Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najbardziej wydajne obniżenie napięcia

tommyexlee 11 Jan 2009 12:30 3280 10
 • #1
  tommyexlee
  Level 10  
  Witam,
  Chciałbym obniżyć napięcie z 24V na 6V oraz z 24V na 12V. Potrzebne mi to do zasilenia silników o dość dużym poborze mocy (2A-4A każdy, w sumie 7 silników). Myślałem żeby to zrobić stabilizatorem impulsowym, mam już schematy i takie tam :)
  Jednak nie potrzebuję aż tak stabilizowanego napięcia. Czy jest jakaś inna (prostsza) metoda na obniżenie napięcia? Od razu mówię, że muszę oszczędzać energię (tak więc proste podłączenie 2-óch odpowiednich oporników odpada).
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Tommyexlee
 • Helpful post
  #2
  mietekn
  Level 35  
  Tylko i wyłącznie stabilizatory impulsowe. Każda inna metoda to 50% strat (z 24 na 12) lub nawet 75% strat (z 24 na 6).
 • Helpful post
  #3
  Qwet
  Level 33  
  Dwie przetwornice step-down, lub jedna push-pull z dwoma napięciami wyjściowymi. Skoro napięcie nie musi być stabilizowane, w przypadku push-pull można pominąć dławik wyjściowy co znacznie uprości konstrukcję ;)
 • #5
  OldSkull
  Level 28  
  a nie prościej zwykły PWM (sygnał podawany na MOSFET). Sprawność wysoka (najpopularniejsze tranzystory przy 1-1.5kHz ze spokojem pociągną). PWM można z jakiegoś małego procka.
 • #6
  Qwet
  Level 33  
  Po co z procka? Można wykorzystać zwykły analogowy modulator PWM z potencjometrem ustalającym wypełnienie (prędkość obrotową silnika).
 • #7
  OldSkull
  Level 28  
  Z procka, bo 1 prockiem można obsłużyć większa liczbę silników, bez konieczności obliczania jakichś kondensatorów, rezystorów itp.
 • #8
  Qwet
  Level 33  
  Racja. Przecież obliczanie "jakichś" kondensatorów jest kłopotliwe :)
 • #9
  tommyexlee
  Level 10  
  micho a -> silniki sterowane każdy osobno...
  OldSkull -> nie rozumiem zbytnio jak miałbym to podłączyć... muszę zastosować mostki H. I tam jest oddzielnie PWM i zasilanie. PWM steruje prędkością, a zasilanie swoją drogą. Poza tym z procka mam 5V, a potrzebuję 6V. Nawet silniki krokowe mają oddzielnie wyjście na zasilanie i oddzielnie na PWM. Chyba, że ja tu czegoś nie skumałem...
  Dzięki za odpowiedzi :) wygląda na to, że zastosuję stabilizatory impulsowe...
 • #10
  OldSkull
  Level 28  
  to podziel wypełnienie przez 4 (jeśli na wejściu masz 24V a powinno być 6V), indukcyjność silnika sama sobie wygładzi prąd i zadziała jak stabilizator impulsowy (marny, bo marny, ale za to o prawie nieograniczonej wydajności prądowej). PWM to tak jakby ze stabilizatora impulsowego zabrać sprzężenie zwotne. Warto pamiętać, że PWM nie steruje prędkością (chyba, że baaardzo wolny - np. 10Hz), tylko wartością skuteczną napięcia, a w konsekwecji można regulować szybkość (tracąc przy tym moment).
 • #11
  Qwet
  Level 33  
  To lepsze rozwiązanie niż przetwornica Step-Down i mostek H na wyjściu. Tańsze i wydajniejsze.

  OldSkull wrote:
  indukcyjność silnika sama sobie wygładzi prąd i zadziała jak stabilizator impulsowy (marny, bo marny, ale za to o prawie nieograniczonej wydajności prądowej).

  W razie kłopotów można przed silnikiem dać jakiś dławik.