255.255.255.0, bez bramy.

Z poczatku chcielismy po prostu przesylac pliki przez internet ale przy laczach 1 mega to bez sensu. Poza tym adsl ma to do siebie ze raz na dobe zmienia IP i jest "reconnect", ale tu akurat mozna zrobic cos w stylu dyndns.org.
    Jesli daloby sie to zrobic przy obecnie posiadanym sprzecie bez zakupu dodatkowych kart sieciowych USB to prosze o rade.
    Czekam wiec na wasze odpowiedzi.
    agorny
    Level 24  
    Bez dodatkowego sprzętu tego nie zrobisz. Jeśli rozwiązanie z dodaniem nowych zabawek interesuje Ciebie to pisz, postaramy się coś rozsądnego wymyślić.
  • Helpful post
    lucas_mcs
    Level 22  
    Z tego co się orientuję to nie jest możliwe na Windowsie ustanowienie dwóch połączeń sieciowych na jednej karcie.

Albo ustalacie sobie profile adhoc i oboje przełączacie się na nie w razie potrzeby (plik, gra) albo kupujecie oboje drugie karty wifi i anteny.

Konfiguracja połączenia adhoc nie jest duzym problemem.

Natomiast ja bym proponował takie rozwiązanie:

Jeden zwas rezygnuje z ISP, a drugi bierze lepsze łącze
    Do routera dopinacie drugą antenę żeby osoba z drugiego domu łapała zasięg.
    Oboje jesteście w jednej sieci i macie internet, a ustawienia pozostają takie same.

Jeśli czesto wymieniacie się danymi to warto rozwarzyć pociągniecie przewodu, wtedy i szwagier i ty możecie sciągać (darmowe) rzeczy z internetu i przesyłać je sobie nawzajem w sensownej prędkości :)
    Jedyna rzecz jaką trzeba by było zakupić to 2 repeatery bo odległość > 100m
    _KOPERS_
    Level 10  
    Ale przy zastosowaniu dodatkowych kart sieciowych na USB z wyjsciem na dodatkowa antene + antena na dachu da sie zrobic?
    _KOPERS_
    Level 10  
    Dzieki koledzy. Teraz mam jasnosc.
    Pozdrawiam.
    _KOPERS_
    Level 10  
    Mam w szafie dwa routery wi-fi z 4-portowym swichem. jeden ma funkcje tylko nadawania (AP), natomiast drugi procz AP ma funkcje CLIENT.
    Pomyslalem ze mozna je wykorzystac. Na poddaszu umiescic te routerki, podpiac pod anteny na dachu. Potem poprzez porty LAN pociagnac kabel do tych

modemow ADSL/routerow i wpiac do portow LAN. Mam tylko problem z ustawieniem adresacji pomiedzy portami LAN tych urzadzen z kazdej strony. Mozecie

pomoc? W tym momencie modemu/routery przydziela adres DHCP 192.168.1.100 (pierwszy wolny), czy wowczas na routerkach na poddaszu ustawic tryb BRIDGE? Schemat ponizej.

lucas_mcs
    Level 22  
    Z konfiguracjami routerów można poeksperymentować, ale komputery powinny być podłączone do tych routerów które są na obrazku "niżej".
    _KOPERS_
    Level 10  
    Mysle, że to wszystko co chacialem wiedziec. Teraz juz sobie poradze. Dzieki. Temat chyba do zamkniecia.